وبینار استراتژی‌های میلیونی (29 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت

آشنایی با الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال و کاربرد آن

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۲
الگوی سر و شانه
5/5 - (1 امتیاز)

الگوی سر و شانه (Head and Shoulders: H&S) یکی از ابزارهای حیاتی در زمینه تحلیل تکنیکال بازارهای مالی است که توانسته است توجه بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند. در این مقاله، به بررسی چگونگی تشکیل و تحلیل الگوی سر و شانه، اجزای مختلف آن، انواع مختلف و مزایا و معایب مرتبط با این الگو خواهیم پرداخت.

با آشنایی به اجزای H&S و نحوه تشکیل آن، معامله‌گران قادر خواهند بود تا الگوهای قیمتی مهم را در نمودارهای بازار شناسایی کرده و تصمیمات خود را بر اساس این تحلیلات بهینه‌تر نمایند. همچنین، در این مقاله به مقایسه الگوی سر و شانه با کف و سقف پرداخته و تفاوت‌ها و شباهت‌های آنها را بررسی خواهیم کرد. با دانستن نحوه انجام معاملات با استفاده از H&S، معامله‌گران قادر خواهند بود تا با اطمینان بیشتر و با رویکرد تحلیلی موفقیت‌آمیز‌تری در بازارهای مالی عمل کنند. در ادامه مقاله، به بررسی عمیق‌تر و کاربردی‌تر این الگو خواهیم پرداخت.

الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال به چه معناست؟

الگوی سر و شانه شکلی مشخص و مفید از نمودار است که تغییر روند صعودی به نزولی را پیش‌بینی می‌کند. الگوی سر و شانه به عنوان یکی از قابل اعتمادترین الگوهای تغییر روند در نظر گرفته می‌شود. این الگو، به عنوان یک خط پایه با سه قله متوالی ظاهر می‌شود که در آن دو قله بیرونی از نظر ارتفاع نزدیک هم هستند و اصطلاحا شانه یا Shoulder نامیده می‌شوند. همچنین قله وسط بالاترین است که اصطلاحا سر یا Head نامیده می‌شود. این قله‌ها توسط عملکرد قیمت اوراق بهادار شکل می‌گیرند و معمولاً توسط خط روندی به نام «گردن یا Neckline» به هم متصل می‌شوند.

الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال به چه معناست؟

گفته می‌شود که نمودار سر و شانه یک روند صعودی به نزولی را نشان می‌دهد و نشان می‌دهد که یک روند صعودی به پایان خود نزدیک می‌شود. این الگو زمانی شکل می گیرد که قیمت سهام به اوج خود افزایش می‌یابد و سپس به میزان پایه حرکت صعودی قبلی خود کاهش پیدا می‌کند. بعد از این اتفاق، قیمت به مقداری بالاتر از قله قبلی افزایش می‌یابد تا “سر” را تشکیل دهد و سپس به پایه اصلی کاهش پیدا می‌کند. قیمت سهام در نهایت قبل از سقوط دوباره به بالاتر از سطح اولین قله شکل‌گیری می رسد. این الگو نشان می‌دهد که روند نزولی جدید احتمالا تا زمانی که شانه راست شکسته شود ادامه خواهد داشت؛ یعنی جایی که نمودار قیمت بالاتر از قیمت‌های ارائه شده در قله سمت راست حرکت می‌کند.

سر و شانه به عنوان یک علامت هشدار برای معامله‌گران و سرمایه‌گذارانی دیده می‌شود که حس می کردند ارز یا سهام مورد معامله آن‌ها، روندی صعودی را در پیش خواهد گرفت. همچنین می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که زمان مناسبی برای بررسی فروش یا شورت کردن دارایی و بستن پوزیشن‌های خرید است. در نظر داشته باشید که یک معامله‌گر همواره باید مراحل اصلی را برای تجارت الگوهای سر و شانه دنبال کند؛ مانند شناسایی الگو، تعیین خط گردن، تأیید الگو، اندازه‌گیری هدف قیمت، ورود به موقعیت فروش، مدیریت ریسک و غیره.

اجزای الگوی سر و شانه

الگوی سر و شانه زمانی که بعد از یک روند صعودی رخ می‌دهد یک الگوی نزولی و زمانی که پس از یک روند نزولی رخ می‌دهد یک الگوی صعودی را نشان می‌دهد. این الگو زمانی نشان‌دهنده معکوس شدن یک روند صعودی است که نمودار سر و شانه پس از یک روند صعودی پایدار شکل بگیرد. این اتفاق بیان‌گر بازگشت از بازار صعودی به نزولی است. این الگو نشان می‌دهد که فشار خرید ضعیف می‌شود و فروشندگان کنترل را در دست خواهند گرفت که منجر به شکل‌گیری روندی نزولی می‌شود.

اگر سر و شانه پس از یک روند نزولی رخ دهد؛ نشان‌دهنده برگشت از نزولی به صعودی است که این مورد نادر است. این حالت به عنوان الگوی سر و شانه معکوس نیز شناخته می‌شود. این اتفاق نشان می‌دهد که فشار فروش در حال کاهش است و خریداران کنترل را دوباره به دست می‌آورند و منجر به روند صعودی می‌شود.

با توجه به آنچه که گفتیم؛ می‌توان نتیجه گرفت که شکل‌گیری نمودار سر و شانه نشان‌دهنده تغییر در احساسات بازار است و نشان می‌دهد که فعالان بازاری که روند قبلی را هدایت می‌کردند؛ شتاب و قدرت خود در بازار را از دست می‌دهند و از طرف دیگر، قدرت گروه مقابل در حال افزایش است. این تغییر در احساسات می‌تواند فرصتی را برای معامله‌گران فراهم کند تا پوزیشن‌های جدیدی را وارد کنند و یا این که پوزیشن‌های موجود را تعدیل کنند. این الگو همچنین یک هدف قیمتی برای معکوس شدن روند بالقوه ارائه می‌دهد. معامله‌گران فاصله سر تا خط گردن را اندازه‌گیری می‌کنند و پس از شکسته شدن خط گردن، این فاصله را از نقطه شکستگی به سمت پایین یا بالا شبیه‌سازی می‌کنند. فاصله پیش‌بینی شده و شبیه سازی شده، تخمینی از حرکت را پس از تایید الگو ارائه می‌دهد.

شانه چپ در الگوی سر و شانه، به اولین قله در سمت چپ الگو، قبل از قله مرکزی اشاره دارد. این شانه چپ معمولاً در سطح پایین‌تری نسبت به سر قرار دارد و به عنوان نشانه اولیه بازگشت احتمالی عمل می‌کند. اهمیت شانه چپ در موقعیت آن نسبت به سر و متعاقب آن شانه راست نهفته است. این الگو نشان می‌دهد که خریداران در ابتدا کنترل را در دست داشتند؛ سپس بازار برای ایجاد سر افزایش یافت و در نهایت تلاش ناموفق برای رسیدن به اوج‌های جدید منجر به تشکیل شانه راست شد. معامله‌گران به دنبال شکستن خط گردن به عنوان سیگنالی برای ورود به پوزیشن‌های فروش و پیش‌بینی ادامه روند نزولی هستند.

سر در الگوی سر و شانه، عنوان برجسته‌ترین قله در الگو را یدک می‌کشد. این قله، بین شانه چپ و شانه راست قرار دارد و نشان‌دهنده تلاش ناموفق خریداران برای بالا بردن قیمت است. سر بالاتر از شانه‌ها است و یک الگوی بصری مشخص شبیه سر با دو شانه در دو طرف ایجاد می‌کند. اهمیت سر در نمودار سر و شانه در نقش آن به عنوان نقطه عطفی در روند قیمت است. قیمت کاهش می‌یابد و زیر یک خط گردن (یک خط حمایتی) که قسمت پایینی شانه چپ و شانه راست را پس از تشکیل سر به هم وصل می‌کند؛ می شکند. این شکستگی خط گردن یک سیگنال نزولی در نظر گرفته می‌شود و نشان می‌دهد فشار فروش بر فشار خرید غلبه کرده است و روندی نزولی را در پی خواهد داشت.

شانه راست در الگوی سر و شانه، به قله دوم در سمت راست الگو، پس از قله مرکزی و قبل از برگشت اشاره دارد. از نظر ارتفاع شبیه به شانه چپ و پایین‌تر از سر است. شکل‌گیری شانه سمت راست نشان‌دهنده تلاش ناموفق خریداران برای بالا بردن قیمت پس از کاهش اولیه از سر است. نشان‌دهنده یک دوره تثبیت یا بهبود موقت قبل از کاهش نهایی است و برگشت را تأیید می‌کند. معامله‌گران برای تجزیه و تحلیل تقارن و تناسب الگو، شانه راست را بررسی می‌کنند. شانه راست از این جهت مهم است که به اعتبار بخشیدن به نمودار سر و شانه در زمانی که زیر خط گردن شکل می گیرد؛ کمک می‌کند. در واقع شانه راست تکمیل الگو را تایید می‌کند و زمانی که قیمت به زیر خط گردن می‌شکند؛ انتقال از یک روند صعودی به یک روند نزولی را نشان می‌دهد و فرصتی را برای معامله‌گران فراهم می‌کند تا در پوزیشن‌های فروش قرار بگیرند.

معامله‌گران و تحلیلگران از الگوی سر و شانه برای تعیین اهداف قیمتی یا تعیین سطوح توقف ضرر استفاده می‌کنند. ارتفاع الگو را می‌توان اندازه گیری کرد و از نقطه شکست به سمت پایین را اندازه گرفت کرد تا بتوان قیمت هدف برای برگشت را تخمین زد.

اجزای الگوی سر و شانه

چگونه خط گردن را ترسیم کنیم؟

شناسایی قله‌ها در نمودار قیمت گام مهمی در قرار دادن خط گردن در الگوی سر و شانه است. شما باید به دنبال سه قله در نمودار قیمت باشید. قله باید از نظر ارتفاع نسبتاً متقارن و شبیه به شکل سر و شانه باشد. نقاط پایین بین هر قله را تعیین کنید. اینها نقاطی هستند که قیمت به طور موقت قبل از تشکیل قله بعدی به آن‌ها کاهش می‌یابد. همچنین ارتفاع آن باید نسبتاً متقارن باشد.

خط گردن باید افقی باشد یا کمی به سمت بالا شیب داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که الگو از دستورالعمل‌های تشکیل سر و شانه پیروی می‌کند. قله وسط باید بالاتر از هر دو شانه قرار بگیرد. خط گردن نباید با هیچ یک از قله‌ها تلاقی داشته باشد. الگو باید شکلی واضح و قابل تشخیص به خود بگیرد. توجه به این نکته نیز مهم است که قرار دادن خط گردن تا حدودی ذهنی است و بسته به تفسیر معامله‌گر و بازه زمانی مورد تجزیه و تحلیل، متفاوت خواهد بود.

چگونه خط گردن را ترسیم کنیم؟

انواع الگو؛ الگوی سر و شانه معکوس چیست؟

الگوی سر و شانه معکوس یک الگوی تحلیل تکنیکال است که برای پیش‌بینی تغییر روند در بازار مالی، به ویژه در سهام، ارزها و کالاها استفاده می‌شود. این تصویر آینه‌ای از الگوهای منظم و عادی سر و شانه است (الگوهایی که نشان‌دهنده یک تغییر روند بالقوه از صعودی به نزولی هستند). الگوی معکوس سر و شانه‌ها از سه جزء متمایز تشکیل شده است: شانه چپ، شانه راست و سر.

انواع الگو؛ الگوی سر و شانه معکوس چیست؟

این الگو زمانی کامل در نظر گرفته می‌شود که یک خط گردن، خط روندی که روی قله دو شانه کشیده شده است؛ شکسته شود. در این جا، خط گردن به عنوان یک سطح مقاومت عمل می‌کند و هنگامی که قیمت به بالای آن می شکند؛ نشان از یک بازگشت صعودی دارد. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران این الگو را به عنوان نشانه‌ای از تضعیف فشار فروش و افزایش شتاب خرید تعبیر می‌کنند. این الگوی معکوس به عنوان مبنایی برای تعیین اهداف قیمتی و تعیین نقاط ورود و خروج عمل می‌کند.

شاخص‌های الگوی معکوس چیست؟

الگوی سر و شانه معکوس یک الگوی صعودی معکوس است که در پایین یک روند نزولی شکل می‌گیرد. برای بهره گرفتن از این الگو، یک معامله‌گر باید به دنبال سه تا از پایین‌ترین حدود قیمت در نمودار باشد و خطی بکشد که ارتفاعات دو شانه را به هم متصل می‌کند.

حجم در طول شکل‌گیری شانه چپ بیشتر، در طول سر کمتر و در طول تشکیل شانه راست دوباره بیشتر می‌شود. دو شانه باید تقریباً از نظر ارتفاع و عرض برابر باشند و شکاف باید با افزایش حجم همراه باشد که نشان‌دهنده تغییر در احساسات است. معمولا قیمت پس از شکست، خط گردن را از بالا دوباره آزمایش کند.

مزایا و معایب الگوی سر و شانه

اگرچه یک الگوی صددرصدی نیست؛ اما H&S یکی از محبوب‌ترین استراتژی‌ها است؛ به دلایل مختلفی که در ادامه بررسی می‌کنیم.

 

مزایا و معایب الگوی سر و شانه

مزایا:

  • شناسایی آن برای معامله‌گران باتجربه آسان است.
  • سطح ریسک و سود را می‌توان تعریف کرد.
  • پتانسیل مناسب برای بهره‌مندی از تغییرات بازار.
  • می‌توان از آن در هر بازاری استفاده کرد.

معایب:

  • شناسایی روندهای در حال تغییر برای مبتدیان دشوار است.
  • قیمت می‌تواند در خط گردن تغییر کند و معامله‌گران مبتدی را کمی گیج می‌کند.
  • ریسک در مقابل نرخ پاداش گاهی اوقات زیاد است.

مانند هر استراتژی سرمایه‌گذاری، تماشای چگونگی شکل گیری و توسعه الگوهای می‌تواند زمان ببرد؛ اما حتی در این صورت، شناسایی الگوهای دشوار است. همچنین می‌تواند در بورس سهام تغییراتی ایجاد کند که هدف قرار دادن قیمت محاسبه شده شما بسیار دشوار باشد.

خطرات و ریسک‌های H&S

H&S به طور گسترده به عنوان یک الگوی معکوس روندِ قابل اعتماد شناخته شده است؛ اما ریسک‌هایی را نیز به همراه خود دارد. شش خطر عمده بالقوه وجود دارند که عبارتند از:

سیگنال‌های غلط

سر و شانه گاهی اوقات می‌تواند سیگنال‌های نادرستی تولید کنند. ممکن است حرکت قیمت شبیه الگوی سر و شانه باشد؛ اما معکوس شدن بعدی، آنطور که پیش‌بینی می شد رخ ندهد.

شکل‌های مبهم

این الگو یک الگوی ذهنی است و می‌تواند از نظر شکل و اندازه متفاوت باشد. گاهی اوقات شناسایی یک الگوی واضح و مشخص چالش‌برانگیز است.

شکست کاذب یا Whipsaws

شکست کاذب یا Whipsaws

نمودار قیمت خط گردن را می شکند؛ اما در بازارهای پرنوسان یا متلاطم به الگوی خود برمی گردد و در نتیجه یک شکست کاذب به نام Whipsaws ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث فریب معامله‌گران شود.

محدودیت بک تست

این الگو به طور انعکاسی با تجزیه و تحلیل داده‌های قیمت تاریخی شناسایی می‌شود. اثربخشی الگو در شرایط مختلف بازار متفاوت خواهد بود و تنها با تکیه بر داده‌های تاریخی برای تشخیص الگو، همیشه پیش‌بینی دقیقی ارائه نمی‌شود.

خطر تجزیه و تحلیل بیش از حد

معامله‌گران بیش از حد روی شناسایی الگوهای سر و شانه متمرکز می‌شوند که این امر منجر به تجزیه و تحلیل و معامله بیش از حد می‌شود. هر چند که این الگو بسیار مهم است اما تنها الگوی مهم نیست. همواره زاویه دید بزرگ‌تری برای خود داشته باشید.

دستکاری بازار

معامله‌گران یا مؤسسات بزرگ الگوهای سر و شانه ایجاد می‌کنند و قیمت‌ها را دستکاری می‌کنند که این کار در برخی موارد باعث از دست دادن سهام سایر فعالان بازار می‌شود.

بسیار مهم است که به H&S مانند هر تحلیل تکنیکی دیگری، با دیدگاهی متعادل نزدیک شوید و آن را با سایر اشکال تحلیل ترکیب کنید تا پیش‌بینی‌های دقیق‌تری داشته باشید.

تفاوت‌ها و شباهت‌های الگوی سر و شانه با سقف و کف:

الگوی سر و شانه

۱. ساختار الگو

الگوی سر و شانه شامل سه قله است، که دو قله کوچک در هر طرف یک قله بزرگ واقع می‌شود. این الگو به عنوان یک نشانگر تغییر جهت بازار شناخته می‌شود.

۲. نقاط کلیدی

قله‌ها و گنبدهای الگو به عنوان نقاط کلیدی برای تعیین تغییر جهت بازار و نقاط ورود و خروج معاملات استفاده می‌شوند.

۳. موقعیت در بازار

معمولاً در زمان‌هایی که بازار از روند صعودی به روند نزولی یا بالعکس تغییر می‌کند، الگوی سر و شانه به تاثیر می‌پذیرد.

الگوی سقف و کف

۱. ساختار الگو

الگوی سقف و کف در واقع مرتبه‌ای از خطوط مقاومت (سقف) و خطوط پشتیبانی (کف) استفاده می‌کند. این خطوط به عنوان مرزهای بازار عمل می‌کنند.

۲. نقاط کلیدی

نقاط مقاومت و پشتیبانی در الگوی سقف و کف به عنوان نقاط کلیدی برای تعیین تغییرات در جهت بازار و همچنین نقاط ورود و خروج استفاده می‌شوند.

۳. موقعیت در بازار

الگوی سقف و کف ممکن است در هر بازاری اعمال شود و برای تشخیص نوسانات بازار و تغییرات در مرزهای مشخص عمل کند.

شباهت‌ها

۱. تشخیص تغییر جهت بازار

هر دو الگو به تشخیص تغییر جهت بازار و احتمالی برخی از نقاط مهم در آن کمک می‌کنند.

۲. نقاط کلیدی برای معاملات

هر دو الگو از نقاط مهمی برای تصمیم‌گیری در معاملات، از جمله نقاط ورود و خروج، بهره‌مندند.

۳. استفاده از خطوط مقاومت و پشتیبانی

الگوی سر و شانه و الگوی سقف و کف هر دو از خطوط مقاومت و پشتیبانی به عنوان ابزارهای کلیدی برای تحلیل استفاده می‌کنند.

نحوه انجام معامله با الگوی سر و شانه

نحوه انجام معامله با الگوی سر و شانه

معامله با استفاده از H&S شامل شناسایی الگو در نمودار قیمت و استفاده از آن برای تصمیم‌گیری راجع به معاملات است. این الگو، یک الگوی معاملاتی تحلیل تکنیکال است که می‌تواند نشان‌دهنده یک روند معکوس بالقوه باشد. به طور عمده سه مرحله اصلی برای تجارت با استفاده از نمودار سر و شانه وجود دارد:

۱. خط گردن را ترسیم کنید

خط گردن یک خط روند است که قسمت های پایینی را بین دو شانه به هم وصل می‌کند. این خط به عنوان یک سطح حمایتی برای قیمت در طول شکل‌گیری الگو عمل می‌کند. خط گردن الگو را تایید می‌کند و پس از پاره شدن خط گردن به سمت پایین، یک روند نزولی بالقوه معکوس را برای معامله‌گر آشکار می‌شود. یک معامله‌گر باید چهار مرحله اصلی را برای قرار دادن خط گردن در الگوی سر و شانه در نظر بگیرد که به شرح زیر هستند:

اول

شانه چپ را شناسایی کنید. در نمودار قیمت به دنبال قله‌ای باشید که کمتر از پیک بعدی باشد و به دنبال آن کاهش قیمت به دنبال داشته باشد.

دوم

سر را شناسایی کنید. بالاترین قله را در الگو به عنوان سر قرار دهید.

سوم

شانه راست را مشخص کنید. به دنبال قله دیگری در نمودار قیمت باشید که پایین‌تر از سر است و کاهش قیمت را به دنبال دارد. این قله باید بالاتر از شانه چپ باشد.

در آخر

قسمت‌های پایین را وصل کنید. خط روندی بکشید که پایین‌ترین قسمت‌ها را بین شانه‌های چپ و راست وصل می‌کند. این خط روند نشان‌دهنده خط گردن H&S است.

خطوط گردن بسته به ویژگی‌های الگو، گاهی به صورت یک خط مستقیم کشیده می‌شوند و گاهی شیب کمی به سمت بالا یا پایین دارند. توجه به این نکته مهم است که شیب خط گردن بر تفسیر کلی الگو و اهداف بالقوه قیمت تأثیر می گذارد.

۲. استاپ‌های خود را تنظیم کنید

استاپ‌های خود را تنظیم کنید

تنظیم استاپ یک جنبه ضروری در معامله الگوی سر و شانه است. استاپ‌ها به محدود کردن ضررهای احتمالی و محافظت از سرمایه معامله‌گران در صورت حرکت بازار در جهتی خلاف پیش‌بینی آنها، کمک می‌کنند. سه روش اصلی برای تنظیم استاپ‌ها وجود دارد که شامل توقف بالای شانه راست، توقف بالای سر و توقف بر اساس ارتفاع الگو است. قرار دادن دستور توقف ضرر به تحمل ریسک، استراتژی معاملاتی و تفسیر الگو بستگی دارد. هنگام تعیین سطح توقف ضرر، توجه به ساختار الگو، شرایط کلی بازار و سایر شاخص‌های تکنیکال یا سیگنال‌های پرایس اکشن ضروری است.

۳. هدف سود خود را تعیین کنید

هدف سود به معامله‌گران کمک می‌کند تا سطح قیمتی را که می‌خواهند در آن سود ببرند و معامله خود را ببندند؛ به درستی تعیین کنند. به طور عمده سه رویکرد اصلی برای تعیین هدف سود هنگام معامله الگوی سر و شانه وجود دارد:

ابتدا ارتفاع الگو را اندازه گیری کنید. روش رایج اندازه‌گیری ارتفاع الگو، از خط گردن تا بالای سر است.

دوم، استفاده از سطح حمایت. سطح حمایت قابل توجهی را شناسایی کنید که با منطقه هدف بر اساس سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال یا پرایس اکشن متغیر است.

در نهایت، استفاده از Trailing Stop. معامله‌گران می‌توانند به جای تعیین یک هدف سود ثابت، از Trailing Stop برای کسب سود استفاده کنند؛ چرا که در این شرایط، معامله به نفع آنها پیش می‌رود.

به خاطر داشته باشید که اهداف سود باید واقع‌بینانه و با استراتژی کلی معاملات همسو باشند. تعیین اهداف خیلی محدود منجر به خروج زودهنگام می‌شود و تعیین اهداف خیلی بزرگ منجر به از دست رفتن فرصت‌ها یا افزایش خطرات می‌شود.

معامله‌گران باید منتظر حرکت قیمت باشند تا پس از قله شانه راست در H&S، پایین‌تر از خط گردن حرکت کنند. اما اگر الگو نصفه و نیمه بود؛ به آن توجهی نکنید؛ چرا که یک الگوی نیمه توسعه یافته، در آینده هم کامل نخواهد شد.

سر و شانه چرا و چگونه کار می‌کند؟

الگوها بر اساس روانشناسی فعالان بازار و پویایی عرضه و تقاضا کار می‌کنند. اعتقاد بر این است که این الگو منعکس‌کننده تغییر در احساسات افراد نسبت به تغییر بازار از روندی صعودی به نزولی است که منجر به معکوس شدن روند بالقوه می‌شود. الگوی سر و شانه مهم است؛ زیرا پیامدهایی برای تغییرات قیمت در آینده دارد که توجه به آن‌ها ضروری است. معامله‌گرانی که این الگو را شناسایی می‌کنند؛ آن را نشانه‌ای از تضعیف حرکت صعودی و تغییر احتمالی به سمت یک روند نزولی تفسیر می‌کنند. این امر به عنوان تأییدی بر الگو در نظر گرفته می‌شود؛ هنگامی که قیمت به زیر خط گردن سقوط کرد؛ معامله‌گران پوزیشن‌های فروش خواهند داشت و پوزیشن‌های خرید موجود خود را می‌فروشند و انتظار کاهش بیشتر قیمت را دارند.

سر و شانه چرا و چگونه کار می‌کند؟

منطق پشت این الگو را می‌توان به روانشناسی فعالان بازار نسبت داد. شانه چپ و کاهش متعاقب آن، نشان می‌دهد که فشار خرید در حال ضعیف شدن است. افزایش بعدی برای تشکیل سر نشان‌دهنده تلاش نهایی خریداران برای بالا بردن قیمت است. زمانی که قیمت از آن فراتر نرود قله سر برای تشکیل شانه راست سقوط می‌کند. این امر نشان می‌دهد که فروشندگان کنترل را به دست آورده‌اند و در نتیجه روند صعودی قبلی معکوس می‌شود. H&S می‌تواند ابزار مفیدی برای تحلیل تکنیکال باشد؛ اما توجه به این نکته مهم است که یک الگو، به تنهایی حرکت قیمت در آینده را تضمین نمی‌کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله، الگوی سر و شانه به عنوان یکی از ابزارهای حیاتی در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی مورد بررسی قرار گرفت. اجزای این الگو، انواع مختلف آن، و مزایا و معایب آن به‌طور جامع مورد بحث و تجزیه و تحلیل قرار گرفت. با آشنایی به‌طور دقیق با الگوی سر و شانه، معامله‌گران می‌توانند از این ابزار برای تصمیم‌گیری بهینه در بازارهای مالی بهره‌مند شوند.

علاوه بر این، مقایسه الگوی سر و شانه با الگوی کف و سقف و بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌های میان این دو، نقش مهمی در افزایش دقت تحلیلات تکنیکال شما دارد. در نهایت، نحوه انجام معاملات با الگوی سر و شانه به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا با اطمینان بیشتر و با رویکرد تحلیلی موفقیت‌آمیز‌تری در بازارهای مالی عمل کنند. این مقاله به عنوان یک راهنمای جامع و کاربردی، مفاهیم تحلیلی را آشکار می‌سازد که معامله‌گران می‌توانند از آنها بهره‌مند شده و تصمیمات بهتری در معاملات خود اتخاذ نمایند.

سوالات متداول

سوالات متداول الگوی سر و شانه

آیا الگوی سر و شانه دارای سه قله است؟

بله؛ الگوی سر و شانه یک نشان‌گر تکنیکال با الگوی نمودار سه قله است. این الگو به عنوان یک خط پایه با سه قله ظاهر می‌شود: دو قله بیرونی از نظر ارتفاع نزدیک هستند و قله وسط از بقیه بالاتر است. قله‌ها در دو انتها، شانه‌های چپ و راست هستند و قله‌ای که در وسط قرار دارد؛ سر نامیده می‌شوند. این قله‌ها با حرکات نمودار قیمت شکل می‌گیرند و توسط یک خط گردن به هم متصل می‌شوند که یک سطح حمایتی است و پایین‌ترین سطح را میان قله‌ها به هم متصل می‌کند.

آیا الگوی سر و شانه قابل اعتمادترین الگوی تغییر روند است؟

بله؛ الگوی سر و شانه به طور گسترده به عنوان یکی از قابل اعتمادترین الگوهای معکوس روند در تحلیل تکنیکال در نظر گرفته می‌شود. در میان معامله‌گران و تحلیل‌گران، به دلیل پتانسیل آن برای نشان دادن تغییر در روندهای غالب، بسیار شناخته شده است. قابلیت اطمینان این الگو از شکل متمایز و روانشناسی آن ناشی می‌شود. تکمیل الگو زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت به زیر خط گردن می‌شکند و نشان‌دهنده بازگشت احتمالی از یک روند صعودی به یک روند نزولی است. این شکست خود به عنوان یک سیگنال قوی برای معامله‌گران عمل می‌کند.

آیا الگوی سر و شانه معکوس قابل اطمینان‌ترین الگوی معکوس روند است؟

بله؛ الگوی معکوس سر و شانه یکی از قابل اعتمادترین الگوهای معکوس روند در تحلیل تکنیکال است. این الگو اساساً همتای صعودی الگوی معمولی سر و شانه است. الگوی معکوس سر و شانه از سه فرورفتگی تشکیل شده است که در فرورفتگی وسط، پایین‌ترین آنهاست و «سر» نامیده می‌شود؛ در حالی که دو فرورفتگی دیگر بالاتر هستند و به آنها «شانه» می‌گویند. معامله‌گران الگوی معکوس سر و شانه را به دلیل تقارن و روانشناسی آن قابل اعتماد می دانند.

آیا خط گردن نشان‌گری مهم است؟

بله؛ خط گردن یک شاخص مهم برای الگوی سر و شانه است. به عنوان یک سطح کلیدی از حمایت یا مقاومت عمل می‌کند و نقش مهمی در تایید الگو ایفا می‌کند. خط گردن یک خط روند است که قسمت پایینی دو شانه را به شکل سر و شانه به هم متصل می‌کند. این خط به عنوان یک خط افقی یا شیب دار عمل می‌کند و نشان‌دهنده سطحی است که قیمت در گذشته برای شکستن آن تلاش کرده است. این خط به عنوان تاییدی از الگو در نظر گرفته می‌شود و هنگامی که قیمت به زیر خط گردن می شکند؛ یک روند معکوس در سیر قیمت را نشان می‌دهد. اهمیت خط گردن در توانایی آن در تأیید الگو نهفته است.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد