وبینار استراتژی‌های میلیونی (29 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۲۰ بهمن ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال چیست؟ معاملات short و long

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۴۰۲
معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال
5/5 - (1 امتیاز)

کریپتو از بازارهای مالی دو طرفه است که نوسانات موجود در آن امکان کسب سود از هر دو سمت خرید یا فروش را فراهم می‌کند. معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال از مفاهیم پایه‌ای هستند که نحوه سرمایه‌گذاری در بازار را نشان می‌دهند. استفاده صحیح از این دو استراتژی به شما کمک می‌کند تا منتظر افزایش قیمت نباشید و بتوانید موقعیت‌های بسیار بیشتری برای کسب سود داشته باشید. در این مطلب قصد بررسی دقیق‌تر این دو مفهوم را داریم، از این رو حتما در ادامه می‌توانید پاسخ‌های بهتری به سوال لانگ و شورت چیست بدهید.

منظور از لانگ در ارز دیجیتال چیست؟

زمانی که صحبت از تجارت می‌شود، بیشتر به سرمایه‌گذاری‌هایی اشاره می‌شود که شامل موقعیت خرید یا فروش است. اما لانگ و شورت از مفاهیمی هستند که می‌توانند به موارد بیشتری اشاره داشته باشند. لانگ به معنی طولانی است و سرمایه‌گذاری که از این شیوه استفاده می‌کند، دارایی مورد نظر را خریداری می‌کند و به نوعی مالک آن است. این شیوه تا حدی مشابه روش تجارت سنتی است که خرید دارایی و افزایش قیمت آن باعث ایجاد سود می‌شود. در پوزیشن لانگ هم تریدر با توجه به تحلیل‌های خود احتمال صعود قیمت را پیش‌بینی می‌کند.

منظور از لانگ در ارز دیجیتال چیست؟

از این رو در قیمتی کمتر وارد پوزیشن لانگ شده و در قیمتی بالاتر هم از موقعیت‌ خارج می‌شود. این شیوه معاملاتی امکان کسب سود از افزایش قیمت را فراهم می‌کند و در دراز مدت هم می‌تواند ریسک پایینی داشته باشد، چراکه غالبا دارایی‌های موجود در بازار در طولانی مدت بازدهی مثبتی خواهند داشت. اما گاهی رسیدن به اهداف مورد نظر در این سبک از انجام معاملات، زمان‌بر می‌شود. این زمان طولانی می‌تواند ریسک‌ بازدهی مثبت را بیشتر کند چراکه امکان تغییر قیمت به صورت ناگهانی در اثر رخدادهای گوناگون وجود دارد.

علاوه بر این، در پوزیشن لانگ شما تنها امکان انجام معامله با سقف اعتبار حساب خود را دارید. پس در صورت تحلیل صحیح بازار هم سود شما محدود به همان سرمایه اختصاص داده شده برای خرید دارایی می‌شود.

منظور از شورت در ارز دیجیتال چیست؟

برای بسیاری از تریدرهای تازه وارد بازار امکان کسب سود از کاهش قیمت عجیب می‌باشد. اما این قابلیتی است که باعث شده تا کسب سود در بازارهای مالی همیشگی بشود. این همان چیزی است که بیشتر سرمایه‌گذاران را به فعالیت در این بازار به جای بازارهای سنتی سوق داده است. معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال شما را با بخش مهمی از نحوه انجام معاملات آشنا می‌کند.

در بخش قبلی به بررسی مفهوم لانگ پرداختیم اما در این بخش قصد داریم تا سبکی دیگر یعنی معاملات شورت را بررسی کنیم. شورت به مانند کوتاه است و در بازارهای مالی سبکی از انجام معامله را نشان می‌دهد که در آن تریدر از کاهش قیمت سود کسب می‌کند.

این نوع از معامله علی رغم اینکه فرآیند ساده‌ای دارد، از مفاهیمی است که برای بیشتر علاقه‌مندان به ترید روشن نیست. زمانی تریدر وارد پوزیشن شورت می‌شود که احتمال کاهش قیمت را بدهد. در این شرایط وی اقدام به قرض گرفتن دارایی از صرافی کرده و آن را می‌فروشد.

با کاهش قیمت، تریدر از اعتبار بدست آمده استفاده کرده و قرض صرافی را مجدد خریداری می‌کند. اعتباری که در نهایت از این جابه‌جایی حاصل می‌شود همان چیزی است که به عنوان سود در معامله شورت شناخته می‌شود. معنی لانگ و شورت در ترید باعث می‌شود تا شما محدود به سود گرفتن از افزایش قیمت نشوید و بتوانید در تمام شرایط به انجام معامله سودده بپردازید.

شورت در ارز دیجیتال

اگر هنوز به شکل کامل با این دو مفهوم آشنا نشدید، به مثالی که در ادامه بررسی می‌شود دقت کنید.

فرض کنید که تحلیل‌های شما کاهش قیمت در بیت کوین را نشان می‌دهد. در این شرایط مطمئنا پوزیشن شورت را برای انجام معامله انتخاب می‌کنید. قصد شما از این معامله فروش ۱۰ بیت کوین در قیمت ۵۰ هزار دلار است. این تعداد بیت کوین را از صرافی قرض می‌گیرد و آن را به قیمت ۵۰ هزار دلار می‌فروشید. اعتبار حساب شما اکنون ۵۰۰ هزار دلار است. حال فرض کنید که تحلیل‌های شما درست از آب در می‌آید و بیت کوین حدود ۲۰ درصد افت قیمت را تجربه می‌کند. پس اکنون قیمت آن ۴۰ هزار دلار است.

اکنون با اعتبار موجود در حساب خود می‌توانید ۱۲.۵ بیت کوین خریداری کرده و ده بیت کوین قرص گرفته شده از صرافی را تسویه کنید. همان طور که مشاهده می‌کنید، در پایان برای شما ۲.۵ بیت کوین باقی مانده است که این سود شما از انجام معامله شورت است. این فرآیند به همین سادگی می‌تواند سود قابل قبولی برای شما فراهم کند.

تفاوت معاملات لانگ و شورت در ترید چیست؟

چیزی که تجارت در بازار‌های مالی را از تجارت سنتی جدا می‌کند، استراتژی‌های معاملاتی به کار رفته در آن است. در حالی که در تجارت سنتی سود تنها از افزایش قیمت یک دارایی حاصل می‌شود، اما در بازارهای مالی حتی امکان کسب سود از کاهش قیمت هم وجود دارد. معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال همان مفاهیمی هستند که می‌توانند علت موارد گفته شده را توضیح بدهند.

اگر به صورت دقیق با این دو مفهوم و تفاوت آن‌ها آشنا نباشید، نمی‌توانید بازدهی مناسبی داشته باشید. هر چند که تا اینجا در مورد پوزیشن‌های لانگ و شورت صحبت کردیم، اما این تفاوت‌های میان آن‌ها است که می‌تواند این دو مفهوم را برای شما روشن‌تر کند. پس در ادامه دقیق‌تر این موضوع بررسی می‌شود.

1. مالکیت دارایی

در پوزیشن لانگ دارایی خریداری شده تا در ادامه از افزایش قیمت آن سود حاصل بشود. پس مالکیت آن با شما است. اما در پوزیشن شورت، شما دارایی خاصی را قرص می‌گیرید تا با کاهش قیمت، آن را در قیمت پایین‌تر خریداری کنید. از این رو در این روش مالکیت دارایی با شما نخواهد بود.

2. نحوه سود

چیزی که در پوزیشن لانگ برای شما سود ایجاد می‌کند، افزایش قیمت‌ها است. در حقیقت در این روش دارایی در قیمت پایین خریداری می‌شود و در قیمت بالاتر فروخته می‌شود. اما در پوزیشن شورت، این کاهش قیمت است که باعث ایجاد سود می‌شود. با کاهش قیمت شما اقدام به خریداری دارایی قرض گرفته شده کرده و از این تفاوت، سود می‌کنید.

3. میزان زیان

میزان زیان در پوزیشن‌های لانگ و شورت علاوه بر میزان تغییرات در چارت، به عامل دیگری هم وابسته است. معمولا در پوزیشن لانگ بسته به میزان دارایی خریداری شده، میزان زیان متغیر است، اما در پوزیشن شورت محدودیتی از نظر وجود ندارد که همین موضوع می‌تواند ریسک‌های خرید و فروش با آن را دو چندان کند.

4. استراتژی معاملاتی

در پوزیشن لانگ، باید در قیمت پایین‌تر وارد شده و در ادامه در قیمتی بالاتر از دارایی خارج شوید. اما در پوزیشن شورت ورود باید در قیمتی بالاتر صورت بگیرد و در ادامه تریدر در قیمتی پایین‌تر، خرید مجدد دارایی را انجام بدهد.

تفاوت‌های بررسی شده نشان می‌دهند که برخلاف تصور معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال کاملا متضاد یکدیگر نیست. در برخی موارد تفاوت‌ها بیش از این می‌باشد، پس باید به درستی از آن‌ها در معاملات خود استفاده کنید.

استراتژی معاملاتی در معامله شورت و لانگ

ریسک های استفاده از شورت و لانگ

هر چند که هر دو روش معاملاتی شورت و لانگ امکان استفاده از فرصت‌های جذاب را در بازار فراهم می‌کنند، اما با ریسک‌هایی هم همراه هستند. پس در بررسی معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال باید به بررسی ریسک‌های ناشی از آن‌ها هم پرداخت.

پوزیشن لانگ زمانی بازدهی موثری دارد که قیمت‌ها رو به رشد باشند. با انتخاب درست دارایی‌هایی که در ابتدای یک روند صعودی قوی هستند، می‌توان در پوزیشن لانگ به سودهای هنگفت رسید. اما همیشه بازار مطابق با تحلیل‌های شما حرکت نخواهد کرد، پس باید ریسک‌های احتمالی را هم بررسی کرد. نوسانات شدید در بازار ارز دیجیتال می‌تواند به دنبال یک رویداد سیاسی و یا اقتصادی به صورت ناگهانی ایجاد بشود.

در چنین مواردی ریزش قیمت در پوزیشن لانگ می‌تواند زیان قابل توجهی را به همراه داشته باشد. علاوه بر این، موقعیت‌های لانگ معمولا نیاز به صبر و زمان برای رسیدن به بازدهی قابل قبول دارند. نباید همیشه انتظار داشته باشید که قیمت به سرعت به اهداف تعیین شده شما برسد.

همان طور که اشاره شد در این بازه زمانی نسبتا طولانی، امکان تغییر حرکت قیمت به دنبال انتشار یک خبر و یا مواردی از این دست وجود دارد. پس ریسک ورود به موقعیت لانگ با توجه به موارد گفته شده می‌تواند بیشتر هم بشود. موارد بررسی شده می‌تواند به شکلی دیگر هم برای پوزیشن‌های شورت در بازار اتفاق بیافتد.

در حقیقت هر چند که شاید معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال تفاوت داشته باشد، اما ریسک‌های احتمالی می‌تواند به شکلی مشابهی برای هر دو پوزیشن وجود داشته باشد. در پوزیشن شورت‌ این کاهش قیمت است که برای شما فرصت سوددهی ایجاد می‌کند. پس افزایش قیمت برخلاف تحلیل‌های شما می‌تواند منجر به زیان بشود. اما موارد دیگری هم وجود دارند که باعث می‌شوند تا ریسک موقعیت‌های شورت بیشتر از لانگ بشود. همان طور که اشاره شد، مالکیت دارایی در این پوزیشن با تریدر نیست و استفاده از حساب‌های مارجین و اهرم‌ها می‌توانند یک زیان چند درصدی را به زیان غیر قابل جبران تبدیل کند.

به همین دلیل معمولا نیاز است که تریدر در این شیوه معاملاتی، دقت بیشتری برای مدیریت ریسک معاملات داشته باشد و به شکل مستمر بر موقعیت‌های باز خود نظارت کند.

آیا امکان استفاده از اهرم در هر دو شیوه معامله لانگ و شورت وجود دارد؟

اهرم‌های غالبا ویژگی سوداگرانه‌ای هستند که می‌توانند هر تریدری را به طمع برای کسب سود‌های هنگفت بیاندازند. این ویژگی شرایطی را فراهم می‌کند که یک سرمایه‌گذار بتواند با چندین برابر سرمایه اولیه خود ترید کند و فرصت‌های بزرگتری را برای خود فراهم کند. سودهای چند درصدی با استفاده از اهرم‌ها به سودهای چند صد درصدی تبدیل می‌شوند که می‌تواند سرمایه را بسیار بزرگتر بکند. تصور کنید اگر بتوانید چند معامله این چنینی موفق داشته باشید، به چه سرعتی به یک سرمایه‌گذار بزرگ تبدیل می‌شوید.

این همان چیزی است که می‌تواند اکثر تریدرها در استفاده از اهرم وسوسه کند، خصوصا در شرایطی که به تحلیل‌های خود بسیار مطمئن هستند. اما نباید هیچگاه از آن سوی استفاده از اهرم‌ها هم غافل شد. این ویژگی همان طور که می‌تواند سودهای شما را جذاب کند، می‌تواند زیان‌های غیر قابل جبرانی هم برای شما داشته باشند. شاید در هنگام استفاده از اهرم، تغییر کوچک چند درصدی خلاف جهت قیمت بتواند سرمایه شما را به کلی نابود کند. پس باید در هنگام استفاده از این ویژگی، به تمام جنبه‌های آن فکر کنید.

معمولا صرافی‌هایی که امکان ترید با اهرم را فراهم می‌کنند، بخشی از سرمایه را هم به عنوان مارجین یا وثیقه بلوکه می‌کنند. اگر ضرر شما بیشتر از این میزان سرمایه شود، معامله شما بسته خواهد شد و این همان جایی است که تمام سرمایه خود را از دست داده‌اید. پس بهتر است بخشی از سرمایه خود را درگیر انجام معامله به این شکل کنید‌.

استفاده از اهرم

چگونه استراتژی مناسب برای معاملات لانگ و شورت ایجاد کنیم؟

آشنایی با معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال و استفاده از آن‌ها بدون داشتن یک استراتژی کاربردی نمی‌تواند سودی برای شما به همراه داشته باشد. اگر به مدیریت ریسک و تحلیل درست توجه نداشته باشید، این دو شیوه انجام معامله می‌توانند حتی زیان‌های بزرگی را هم ایجاد کنند. در حقیقت قبل از ورود به معاملات لانگ یا شورت، این تحلیل درست است که اهمیت دارد. اما پرسش اصلی همه این است که چگونه یک استراتژی کاربردی داشته باشیم؟ در حالی که برخی ممکن است ترید روزانه و یا اسکالپ را توصیه کنند، بیشتر این اهداف شماست که تعیین می‌کند چه استراتژی  برای شما بهتر است.

ابزار درست می‌تواند چارت را برای شما واضح‌تر کرده و به این شکل کمک کند تا تصمیمات منطقی‌تری بگیرید. گام اول بیشتر تریدرها برای انجام معاملات لانگ یا شورت، تحلیل دقیق بازار است. پیش‌بینی تغییرات آینده قیمت می‌تواند بهترین کمک به شما برای انجام معامله لانگ یا شورت داشته باشد. معمولا تحلیل تکنیکال و بررسی تاریخچه قیمت بهترین روش برای اطلاع از حرکات بعدی قیمت است، هر چند که عده‌ای نسبت به این روش تحلیلی اعتقادی ندارند و به سراغ تحلیل بنیادی می‌روند. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد تحلیل بنیادی به شناسایی دارایی‌های باارزش کمک کرده و تحلیل تکنیکال هم زمان دقیق ورود به آن دارایی را مشخص می‌کند.

پس ترکیب آن‌ها می‌تواند بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد. البته موفقیت در بازار تنها به این دو روش خلاصه نمی‌شود. اگر نتوانید ریسک معاملات خود را مدیریت کنید، تحلیل‌های شما سود قابل توجهی ایجاد نخواهند کرد. پایبند بودن به حد ضرر و اهداف تعیین شده از قبل، ریسک ترید را در شرایطی که بازار برخلاف تصورات شما حرکت می‌کند، کاهش می‌دهد.

معمولا تریدرهای تازه کار به دنبال کسب سودهای نجومی از بازار هستند که این باور ناشی از دید غلط آن‌ها است. همین باور آن‌ها را به سمت استفاده از اهرم‌های زیاد سوق می‌دهد آن هم در شرایطی که تحلیل کاملا درستی هم از بازار ندارند. اهرم‌ها می‌توانند امکان کسب سودهای شگفت‌انگیزی را فراهم کنند، اما در سمت مقابل هم زیان‌های بزرگی خواهند داشت.

پس باید با احتیاط کامل از آن‌ها استفاده کنید. اما هنوز پازل یک استراتژی پرسود کامل نشده است. عوامل دیگری هم وجود دارند که می‌توانند تمام تحلیل‌های شما را بهم بزنند. اخبار و رویدادهای مختلف چه سیاسی و چه اقتصادی می‌توانند حتی پراعتبارترین تحلیل‌ها را هم نقض کنند. پس باید به عنوان یک تریدر رصد همیشگی بر رویدادهای مختلف داشته باشید.

این به شما کمک می‌کند در مواقع ضروری تصمیم‌های درستی بگیرید. اگر دقت کرده باشید ما در این بخش به معرفی روش تحلیلی خاصی نپرداختیم، چون همان طور که اشاره کردیم این موضوع به تجربه شما از بازار و اهدافتان بستگی دارد. به جای آن بیشتر اصول یک استراتژی صحیح را بررسی کردیم که می‌تواند بهترین عملکرد را برای شما به ارمغان بیاورد.

جمع‌بندی

معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال به دو استراتژی مهم برای تجارت در بازار‌های مالی اشاره دارد. در پوزیشن لانگ، شما به دنبال کسب سود از افزایش قیمت هستید، پس باید به سراغ استفاده از دارایی‌های با پتانسیل رشد بروید. اما در پوزیشن شورت، هدف فروش دارایی قرضی و در ادامه خرید آن در قیمت پایین‌تر است که این موضوع می‌تواند به نسبت افت قیمت برای شما سود داشته باشد. در این مطلب با جزئیات موقعیت‌های شورت و لانگ و ریسک‌های انجام آن‌ها آشنا شدید، پس اکنون می‌توانید راحت‌تر پوزیشن‌های معاملاتی را در بازار باز کنید.

سوالات متداول

سوالات متداول معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال

1. آیا می‌توان همزمان از پوزیشن لانگ و شورت استفاده کرد؟

امکان استفاده همزمان از پوزیشن‌های لانگ و شورت وجود دارد، با این حال معمولا این پوزیشن‌ها در دارایی‌های مختلف گرفته می‌شوند تا ریسک معاملات پوشش داده بشود.

2. پوزیشن لانگ کم ریسک‌تر است یا شورت؟

این موضوع تا حد زیادی وابسته به موقعیت چارت دارایی مورد نظر دارد. با این حال غالبا موقعیت‌های شورت با ریسک بیشتری همراه هستند چراکه دارایی متلعق به شما نیست و مستلزم پرداخت بهره است.

3. معنی شورت و لانگ در ارز دیجیتال چیست؟

شورت و لانگ دو پوزیشن معاملاتی مختلف هستند که در شرایط گوناگون می‌تواند فرصت کسب سود از صعود و یا نزول قیمت را فراهم کند.

4. چه زمانی موقعیت شورت باز کنیم؟

اگر تحلیل‌های شما احتمال نزول قیمت را مشخص می‌کند، می‌توانید وارد موقعیت شورت شوید و به این شکل سود کسب کنید.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد