...
وبینار استراتژی‌های میلیونی (16 اردیبهشت)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
مطالب اخیر
انتشار: ۵ اسفند ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۵ اسفند ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

آموزش الگوی ابر سیاه (dark cloud) در تحلیل تکنیکال

تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۴۰۲
الگوی ابر سیاه
لطفا به این صفحه امتیاز دهید

الگوهای نموداری از ابزارهای تحلیل تکنیکال می‌باشند که اطلاعات بسیاری درباره روند قیمت‌های مالی در اختیار معامله‌گران و تحلیل‌گران اقتصادی قرار می‌دهند. این الگوها با توجه به نوع شکلی که بر روی نمودار ترسیم می‌کنند، اطلاعات متفاوتی به ما می‌دهند که می‌توان از طریق به‌کارگیری آن‌ها نقاط مناسبی را برای ورود به معامله و حتی خروج از آن انتخاب کرد.

از طرفی دیگر ضرورت دارد که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با این الگوها آشنا شوند تا بتوانند معاملات خود را به گونه‌ای مطمئن‌تر سامان دهند. یکی از این الگوهای نموداری، الگوی ابر سیاه است و به دلایل گفته شده باید افراد تحت آموزش الگوی ابر سیاه قرار بگیرند تا درصد موفقیت خود را افزایش دهند.

الگوی ابر سیاه یکی از انواع الگوهای تحلیل تکنیکال است که استفاده از آن، مورد توجه تعداد بسیاری از معامله‌گران اقتصادی و تحلیل‌گران این حیطه بوده است. این الگو از الگوهای بازگشتی به شمار می‌رود که در قسمت انتهایی روند صعودی تشکیل می‌شود. این الگو در مقایسه با سایر الگوها مثل الگوهای انگلفینگ، یک الگوی تقریبا ضعیف به حساب می‌آید و وقتی اتفاق می‌افتد در واقع دارد هشداری در تغییر روند به ما می‌دهد.

به همین دلیل است که معتقدیم علاوه بر این الگو نیاز به تایید سایر الگوهای تحلیلی نیز داریم. اگر این الگو تشکیل شود، دربردارنده این مفهوم است را که قیمت به بیشترین درجه خود رسیده است و همین مسئله باعث به وجود آمدن شکاف قیمتی می‌شود.

دانستن نحوه کار با الگوی ابر سیاه برای تحلیل‌گران ضرورت دارد و آن‌ها از طریق بررسی روند این الگو می‌توانند معاملات مالی خود را به خوبی سازماندهی کنند. معامله‌گران برای این الگو اهمیت بسیاری قائل هستند؛ زیرا نشانه‌ای از معکوس و برعکس شدن روند صعودی به سمت یک روند نزولی است. اما برای اینکه بیشتر با این مبحث آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید و با مطالعه این مقاله به سوالات خود درباره الگوی Dark Cloud پاسخ دهید.

الگوی ابر سیاه چیست؟

الگوی ابر سیاه چیست؟

الگوی ابر سیاه، یکی از انواع الگوهای سودمند در تحلیل تکنیکال می‌باشد. این الگو، یکی از الگوهای مدل بازگشتی از نوع نزولی است و از دو کندل تشکیل شده که در مجاورت هم قرار دارند و در پایان یک روند صعودی تشکیل شده اند. همچنین باید توجه داشت که الگو ابر سیاه می‌تواند مسبب کاهش فرایند بازار شود. در خصوص اجزای این الگوی بازگشتی باید گفت شامل دو کندل است که کاملا برعکس هم هستند و کارکردی متفاوت نسبت به هم دارند.

بدنه کندل اول به رنگ سفید است و از نظر اندازه تقریبا بزرگ می‌باشد، اما کندل دوم سیاه‌رنگ است و نقطه شروع خود را از بخش بالاتر از سقف کندل اول آغاز می‌کند؛ منظور از این عبارت این است که یک شکاف به سمت بالا در میان نقطه بسته کندل اول و نقطه باز کندل دوم وجود دارد که این شکاف پس از مدتی به وسیله بدنه کندل دوم پر می‌شود. در بررسی بیشتر و آموزش الگوی Dark Cloud می‌توان گفت که یک الگوی کندل معکوس از نوع نزولی است.

این الگو وقتی تحقق می‌یابد که بعد از یک کندل سبز و در انتهای یک روند صعودی، کندلی نزولی در نقطه‌ای که بالاتر از نقطه پایانی کندل قبلی است باز می‌شود و در نتیجه آن در نقطه‌ای در اطراف نقطه وسط کندل قبلی بسته می‌شود. همچنین با توجه به ویژگی‌های این الگو می‌توان گفت تشخیص،درک و فهم این الگو در مقایسه با سایر الگوهای تکنیکال نسبتاً آسان است.

اندازه بدنه کندل‌ها در الگوی حاضر، کندل هایی با بدنه‌های بزرگ هستند. و کندل هایی که دارای بدنه‌های کوچک هستند نمی‌توانند الگوی ابر سیاه را شکل دهند. حد ضرر در این الگو برابر است با قیمت وسط کندل دوم (قرمز) که اگر حد ضرر فعال شود الگو از اعتبار خواهد افتاد. معامله‌گران بعد از شناسایی الگوی حاضر و از طریق آموزش الگوی Dark Cloud از آن به عنوان وسیله‌ای استفاده می‌کنند که وارد معاملات خرید یا فروش شوند.

نحوه تشخیص الگوی ابر سیاه به چه صورت است؟

در قسمت قبل با تعریف الگوی مورد نظر آشنا شدیم. اکنون می‌خواهیم از طریق آموزش الگوی Dark Cloud، به صورت تخصصی‌تری با این مسئله آشنا شویم و ببینیم که اصلا این الگو چگونه تشکیل می‌شود؟ و ما چطور می‌توانیم الگوی حاضر را تشخیص دهیم؟ پس اگر می‌خواهید به جواب این سوالات برسید در ادامه همراه ما باشید‌.

همانطور که پیش‌تر گفتیم الگوی Dark Cloud در انتهای فرایندی صعودی به وجود می‌آید. در این الگو که متشکل از دو شمع است، بدنه کندل دوم با رنگ قرمز و گاهی به رنگ مشکی، سطح اولین بدنه را که به رنگ سبز یا سفید است، پوشش می‌دهد. سطح قیمت باز شدن کندل قرمز‌رنگ از طریق یک شکاف قیمتی از کندل سبزرنگ که کندل اول ما می‌باشد شروع می‌شود. همین مسئله مؤکد این نکته است که الگوی حاضر دارای اعتبار می‌باشد و همچنین نشان‌دهنده چیرگی فروشندگان بر خریداران است.

نحوه تشخیص الگوی ابر سیاه به چه صورت است؟

همچنین درباره نحوه تشکیل آن و پرداختن بیشتر به آموزش الگوی Dark Cloud می‌توان گفت این الگو وقتی دیده می‌شود که بعد از کندل سبز و در قسمت پایانی فرایند صعودی، یک کندل نزولی قرمز‌رنگ در سطح بالاتر نقطه پایانی کندل سبز باز شود و نهایتا در نقطه‌ای که تقریبا در میانه کندل قبلی است؛ بسته شود.

الگوی مورد نظر مثل الگوی نفوذی (Piercing) متشکل از دو کندل است که در این الگو خلاف جهت هم هستند؛ به این صورت که کندل اول مانند موج قبلی به صورت صعودی راه خود را ادامه می‌دهد و سبز رنگ است و بعد از آن با هجوم آوردن فروشندگان، کندل دوم برخلاف جهت موج قبل که صعودی بود به شکل نزولی تشکیل می‌شود و حداقل نیمی از کندل قبل خود را می‌پوشاند. از طرف دیگر باید اشاره کرد که در الگوی ابر سیاه قیمت باز شدن دومین کندل بالاتر از اولین کندل است و میان این دو کندل به اصطلاح شکاف قیمتی (gap) به وجود می‌آید.

ناگفته نماند که قیمت بسته شدن کندل دوم در الگوی حاضر باید حداقل 50 درصد کندل قبلی باشد و اگر کندل دوم به جای اینکه نصف کندل قبل را پوشش دهد، تمام کندل قبلی خود را بپوشاند، الگوی دیگری به وجود می‌آید که الگوی پوششی یا Engulfing نام دارد. الگوی Dark cloud وقتی تشخیص داده می‌شود که کندل دوم کاملاً پس از کندل اول بدون هیچ‌گونه تداخلی روند حرکت قبلی را تغییر دهد.

برای اینکه الگوی مورد نظر را تشخیص دهید، ابتدا باید از صعودی بودن الگو مطمئن شوید و در جست‌وجوی سیگنالی باشید که خبر از کند شدن حرکت فرایند یا بازگشت آن می‌دهد؛ به این منظور می‌توانید از «اسیلاتورهای استوکستیک» (Stochastic Oscillators)، تلاقی میانگین متحرک نزولی یا شکل‌گیری کندل نزولی بهره ببرید.

از طرف دیگر مطمئن شوید که کندلی که روندی نزولی دارد، پایین‌تر از نقطه وسط کندل صعودی قبلی بسته شود. و نیز به دنبال تایید روند نزولی تازه باشید. اگر چنین شرایطی پدید آید، معامله‌گران اقتصادی می‌توانند برای شروع یک فرایند معاملاتی مناسب در نمودار آماده شده و الگوی Dark Cloud را تشخیص دهند.

یادگیری الگوی Dark Cloud نیز از این جهت ضروری است که به این معامله‌گران و تحلیل‌گران کمک می‌کند از طریق شناسایی، تحلیل و بررسی این الگو، معاملات خود را به صورتی مطمئن‌تر و با نگاهی باز‌تر سر  و سامان دهند. مسئله مهم دیگر این است که به تنهایی نمی‌توان بر این الگو تکیه کرد و برای آ‌ن‌که بتوان احتمال خطا و درصد ضرر و زیان را کاهش داد؛ ضروری است از سایر الگوهای تکنیکال در کنار این الگو استفاده کرد.

معامله با الگوی ابر سیاه چگونه است؟

معامله با الگوی ابر سیاه چگونه است؟

برای آموزش الگوی Dark Cloud و به منظور استفاده کردن از الگوی مورد بحث در معاملات، در نظر گرفتن نکاتی حائز اهمیت است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌‌کنیم:

 • در بازارهای فرایندی، معامله‌گران به دنبال یک روند از نوع صعودی هستند و این مسئله را تشخیص می‌دهند که آیا سیر بازار در حال کند شدن است یا نه. بعد منتظر می‌مانند تا بین کندل نزولی و صعودی یک شکاف و باز شدن اتفاق بیفتد.
 • این مسئله را به خاطر داشته باشید که برای خروج (حد پایین‌تری از کف قیمت) از معامله، می‌توان از الگوی حاضر در کنار دیگر فاکتورهای تکنیکال و الگوهای دیگری مانند انواع دیگر الگوهای بازگشتی استفاده کرد.
 • در این الگو کندل نزولی باید به سمت سطح‌های پایین حرکت کند و در نقطه زیرین نقطه میانی کندل صعودی بسته شود. این حالت نشان‌دهنده این موضوع است که فروشندگان قدرت بیش‌تری نسبت به خریداران دارند.
 • در آموزش الگوی Dark Cloud باید به این مسئله توجه کرد که، بهتر آن است حد ضرر را در قسمت وسط کندل دوم (قرمز) در نظر بگیرید.
 • هر چه فاصله بین قیمت بسته کندل اول و باز کندل دوم بیشتر باشد، قدرت بازگشت قیمت بیشتر خواهد بود.
 • به وسیله تشخیص درست این الگو می‌توان مسائلی نظیر نقطه‌ای که ورود از طریق آن انجام می‌شود، حد سود و حد ضرر را قبل از شروع معامله جدید، مشخص کرد.
 • نکته مهم دیگر که لازم است در نظر بگیرید این است در این الگو، هر چقدر طول کندل‌ها بیشتر باشد، از اعتبار بیشتری برخوردار خواهد بود
 • برای استفاده از این الگو در معاملات خود لازم است که نقطه باز و بسته دو کندل را در قسمت انتهایی روند صعودی و قسمت ابتدایی روند نزولی در نظر بگیرید.
 • در بازار دو طرفه، با رعایت الگوی ابر سیاه و مولفه‌های تکنیکال دیگر می‌توان وارد موقعیت فروش شد، از همین طریق و در نتیجه فعالیت‌های فوق که در این مقاله بررسی کردیم سود کرد.
 • یک روش معامله با استفاده از این الگو، روش محافظه‌کارانه است در این روش قبل از هر نوع تصمیم‌گیری منتظر تاییدیه‌های بیشتری می‌مانید تا واقعا بر روند خود و رویکردی که در پیش خواهید گرفت مطمئن شوید.
 • روش دیگر، بهره‌گرفتن از روش تهاجمی است؛ در این روش بدون در نظر گرفتن سایر فرایندها، به سرعت وارد معامله می‌شوید.
 • در این میان ناگفته نماند که شیوه معامله با الگوی حاضر ساده است و غالباً شبیه الگوی نفوذی است اما تفاوتی نیز دارد که این دو الگو را از هم جدا می‌کند و آن هم این است که الگوی نفوذی (piercing pattern) در قسمت انتهایی روند نزولی رخ می‌دهد اما الگوی ابر سیاه در نقطه پایان روند صعودی اتفاق می‌افتد. با این وجود هرگاه که از طریق مطالعه و آموزش الگوی Dark Cloud، موفق شدید این الگو را شناسایی کنید، باید ابتدا میزان اعتبار آن را بررسی کنید. اگر الگوی مورد نظر اعتباری کافی را داشت، آنگاه می‌توانید وارد معامله فروش شوید.
 • اگر معامله باز دارید آن را ببندید. همچنین می‌توانید در بازارهای دو طرفه وارد معامله فروش شوید.

آیا معامله با این الگو قابل اعتماد است؟

آیا معامله با این الگو قابل اعتماد است؟

الگوی ابر سیاه به تنهایی، فقط امکان ثابت ماندن قیمت یا موج نزولی را می‌تواند به ما نشان دهد و قدرت دیگری ندارد. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌شود، معامله‌گر در ضمن بهره جستن از آموزش الگوی Dark Cloud، از طریق استفاده از سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال و دیگر الگوهای معاملاتی به دنبال روش‌های قابل اعتماد بیشتری باشد. افزون بر این مسئله، این الگو بعد از یک روند صعودی ظاهر می شود. بنابراین نوسانگرها باید در منطقه اشباع خرید قرار داشته باشند. در واقع اگر این الگو در وضعیتی حقیقت یابد که نوسانگرها برای فروش سیگنال می‌دهند، سیگنال الگوی ما قوی تر خواهد شد.

کلام آخر

الگوی ابر سیاه یکی از انواع الگوهای بازگشتی کندل استیک می‌باشد که به علت نمایش تغییر میزان و نوع قیمت بر روی نمودار، از الگوهای مهم محسوب می‌شود. استفاده‌کردن از این الگو در کنار بهره جستن از سایر الگوهای تکنیکال می‌تواند اطلاعات مفیدی برای معاملات در اختیار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران قرار دهد.

با آموزش الگوی Dark Cloud و تشخیص درست آن می‌توان نقطه ورود، حد سود و حد ضرر را قبل از شروع معامله جدید، معین کرد. در این الگو، هرچه طول کندل‌ها بیشتر باشد، به این معنا است که الگو از اعتبار بیشتری برخوردار می‌باشد. برای اینکه بتوانید این الگو را در معاملات خود تشخیص دهید، باید نقطه باز و نقطه بسته دو کندل را در قسمت پایانی روند صعودی و قسمت آغازین روند نزولی در نظر بگیرید.

نکته مهم دیگری که بهتر است ناگفته نماند این است که برای ورود به دنیای معاملات مالی اعم از خرید، فروش و یا حتی سرمایه‌گذاری، نباید بدون علم، تفکر و یادگیری فنون مربوطه وارد این حوزه شد. که اگر چنین باشد چیزی جز ضرر و زیان عاید کسی نخواهد شد.

در نتیجه قبل از ورود به این حیطه و انتخاب نوع الگوی معاملاتی خود، باید به تحقیق و مطالعه در این زمینه پرداخت و با بینشی گسترده‌تر نسبت به انتخاب نوع الگوی مورد نظر تامل کرد. به همین دلیل در این مقاله ما نیز بر آن شدیم تا یکی از این الگوهای مالی مهم را به زبانی ساده معرفی کنیم و در مسیر تحقق این هدف،سعی کردیم به طور دقیق و با شرح جزئیات بیشتری مسائل پیرامون آموزش الگوی Dark Cloud را بیان کنیم.

سوالات متداول

سوالات متداول

1. چگونه می توانیم الگوی ابر سیاه را شناسایی کنیم؟

هنگامی که یک کندل سیاه بزرگ یک ابر تاریک را روی کندل روز قبل تشکیل می دهد می توان الگوی شمعدانی ابر تیره را شناسایی کرد.

2. آیا الگوی شمعدانی ابر سیاه یک الگوی نزولی است؟

Dark Cloud Cover یک الگوی کندل معکوس نزولی است که در پایان یک روند صعودی شکل می گیرد. تشکیل این الگو نشانه ضعف احتمالی در روند صعودی است.

3. چگونه با استفاده از الگوی پوشش ابر تیره معامله کنیم؟

سرمایه گذاران هنگام معامله با الگوی پوشش ابر تاریک باید به چند ویژگی توجه کنند:

 • اولا، روند باید یک روند صعودی باشد؛ زیرا الگوی پوشش ابر تیره یک الگوی معکوس نزولی است.
 • ثانیاً طول شمعدان نقش مهمی در تعیین نیرویی دارد که معکوس روند انجام خواهد شد.
 • شکاف بین کندل‌های صعودی و نزولی نشان می دهد که معکوس شدن روند چقدر قدرتمند خواهد بود.
 • چهارم اینکه کندل نزولی باید بیشتر از نقطه میانی کندل صعودی قبلی بسته شود.
 • در نهایت، شمعدان صعودی و همچنین کندل نزولی باید بدنه بزرگتری داشته باشند.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.