وبینار استراتژی‌های میلیونی (12 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۲۹ شهریور ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۱۳ آبان ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

سوشال تریدینگ (Social Trading) چیست؟

تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۴۰۲
سوشال تریدینگ
5/5 - (1 امتیاز)

از سوشال تریدینگ با نام‌های خاصی همچون معاملات اجتماعی نیز یاد می‌شود. این نوع معاملات در سال‌های اخیر نظر بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای ترید را به سمت خود جلب کرده است و به همین جهت باید با آن آشنا بود. سوشال تردینگ دارای روند کاری مشخص خود خواهد بود و از این سو نیز اهمیت دارد. با ما در ادامه متن همراه باشید تا به معاملات اجتماعی و کلیه نکات مربوط به آن‌ها بپردازیم.

سوشال تریدینگ چیست؟

احتمالاً از نام «معاملات اجتماعی» تا حدی به ساختار کلی این روش ترید پی برده‌‌اید. در این نوع معاملات گروهی از افراد گرد هم می‌آیند و تصمیم به ترید می‌گیرند. در واقع برای ترید کردن یک اجتماع به وجود می‌آید و از همین روی به چنین راهکاری روش معاملات اجتماعی گفته می‌شود. معاملات اجتماعی نه تنها در کشور ما، بلکه در بسیاری از نقاط جهان که بحث ترید اهمیت دارد، جدی گرفته شده و یکی از پر سر و صداترین راهکارهای معاملاتی در بازارهای مختلف است.

افرادی که اقدام به استفاده از معاملات اجتماعی می‌کنند از دو حالت خارج نیستند. در دسته نخست افرادی قرار دارند که معامله‌گرانی حرفه‌ای به شمار می‌روند. این افراد در حوزه ترید سال‌ها تجربه دارند و به همین جهت قصد دارند با استفاده از معاملات اجتماعی به سطح جدیدی از درآمد‌های نوین دست پیدا کنند. آن‌ها معمولاً با خود سرمایه‌ زیادی را به همراه می‌آورند.

سوشال تریدینگ چیست؟

در دسته روبه‌رو، افرادی قرار دارند که عملاً در حوزه ترید هیچ‌گونه مراحل خاص و ویژه‌ای ندارند. در واقع به احتمال بسیار زیاد به تازگی وارد دنیای سوشال تریدینگ شده‌اند و به همین جهت می‌خواهند با استفاده از معاملات اجتماعی و دانش معامله‌گرانی که مهارت بالاتری دارند به نتیجه مدنظر خود یعنی کسب سود برسند. این افراد نیز باید یک مقدار سرمایه‌ به همراه داشته باشند تا بتوانند با استفاده کردن از مهارت افراد باتجربه‌تر ریسک کمتری را تجربه نمایند.

اگر جزو دسته اول هستید، احتمالاً پیش از این به طور کامل با بحث معاملات اجتماعی و نکات مربوط به آن به طور کامل آشنا شده‌اید. در غیر این صورت، در دسته دوم قرار می‌گیرید. شما می‌توانید بدون یادگیری پیچیده‌ترین اصول و قوانین مربوط به ترید، از مزایای بسیار عالی آن بهره‌مند شوید. بهره‌گیری از پروتکل «معاملات اجتماعی» این اختیار را به شما عرضه می‌کند.

نحوه کار سوشال تریدینگ

همان‌طور که پیش از این گفته شد، در معاملات اجتماعی تمرکز اصلی بر دریافت اطلاعات از سوی افرادی است که در حوزه ترید دارای دانش و آگاهی بالایی هستند. سایر کسانی که در این پلتفرم‌ها حضور پیدا می‌کنند و دانش لازم برای ترید را ندارند می‌توانند به نوعی از عملکرد افراد ماهر‌ کپی‌برداری کنند. شما می‌توانید یک فرد ماهر را در پلتفرم معاملات اجتماعی مدنظر خود پیدا کنید و سپس کلیه معاملاتی که وی انجام داده است را کپی کنید.

این خود یکی از مهم‌ترین مزایای مربوط به معاملات اجتماعی است که کمتر در مورد آن صحبت می‌شود. در پلتفرم‌های معاملات اجتماعی برتر به کاربران اجازه داده می‌شود تا لیست کامل فعالیت‌های معامله‌گران دیگر را ببینند. شما باید با بررسی چنین لیست‌هایی، تلاش کنید تا به یک معامله‌گر برتر در سوشال تریدینگ دست پیدا نمایید. چنانچه یک معامله‌گر برتر را یافتید، باید معاملات وی را مو به مو کپی کنید تا بتوانید از سودی که وی بدست آورده است، بهره‌مند شوید.

همین بحث یافتن یک معامله‌گر موفق در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از افراد مبتدی تصور می‌کنند هر فردی که به درون معاملات اجتماعی وارد می‌شود حتماً یک حرفه‌ای است و دنبال کردن کار او منجر به دریافت بهترین نتیجه ممکن خواهد شد. باید گفت که این تصور کاملاً نادرست است، زیرا پیدا کردن معامله‌گران کاربلد و حرفه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

نحوه کار سوشال تریدینگ

افراد حرفه‌ای و موفق که اطلاعات مربوط به روند ترید خود را به پلفترم‌های سوشال تریدینگ ارائه می‌کنند از سوی همان پلتفرم درآمد خاصی را به عنوان دستمزد دریافت می‌نمایند. این دستمزد سپس از کاربرانی که عمدتاً کار همین معامله‌گران را کپی کرده‌اند اخذ می‌شود. بنابراین می‌توان بیان کرد که معاملات اجتماعی و کلیه پلتفرم‌های مربوط به آ‌ن‌ها یک نوع روند برد – برد به شمار می‌روند.

آیا سوشال تریدینگ همان کپی تریدینگ است؟

برخی از افراد در مورد شباهت‌های کلی معاملات اجتماعی و کپی تریدینگ سوالات را مطرح می‌کنند. به طور کلی باید بیان کرد که مورد دوم در واقع یک زیرمجموعه از معاملات اجتماعی محسوب می‌شود. شما اگر در حال کپی تریدینگ باشید،‌ در واقع در حال استفاده از قابلیت‌های مربوط به معاملات اجتماعی هستید. کپی تریدینگ را می‌توان مشهورترین روش موجود در معاملات اجتماعی دانست.

نکته مهمی که در رابطه با کپی تریدینگ باید به آن اشاره کنیم، قابلیت کپی کردن خودکار معاملات فرد یا افرادی است که آن‌ها را دنبال می‌کنید. برخلاف سایر روش‌های مربوط به سوشال تریدینگ که خودتان باید یکایک معاملات افراد مختلف را دنبال و سپس کپی می‌کردید، در کپی تریدینگ یک سری ابزارهای اتوماتیک و ربات‌ها این کار را برایتان انجام می‌دهند. این ربات‌ها به صورت اختصاصی توسط پلتفرمی که از آن کمک می‌گیرید توسعه‌ یافته‌اند.

مورد مهم دیگری که می‌توان در این زمینه به آن اشاره کرد، بحث امتیازدهی به معامله‌گران مختلف در چنین پلتفرم‌هایی است. در پلتفرم‌های کپی تریدینگ کلیه معامله‌گران بر طبق میزان سود دریافتی و یا میزان ارائه راهنمایی‌های مختلف رتبه‌بندی می‌شوند. بدین ترتیب دیگر لازم نیست که هر یک از کاربران را به شکل جداگانه مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید به بهترین و مناسب‌ترین افراد دسترسی داشته باشید. این ویژگی برای معامله‌گران مبتدی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بنابراین، با توجه به مطالبی که بیان کردیم می‌توان این نتیجه را برداشت کرد که کپی تریدینگ یک مدل از معاملات اجتماعی شناخته می‌شود که در آن افراد بر اساس میزان تلاش و دانش خود رتبه‌بندی می‌شوند. سپس معامله‌گران مبتدی می‌توانند با بهره‌گیری از یک سری ربات‌های خاص معاملات آن‌ها را دنبال کرده و به طور اتوماتیک کپی کنند. در پایان نیز با توجه به میزان دارایی‌های خود و روش دنبال شده سود مشخصی را به دست می‌آورید و از سوشال تریدینگ به شکلی مناسب استفاده می‌کنید.

مزایا و معایب سوشال تریدینگ

استفاده کردن از هر روش ترید، دارای مزایا و معایب خاص خود است. اگر قصد دارید در این حوزه به یک کاربر کاربلد و مجرب تبدیل شوید، لازم است که این مزایا و معایب را در نظر داشته باشید، البته باید بدین نکته اشاره کنیم که در برخی از موارد ممکن است یک عیب خاص برای فرد دیگری مزیت به شمار آید. این شما هستید که باید با توجه به عملکرد و هدف نهایی خود چنین گزینه‌هایی را به طور کامل تشخیص دهید. در هر صورت از آنجا که شناخت مزایا و معایب سوشال تریدینگ مهم است، در این بخش به معرفی هر یک می‌پردازیم.

مزایا

اولین و مهم‌ترین مزیت بهره‌گیری از روش معاملات اجتماعی را می‌توان کمک به معامله‌گران مبتدی برای کسب سود دانست. ترید کردن بدون داشتن اطلاعات حرفه‌ای چندان آسان نیست، اما معاملات اجتماعی فرصتی را برای این افراد فراهم می‌کنند تا بتوانند تنها با کپی کردن کار افراد مجرب، به سود مناسبی برسند.

کپی کردن

مزیت دیگری که در این زمینه باید به آن اشاره کنیم، امکان بررسی کلیه معاملات انجام شده توسط افراد مختلف است. شما می‌توانید به یک تاریخچه کلی از تمامی معاملات انجام شده توسط شخص مدنظر خود دسترسی داشته باشید. شایان ذکر است که این امکان برای دیگران نیز فعال خواهد بود و در نتیجه آن‌ها نیز می‌توانند از معاملاتی که شما انجام می‌دهید، آگاهی پیدا کنند.

گزینه بعدی که باید آن را در لیست مزیت‌های سوشال تریدینگ قرار داد، امکان ایجاد ارتباط و گفت و گو با سایر معامله‌گران است. برخلاف اکثر پلتفرم‌های ترید که عملاً هر فرد به شکل شخصی و تنها با توجه به یک سری آمار و ارقام فعالیت می‌کند،‌ در پلتفرم‌های معاملات اجتماعی شما می‌توانید به سادگی با سایر تریدها گفت و گو کنید و اطلاعات موردنیاز خود را از آن‌ها به دست بیاورید. این موضوع شاید ساده به نظر برسد، اما احتمال و شانس موفقیت شما را در حوزه ترید به شکل چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

همه مزایای مربوط به بهره‌گیری از معاملات اجتماعی به معامله‌کنندگان خرد بر نمی‌گردد. طبیعتاً معامله‌گران حرفه‌ای نیز از این روش سود قابل توجهی را کسب خواهند کرد. پیش از این نیز بیان کردیم که این افراد با ارائه دانش خود به دیگران، سود مشخصی را از پلتفرم مربوطه دریافت می‌کنند.

با وجود این مزایا می‌‌توان به سادگی دریافت که چرا سوشال تریدینگ به محبوبیت بالایی در بین کاربران مختلف دست یافته است. اگر بتوان از این روش به خوبی استفاده کرد، همه افراد از سود بالایی برخوردار خواهند شد.

معایب

هر روشی در حوزه ترید، عیب‌های خاص خود را دارد. همان‌طور که به مزایای معاملات اجتماعی پرداختیم باید از معایب این امر نیز یاد کنیم. اولین عیب خاصی که می‌توان به معاملات اجتماعی گرفت، به همان عدم دانش معامله‌گران مبتدی بر می‌گردد. وقتی که راهکار اصلی برای کسب سود در این پلتفرم‌ها عملاً کپی کردن روش ترید سایر افراد محسوب شود،‌ طبیعتاً ممکن است برخی از معامله‌گران مبتدی و خرد نتوانند یک الگوی صحیح برای خود پیدا کنند.

تصور کنید فردی در ابتدای کار شخص ناشناسی را در سوشال تریدینگ دنبال می‌‌کند و به کسب سود می‌پردازد، غافل از اینکه شخص مدنظر خود نیز یک معامله‌گر مبتدی است و تنها با شانس و اقبال توانسته در برخی از موارد سود کسب کند. هر دوی این افراد پس از مدت کوتاهی به دلیل عدم داشتن علم کافی کل دارایی‌های خود را از دست می‌دهند.

عدم داشتن علم کافی

مورد دیگری که باید از آن سخن گفت، امکان ارائه اطلاعات توسط همه افراد است. حتی شما نیز می‌توانید به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای در این پلفترم‌ها ثبت‌نام کنید و دنبال‌کنندگان خاص خود را داشته باشید. با توجه به این مورد می‌‌توان بیان داشت که فریب خوردن کاربران مبتدی بسیار آسان خواهد بود و در نتیجه عده زیادی از افراد ضرر مالی می‌بینند.

عیب بعدی مربوط به ضرورت کسب اطلاعات در هر روش ترید است که شاید نتوان به راستی آن را یک عیب اساسی برای پلتفرم معاملات اجتماعی دانست. تصور اینکه شما می‌توانید تا آخر عمر خود با استفاده کپی کردن روش ترید افراد دیگر به سود قابل توجهی دست پیدا کنید، یک تصور کاملاً نادرست است. حتی اگر قصد فعالیت در چنین پلتفرم‌هایی را دارید باید حتماً دانش خود را افزایش دهید تا بتوانید تفاوت روش‌های دریافت سود توسط کاربران حرفه‌ای را متوجه شوید، بنابراین نباید به این روش همانند یک شورتکات نگاه کنید.

در کدام پلتفرم ها سوشال تریدینگ انجام دهیم؟

اگر قصد دارید از مزایای مربوط به سوشال تریدینگ بهره‌مند شوید، باید در انتخاب پلتفرمی که قصد دارید در آن به فعالیت بپردازید نهایت دقت و تمرکز را به کار گیرید. انتخاب کردن پلتفرم‌های نامناسب می‌تواند نتایج نامناسبی از جمله ارائه استراتژی‌های غلط و یا دریافت هزینه بیش از حد (برای کسب اطلاعات موردنیازتان) داشته باشد. در این بخش قصد داریم به چند مدل از پلتفرم‌های مشهور و فعال در همین حوزه بپردازیم.

1. ایتورو

اولین گزینه‌ای که باید حتماً از آن یاد کنیم،‌ پلتفرمی است که از آن با نام ایتورو (etoro) یاد می‌کنند. ایتورو از جمله نخستین پلتفرم‌های مربوط به حوزه معاملات اجتماعی در جهان محسوب می‌شود که گستردگی بسیار زیادی دارد. تبلیغات ایتورو حتی در بین شبکه‌های تلویزیونی‌ بزرگ کشورهای پیشرفته نیز پخش می‌شود که خود نشان از سرمایه‌ بالای آن دارد.

باید به این نکته اشاره کنیم که ایتورو خود یک نوع کارگزاری یا بروکر سوشال تریدینگ نیز شناخته می‌شود. ترکیب این موارد در کنار هم، ایتورو را تبدیل به یک گزینه عالی برای افرادی کرده است که قصد دارند هم پلتفرم معاملات اجتماعی داشته باشند و از سوی دیگر بروکر معتبری را به کار بگیرند.

معامله‌گران معتبر مختلفی در ایتورو مشغول به کار هستند که این پلتفرم به صورت مستمر به آن‌ها درآمد خاصی را اختصاص می‌دهد. حتی اگر حس می‌کنید توانایی کسب اعتبار به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای را دارید، می‌توانید از خدمات مختلف ایتورو بهره‌مند شوید. به منظور استفاده از خدمات این پلتفرم باید در آن ثبت نام کنید و اطلاعات کلیه ترید‌های خود را در اختیار سایر کاربران قرار دهید.

2. تریدنسی

نمی‌توان از پلتفرم‌های مهم در حوزه سوشال تریدینگ حرف زد و به تریدنسی اشاره‌ای نکرد. تریدنسی یکی از پرکاربردترین‌ پلتفرم‌های فعال در این حوزه به شمار می‌آید که در حال حاضر بیش از دو میلیون کاربر ماهانه دارد. تریدنسی از سال ۲۰۰۵  میلادی فعالیت خود را در بازار ترید آغاز کرده و تاکنون به اعتبار بالایی در این زمینه دست یافته است.

این پلتفرم یکی از اولین پلتفرم‌های جهان به شمار می‌آید که اقدام به معرفی سیستم معاملات آینه‌ای (mirror trading) کرد که از آن به عنوان بنیان و پایه کلیه سوشال تریدینگ یاد می‌شود. تریندسی به دلیل تعیین کردن استانداردهای خاص در بازار ترید از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل توانسته است کاربران مختلفی را به سمت خود جلب کند.

3. مای اف ایکس بوک

مای اف ایکس بوک یک پلتفرم سوشال ترید نام آشنا است که همانند گزینه پیشین، کاربران زیادی دارد. این پلتفرم اگرچه کار خود را در این حوزه به تازگی آغاز کرده است، اما امکانات مختلف و مناسبی را در اختیار شما قرار می‌دهد که خود یک مزیت عالی محسوب می‌شود.

از جمله ویژگی‌های مهم مربوط به این پلتفرم باید به بخش آموزش سوشال تریدینگ اشاره کنیم. در این بخش شما یاد می‌گیری که چطور از مواردی همچون کپی تریدینگ بهره ببرید. شروع فعالیت مای اف ایکس بروکس در این حوزه به سال ۲۰۱۳ میلادی بر می‌گردد. این پلتفرم قصد دارند در سال‌‌های‌ آینده روند ورود کاربران به معاملات اجتماعی را با استفاده از راهکارهای خاصی بهبود ببخشد.

نتیجه گیری

سوشال تریدینگ یکی از مهم‌ترین ترندهای جدید در بازار ترید به شمار می‌رود که پلتفرم‌های خاصی نیز برای آن‌ تشکیل شده است. افراد در این نوع معاملات از روش ترید یک یا چند فرد پیروی می‌کنند تا در بدون نیاز به کسب دانش در رابطه با بازارهای مالی به سود مناسبی برسند. انتخاب یک الگوی مناسب در این زمینه و بهره‌گیری از پلتفرم‌های کاربردی از اهمیت بالایی در این زمینه برخوردار است.

سوالات متداول

FAQ

به علت اهمیت بسیار زیاد بحث سوشال تریدینگ و کلیه موضوعات مربوط به آن، همواره پرسش‌های مختلفی در رابطه با این موضوع مهم بیان می‌شود. در این بخش قصد داریم به چند نمونه از پرسش‌های رایج در ارتباط با همین حوزه اشاره کنیم.

1. معاملات اجتماعی چه کاربری دارند؟

این معاملات به شما اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به یادگیری مباحث پیچیده مربوط به ترید و استراتژی‌های مختلف با استفاده از روش‌های دیگران به سود برسید.

2. آیا این روش همواره نتیجه مثبت دارد؟

در صورتی که استراتژی‌های افراد معتبر و مجرب را دنبال کنید، سود خوبی به دست می‌آورید، در غیر این صورت احتمالاً دارایی‌های خود را از دست خواهید داد.

3. بهترین پلتفرم‌ها برای استفاده از این روش کدام‌اند؟

انتخاب یک پلتفرم مناسب برای شما به هدف نهایی خودتان بستگی دارد. شما باید با توجه به هدف نهایی خود یک گزینه مناسب را از بین پلتفرم‌های گوناگون سوشال تریدینگ برگزینید.

4. آیا معامله‌گران حرفه‌ای نیز می‌توانند از این روش استفاده کنند؟

بله. معامله‌گران حرفه‌ای می‌توانند با ارائه دانش و همچنین استراتژی‌های ترید خود به دیگران، از سوی پلتفرمی که در آن فعالیت می‌کنند یک مقدار مشخص سود به دست بیاورند.

5. آیا کپی تریدینگ بهتر از معاملات اجتماعی است؟

این پرسش به کل نادرست محسوب می‌شود. کپی تریدینگ تنها یک زیرشاخه از روش‌های مختلف مربوط به معاملات اجتماعی به شمار می‌رود و راهکارهای خاص خود را دارد.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش رایگان معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد