...
وبینار استراتژی‌های میلیونی (16 اردیبهشت)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
مطالب اخیر
انتشار: ۴ اسفند ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۳ اسفند ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

سایه کندل چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۴۰۲
سایه کندل
لطفا به این صفحه امتیاز دهید

کندل استیک اولین بار در طول تاریخ در قرن هجده میلادی مطرح شد که به عقیده هوما (معرفی‌کننده آن) از طریق تحلیل،تفسیر و بررسی آن، می‌توان به مسائلی که در بازار رخ می دهد پی برد. کندل استیک‌ها از جمله نمودارهای قیمتی هستند که درباره چندین مورد از هر دارایی اطلاعات مفیدی به ما می‌دهند؛ از آنجایی که دانستن این الگو برای بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی به عنوان پایه و اساس تحلیلی به شمار می‌رود، قصد داریم در این مقاله به بررسی این نوع نمودار قیمتی و اجزایی که دارد بپردازیم مثل سایه کندل.

اما لازم به ذکر است بدانیم که هر کندل استیک  متشکل از اجزایی مثل سایه‌هایی است که نحوه تفسیر آنها و انواع‌شان نیازمند آموختن، تمرین کردن و تجربه و دقت کافی دارد. برای  دانستن  دقیق‌تر این مسئله پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید و تا انتهای مقاله قدم به قدم پیش بروید تا موضوع را بهتر و عمیق‌تر درک کنید.

کندل استیک چیست؟

کندل استیک یا نمودار شمعی، یکی از انواع نمودارهای مهم مالی است که حرکت‌های قیمت را به صورت تصویری در یک موقعیت زمانی خاص نشان می‌دهد؛ دلیل نامگذاری آن به این اسم (نمودار شمعی) این است که این نمودار از شمع‌هایی تشکیل شده و هر کدام از این شمع‌ها نشان‌دهنده یک واحد یکسان زمانی هستند. معامله‌گران از طریق اطلاعاتی که هر کندل در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، برای تشخیص موقعیت و پیش‌بینی حرکت‌های احتمالی در آینده استفاده می‌کنند. کندل‌ها اطلاعات مفیدی در اختیار معامله‌گران اقتصادی قرار می دهد، نوسانات قیمت را به راحتی و با سرعت بالا نشان می‌دهد.

کندل استیک چیست؟

کندل در نمودار با رنگ‌های سبز و قرمز نشان داده می‌شود که هر رنگ بیان‌کننده نوعی از انواع تغییرات حرکت قیمت است و تحلیل‌گران اقتصادی و معامله‌گران حرفه‌ای با مشاهده هر یک از این رنگ‌ها متوجه نوع تغییرات می‌شوند و به اطلاعات سودمندی دست می‌یابند. آن‌ها اگر ببینند که کندل روی نمودار رنگ سبز دارد، متوجه می‌شوند که روند قیمتی از نوع صعودی است و اگر ببینند که رنگ کندل بر روی نمودار قرمز است متوجه نزولی بودن حرکت قیمت می‌شوند. البته استفاده از رنگ‌های سفید و سیاه نیز رایج است.

از طرف دیگر،  این نمودار باز و بسته شدن و بالا و پایین بودن بازار را در طی یک زمان مشخص نشان می‌دهد. از کندل وقتی استفاده می‌کنند که تغییرات حرکت قیمت شامل یک سیر روندی باشد که این روند همانطور که پیش‌تر در قسمت تفسیر رنگ کندل بر روی نمودار توضیح دادیم، می‌تواند موجی صعودی داشته باشد یا نزولی. ناگفته نماند که در هر یک از کندل‌ها، زمان در محور افقی و قیمت در محور عمودی نمایش داده می‌شود. همچنین هر کندل دارای دو قسمت است: بدنه اصلی و سایه کندل. اکنون با ما همراه باشید تا در قسمت بعد با اجزای این نمودار دقیق‌تر آشنا شویم.

اجزای کندل استیک در کندل چیست؟

هر نموداری در بازارهای مالی مختلف جهان، اجزایی دارد و متشکل از ساختاری مخصوص است که بیان‌کننده اهمیت نمودار می‌باشد. کندل استیک نیز که از انواع نمودارهای مهم مالی است، اجزایی را شامل می‌شود که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌هایی دارد. در واقع این نمودار از سه بخش اصلی بدنه، سایه کندل و رنگ تشکیل شده است و بخش سایه خود به دو قسمت سایه بالایی و سایه پایینی تقسیم‌بندی می‌شود. در ادامه بدنه، سایه و رنگ که اجزای اصلی تشکیل‌دهنده نمودار هستند را به طور دقیق‌تری بررسی خواهیم کرد و به توضیح هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

بدنه کندل

منظور از بدنه قسمت اصلی مهم و پهن‌تر هر کندل است که قیمت شروع و پایان معاملات را نمایش می‌دهد. بدنه‌ها معمولا دارای رنگ‌های سبز و قرمز هستند که هر یک شرح و تفسیر خاص خودش را دارد و با مشاهده هر رنگ می توان متوجه نوع حرکت قیمت که آیا از نوع افزایشی است یا کاهشی می‌شویم؛ به این صورت که اگر رنگ آن سبز باشد ما شاهد یک نوع افزایش قیمت هستیم و بالعکس اگر نمودار دارای رنگ قرمز باشد با یک سیر قیمتی از نوع کاهشی رو به رو هستیم.

بدنه کندل

از طرف دیگر بدنه شمع، نشان‌دهنده قیمت باز یا بسته شدن ارز دیجیتال است. همچنین بدنه شمع، دو قسمت را دارا است که عبارت‌ هستند از: قیمت آغازین و قیمت پایانی یا بسته شدن. اما اکنون به شرح بدنه می‌پردازیم: اگر بدنه کندل سفید،توخالی یا حتی سبز باشد یعنی اینکه قیمتی که در پایان شاهد آن هستیم بالاتر و بیشتر از قیمتی است که در ابتدا شاهد آن بوده‌ایم؛ در این شرایط قدرت خرید معامله‌گران بیشتر خواهد بود. اما اگر بدنه مشکی،قرمز یا توپر باشد، یعنی قیمت پایانی پایین‌تر از قیمت ابتدایی است و در واقع قدرت فروش معامله‌گران بیشتر است.

سایه کندل

منظور از سایه‌ کندل، خطوط نازکی هستند که در قسمت بالا و پایین هر شمع رسم شده‌اند و بیشترین و کم‌ترین سطوح قیمتی را هر شمع در طول زمان را نشان می‌دهند. در اکثر مواقع، سایه‌ها و بدنه‌ها با یکدیگر هم‌رنگ هستند؛ یعنی اگر مثلاً بدنه سبز باشد، سایه آن نیز دقیقا مانند خودش سبز است؛ یا اگر بدنه قرمز باشد در بیشتر مواقع سایه نیز قرمز خواهد بود.

از طرف دیگر می‌توان گفت سایه‌ها قیمت‌های معاملات را در طول روز بیان می‌کنند که این سطح قیمتی می تواند پایین یا بالا باشد. اگر سایه کندل که در بخش بالای بدنه قرار دارد، کوتاه باشد نشان‌دهنده این مسئله است که قیمت بسته شدن به بالاترین قیمت روز نزدیک بوده است. ولی سایه بلند دقیقا برعکس مورد قبلی است به این صورت که اگر سایه کندل در قسمت بالای بدنه واقعی، بلند باشد نشان می‌دهد که قیمت بسته شدن بازار به پایین‌ترین قیمت روز نزدیک بوده است.

همچنین این موضوع نیز حائز اهمیت است که اگر سایه کندل بلند باشد یعنی معاملات انجام شده، بیرون از منطقه باز و بسته شدن معاملات شکل گرفته است؛ این شرایط، نشان‌دهنده این است که ما با یک خریدار قدرتمند روبرو هستیم که سبب افزایش قیمت شده است اما خود این خریدار قدرتمند با کمک فروشندگان قوی است که توانسته سبب تغییر قیمت به سمت افزایش شده باشد.

رنگ

در بخش های گذشته و در توضیحات آن‌ها، مبحث رنگ را نیز بیان کردیم؛ اما به دلیل اهمیت این مسئله در نمودار کندل استیک، تصمیم گرفتیم که به صورت مجزا نیز آن را شرح دهیم؛ اکنون به صورت اجمالی رنگ را در این نوع نمودار شرح خواهیم داد. در تفسیر مقوله رنگ کندل، می‌توان گفت که اگر رنگ بدنه نمودار ما، سبز باشد به این معنی است که سیر قیمت در طول آن روز از نوع صعودی است و اگر بدنه ما رنگ قرمز داشت یعنی ما شاهد یک روند قیمتی از نوع نزولی هستیم. از طرف دیگر همانطور که در بخش های پیشین اشاره کردیم، معمولا در نمودارهای کندل رنگ سایه‌ها با رنگ بدنه‌ها یکسان است.

کاربرد سایه کندل در تحلیل تکنیکال چیست؟

کاربرد سایه کندل در تحلیل تکنیکال چیست؟

تا اینجای کار متوجه اجزای کندل استیک شدیم و متوجه شدیم که یکی از این اجزا که از مهم‌ترین بخش‌ها است، سایه کندل می‌باشد؛ اکنون می‌خواهیم بدانیم که این سایه‌ها چه کاربرد و کارکردهایی در تحلیل تکنیکال دارند؟ پس برای دانستن این موضوع با ما همراه باشید.

در مورد اینکه سایه ها در کندل استیک چه کاربردی دارند، می‌توان گفت که اطلاعات مفیدی را درباره الگوهای مختلف قیمتی اعم از نوع افزایشی/کاهشی یا صعودی/نزولی در اختیار تحلیل‌گران اقتصادی قرار می‌دهد. در واقع سایه ها یک ابزار تحلیلی مهم به شمار می‌روند که روند قیمت‌ها را تحلیل کرده و حتی نوع حرکت قیمت‌ها در بستر زمان آینده را نیز پیش‌پیش‌بینی می‌کنند.

مثلاً سایه بالایی اگر بلند باشد نشان می‌دهد که در اینجا ضعف خریداران مطرح است ولی اگر ما با یک سایه طولانی پایینی رو به رو باشیم، به این معنی است که قدرت فروشندگان ضعیف است. به طور کلی می‌توان گفت سایه‌ها در کندل استیک اطلاعات خوبی درباره نوع حرکت قیمت‌ها در طول زمان خاص ارائه می‌دهند و می‌توانند به عنوان ابزاری کمک‌کننده در تحلیل تکنیکال و پیش بینی وضع قیمت‌ها در آینده مورد استفاده قرار گیرند.

 

سایه کندل بالایی چگونه تشکیل می‌شود؟

همانطور که تا کنون متوجه شدیم، سایه  کندل بالایی نشانگر بالاترین سطح قیمت معاملاتی‌ای است که در یک زمان مشخص مورد معامله قرار گرفته است. اما اکنون زمان آن فرا رسیده است که بدانیم این سایه بالایی چگونه و چطور تشکیل شده است؟ سایه بالایی نشان می‌دهد که در طی یک دوره زمانی،قیمت با بالاترین نقطه خود رسیده است اما در ادامه حرکتش به دلایل مختلفی در تداوم روند افزایشی خود تردید کرده، مسیر خود را تغییر داده است و بازار به سمت کاهش قیمت پیش رفته است.

یعنی قدرت خرید خریداران برای افزایش قیمت یا بالا نگه‌داشتن سطح آن، از دست رفته و اکنون فروشنده‌ها با ورود به بازار باعث کاهش قیمت شده اند. با توجه به توضیحات فوق می‌توان گفت سایه بالایی نمایانگر خارج شدن خریداران از بازار و وارد شدن فروشندگان به آن است. همچنین باید اشاره کرد که وقتی سایه بالایی را دیدید، باید متوجه شوید که این سایه نشان‌دهنده وجود فشار فروش و کم شدن قیمت است.

سایه کندل پایینی چگونه تشکیل می‌شود؟

همانطور که متوجه شدید در قسمت قبل از طریق مطالعه سایه بالایی، با ویژگی‌های آن آشنا شدیم و از طریق بررسی آن متوجه شدیم که سایه بالایی کندل چگونه تشکیل می‌شود و سبب بروز چه رخدادهایی در قیمت معامله می‌شود. اکنون با توجه به آنچه که مطالعه کردیم و تا اینجای کار آموختیم، در این بخش از مقاله می‌خواهیم این مسئله را بررسی کنیم که سایه پایینی چگونه تشکیل می‌شود؟

برای درک این مسئله  فهم چگونگی تشکیل آن ،پاسخ دادن به سوال حاضر و تحلیل دقیق سایه پایینی، پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه بوده و مقاله را تا انتهای آن دنبال کنید تا به اطلاعات مد نظر در این زمینه برسید.

سایه پایینی درست برخلاف سایه بالایی، نمایانگر پایین‌ترین قیمتی می‌باشد که در یک موقعیت زمانی خاص، مورد معامله واقع شده است؛ اما در رابطه با نحوه شکل‌گیری آن می‌توان گفت سایه پایینی وقتی شکل می‌گیرد که به دلیل ورود فروشندگان به بازار، قیمت کاهش پیدا کرده است و به نحوی وارد موج نزولی شده؛ اما همین کاهش قیمت در نظر خریداران یک موقعیت جذاب تلقی شده و در ادامه سبب ورود آن‌ها به بازار شده است.

از طرفی نیز به دلیل حضور گسترده خریداران معاملاتی، ما با یک افزایش قیمت مواجه‌ایم. یعنی سایه پایینی نشان می‌می‌دهد خریداران وارد بازار شده و فروشندگان از آن خارج شده‌اند. پس در سایه کندل پایینی، باید در انتظار یک موج افزایشی برای قیمت باشیم.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی یکی از مهم‌ترین نمودارهای بازار مالی یعنی کندل استیک پرداختیم‌ که یکی از انواع نمودارهای تحلیلی است که توسط هوما در قرن هجدهم مطرح شد. از این نمودار در تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند. به کمک آن معامله‌گران اقتصادی متوجه می‌شوند که وضعیت بازار مالی چگونه بوده است، قیمت‌ها چه موجی را سپری کرده‌اند و… . کندل استیک شامل اجزای مختلفی است که هر کدام وظایف، کارکردها و مسئولیت‌هایی را بر عهده دارند.

اجزای آن عبارت هستند از: بدنه، سایه و رنگ. بدنه قسمت پهن‌تر نمودار است که قیمت را در شروع و پایان به ما نشان می‌دهد؛ سایه خط نازکی است که در بالای هر کندل شکل گرفته و بالاترین و پایین‌ترین سطح قیمت را به همراه تغییرات آن ارائه می‌دهد. همچنین فهمیدیم که سایه ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: سایه بالایی و سایه پایینی. و متوجه شدیم که در سایه بالایی ما به دلایلی که در این مقاله مطرح کردیم، شاهد کاهش قیمت هستیم و در سایه پایینی با یک افزایشی مواجهیم. در توضیحات رنگ نیز متوجه شدیم که رنگ سبز در این نمودار نماد افزایش قیمت و رنگ قرمز نماد کاهش قیمت است.

سوالات متداول

سوالات متداول

1. منظور از کندل استیک چیست؟

کندل استیک یکی از انواع الگوهای تحلیل تکنیکال است که در زبان فارسی به نام نمودار شمعی شناخته می‌شود. کارکرد این نمودار تحلیلی به این صورت است که به تحلیل‌گران و یا معامله‌گران اقتصادی کمک می‌کند تا روند تغییرات حرکت‌های قیمت را به صورت تصویری بر روی نمودار مشاهده کنند و خودشان بر تغییرات دقیق شده، از طریق بررسی روند افزایشی یا کاهشی قیمت، متوجه فرایند معاملات بازار مالی شوند یعنی بدانند که در بازار مالی چه رخدادهایی پیش آمده یا در شرف اتفاق افتادن است و حتی آینده احتمالی بازار را نیز پیش‌بینی کنند.

2. کندل استیک از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

هر کندل استیک شامل اجزایی مثل بدنه و سایه و رنگ می‌باشد؛  هر کدام از موارد گفته شده به شرح مسئله‌ای می‌پردازد و پرده از حقیقتی برمی‌دارد که از طریق تحلیل و بررسی دقیق آن می‌توان به اطلاعات ارزشمندی دست یافت.

3. دلیل اهمیت سایه کندل در بازار مالی چیست؟

از آنجا که سایه کندل یکی از ابزارهای مهم تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی جهان است، در نتیجه سیر حرکت قیمت‌ها را به خوبی نشان می‌دهد و به معامله‌گران کمک می کند قبل از شروع فعالیت معاملاتی جدید، به روند افزایشی یا کاهشی قیمت‌های قبلی دقت کنند، از طریق تمرکز روی آن با نگرش بهتر و دید بازتری به پیش‌بینی احتمالی حرکت قیمت در آینده بپردازند، تصمیات درست‌تری برای انجام فعالیت‌های مالی خود بگیرند و شدت ضرر و زیان‌های احتمالی را به حداقل ممکن برسانند.

4. کاربرد بدنه در کندل استیک چیست؟

بدنه قسمت اصلی،مهم و پهن‌تر نمودار ما است و قیمت شروع و پایان معاملات را نشان می‌دهد. از این طریق به معامله‌گران بازارهای مالی کمک می‌کند تا از طریق تمرکز بر روی قیمت‌های آغازین و پایانی، به تفاوت قیمت‌های مالی بپردازند و فرایند این تغییر قیمت را بررسی کنند؛ یعنی متوجه شوند که قیمت پایانی نسبت به قیمت آغازین، افزایش یافته است یا دچار ریزش و روند کاهشی شده است؟ و بعد از آنکه معامله‌گران متوجه نوع تغییر قیمت شدند، این موضوع را بررسی می‌کنند که چه عواملی در این تغییر دخیل بوده و چه فرایندی طی شده که ما اکنون دچار افزایش یا کاهش قیمت شده‌ایم.

5. رنگ‌های سبز و قرمز نمودار کندل، چه اطلاعاتی به ما می دهند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که معمولا بر روی نمودار کندل از رنگ‌های سبز و قرمز استفاده می‌کنند؛ اما گاهی نیز از رنگ‌های سفید و سیاه بهره می‌جویند؛ منتها به دلیل اینکه از رنگ‌های سفید و سیاه به ندرت استفاده می‌شود و کاربرد رنگ‌های سبز و قرمز بیشتر است، به توصیف این موارد می‌پردازیم.به این صورت که وقتی بر روی نمودار رنگ سبز را مشاهده کردیم باید بدانیم که در این‌جا با افزایش قیمت در بازار مواجه هستیم و اگر دیدیم که نمودار ما دارای رنگ قرمز است باید متوجه شویم که در آن وضعیت قیمت در بازار کاهش یافته است.

6.کاربرد سایه کندل در تحلیل تکنیکال چیست؟

هر نموداری در تحلیل تکنیکال کاربردی دارد و به معامله‌گران اقتصادی در سطوح مختلف یاری می‌رساند پس طبیعی است که سایه کندل نیز کاربردهایی داشته باشد. از جمله کاربردهای آن، می‌توان به این مسئله اشاره کرد که به ما قدرت تحلیل داده‌های مختلف بازار ، بررسی سطوح قیمت‌ مثل کاهش یا افزایش آن و امکان پیش‌بینی تغییرات بازار در آینده را می‌دهد.

7. چند نوع سایه در کندل استیک وجود دارد؟

در این نمودار با دو مدل سایه کندل مواجه هستیم: سایه کندل بالایی و سایه کندل پایینی. در مورد اول که در این مقاله مفصلا بررسی کردیم، با روند کاهش قیمت رو به رو هستیم و در نوع دوم به علت دلایلی که ذکر شد، شاهد یک نوع افزایش قیمت هستیم.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.