...
وبینار استراتژی‌های میلیونی (2 مرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
مطالب اخیر
انتشار: ۲۶ اسفند ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

ثبت نام در دوره رایگان کربن

آموزش کامل الگوی کندل دوجی و انواع آن در تحلیل تکنیکال

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۴۰۲
کندل دوجی

کندل دوجی نوعی الگوی نمودار قیمت است که در آن قیمت افتتاح و بسته شدن اوراق بهادار عملاً فرق چندانی ندارد و گاهی هم برابر است. الگوهای Doji به دلیل برابری قیمت اولیه و انتهایی، شبیه علامت مثبت یا صلیب هستند. کندل‌های دوجی زمانی تشکیل می‌شوند که قیمت باز می‌شود؛ به بالا و پایین نوسان می‌کند و سپس در نقطه‌ای بسته می‌شود که نزدیک همان قیمت اولیه است.

آموزش الگوی کندل دوجی

الگوهای Doji شش نوع اصلی دارند که شامل: الگوی دوجی سنگ قبر، سایه بلند، سنجاقک، استاندارد، دوجی 4 قیمت و خنثی است. کندل‌های دوجی بسته به موقعیت مقدار قیمت اولیه و انتهایی و شکلی که ایجاد می‌کنند طبقه‌بندی می‌شوند. هر شش نوع Doji زمانی اتفاق می‌افتند که قیمت باز و بسته شدن یک اوراق بهادار خاص، در یک سطح مشخص در نمودار قیمت قرار می‌گیرد.

الگوی کندل دوجی

الگوهای کندلی Doji بر اساس نوع الگویی که در نمودار قیمت ظاهر می‌شود خوانده و تفسیر می‌شوند. سه راه اصلی برای تفسیر الگوهای Doji وجود دارد که شامل نوسان و در جا زدن، ادامه روند فعلی و معکوس شدن روند احتمالی است. برای معامله با الگوهای کندلی Doji، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ابتدا نوع الگوی موجود را تعیین می‌کنند و سپس در مورد استراتژی معاملاتی خود تصمیم می‌گیرند.

چهار مزیت اصلی الگوهای Doji شامل: توانایی آن‌ها در هدایت سرمایه‌گذاران از طریق تغییر روند احتمالی، سهولت شناسایی، دقت بالا و در نهایت توانایی آن‌ها برای استفاده در تمام بازه‌های زمانی است. الگوهای شمعدانی Doji همچنین دارای دو نقطه ضعف اصلی هستند؛ از جمله تمایل به تولید سیگنال‌های کاذب و دوره انتظاری که طول می‌کشد تا روندهای آینده بازار را تأیید کند.

آنچه که ذکر شد؛ خلاصه‌ای بود از آنچه که قرار است شما در این مقاله مطالعه کنید. چنان‌چه به دانستن جزئیات این موارد علاقه‌مند هستید؛ پس به جای درستی آمده‌اید چرا که این مقاله، برای شماست.

کندل دوجی چیست؟

کلمه دوجی در زبان ژاپنی، به معنای در زمان مشابه است. این کندل‌ها فریم‌های زمانی را به تصویر می‌کشند که در آن‌ها قیمت بسته شدن و باز شدن کندل، بسیار مشابه و نزدیک به هم است.

طبق گفته استیو نیسون (پدر نمودارهای کندل استیک) خطوط Doji یکی از مهمترین الگوهای شمعدانی منفرد هستند و همچنین می‌توانند اجزای مهمی در دیگر الگوهای کندل استیک چندگانه معکوس باشند.

کندل دوجی زمانی شکل می‌گیرد که در یک سهام، ارز دیجیتال، کالا یا فارکس قیمت باز و بسته شدن تقریباً برابر باشد. طول سایه‌های بالا و پایین می‌تواند متفاوت باشد و شمعدان به‌دست‌آمده شبیه یک صلیب، صلیب معکوس یا علامت بعلاوه باشد. Doji به تنهایی الگویی خنثی است و در این کندل، هرگونه سوگیری صعودی یا نزولی بر اساس اقدام قبلی قیمت و تایید آینده است.

کندل دوجی چیست؟

در حالت ایده‌آل -اما نه الزاما- قیمت باز و بسته شدن باید برابر باشند. در حالی که یک Doji با باز و بسته شدن یکسان قوی‌تر به نظر می‌رسد عامل مهم‌تر آن است که ماهیت شمعدان را به تصویر بکشید. کندل های دوجی حس بلاتکلیفی یا کشمکش بین خریداران و فروشندگان را منتقل می‌کنند. قیمت‌ها در طول سشن معاملاتی به بالا و پایین سطح اولیه قیمت حرکت می‌کنند اما نهایتا در همان سطح اولیه یا نزدیک به آن بسته می‌شوند. نتیجه یک بن بست است. نه گاوها و نه خرس‌ها نتوانستند کنترل را به دست بیاورند.

دارایی‌های مختلف، معیارهای متفاوتی برای تعیین استحکام یک Doji دارند. تعیین استحکام دوجی به قیمت، نوسانات اخیر و کندل‌های قبلی بستگی دارد. نسبت به کندل‌های قبلی، Doji باید دارای بدنه بسیار کوچکی باشد که به صورت یک خط نازک به نظر می‌رسد. استیون نیسون خاطرنشان می‌کند که یک کندل دوجی که در میان شمعدان‌های دیگر با بدنه‌های کوچک شکل می‌گیرد چندان مهم تلقی نمی‌شود. با این حال، یک کندل دوجی که در میان کندل‌هایی با بدنه‌های بلند شکل می‌گیرد مهم خواهد بود.

کار کندل دوجی

کندل دوجی بیشتر نقش اخطاردهنده را برای ما دارند؛ مثلا اگر در نزدیکی یک محدوده PRZ دوجی دیدیم این یک نوع اخطار است راجع به عدم توانایی قیمت، برای عبور از این محدوده PRZ. پس در واقع روند صعودی است؛ حال یک کندل دوجی می‌بینید؛ این امر نشان می‌دهد که خریداران در حال افزایش قیمت بودند؛ اما ناگهان فروشندگانی وارد شدند که اجازه کاهش افزایش بیشتر قیمت را ندادند و در نتیجه کندل دوجی شکل گرفت.

در واقع دوجی نزدیک PRZ، اخطار بازگشت قیمت یا عدم توانایی قیمت برای شکست این محدوده را به ما می‌دهد. حال ممکن است چند کندل دوجی ببینید اما قیمت محدوده را بشکند؛ پس این امر ۱۰۰ درصدی نیست؛ بلکه تفسیر ما طبق گذشته مارکت است و ما با احتمالات سر و کار داریم. در واقع دوجی حاکی از آن است که جنگ بین خریدار و فروشنده، برنده‌ای نداشته است.

چگونگی تشکیل کندل دوجی

ارتباط یک Doji به روند قبلی یا کندل‌های قبلی بستگی دارد. پس از یک کندل بلند سفید، Doji سیگنال می‌دهد که فشار خرید شروع به ضعیف شدن کرده است. پس از یک کندل بلند سیاه، Doji سیگنال می‌دهد که فشار فروش شروع به کاهش می‌کند. دوجی نشان می‌دهد که نیروهای عرضه و تقاضا به طور یکنواخت‌تر مطابقت دارند و ممکن است تغییر روند نزدیک باشد. در نظر داشته باشید که Doji به تنهایی برای نشان دادن یک روند معکوس کافی نیست و ممکن است نیاز به تأییدیه‌های بیشتری باشد.

چه زمانی کندل دوجی تشکیل می‌شود؟

الگوی دوجی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت‌های باز شدن و بسته شدن یک سهام منطبق باشند یا حداقل بسیار نزدیک به یکدیگر فرار داشته باشند. در واقع این الگوها زمانی اتفاق می‌افتند که بین گاوها و خرس‌ها درگیری وجود داشته باشد و هیچکدام موفق به تسلط بر دیگری نمی‌شوند. گاوها سعی می‌کنند قیمت‌ها را بالاتر ببرند؛ در حالی که خرس‌ها تلاش می‌کنند قیمت‌ها را پایین بیاورند. در نتیجه این فشار و کشش، قیمت اوراق بهادار بسیار نزدیک به قیمت اولیه، بسته می‌شود یا حتی گاهی اوقات با آن یکسان می‌شود.

ویژگی‌های کندل دوجی

کندل دوجی نشان از بلاتکلیفی در مارکت را دارد. ما سه حالت در مارکت بیشتر نداریم: صعودی، نزولی و رنج یا همان نوسانی و خنثی. دوجی ها همان روندهای خنثی هستند.

در هر تایم فریمی که تعداد زیاد کندل دوجی مشاهده کردید در آن تایم فریم به Doji اهمیت نمی‌دهیم. دوجی کمک کننده است اما مبنا نیست.

اولین کندل بعد از Doji، جهت حرکت قیمت را مشخص می‌کند.

رنگ کندل دوجی اهمیت چندانی ندارد؛ بلکه به جایی که Doji در آن تشکیل شده اهمیت دهید؛ مثلا نزدیک PRZ، انتهای یک روند و… .

ما با دوجی‌ها، معامله نمی‌کنیم. آن‌ها صرفا راهنماهایی هستند برای درک بهتر قیمت.

انواع کندل دوجی

شش نوع اصلی الگوی دوجی وجود دارد. پایه و اساس تمامی این الگوها، تا حدود بسیاری مشابه است؛ اما در شکل ظاهری و معنایی که هر یک برای ما دارد مقداری تفاوت وجود دارد. با مطالعه آنچه که در ادامه آمده به شباهت و تفاوت‌های این الگوها بهتر پی می‌برید.

1. کندل دوجی سنگ قبر

سنگ قبر یکی از الگوهای Doji است که در آن قیمت افتتاحیه، کمترین قیمت است و قیمت پایانی نیز بسیار نزدیک به مقدار اولیه بوده و این دو بر یکدیگر منطبق هستند و عین حال، بالاترین قیمت با آن‌ها فاصله زیادی دارد. الگوی سنگ قبر نشان‌دهنده تسلط روند نزولی است و این الگو، دارای سایه بالایی بلندی است. دوجی سنگ قبر با سایر الگوهای Doji در موقعیت خط افقی متفاوت است. در الگوهای دوجی سنگ قبر، خط افقی یا بدنه به سمت پایین خط عمودی قرار می‌گیرد. تصویر زیر یک Doji سنگ قبر را نشان می‌دهد.

کندل دوجی سنگ قبر

همان‌طور که در تصویر نشان داده شده است الگوی Doji سنگ قبر دارای قیمت اولیه و قیمت انتهایی بسیار نزدیک به یکدیگر است و این دو در نزدیکی کف قیمت قرار دارند. سقف قیمت بسیار دورتر از بقیه و در نوک سایه بالایی است. سایه بلندِ بالا نشان‌دهنده خریدارانی است که در اوایل روز موقعیتی قوی داشتند و با کاهش قیمت، سود خود را در پایان روز به فروشندگان از دست دادند.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود یک دوجی سنگ قبر را می‌توان با شکل متمایز آن، با یک سایه بالایی بلند و یک سایه کوچک یا تقریباً غایب پایینی، مشاهده کرد. انواع دیگر الگوهای Doji مانند سنجاقک، سایه بلند و استاندارد، همگی دارای سایه‌های پایینی بلندی هستند.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از سنگ قبر دوجی به عنوان نشانه‌ای از معکوس شدن روند نزولی آتی استفاده می‌کنند؛ زیرا تفاوت قابل توجهی بین بالاترین قیمت و قیمت پایانی روز وجود دارد. الگوهای دوجی سنگ قبر معمولاً در پایان یک روند صعودی رخ می‌دهند.

2. کندل دوجی سنجاقک

سنجاقک یک الگوی شمعدانی است که در آن قیمت‌های باز شدن، قیمت بالایی و قیمت بسته شدن یک سهام بر هم منطبق بوده یا حداقل بسیار نزدیک به یکدیگر هستند؛ در حالی که قیمت کف از آن‌ها فاصله زیادی دارد. الگوی سنجاقک مخالف الگوی سنگ قبر در نظر گرفته می‌شود و نشان‌دهنده تسلط صعودی است. الگوهای سنجاقک سایه پایینی بلندی دارند و از نظر موقعیت خط افقی یا بدنه با سایر الگوهای Doji متفاوت هستند. در الگوهای سنجاقک، خط افقی یا بدنه در سمت بالای خط عمودی قرار می‌گیرد. تصویر زیر یک الگوی سنجاقک را نشان می‌دهد.

کندل دوجی سنجاقک

همان‌طور که در تصویر نشان داده شده است الگوی سنجاقک دارای قیمت بازشدن، بسته شدن و قیمت بالایی آن است که در بالای شمعدان بسیار نزدیک به یکدیگر هستند. کف قیمت بسیار دورتر از بقیه و در نوک سایه بلند پایین قرار دارد.

سایه بلند پایین نشان‌دهنده خریدارانی است که بر فروشندگان تسلط داشتند و قیمت را در طول روز بالاتر می‌بردند. همان‌طور که در تصویر بالا نشان داده شده است یک سنجاقک با شکل متمایز خود، با یک سایه بلند پایین و یک سایه کوچک یا تقریباً غایب بالایی، دیده می‌شود. انواع دیگر الگوهای دوجی از جمله سنگ قبر، سایه بلند و استاندارد، همگی دارای سایه‌های بالایی بلندتری هستند.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از سنجاقک به عنوان نشانه‌ای از معکوس شدن روند صعودی آینده استفاده می‌کنند. سایه پایینی بلند، نشانه آن است که تقاضا در بازار زیاد است و خرس‌ها در پایین کشیدن قیمت ناموفق بوده‌اند. الگوهای سنجاقک معمولاً در پایان یک روند نزولی رخ می‌دهند و نشانه روند صعودی در آینده هستند.

3. کندل دوجی سایه بلند

سایه بلند یک الگوی Doji است که در آن سایه‌های بلند پی در بالا و پایین وجود دارند و قیمت‌های باز و بسته سهام تقریباً نزدیک به یکدیگر هستند. سایه بلند نشان‌دهنده بلاتکلیفی است؛ در واقع نه گاوها و نه خرس‌ها موقعیت مسلطی ندارند. دوجی سایه بلند نشان‌دهنده عدم اطمینان در مورد حرکات آتی قیمت است. در یک دوجی سایه بلند، به نظر می‌رسد که تقاضا و عرضه با هم برابر هستند. تصویر زیر یک الگوی دوجی سایه بلند را نشان می‌دهد.

کندل دوجی سایه بلند

همان‌طور که تصویر نشان می‌دهد دوجی سایه بلند را می‌توان به راحتی با سایه‌های بلند در بالا و پایین و بدن کوچکش شناسایی کرد. قیمت باز و بسته شدن سهام می‌تواند برابر یا حداقل بسیار نزدیک به یکدیگر باشد. دوجی سایه بلند در موقعیت خط افقی باز با سایر الگوهای Doji متفاوت است. در یک دوجی سایه بلند، خط افقی یا  همان بدنه، تقریبا در وسط دو سایه قرار دارد.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از یک دوجی سایه بلند به عنوان سیگنالی از عدم اطمینان در مورد تغییرات آتی قیمت استفاده می‌کنند. در واقع سایه‌های بلند، نشان می‌دهند که با وجود دامنه طولانی حرکات قیمت، خرس‌ها و گاوها نتوانستند تسلط داشته باشند و قیمت‌ها را بالاتر یا پایین‌تر از قیمت افتتاحیه بکشند. برخی از سرمایه‌گذاران نیز الگوهای دوجی سایه بلند را به عنوان بخشی از یک دوره تثبیت تفسیر می‌کنند.

دوره تثبیت به دوره‌ای در حرکت قیمت سهام اشاره دارد که در آن قیمت در یک سطح حمایتی و مقاومتی ثابت در نوسان است. دوجی سایه بلند اغلب زمانی به کار می‌رود که در طول یک روند صعودی یا نزولی قوی ظاهر شود. در چنین مواردی، یک دوجی سایه بلند به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌گوید که عرضه و تقاضا در حال متعادل کردن یکدیگر هستند و ممکن است یک روند معکوس، قریب الوقوع باشد. به عنوان نمونه‌ای از یک دوجی سایه بلند، نمودار قیمت زیر را در نظر بگیرید.

کندل دوجی سایه بلند2

این تصویر نشان می‌دهد که دوجی سایه بلند در انتهای یک روند صعودی قوی ظاهر می‌شود. دوجی سایه بلند را می‌توان با بدنه‌ای نازک و سایه‌های بلند بالایی و پایینی آن تشخیص داد. به دنبال دوجی سایه بلند، قیمت شروع به کاهش می‌کند و در نتیجه، نشان می‌دهد که دوجی سایه بلند یک روند نزولی را پیش‌بینی کرده است.

4. کندل دوجی استاندارد

الگوی استاندارد یک الگوی Doji است که به خودی خود نشان‌دهنده چیز خاصی نیست. دوجی استاندارد همیشه بسته به الگوهایی که قبل و بعد از آن می‌آیند تفسیر می‌شود. یک دوجی استاندارد شبیه یک علامت مثبت یا صلیب با سایه‌های بالا و پایین با طول‌های مختلف -بسته به قیمت پایین و بالا- است. تصویر زیر یک دوجی استاندارد را نشان می‌دهد.

تصویر، شکل دوجی استاندارد را نشان می‌دهد که شبیه به علامت مثبت یا صلیب است. دوجی‌های استاندارد عمدتاً در تفسیرشان با سایر الگوهای دوجی متفاوت هستند. الگوهای استاندارد دوجی با استفاده از الگوهای ظاهر شده در قبل و بعد از آن تفسیر و تأیید می‌شوند. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از دوجی استاندارد در تحلیل تکنیکال خود به همراه سایر اندیکاتورها برای اطلاع از روندهای آتی استفاده می‌کنند. نمونه‌ای از دوجی استاندارد در زیر به تفصیل توضیح داده شده است.

کندل دوجی استاندارد

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌شود دوجی استاندارد در انتهای یک روند صعودی ظاهر شده است. در چنین حالتی، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به الگوهایی که از آن پیروی می‌کنند توجه زیادی دارند. در اینجا، الگوی زیر یک روند نزولی را نشان می‌دهد. در این مورد، دوجی استاندارد بیان‌گر یک روند نزولی است.

5. کندل دوجی ۴ قیمت

الگوی 4 قیمت، یک الگوی دوجی است که در آن قیمت‌های باز شدن، بالا، پایین و بسته شدن سهام با هم برابر هستند. یک دوجی 4 قیمتی فقط یک خط افقی را شامل می‌شود؛ زیرا نوسان قیمت در روز صفر است. الگوی ۴ قیمتی نشان‌دهنده عدم اطمینان است؛ زیرا قیمت تغییری نمی‌کند. همچنین می‌تواند منعکس‌کننده سکون در بازار باشد. تصویر زیر یک الگوی دوجی 4 قیمتی را نشان می‌دهد.

کندل دوجی ۴ قیمت

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌شود این الگو صرفا شامل یک خط افقی است. دوجی 4 قیمتی با سایر الگوها تفاوت دارد؛ زیرا تنها الگوی دوجی است که هیچ خط عمودی در آن وجود ندارد. دوجی‌های ۴ قیمت با استفاده از شکل متمایز آن‌ها که یک خط افقی صرف است به راحتی قابل تشخیص هستند.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران دوجی 4 قیمت را به عنوان نشانه بلاتکلیفی تفسیر می‌کنند و معمولاً قبل از تصمیم‌گیری در مورد استراتژی معاملاتی منتظر الگوهایی هستند که از دوجی 4 قیمت پیروی می‌کنند. در پایان روند نزولی، دو دوجی 4 قیمتی ظاهر می‌شوند. این دوجی‌ها منعکس کننده عدم قطعیت رایج در احساسات بازار در آن نقطه هستند. به دنبال دو دوجی 4 قیمتی، قیمت شروع به افزایش می‌کند. سرمایه‌گذاران پس از تایید روند، استراتژی‌های خود را برنامه‌ریزی می‌کنند.

6. کندل دوجی خنثی

الگوی خنثی، یک الگوی دوجی است که در آن قیمت‌های باز و بسته شدن یکسان هستند و فاصله زیادی بین قیمت‌های سقف و کف وجود دارد. طول سایه‌های بالایی و پایینی یک دوجی خنثی، برابر است. دوجی‌های خنثی زمانی تشکیل می‌شوند که درگیری بین خرس‌ها و گاوها منجر به توقف یا مکث در بازار شود. دوجی‌های خنثی همچنین می‌توانند گاهی اوقات علامتی از معکوس روند باشند؛ اما هر بار این اتفاق نمی‌افتد و یکی از ویژگی‌های شناسایی دوجی خنثی محسوب نمی‌شود. تصویر یک دوجی خنثی در زیر آورده شده است.

کندل دوجی خنثی

تصاویر نشان می‌دهند که دوجی‌های خنثی، بدنه قابل توجهی ندارند؛ زیرا قیمت‌های باز شدن و بسته شدن یکسان هستند. این دو سایه بسیار گسترده‌اند که نشان‌دهنده یک نقطه قیمت بسیار بالا و نقطه قیمت بسیار پایین است. طول سایه‌های بالا و پایین برابر است و این موضوع نشان‌دهنده عدم تصمیم‌گیری در اطراف دوجی خنثی است. این امر نشان می‌دهد که پس از باز شدن، قیمت به سمت بالا حرکت کرد و سپس در همان طول به سمت پایین حرکت کرد و نهایتا در همان قیمت افتتاحیه، بسته شد.

دوجی‌های خنثی می‌توانند در هر نقطه از نمودار قیمت ظاهر شوند؛ چه در یک روند صعودی و چه در یک روند نزولی. به منظور تجزیه و تحلیل دقیق یک دوجی خنثی، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران زمینه‌ای را که الگو در آن ظاهر می‌شود مطالعه می‌کنند. روند نزولی زمانی معکوس در نظر گرفته می‌شود که الگوی دوجی خنثی در انتهای یک روند نزولی ظاهر شود و روند صعودی در صورتی که دوجی خنثی در انتهای یک روند صعودی ظاهر شود؛ معکوس در نظر گرفته می‌شود. نمونه‌ای از یک دوجی خنثی در ادامه به تفصیل توضیح داده شده است.

تصویر دو سناریو را نشان می‌دهد که در آن دوجی‌های خنثی شکل گرفته‌اند. در مورد اول، الگوی خنثی در یک روند نزولی شکل می‌گیرد و یک مکث در روند فعال را نشان می‌دهد. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌شود پس از الگویی که از دوجی خنثی پیروی می‌کند روند نزولی ادامه دارد. در مورد دوم، الگوی خنثی به معنای عدم تصمیم‌گیری است؛ زیرا نه گاوها و نه خرس‌ها در موقعیتی نیستند که بر بازار تسلط داشته باشند.

الگوهای دوجی طبقه‌بندی‌های بیشتر نیز دارند که شامل انواع شامل دوجی ستاره، دوجی ستاره نزولی، دوجی ستاره صعودی، دوجی چکشی و غیره است.

قوی‌ترین الگوی دوجی، سنجاقک است. این الگو زمانی شکل می‌گیرد که قیمت‌های باز شدن، بسته شدن و قیمت بالایی یکسان باشند و قیمت کف به طور قابل توجهی کمتر از قیمت اولیه در کندل باشد. شکل به دست آمده مانند T با سایه پایینی طولانی و بدون سایه بالایی به نظر می‌رسد. طبق الگوی سنجاقک، یک تغییر روند بالقوه از نزولی به صعودی زمانی رخ می‌دهد که کندل پس از یک روند نزولی ظاهر شود.

این موضوع نشان می‌دهد که خریداران پس از فشار فروش کنترل را به دست گرفته‌اند و ممکن است قیمت شروع به افزایش کند. سنجاقک زمانی قابل اعتمادتر است که در حجم بالا رخ دهد و توسط سایر اندیکاتورهای تکنیکال مانند خطوط روند، میانگین متحرک و نوسانگرها تأیید شود.

استراتژی‌های معاملاتی کندل دوجی

در ادامه به بررسی استراتژی‌های مختلف Doji می‌پردازیم که می‌توانند در معاملات اعمال شوند. دقت کنید که این استراتژی‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و بایستی با توجه به سبک معاملاتی خود، استراتژی مناسب را انتخاب کنید و شروع کنید به انجام معاملات.

تجارت با کندل دوجی و اندیکاتورها

نمودار GBP/USD زیر ستاره Doji را نشان می‌دهد که در پایین روند نزولی موجود ظاهر می‌شود. الگوی دوجی نشان می‌دهد که نه خریداران و نه فروشندگان کنترل را در دست ندارند و این روند می‌تواند معکوس شود. در این مرحله، توجه به این نکته ضروری است که معامله‌گران باید به دنبال سیگنال‌های حمایتی باشند که روند ممکن است قبل از اجرای معامله معکوس شود. نمودار زیر از اندیکاتور Stochastic استفاده می‌کند که نشان می‌دهد در حال حاضر، بازار در محدوده خرید بیش از حد قرار دارد.

تجارت با کندل دوجی و اندیکاتورها

استفاده از کندل دوجی سنجاقک در Trend Trading

یک استراتژی معاملاتی محبوب شامل جستجوی Doji در نزدیک سطوح حمایت یا مقاومت است. نمودار زیر نشان می‌دهد که Dragonfly نزدیک به سطح پشتیبانی ظاهر می‌شود. در این سناریو، دوجی -همان‌طور که قبلا اشاره شد- در بالای روند صعودی ظاهر نمی‌شود؛ اما معامله‌گران همچنان می‌توانند بر اساس آنچه که کندل در مورد بازار نشان می‌دهد؛ معامله کنند.

در این نمودار، Dragonfly رد شدن قیمت‌های پایین‌تر را نشان می‌دهد و پس از آن، بازار به سمت بالا حرکت کرد و نزدیک به قیمت افتتاحیه بسته شد. این سوگیری صعودی احتمالی، با این واقعیت که کندل نزدیک به سطح حمایت ظاهر می‌شود و قیمت‌ها قبلاً از این خط روند عبور کرده‌اند پشتیبانی می‌شود و احتمال وقوع این روند صعودی، تقویت می‌شود.

استفاده از کندل دوجی سنجاقک در Trend Trading

استراتژی ادامه روندِ دوجیِ دوگانه/ سه‌گانه

یک Doji منفرد معمولاً نشانه خوبی از بلاتکلیفی است؛ با این حال، دو یا سه کندل دوجی (یکی پس از دیگری)، نشانه‌ای مهم‌تر را ارائه می‌دهند که اغلب منجر به شکست شدید محدوده می‌شود. به نظر می‌رسد استراتژی Doji دوگانه، از حرکت جهت‌دار قوی که پس از دوره بلاتکلیفیِ بازار آشکار می‌شود استفاده می‌کند.

معامله‌گران می‌توانند منتظر بمانند تا بازار بلافاصله پس از Doji دوگانه/سه‌گانه، به سمت قیمت‌های بالاتر یا پایین‌تر حرکت کند. در نمودار TECH100 زیر، نقطه ورود می‌تواند پایین‌تر از حداقل قیمت الگوی Doji سه‌گانه باشد و همچنین می‌توان یک توقف ضرر بالاتر از اوج‌های الگوی Doji سه‌گانه قرار داد.

تارگت‌ها را نیز می‌توان در سطح حمایت تعیین کرد. با این حال، شکست‌های شکل گرفته در نمودار، این پتانسیل را دارند که برای دوره‌ای طولانی ادامه پیدا کنند؛ بنابراین، باید یک Trailing Stop نیز برای معامله قرار داد.

استراتژی ادامه روندِ دوجیِ دوگانه/ سه‌گانه

وقوع ۲ کندل دوجی پشت سر هم به چه معناست؟

وجود ۲ کندل پشت سر هم به این معنی است که بلاتکلیفی شدیدی در احساسات بازار وجود دارد و ایم اتفاق، شاخص خوبی برای شکست احتمالی و تغییر روند در نظر گرفته می‌شود. 2 دوجی در یک ردیف نشان می‌دهد که تقاضا و عرضه در آن نقطه با یکدیگر برابر هستند و این اتفاق، شانس خوبی برای تغییر روند آینده را نشان می‌دهد و زمان خوبی برای برنامه‌ریزی استراتژی‌های معاملاتی است.

وقوع ۳ کندل دوجی پشت سر هم به چه معناست؟

وجود ۳ کندل پشت سر هم به این معنی است که عدم اطمینان خیلی زیادی در بازار وجود دارد. الگوی ۳ دوجی احتمال بسیار بالایی از معکوس شدن روند صعودی یا نزولی در آینده را نشان می‌دهد و این اتفاق، از هرگونه نوسان بین قیمت اولیه و انتهایی کندل جلوگیری می‌کند. یک الگوی 3 دوجی، مانند الگوی 2 دوجی، زمان بسیار خوبی برای اعمال استراتژی‌های معاملاتی در نظر گرفته می‌شود و البته که این اتفاق، شاخصی قوی‌تر از الگوی ۲ دوجی است.

چگونه طبق کندل دوجی در بازار معامله کنیم؟

سه مرحله اصلی برای استفاده هنگام معامله با الگوهای کندل استیک Doji در ادامه آورده شده است. شما می‌توانید این الگو را بررسی کنید و به نگرشی خوبی راجع به کارکرد ایم الگو در بازار بدست بیاورد. بنابراین توصیه می‌کنیم آنچه که در ادامه آمده را به خوبی مطالعه کنید.

تشخیص کندل دوجی در نمودار قیمت

اولین قدم برای معامله با الگوهای دوجی، شناسایی کندل در نمودار قیمت است. همان طور که گفتیم دوجی، کندلی است که در آن قیمت‌های اولیه و انتهایی یا منطبق هستند یا هم این که حداقل بسیار نزدیک به یکدیگر قرار دارند. شمعدان‌های دوجی تقریبا هیچ بدنه‌ای ندارند. طول سایه‌های بالا و پایین بسته به نوع الگوی دوجی، متفاوت است.

بدنه انواع دوجی‌ها، صرفا یک خط افقی را شامل می‌شود. سایه‌های بالایی و پایینی، بسته به قیمت بالا و پایین متفاوت هستند. شمعدان دوجی و نوع آن باید در نمودار قیمت پیش از ورود به مرحله بعدی مشخص شوند.

یافتن سیگنال‌های پشتیبانی با استفاده از سایر اندیکاتورهای تکنیکال

مرحله دوم برای معامله با الگوهای دوجی، دریافت سیگنال‌های معتبر دیگری است که با استفاده از سایر اندیکاتورهای تکنیکال به دست می‌آیند. این مرحله به قوی‌تر کردن پیش‌بینی‌ها و جلوگیری از متحمل شدن ضررهای هنگفت از سیگنال‌های الگوی دوجی نادرست کمک می‌کند. تصویر زیر نحوه استفاده از سیگنال‌های پشتیبان را نشان می‌دهد.

یافتن سیگنال‌های پشتیبانی با استفاده از سایر اندیکاتورهای تکنیکال

تصویر، نمودار قیمتی را نشان می‌دهد که در آن یک روند نزولی طولانی مدت وجود دارد. در پایان روند نزولی، یک دوجی را می‌توان مشاهده کرد که نشان‌دهنده بازگشت احتمالی صعودی است. قبل از اقدام طبق پیش‌بینی‌های دوجی، از یک اندیکاتور تکنیکال استفاده می‌شود. در اینجا از یک اندیکاتور Stochastic استفاده شده است.

یک اندیکاتور Stochastic، مبتنی بر حرکت است و قیمت‌های بسته شدن یک اوراق بهادار را در یک بازه زمانی بررسی و مقایسه می‌کند تا سطوح فروش Overbought و Oversold را پیش‌بینی کند. سطح Oversold نشان‌دهنده بازگشت صعودی است و سطح Overbought نشان‌دهنده بازگشت نزولی است. در اینجا، همان‌طور که تصویر نشان می‌دهد نشانگر Stochastic به سطح Oversold در موقعیت کندل دوجی اشاره می‌کند. بنابراین، اندیکاتور Stochastic از پیش‌بینی‌های کندل دوجی پشتیبانی می‌کند.

اعمال استراتژی‌های معاملاتی بسته به روند پیش‌بینی شده

آخرین مرحله برای معامله با الگوهای دوجی، اعمال استراتژی‌های معاملاتی بسته به پیش‌بینی‌های دوجی است. اگر سیگنال صعودی ایجاد شود معامله‌گران تمایل دارند که ارز یا سهام خود را حفظ کنند یا حتی مقادیر بیشتری از آن را خریداری کنند. اگر روند پیش‌بینی شده معکوس نزولی باشد هم معامله‌گران معمولاً به Shorting متوسل می‌شوند.

استفاده از دستورات توقف ضرر یک استراتژی معاملاتی رایج است که هنگام معامله در بازار با استفاده از الگوهای دوجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستور توقف ضرر یک بند از پیش تعیین شده است که بیان می‌کند که سهم باید با رسیدن به قیمت مشخصی خریداری یا فروخته شود که به آن قیمت توقف می‌گویند.

نمونه‌ای از کندل دوجی

نمودار قیمت زیر نمونه‌ای از نحوه استفاده از الگوی شمعدان دوجی را در معاملات نشان می‌دهد.

نمونه‌ای از کندل دوجی

در اینجا یک روند صعودی اولیه را نشان داده شده است که در انتهای آن یک Doji ظاهر می‌شود. دو الگویی که از دوجی پیروی می‌کنند تأیید می‌کنند که برگشت قیمت قریب الوقوع است. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌شود پس از ظهور دوجی قیمت‌ها شروع به کاهش می‌کنند. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران با دیدن این کندل، ابتدا باید سایر اندیکاتورهای تکنیکال مانند اندیکاتور Stochastic یا شاخص قدرت نسبی (RSI) را برای تایید پیش‌بینی روند اعمال کنند.

سرمایه‌گذاران می‌توانند استراتژی‌های معاملاتی خود را پس از تایید روند به کار بگیرند. در این حالت، از آنجایی که روند پیش‌بینی‌شده یک معکوس نزولی است؛ سرمایه‌گذاران می‌توانند به استراتژی‌هایی مانند Shorting متوسل شوند. قرار دادن دستور توقف ضرر درست بالای سایه بالایی نیز راه خوبی برای جلوگیری از ضرر و کسب سود در حین معامله است.

کندل دوجی چقدر قابل اعتماد است؟

الگوی دوجی ممکن است قوی‌ترین سیگنال‌های خرید یا فروش را در تحلیل تکنیکال ارائه نکند و احتمالاً باید در کنار سایر اندیکاتورها از آن استفاده شود. با این وجود، هنگام سنجش میزان قدرت بین خریداران و فروشندگان، سیگنال مفیدی است که باید در نظر گرفته شود. از نظر ما، ایجاد یک استراتژی معاملاتی بر اساس الگوهای دوجی برای معامله‌گران باتجربه‌ای متوسط یا حرفه‌ای که می‌توانند به راحتی سیگنال‌های داده شده را شناسایی و تفسیر کنند مناسب‌تر است.

مزایای کندل دوجی

توانایی هدایت سرمایه‌گذاران از طریق تغییر روند احتمالی

مزیت اصلی استفاده از الگوهای دوجی، توانایی آن‌ها در هدایت سرمایه‌گذاران از طریق تغییر روند است. الگوهای دوجی می‌توانند بسته به نوع الگوی، برگشت‌های صعودی و نزولی در آینده را پیش‌بینی کنند. بنابراین سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌توانند از اطلاعات ارائه شده توسط الگو برای برنامه‌ریزی استراتژی‌های معاملاتی خود استفاده کنند.

سهولت شناسایی

دومین مزیت اصلی این الگوها، سهولت شناسایی آن‌هاست. الگوهای Doji به دلیل شکل‌های متمایزشان، به راحتی قابل تشخیص هستند. آن‌ها تقریبا هیچ بدنه‌ای ندارند و دارای سایه‌های پایینی و بالایی با طول‌های مختلف هستند که تشخیص آن‌ها را در نمودار قیمت برای مبتدیان نیز آسان می‌کند.

دقت

الگوهای دوجی قابل اعتماد و دقیق هستند و پیش‌بینی‌های دقیقی را در مورد برگشت قیمت‌ها در آینده ارائه می‌دهند. سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند از سایر اندیکاتورهای تکنیکال برای تایید پیش‌بینی‌های دوجی و جلوگیری از ضرر استفاده کنند.

قابلیت استفاده در بازه‌های زمانی مختلف

چهارمین مزیت اصلی الگوی دوجی این است که می‌توان از آن در بازه‌های زمانی مختلف استفاده کرد. کندل‌های دوجی برای بازه‌های زمانی یک ساعته تا طولانی‌تر کارآمد هستند.

از دیگر مزایای الگوی کندل استیک دوجی می‌توان به توانایی آن در اشاره به اوج روند و تشخیص عدم اطمینان در بازار اشاره کرد. الگوهای شمعدانی دوجی همچنین با بازارهای سهام و فارکس بسیار خوب کار می‌کنند.

معایب کندل دوجی

تمایل به تولید سیگنال‌های مثبت کاذب

عیب اصلی استفاده از کندل‌های دوجی تمایل آن‌ها به تولید سیگنال‌های مثبت کاذب است. الگوهای دوجی همیشه نشان‌دهنده تغییر روند نیستند. این کندل‌ها همچنین می‌تواند نشان‌دهنده توقف در روند یا عدم تصمیم‌گیری در احساسات بازار باشند. سرمایه‌گذاران معمولاً از کندل‌های دوجی همراه با سایر اندیکاتورهای تکنیکال استفاده می‌کنند تا متحمل ضرر نشوند.

دوره انتظار برای تایید روندهای آینده بازار

دومین عیب اصلی استفاده از الگوهای دوجی، این است که در حین استفاده از آن‌ها، سرمایه‌گذاران باید قبل از تأیید روند، مدتی منتظر بمانند. توصیه می‌شود منتظر الگوهای بعدی یا الگوهایی باشید که از یک دوجی پیروی می‌کنند تا روند آتی که توسط دوجی نشان داده می‌شود؛ به درستی تأیید شود.

از دیگر معایب دوجی می‌توان به شناسایی نوع دوجی قبل از تفسیر سیگنال‌های آن اشاره کرد. شش نوع مختلف ممکن است برای مردم گیج‌کننده به نظر برسند. الگوهای دوجی زمانی که در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت استفاده می‌شوند چندان کارآمد نیستند.

تفاوت بین کندل دوجی و کندل اسپینینگ تاپ (Spinning Top) چیست؟

کندل فرفره مانند الگوی دوجی است؛ اما در مقایسه با آن، بدنه بزرگتری دارد. کندلی که بدن آن تا 5 درصد از کل طول آن باشد؛ به عنوان یک کندل Doji طبقه‌بندی می‌شود و هر چیزی که از مقدار 5 درصد فراتر رود به عنوان فرفره در نظر گرفته می‌شود. کندل‌های Spinning Top همیشه نشانه‌ای از معکوس شدن قیمت نیستند و گاهی اوقات می‌توانند نشانه ضعف روند باشند و از سوی دیگر، کندل‌های دوجی نشانگر تغییر روند یا توقف و بلاتکلیفی در بازار هستند.

جمع‌بندی

همان‌طور که در مقاله گفته شد؛ Doji را می‌توان به شکل‌های مختلفی مشاهده کرد؛ اما تفسیر Doji تاحدودی یکسان است: الگوی Doji نشانه عدم اطمینان است؛ نه خریداران و نه فروشندگان نمی‌توانند با موفقیت بر بازار تسلط یابند.

اگر یک Doji پس از یک روند صعودی ظاهر شود و به خصوص اگر از یک شمع بلند و سفید پیروی کند نشان‌دهنده عدم تصمیم‌گیری قابل توجهی است؛ آن هم در زمانی که انتظار می‌رود خریداران هنوز تعیین کننده باشند. همچنین می‌توان آن را نشانه‌ای از رسیدن عرضه و تقاضا به سمت نقطه تعادل خواند. در هر صورت، این کندل به عنوان یک هشدار در نظر گرفته می‌شود و نشان می‌دهد که روند صعودی در حال پایان است (اگر پس از یک روند کاهشی طولانی ظاهر شود هشدار می دهد که یک روند نزولی در حال پایان است).

راه‌های زیادی برای تجارت با الگوهای مختلف Doji وجود دارد. با این حال، معامله‌گران باید همیشه به دنبال سیگنال‌هایی باشند که الگوی دوجی را تأیید کنند و از این رو، می‌توان از اندیکاتورهای تکنیکالی مانند Stochastic، MACD یا RSI استفاده کرد. علاوه بر این، اجرای مدیریت ریسک صحیح هنگام معامله با Doji برای به حداقل رساندن ضرر در صورت عدم موفقیت تجارت، امری ضروری است.

سوالات متداول

1. الگوی دوجی چیست؟

هنگامی که مقدار باز شدن و بسته شدن قیمت برای یک دوره زمانی خاص تقریباً برابر باشد یک شمعدان Doji ظاهر می‌شود که نشان‌دهنده یک روند معکوس برای تحلیل‌گران تکنیکال است.

2. الگوی دوجی چگونه تشکیل می‌شود؟

الگوی Doji زمانی ایجاد می‌شود که بازار بلاتکلیف باشد و نه گاوها و نه خرس‌ها نمی‌توانند قیمت‌ها را تغییر بدهند. فرض کنید بازار در حالی باز می‌شود که معامله‌گران صعودی قیمت‌ها را بالا می‌برند و معامله‌گران نزولی قیمت را رد کرده و آن را پایین می‌آورند و یا هم برعکس. در نتیجه فشرده‌سازی، قیمت‌های باز شدن و بسته شدن تقریباً یکسان هستند.

3. کندل دوجی چه چیزی را نشان می‌دهد؟

هنگامی که در کنار سایر الگوهای شمعدانی در نمودار مشاهده می شود الگوی Doji حاکی از احتمال برگشت قیمت در آینده نزدیک است.

4. انواع الگوهای دوجی چیست؟

انواع الگوهای دوجی عبارتند از Dragonfly Doji، Hammer Doji، Bearish Doji Star، Bullish Doji Star، Long Legged Doji، Gravestone Doji و Star Doji.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

5/5 - (1 امتیاز)

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.