لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت

۴ کلید راهنما کندل استیک و پرایس اکشن

تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۱
کندل استیک و پرایس اکشن
به این مقاله امتیاز بدید

تعریف «کندل استیک»

«کندل استیک» (Candlestick) یک نوار منفرد در نمودار قیمت است که حرکت بازار را در یک نگاه نشان می‌دهد که در این مقاله ۴ کلید راهنما کندل استیک و پرایس اکشن را مرور میکنیم.

هر کندل‌ استیک «قیمت‌های بازگشایی»، «پائین‌ترین قیمت»، «بالاترین قیمت» و «قیمت بسته شدن» بازار یا یک سهم خاص را در یک دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد.

الگوهایی که در نمودارهای کندل استیک ظاهر می‌شوند می‌توانند به معامله‌گران کمک کنند تا با استفاده از تحلیل تکنیکال حرکات بازار را پیش‌بینی کنند.

نمودارهای کندل‌استیک (یا نمودارهای شمعی) سبکی از نمودارهای مالی هستند که برای توصیف حرکت قیمت اوراق بهادار، مشتقات یا جفت‌ارزها استفاده می شود. هر کندل به صورت معمول یک روز معاملاتی را نشان می‌دهد. بنابراین یک نمودار ماهانه ممکن است ۲۰ روز معاملاتی را به صورت ۲۰ کندل‌استیک نشان دهد.

نمودارهای کندل‌استیک را می‌توان در تایم‌فریم‌های مختلف مشاهده کرد. به بیانی دیگر، کندل‌‌‌استیک نوعی نمودار قیمتی است که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود.

بخش میانی و وسیع‌تر کندل‌استیک «بدنه واقعی» (Real Body) نامیده می‌شود و به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد که قیمت بسته‌شده، بالاتر یا پایین‌تر از قیمت بازگشایی بوده است. در صورتی که قیمت بسته‌شده از قیمت بازگشایی کمتر باشد، رنگ کندل مشکی یا قرمر خواهد بود. در صورتی که قیمت بسته‌شده از قیمت بازگشایی بیشتر باشد، رنگ کندل سبز یا سفید خواهد بود.

سایه‌های کندل‌استیک‌ها قیمت‌های بالا و پایین را در روز معاملاتی نشان می‌دهند. کندل استیک بازتابی از تأثیر احساسات معامله‌گران بر قیمت اوراق بهادار هستند و توسط تحلیل‌گران تکنیکال برای تشخیص روند بازار و تعیین زمان ورود و خروج به معاملات استفاده می‌کنند.

کندل‌استیک‌ها تکنیک مناسبی برای معامله هر نوع دارایی مالی نقدی مانند اوراق بهادار، سهام، جفت‌ارز و آتی هستند. همان طور که در شکل پائین نشان داده شده است، کندل استیک دارای اجزای زیر است.

 • قیمت بازگشایی
 • قیمت بسته شدن
 • قیمت بالا
 • قیمت پایین
 • سایه
 • بدنه واقعی
  کندل استیک و پرایس اکشن

  تاریخچه کندل استیک

  نمودارهای کندل ‌استیک ۱۰۰ سال پیش از آن که در جهان غرب، نمودارهای میله‌ای و نقطه و شکل را توسعه دهند، در ژاپن ایجاد شد. نمودارهای کندل‌استیک در قرن هجدهم توسط «مونیشا هوما» (Munehisa Homma)، تاجر برنج ژاپنی ایجاد شده است.
  هوما کشف کرد که بین قیمت، عرضه و تقاضای برنج ارتباطی وجود دارد و بازارها به شدت تحت تأثیر احساسات معامله‌گران هستند. کندل‌استیک‌ها با نمایش بصری اندازه حرکت قیمت با رنگ‌های مختلف، این احساسات را نشان می‌دهند. معامله‌گران از کندل‌‌استیک‌ها برای تصمیم‌گیری معاملاتی و پیش‌‌‌بینی جهت کوتاه‌مدت قیمت کمک می‌گیرند.

۴ کلید راهنما کندل استیک و پرایس اکشن

کندل استیک ها در پرایس اکشن یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کرد که در این مقاله ۴ کلید راهنما کندل استیک و پرایس اکشن آموزش داده می شود.

این مورد در آموزش پرایس اکشن، کمک می کند اهمیت درنظر داشتن تمام جوانب در زمان تحلیل مبتنی بر پرایس اکشن اثبات شود.

توجه به ۴ کلید راهنما کندل استیک و پرایس اکشن سبب می شود از تفکر در یک قالب ثابت خود داری کنید. نکات زیر سبب می شود از بسیاری از اشتباهات معاملاتی که سایرین مرتکب شده اند اجتناب کرده و از انتظار برای الگوهای قالبی دوری کنید.

آموزش پرایس اکشن: اندازه شاخک یا شادوها

مشاهده تعداد شاخک های بلند و زیاد، نشانگر افزایش پیوسته ی نوسانات و عدم اطمینان در بازار است. این افزایش بخصوص در زمانی است که بازار در اوج قیمت بوده یا تراکم قیمت فشرده باشد. در چنین حالتی، شادوها بلندتر هستند.

شادوهای صعودی و نزولی درمقابل یکدیگر

باید دقت کنید که شادوهای بیشتر و بلندتر را در مسیر صعود می بینید یا آنها در جهت نزول هستند؟ برخی  شادوها بیشتر به سمت پایین هستند. این شادوها از نوع سیگنال هایی برای بازگشت و اتمام روند نزولی هستند.

بدنه کندل

در آموزش پرایس اکشن، نسبت میان بدنه و شاخک بیانگر چیزهای زیادی است. برخی کندل ها دارای بدنه های بلند و شادوهای کوتاه هستند. این کندل ها معمولا قدرت روند را نشان می دهند. اما کندل ها با بدنه کوچک و شادوهای بلند، نشانگر بلاتکلیفی و عدم وجود تصمیم  مشخص در بازار هستند.

موقعیت بدنه کندل استیک

باید به موقعیت بدنه کندل توجه شود. آیا بدنه کندل به سمت بالای آن نزدیک است یا به سمت پایین آن است؟ بدنه های نزدیک به بالا معمولا سیگنالی برای فشار صعودی هستند بخصوص درصورتی که کندل با یک شاخک نزولی بلند ایجاد شده باشد.

استیک و پرایس اکشن

جمع‌بندی

الگوهای کندل‌استیک نقش بسیار مهمی در تشخیص روند قیمت‌ها در بازارهای مالی دارند. انواع مختلفی از الگوهای کندل استیک وجود دارند که معامله‌‌گران می‌توانند برای تشخیص روندهای بازار مورد استفاده قرار دهند.

از مهم‌ترین الگوها در این زمینه، الگوهای برگشتی و ادامه‌دهنده هستند. نکته بسیار مهم‌ در مورد الگوها و کندل‌استیک‌ها این است که معامله‌گر نباید آن‌ها به تنهایی استفاده کند، بلکه باید این کندل‌ها با سایر انواع اندیکاتورها ترکیب کند تا نتیجه‌ای قابل اعتمادتر بگیرد.

معامله‌گر موفق کسی است که براساس کندل‌ها، الگوها و اندیکاتورهای موجود، بهترین استراتژی معامله‌گری را پیدا کند و براساس آن به معامله بپردازد.

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه ای شدن در حوزه معامله گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش رایگان کربن است. سرفصل ها و اطلاعات بیشتر درباره این آموزش را در این صفحه بخوانید. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره، فرم زیر را پر کنید.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب
نظرات شما برای ما مهم می باشد❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

ورود / عضویت

لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000)
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد

هدیه 20 دلاری

به مدت محدود
پیج اینستاگرام آکادمی شامی

همون طور که می‌دونید مدتیه پیج قبلی آکادمی شامی از دسترس خارج شده، به همین منظور به مناسبت افتتاح پیج جدید، لطفا از طریق لینک زیر پیج جدید رو فالو و هدیه ۲۰ دلاری رو از هایلایت زرد رنگ پیج دریافت کنید.

برای فالو پیج VPN خود را روشن کنید.

هدیه 20 دلاری
به مدت محدود

پیج جدید رو فالو کن و از هایلایت زرد رنگ هدیه رو دریافت کن.

هدیه 20 دلاری

به مدت محدود

همون طور که می‌دونید مدتیه پیج قبلی آکادمی شامی از دسترس خارج شده، به همین منظور به مناسبت افتتاح پیج جدید، لطفا از طریق لینک زیر پیج جدید رو فالو و هدیه ۲۰ دلاری رو از هایلایت هدیه پیج دریافت کنید.

برای فالو پیج VPN خود را روشن کنید.