...
وبینار استراتژی‌های میلیونی (16 اردیبهشت)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
مطالب اخیر
انتشار: ۲۰ شهریور ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۱۳ آبان ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

مفهوم جفت ارز در فارکس چیست؟

تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۴۰۲
دسته بندی:
مفهوم جفت ارز در فارکس
5/5 - (1 امتیاز)

بدون شناخت مفهوم جفت ارز در فارکس عملاً در این بازار جایی ندارید. در واقع هر فردی که قصد دارد به موفقیت مناسبی در بازار فارکس دست پیدا کند، باید با مفهوم جفت ارزها آشنایی کاملی داشته باشد. جفت ارزها خود به زیرمجموعه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که هر یک دارای ویژگی‌های اختصاصی هستند. با ما همراه باشید تا در این متن شما را با زیر و بم جفت ارزها و کلیه مطالب مربوط به آن‌ها آشنا کنیم.

مقدمه

جفت ارزها یک نوع مفهوم خاص در دنیای فارکس به شمار می‌آیند که به منظور مقایسه مداوم دو ارز گوناگون به کار می‌روند. جفت ارزها می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند. این بازار است که تصمیم می‌گیرد هر جفت ارز چه ارزش خاصی دارد. شناخت مفهوم جفت ارز در فارکس به همین علت ضروری است. درباره خود فارکس نیز در مقاله‌ای تحت عنوان “فارکس چیست؟” صحبت کردیم که پیشنهاد می‌شود حتما به آن سر بزنید.

مفهوم جفت ارز در فارکس چیست؟

در بازار فارکس، جفت ارزها به عنوان جفت‌های معاملاتی نیز شناخته می‌شوند که منطقی است، زیرا از آن‌ها برای معامله کردن استفاده می‌کنیم؛ در واقع، آن‌ها یک ارز ملی را به ارز ملی دیگری تبدیل می‌کنند. همان‌طور که از واژه جفت مشخص است، در جفت ارزها دو دارایی وجود دارد که یکی پس از دیگری نوشته می‌شوند و ترتیب قرارگیری آن‌ها اهمیت زیادی دارد.

واحد پولی خاصی که در ابتدا (سمت چپ) فهرست می‌شود، ارز پایه است. واحد پولی که در سمت راست فهرست خواهد شد، با نام ارز نقلی (quote) شناخته می‌شود. این نام نسبت بین دو بخش جفت را تعیین می‌کند، زیرا ارزی که ابتدا قرار می‌گیرد با توجه به ارز دوم و مفهوم جفت ارز در فارکس فهرست شده است.

تفسیر جفت ارزها از مهارت‌های اولیه یک معامله‌گر تازه‌کار است.

مفهوم جفت ارز در فارکس چیست؟

عباراتی مانند EUR/USD، GBP/JPY و نمادهای دیگر گاهی به نام تیکرهای جفت ارز شناخته می‌شوند، اگرچه به صورت رسمی تیکر نیستند؛ اما یک نوع کد خاص به شمار می‌روند. تیکرها به سایر انواع دارایی‌ها (سهام، اوراق بهادار و شاخص‌های سهام) ارتباط دارند. آن‌ها دارای نام‌های اختصاری خود هستند. به عنوان مثال، برای جلوگیری از نوشتن نام دویچه بانک در زمان بررسی مفهوم جفت ارز در فارکس، از تیکر آن به نام DBK استفاده می‌شود.

مثالی از محاسبه جفت ارز

یورو/دلار آمریکا یکی از محبوب‌ترین جفت ارزها است. همان‌طور که گفتیم در بازار فارکس، جفت‌های معاملاتی با استفاده از اختصارهای بین‌المللی خود که توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی مفهوم جفت ارز در فارکس (ISO) تنظیم شده‌اند، نوشته می‌شوند. این کار برای ساده‌تر کردن معاملات انجام شده است، به طوری که معامله‌گران در هر نقطه‌ای از کره زمین از همان واحدها استفاده کنند و همیشه بدانند کدام جفت ارز را مورد خرید و فروش قرار می‌دهند.

برای مثال، نرخ EUR/USD برابر با 1.18 است (یا به عبارت دیگر EUR/USD = 1.18). شما باید اصل معاملات فارکس را درک کنید تا بتوانید از این موارد بهره ببرید. تصور کنید یک معامله‌گر EUR 1 را به ازای USD 1.18 می‌خرد. این بدین معناست که موقعیت چپ در این مورد یورو و موقعیت راست دلار است. این نکته در مفهوم جفت ارز در فارکس یک اصل روشن است و قبل از تأسیس چنین بازاری نیز وجود داشت.

توجه داشته باشید مقدار عددی که پس از نام جفت ارز (پس از نماد =) مشخص شده است، همیشه مقداری خواهد بود که باید پرداخت گردد تا یک واحد از ارز پایه خریداری شود. در جفت ارزها همیشه فقط در مورد یک واحد بحث می‌کنیم.

دسته‌بندی جفت ارزها در فارکس

دسته‌بندی مفهوم جفت ارز در فارکس

در بازار فارکس، جفت ارزها تنها یک قانون مشترک را دنبال می‌کنند؛ همیشه تنها دو واحد پولی در معامله دخالت دارند که یکی خریداری شده و دیگری فروخته می‌شود. گزینه‌های دیگر برای تعامل بین واحدهای پولی ملی غیرممکن است. این مورد نیز توسط مقررات مفهوم جفت ارز در فارکس یا ISO مشخص شده است.

دانستن نسبت موجود بین ارزی که فروخته می‌شود و ارزی که خریداری می‌شود کافی نیست. شما باید بفهمید که این نوع جفت ارز چه نوعی است. امروزه در معاملات فارکس سه نوع جفت ارز وجود دارد:

 • اصلی‌ها (Majors)
 • کم‌اهمیت‌ها یا معاملات متقاطع (Minors یا Crosses)
 • عجیب‌ها یا خارجی‌ها (Exotics)

بیایید مفهوم‌ جفت ارزهای مستقیم و معکوس را درک کنیم. جفت‌های مستقیم، جفت‌هایی هستند که بر اساس دلار آمریکا، دلار نیوزیلند و دلار استرالیا و همچنین پوند بریتانیا ارائه می‌شوند (کدهای ارز آن‌ها در سمت راست هستند).  در جفت ارزها معکوس کدهای دلار آمریکا، دلار نیوزیلند و دلار استرالیا یا پوند بریتانیا در سمت چپ قرار دارند. مثال: EUR/USD یک جفت مستقیم در مفهوم جفت ارز در فارکس و USD/CAD یک جفت معکوس است.

جفت ارزهای اصلی

جفت ارزهای اصلی یا Majors کوچک‌ترین نوع جفت ارزها هستند، اما بیشترین حجم معاملات کل بازار فارکس را تشکیل می‌دهند. جفت‌های اصلی نمایانگر بالاترین نشانگر نقدینگی خواهند بود و حجم معاملات این جفت ارزها بسیار زیاد است. به عبارت دیگر، این‌ها همان جفت‌هایی به شمار می‌روند که توسط تازه‌کاران و همچنین معامله‌گران تجربی معامله می‌شوند. آن‌ها همیشه پایین‌ترین میزان اسپرد را دارند.

مشخص است که مفهوم جفت ارز در فارکس به ارز ملی کشورهایی با اقتصادهای پیشرفته و پایدار ارتباط دارد. در حال حاضر، این کشورها شامل ایالات متحده، کشورهای اتحادیه اروپا، کانادا، ژاپن، انگلیس، سوئیس، استرالیا و نیوزیلند است. در زیر لیست مهم‌ترین جفت ارزهای اصلی را آورده‌ایم که عبارت‌اند از:

جفت ارزهای اصلی

 • AUD/USD
 • EUR/USD
 • USD/JPY
 • GBP/USD
 • USD/CHF
 • USD/CAD
 • NZD/USD

توجه داشته باشید که بازار جفت ارزهای اصلی همیشه شامل دلار آمریکا است، اما می‌توان آن را هم در سمت راست و هم در سمت چپ جفت ارز، لیست کرد. این بدان معناست که در این جفت‌ها، دلار آمریکا خریداری شده و یا فروخته می‌شود.

ارزش مفهوم جفت ارز در فارکس و ارتباط آنها با معامله‌گران توسط وضعیت اقتصادی ارز در صحنه جهانی تعیین می‌شود. برای نمونه در حال حاضر دلار آمریکا قدرتمندترین ارز جهان است و در اکثر معاملات بازار فارکس دخالت دارد.

قابل ذکر است که گاهی اوقات کارگزاران علاوه بر جفت ارزهای اصلی موارد دیگری را نیز در پلتفرم‌های خود ارائه می‌دهند. این امری اشتباه است، زیرا لیست جفت ارزهای اصلی تنها می‌تواند شامل مواردی باشد که بخش‌های قبلی مبحث مفهوم جفت ارز در فارکس به آن‌ها در اشاره کردیم.

اسپرد مفهوم جفت ارز در فارکس

پخش یا اسپرد در یک جفت ارز، تفاوت بین بهترین قیمت فروش ارز پایه (نرخ پذیرش) و بهترین قیمت خرید است. به طور کلی، کارگزار به ازای هر معامله، اسپردی را به عنوان یک نوع کمیسیون اخذ می‌کند؛ بنابراین، هرچه اسپرد کمتر باشد، آن جفت ارز بیشتر معامله می‌شود. اسپرد می‌تواند تحت تأثیر عوامل متعددی قرار بگیرد، از جمله نقدینگی ابزار معاملاتی، اندازه معامله و وضعیت بازار.

کم‌اهمیت‌ها (Crosses)

مفهوم جفت ارز در فارکس شامل شناخت جفت ارزهای متقاطع است. ارزهای ملی اتحادیه اروپا، ژاپن، کانادا، انگلیس، سوئیس، استرالیا و نیوزیلند در این گروه از جفت ارزها خریداری و فروخته می‌شوند.

کم‌اهمیت‌ها (Crosses)

ویژگی این نوع جفت ارزها آن است که همچنان نقدینگی کمی دارند، اما اسپرد بالاتری نسبت به اصلی‌ها برایشان در نظر گرفته می‌شود، بنابراین کمتر معامله خواهند شد و به طور کلی محبوبیت پایین‌تری در میان معامله‌گران دارند. با این حال، نمی‌توان آنها بی‌اهمیت تلقی کرد؛ زیرا به شکل متفاوتی معامله می‌شوند. در ادامه، لیست کامل کم‌اهمیت‌ها آمده است:

 • EUR/GBP
 • EUR/JPY
 • EUR/AUD
 • EUR/CHF
 • EUR/CAD
 • EUR/NZD
 • GBP/JPY
 • GBP/AUD
 • GBP/CHF
 • GBP/CAD
 • GBP/NZD
 • AUD/JPY
 • AUD/CHF
 • AUD/CAD
 • AUD/NZD
 • NZD/JPY
 • NZD/CHF
 • NZD/CAD
 • CAD/JPY
 • CAD/CHF

شما می‌توانید یک عبارت خاص در رابطه با مفهوم جفت ارز در فارکس را به حافظه خود بسپارید تا همواره تفاوت بین جفت ارزهای اصلی و کم‌اهمیت‌ها را متوجه شوید: «اگر جفت ارز شامل دلار آمریکا باشد جفت ارز اصلی و در غیر این صورت جفت ارز کم اهمیت به شمار می‌رود».

جفت‌های عجیب، خارجی یا نادر در مفهوم جفت ارز در فارکس

موارد موجود در این دسته شامل تمام ترکیب‌هایی هستند که در دو گروه قبلی گنجانده نشده‌اند، به عبارت دیگر، جفت ارزهای که نه به عنوان ارزهای اصلی معامله می‌شوند و نه به عنوان ارزهای کم اهمیت در این رده قرار می‌گیرند. با این حال، تقریباً همیشه یکی از ارزهای اصلی در جفت‌های نادر حضور دارد و این در شناخت مفهوم جفت ارز در فارکس مهم است.

بیشتر اوقات، واحد پولی ملی ایالات متحده، کانادا، ژاپن، انگلیس، سوئیس، استرالیا و نیوزیلند، و همچنین کشورهای اتحادیه اروپا، یکی از موقعیت‌های جفت‌های نادر را دارد. در این حالت، واحد پولی ارزهای اصلی به عنوان واحد پایه (سمت چپ) لیست می‌شود، مانند موارد زیر:

 • USD / RUB
 • USD / MXN
 • EUR / DKK

این‌ها تنها چند نمونه از جفت ارزهای نادر هستند و نمی‌توان همه آنها را لیست کرد. با این حال، بی دلیل نیست که جفت‌های نادر به عنوان پرطرف‌دارترین جفت‌های فارکس شناخته می‌شوند. آن‌ها نسبت به سایر جفت ارزها دارای اسپرد پایین‌تری هستند و می‌توانند سود خوبی را به کاربران ارائه دهند.

در ادامه شناخت مفهوم جفت ارز در فارکس باید گفت اسپرد جفت‌های نادر در برخی از موارد، متغیر است. اگر علاقه به خرید این جفت‌ها افزایش یابد، اسپرد کاهش خواهد یافت، اما این شرایط به صورت موردی و بر اساس سیاست دلالان وابسته به کارگزار است. بر اساس آخرین داده‌های صندوق بین‌المللی پول (IMF)، بیش از 62٪ از تمام مخارج مالی در جهان به شکل دلار آمریکا نگه داشته می‌شود که موقعیت برتر این ارز در بازار فارکس را تضمین می‌کند. بنابراین، اگر یک دلال نداند کدام جفت ارزهای را معامله کند، باید با ارزهای اصلی دلار آمریکا فعالیت خود را آغاز نماید و به شناخت بیشتر مفهوم جفت ارز در فارکس بپردازد.

نحوه معامله جفت ارزها در بازار فارکس

نحوه معامله جفت ارزها در بازار فارکس

اگر یک دلال به اسپرد جفت ارزها دقت کند می‌داند که ارزهای اصلی دارای کمترین اسپردها هستند و پس از آن‌ها جفت‌های cross قرار می‌گیرند. با این حال، اسپرد تنها یک شاخص است و نباید تمرکز کامل شما تنها بر روی آن باشد. قیمت جفت ارزها به طور پیوسته تغییر می‌کند و برای معامله موفق باید به قاعده پایه توجه کنید: ارزان بخرید و گران بفروشید!

شما می‌توانید این قاعده از مفهوم جفت ارز در فارکس را بر روی ارز هر کشوری اعمال کنید. به عنوان مثال، می‌توانید کرون دانمارکی را با روبل روسیه خریداری نمایید و وقتی ارزش آن افزایش پیدا می‌کند، همین ارز را بفروشید. سؤال این است که آیا ارزش جفت مدنظر شما افزایش می‌یابد؟

پاسخ به سؤال اینکه کدام جفت ارزها را باید معامله کنید همواره به پیش‌بینی ساده‌ای منتهی می‌شود. با استفاده از اعلان‌های خبری مالی جهانی، می‌توان به طور نسبی یک آینده‌نگری خلاصه از بازارهای مالی مربوط به جفت ارزها داشت.

ولی چگونه می‌توانید با توجه به مفهوم جفت ارز در فارکس نرخ کرون دانمارکی نسبت به روبل روسیه را پیش‌بینی کنید؟ آن هم با دقت به اینکه در این جفت ارز، هیچ ارز اصلی خاصی وجود ندارد. برای یک دلال پیدا کردن سیگنال‌های غیرمستقیمی از تغییرات قیمت‌ها در چنین شرایطی بسیار دشوار خواهد بود.

نکته مهم مفهوم جفت ارز در فارکس

ارزهای «ضعیف» کمتر معامله می‌شوند. هیچ سیگنال فارکسی خاصی ندارند و یا وقایع و پدیده‌هایی که به طور مستقیم نشان دهنده تغییر نرخ آن‌ها هستند را نمی‌توان پیدا کرد. قیمت این دارایی‌ها ممکن است سال‌ها تغییر نکند، یعنی نمی‌توانید از آنها سود کسب کنید. حتی ابزارهای جستجوی معاملاتی مفهوم جفت ارز در فارکس (نرم‌افزارهای ویژه‌ای که بر اساس معیارهای مشخص معاملات را جستجو می‌کنند) نتایج کافی ارائه نمی‌دهند.

به طور خلاصه، جفت ارزهای اصلی بهترین جفت‌های فارکس هستند؛ بهتر است همیشه با آنها معامله کنید و به مبتدیان توصیه می‌شود که با این موارد فعالیت خود را شروع کنند. استراتژی‌های معاملاتی، سیگنال‌ها و اصول تحلیل بازار برای جفت‌های کم اهمیت و نادر کاملاً یکسان هستند، اما حرکت قیمت متفاوت است. هرچه دارایی محبوبیت کمتری داشته باشد، پیش‌بینی رفتار جفت ارزی آن دشوارتر خواهد بود و به همین دلیل، کسب سود از آن سخت‌تر می‌شود.

حساب‌های سنت

همان‌طور در ابتدای بحث مفهوم جفت ارز در فارکس گفته شد، پیش‌بینی‌ها بر اساس سیگنال‌های جفت ارزها صورت می‌گیرد که پیشنهاداتی برای انجام یک عمل خاص در معامله هستند (خرید یا فروش دارایی). وقتی یک دلال نام‌ها و انواع جفت ارزها را خوب بشناسد، از اینکه که کدام‌یک سود بیشتری خواهد داشت ایده‌ای دقیق به دست می‌آورد. در صورت لزوم، یک دلال می‌تواند تاریخچه جفت ارز خاصی که به آن علاقه دارد را برای درک چگونگی تغییر نرخ‌ها در دوره‌های اخیر مورد بررسی قرار دهد.

حساب‌های سنت

به این تفاوت در مفهوم جفت ارز در فارکس توجه داشته باشید که برای معامله جفت ارزها، هیچ استراتژی معاملاتی جامعی وجود ندارد. یک دلال باتجربه می‌تواند توصیه‌ها و نکاتی در مورد جفت ارزها بخواند، اعلان‌های خبری جهانی را با دقت مطالعه کند، نقطه ورود و خروج از معامله را به بهترین شکل محاسبه نماید، اما اگر در مورد یک مبتدی صحبت کنیم، خطر از دست دادن سپرده اولیه تقریباً 100٪ است.

آمار نشان می‌دهد که 90٪ از دلالان مبتدی سپرده اولیه خود را از دست می‌دهند، اما این تنها بدین دلیل است که آنها ایده ضعیفی از عملکرد معاملاتی دارند. برای جلوگیری از خسارات مالی قابل توجه در زمان کسب سود، می‌توانید به سمت حساب سنت بروید و مفهوم جفت ارز در فارکس را بیشتر بررسی کنید.

حساب سنت دقیقاً با حساب استاندارد یک تفاوت دارد و آن تفاوت این است که تسویه‌ها در آن نه به دلار بلکه به سنت انجام می‌شود. به عبارت دقیق‌تر، وقتی به یک موقعیت در جفت ارز EUR/USD وارد می‌شوید، شما یک یورو کامل نمی‌خرید و یک دلار کامل نمی‌فروشید، بلکه تنها در حال خرید و فروش یک سنت از هر کدام هستید. مفهوم جفت ارز در فارکس به این موضوع نیز ارتباط دارد.

سایر روش‌های ساده‌تر کردن معاملات فارکس

پاسخ به سؤال در مورد اینکه مبتدیان باید با کدام ارز معامله کنند، آشکار است. بهتر است با حساب سنت شروع کنید. در بازار فارکس، امکان تقسیم کردن لات معامله شده به چندین بخش وجود دارد. در این صورت، مفهوم جفت ارز در فارکس را در نظر بگیرید و تنها 0.01 لات معامله کنید.

توجه به سطح تورم (Leverage) یک فرصت دیگر برای معامله کردن جفت ارزها است. با استفاده از سطح تورم، یک دلال می‌تواند موقعیت معاملاتی خود را بهبود ببخشد. سطح تورم به مبتدیان با سپرده‌های کوچک این امکان را می‌دهد تا در معاملات فارکس به سود مناسبی دست پیدا کنند.

ترندهای موجود در بازار فارکس در رابطه با جفت ارزها

در بازار فارکس سه روند وجود دارد: روند مثبت (صعودی)، روند منفی (نزولی) و حتی یا صاف (افقی). روند صعودی با افزایش قیمت یک دارایی در طولانی مدت مشخص می‌شود. در طول روند نزولی، قیمت دارایی‌ها در طولانی مدت کاهش می‌یابد. حرکت افقی نیز زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت به طور قابل توجهی در طولانی مدت افزایش یا کاهش پیدا نمی‌کند. این موضوع نیز در رابطه با مفهوم جفت ارز در فارکس مهم است.

پرطرف‌دارترین جفت ارزها آن‌هایی هستند که با روند فعلی هماهنگی دارند. با این حال، باید در نظر داشت که تعریف پرطرف‌دارترین جفت ارز فارکس  یک امر نسبی است، زیرا این موضوع به پارامترهای مختلفی همچون تایم فریم‌ها وابسته خواهد بود. برای تایم فریم‌های کوتاه، روندهای طولانی مدت ممکن است اطلاعات مفیدی ارائه ندهند و ناچیز باشند (در این شرایط باید جفت ارزهای مناسبی برای اسکالپینگ پیدا کنید).

در مفهوم جفت ارز در فارکس، تایم فریم یک دوره زمانی برای گروه‌بندی quoteهای قیمتی از یک ابزار معاملاتی است. حرکت قیمت بر اساس اجزای حداقلی تایم فریم شکل می‌گیرد. در پلتفرم MT4، می‌توانید تایم فریم‌هایی را از 1 دقیقه تا 1 ماه انتخاب کنید. به طور واضح، روندهای بازار حتی بر روی تایم فریم‌های مختلف نیز تأثیر می‌گذارند.

به طور معمول، ارزهای دو کشور خاص که در حال حاضر نسبت به یکدیگر روند واضحی ندارند، جفت ارزهای صاف یا جفت‌های پایدار (استیبل) نامیده می‌شوند. متخصصان می‌گویند که تجمع جفت ارزها زمانی مشاهده خواهد شد که تقاضا، میزان عرضه را بر اساس مفهوم جفت ارز در فارکس تعیین می‌کند.

برای کسب سود در این شرایط، باید در تایم فریم‌های کوچک کار کنید و تغییرات quotes را برای یک دوره زمانی کوتاه پیش‌بینی نمایید. با این حال، در نظر داشته باشید که مفهوم جفت ارز پایدار بسیار موقت است، زیرا هیچ ابزار معاملاتی همیشه در روند ثابت یا در حالت افقی نیست.

برای مشاهده بهتر این موضوع، می‌توانید یک نمودار روزانه و هفتگی از هر جفت ارز را مقایسه کنید. در نمودار هفتگی، عرض حالت افقی ممکن است 900 پیپ باشد و در نمودار روزانه 80 پیپ و یا کمتر. مفهوم جفت ارز در فارکس با توجه به این موضوع نیز تعیین می‌شود.

جدول مفهوم جفت ارز در فارکس

همان‌طور که بارها در طول متن اشاره شد، یادگیری اینکه چه جفت ارزی دقیقاً در چه دسته‌بندی خاصی قرار می‌گیرد شاید برای افراد مبتدی دشوار باشد. در این بخش قصد داریم چند جدول مناسب را به منظور تشخیص بهتر هر جفت ارز خاصی به شما عزیزان ارائه کنیم. با بررسی این جداول می‌توانید جفت ارز مدنظر خود را خیلی سریع تشخیص دهید و بفهمید که آیا با توجه به مفهوم جفت ارز در فارکس، به‌کارگیری آن موجب کسب سود می‌شود یا خیر.

 جفت ارزهای Cross مخصوص یورو

جفت ارز کشورها نام واحد پولی
EUR/GBP Eurozone / United Kingdom Euro / British pound (sterling)
EUR/AUD Eurozone / Australia Euro / Australian dollar
EUR/NZD Eurozone / New Zealand Euro / New Zealand dollar
EUR/CAD Eurozone / Canada Euro / Canadian dollar
EUR/CHF Eurozone / Switzerland Euro / Swiss franc

جفت ارزهای Cross مخصوص ین ژاپن

جفت ارز

کشورها نام واحد پولی

EUR/JPY

Eurozone / Japan

Euro / Japanese yen

GBP/JPY

United Kingdom / Japan

British pound (sterling) / Japanese yen

AUD/JPY

Australia / Japan

Australian dollar / Japanese yen

NZD/JPY

New Zealand / Japan

New Zealand dollar / Japanese yen

CAD/JPY

Canada / Japan

Canadian dollar / Japanese yen

CHF/JPY Switzerland / Japan

Swiss franc / Japanese yen

جفت ارزهای Cross مخصوص پوند انگلستان

جفت ارز کشورها نام واحد پولی
GBP/AUD United Kingdom / Australia British pound (sterling) / Australian dollar
GBP/NZD United Kingdom / New Zealand British pound (sterling) / New Zealand dollar
GBP/CAD United Kingdom / Canada British pound (sterling) / Canadian dollar
GBP/CHF United Kingdom / Switzerland British pound (sterling) / Swiss franc

مخفف نام ارزهای مختلف با توجه به مفهوم جفت ارز در فارکس

در این بخش از شناخت مفهوم جفت ارز در فارکس به ارائه مخفف ارزهای مختلف در حوزه جفت ارزها می‌پردازیم. توجه داشته باشید که لزوماً یادگیری همه این موارد ضروری نیست.

مخفف ارز

AED

درهم امارات متحده عربی

AFN افغانی افغانستان
GYD دلار گویان
AWG فلورین آروبا
OMR ریال عمان
BHD دینار بحرین
SLL لئون سیرالئون
JOD دینار اردن
BYR روبل بلاروس
TMT منات ترکمنستان
LBP پوند لبنان
DZD دینار الجزایر
UZS سوم ازبکستان
MAD درهم مراکش
EEK کرون استونی
MWK کواچای مالاوی
THB بات تایلند
ZAR راند آفریقای جنوبی
BRL رئال برزیل
CNY یوآن چین
HKD دلار هنگ کنگ
ILS شقل اسرائیل
ISK کرونای ایسلند
KWD دینار کویت
PHP پزوی فیلیپین
PLN زواتی پلند
SAR ریال عربستان سعودی
TWD دلار تایوان
ARS پزوی آرژانتین
GEL لاری گرجستان
AMD درام ارمنستان
MZN متیکال موزامبیک جدید
IDR روپیه اندونزی
AZN منات جدید آذربایجان
QAR ریال قطر
IRR ریال ایران
BWP پولای بوتسوانا
TJS سومونی تاجیکستان
KGS سوم قرقیزستان
CDF فرانک کنگو
TZS شیلینگ تانزانیا
LRD دلار لیبریا
EGP پوند مصر
WST تالای ساموآ
MNT توگریک مغولستان
ETB بر اتیوپی
TRY لیر ترکیه
ZWD دلار زیمبابوه
CLP پزوی شیلی
CZK کورونای چک
HUF فورینت مجارستان
INR روپیه هند
KRW وون کره‌ی جنوبی
MXN پزوی مکزیک
PKR روپیه پاکستان
RUB روبل روسیه

SGD

دلار سنگاپور

چگونگی عملکرد جفت ارزها – نوسان و پایداری

مفهوم جفت ارز در فارکس را با شناخت نوسان و پایداری ادامه می‌هیم. نوسان در بازار فارکس یک معیار است که حجم و فعالیت معاملات برای یک ابزار مالی خاص و نسبت ارزهای انتخاب شده را نشان می‌دهد. نوسان توانایی یک دارایی برای معامله کردن (خرید و فروش) است. بهترین جفت ارزها برای معامله با توجه به نوسان عبارت‌اند از:

 • EUR/USD
 • USD/JPY
 • GBP/USD

جفت‌های نوسانی در بازار فارکس با سه شاخص متمایز می‌شوند: اسپرد پایین‌تر، سرعت اجرای دستورات بالاتر و کمترین کاهش‌های ناگهانی. توجه داشته باشید که اینها جفت‌های پیش‌بینی‌پذیرتر نیستند؛ بلکه محبوب‌ترین جفت ارزها میان تریدرها به شمار می‌روند، البته آن‌ها توسط هم مبتدیان نیز معامله می‌شوند که خود در بررسی مفهوم جفت ارز در فارکس مشخص است.

نوسان جفت ارزها نرخ تغییر قیمت آن‌هاست. تمامی جفت ارزها در بازار فارکس نوسانی هستند، به این معنا که قیمت‌ آن‌ها در یک زمان مشخص به طور مداوم نسبت به یکدیگر تغییر می‌کنند. ارزهای ملی استاتیک وجود ندارند و این دقیقاً هدف بازار ارز است. نوسان و نوسان‌پذیری دارایی، ویژگی‌های وابسته به یکدیگر هستند. هرچه نوسان‌پذیری بیشتر باشد، حدود قیمتی که qouteها در آن تغییر می‌کنند، کمتر می‌شود.

دارایی‌هایی با نقدینگی کمتر همیشه به میزان تقاضا واکنش نشان می‌دهند. نوسان متوسط جفت ارزها به عوامل متعددی وابسته است، از جمله عوامل سیاسی و اقتصادی جهانی و همچنین عوامل صنعتی. پلتفرم‌های معاملاتی کارگزاران اغلب شاخص‌هایی از نوسان جفت ارزها دارند. این موضوع در مفهوم جفت ارز در فارکس بسیار مهم است.

نتیجه‌گیری

اکنون شما می‌دانید چگونه جفت ارزها را بخوانید، چگونه نوسان‌گیری و پایداری آن‌ها تعیین می‌شود و چه تطابقی بین جفت ارزها وجود دارد. با ترکیب این دانش و مفهوم جفت ارز در فارکس، می‌توانید معاملات خود را آغاز کنید. بسیاری از افراد مبتدی تصور می‌کنند که می‌توانند یک شبه همه موارد مربوط به جفت ارزها را یاد بگیرند و خیلی سریع به یک تریدر عالی در این زمینه تبدیل شود. متأسفانه باید بگوییم که این تصور یک تصور کاملاً نادرست به شمار می‌آید.

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به چند پرسش رایج در رابطه با مفهوم جفت ارز در فارکس پاسخ دهیم تا درک شما از این امر افزایش یابد.

جفت ارز در فارکس چیست؟

جفت ارز رابطه بین دو ارز ملی از دو کشور مختلف را به صورت ساده اما کاربردی به ما نشان می‌دهد.

جفت ارزهای اصلی کدام‌اند؟

هر جفت ارزی که در آن دلار آمریکا وجود داشته باشد، جفت ارز اصلی است.

جفت ارزهای کم اهمیت کدام‌اند؟

جفت ارزهایی که بین جفت ارزهای اصلی و جفت ارزهای نادر قرار داشته باشند، کم اهمیت هستند.

مهم‌ترین ویژگی جفت ارزها چیست؟

جفت ارزها دارای دو مفهوم اصلی نوسان و پایداری هستند که همین موارد ارزش آن‌ها را تعیین می‌کند.

بهترین جفت ارز برای مبتدیان کدام است؟

جفت ارزهایی که دارای دلار هستند بهترین گزینه ممکن برای مبتدیان هستند.

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش رایگان معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.