...
وبینار استراتژی‌های میلیونی (2 مرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
مطالب اخیر
انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۲۶ دی ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

استفاده از اعداد فیبوناچی در فارکس – آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال فارکس

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۲
اعداد فیبوناچی در فارکس

فیبوناچی ابزاری است که سطوح حمایت، مقاومت و نقاط احتمالی برگشت قیمت را مشخص می‌کند، از این رو می‌تواند برای تجارت در فارکس و سایر بازارهای مالی بسیار مفید باشد. هر چند که بسیاری این سطوح را بسیار کاربردی می‌دانند، برخی معتقد هستند که این سطوح جذابیت خاصی نداشته و به شکل تصادفی گاهی با سطوح برگشت قیمت یکسان می‌شوند‌. اما آیا از نظر شما هم اعداد فیبوناچی در فارکس کاربردی هستند یا خیر؟ اگر پاسخ مشخصی برای این پرسش ندارید تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا پس از آشنایی با اصول و انواع فیبوناچی بتوانید بهتر در این مورد تصمیم‌گیری کنید‌.

آشنایی با اعداد فیبوناچی

اعداد فیبوناچی یکی از دنباله‌های مهم در ریاضی هستند که شروع دنباله با اعداد ۰ و ۱ است و در ادامه هر عدد از مجموع دو عدد قبلی محاسبه می‌شود. این دنباله اعداد توسط لئوناردو فیبوناچی شناخته شد و در آن اعداد به صورت نامحدود و طبق زیر قرار می‌گیرند:

۰، ۱، ۱، ۲، ۳، ۵، ۸، ۱۳، ۲۱، ۳۴، ۵۵، ۸۹، ۱۴۴

آشنایی با اعداد فیبوناچی

احتمالا برای اکثر شما این دنباله تنها مجموعه‌ای از اعداد باشند که به صورت تصادفی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، اما کاربرد‌های خاص این دنباله باعث شده است تا نگاه ویژه‌ای به آن بشود و حتی معامله‌گران در بازارهای مالی از آن برای معامله استفاده کنند. میان اعداد دنباله، نسبت طلایی مشاهده می‌شود که این نسبت باعث نظم و جذابیت فیبوناچی شده است. از تقسیم هر عدد این دنباله بر عدد قبلی نسبت ۱.۶۱۸ حاصل می‌شود و همچنین اگر هر عدد دنباله را بر عدد بعدی تقسیم کنیم به نسبت ۰.۶۱۸ خواهیم رسید.

این نسبت، نسبت طلایی است که می‌توان آن را در طبیعت هم مشاهده کرد. در حقیقت گستردگی نسبت طلایی همان چیزی است که باعث محبوبیت دنباله اعداد فیبوناچی در فارکس شده است. برای مثال مشاهده شده است که این نسبت در نحوه رشد شاخ و برگ درختان وجود دارد و برخلاف تصور به شکل تصادفی رشد نمی‌کنند. معمای زاد و ولد خرگوش، لاک حلزون و غیره هم از مثال‌های دیگر کاربرد فیبوناچی در طبیعت هستند. علاوه بر این، دنباله فیبوناچی در هنر و معماری هم استفاده می‌شود، پس طبیعی است که در ریاضی این دنباله شگفت‌انگیز به نظر برسد. همین موارد باعث شده است تا فعالان بازار هم به دنبال شناسایی نسبت طلایی در حرکات قیمت باشند.

در نهایت بررسی‌ها باعث ایجاد ابزار مختلف فیبوناچی در بازار شد که با استفاده از آن‌ها تحلیل آینده بازار ساده‌تر می‌شود. اگر شما هم در مورد نحوه استفاده از اعداد فیبوناچی در فارکس کنجکاو هستید، بخش‌های بعدی را دنبال کنید.

نحوه استفاده از اعداد فیبوناچی در فارکس

تاریخچه اعداد فیبوناچی

هر چند که بسیاری اعداد فیبوناچی را متختص به لئوناردو فیبوناچی می‌دانند، اما این ریاضی‌دانان هندی بودند که اولین بار این دنباله را کشف کرده و توسعه دادند. آکاریا ویراهانکا اولین ریاضی‌دان هندی بود که دنباله اعداد فیبوناچی و نحوه دسته بندی آن‌ها را ایجاد کرد. پس از او سایر ریاضی‌دانان هندی به این نسبت اشاره کردند و پاندینتا از این دنباله در نشان دادن همبستگی آن با ضرایب چند جمله‌ای استفاده کرد. علی رغم موارد گفته شده اما این لئوناردو فیبوناچی بود که توانست این مجموعه اعداد را به جهانیان بشناساند، به همین دلیل اغلب خود او به عنوان ایجاد کننده فیبوناچی شناخته می‌شود.

فیبوناچی از ریاضی‌دانان شناخته شده در قرن دوازدهم بود که توانست این نسبت‌های شگفت‌انگیز را به اروپای غربی معرفی کند. وی اولین بار پس از بازگشت از سفر مصر در کتاب Liber abaci مجموعه فیبوناچی را برای محاسبه رشد جمعیت خرگوش استفاده کرد. نحوه محاسبات وی باعث شد تا در نهایت مجموعه‌ای از اعداد را ایجاد کند که نقش زیادی در دنیای ما داشته باشند. هم‌اکنون مجموعه اعداد فیبوناچی در فارکس و سایر بازارهای مالی کاربرد دارند و می‌توانند موقعیت‌های بسیار خوبی برای کسب سود ایجاد کنند.

نحوه رسم ابزار اعداد فیبوناچی

تریدینگ ویو یکی از پلتفرم‌های تحلیلی بازار فارکس و کریپتو است که امکان تحلیل نمودار قیمتی را با استفاده از ابزار متنوعی که در اختیار تریدرها می‌گذارد، فراهم می‌کند. فیبوناچی یکی از این ابزار‌ها است که می‌تواند امکان پیش‌بینی حرکات بعدی قیمت را ساده‌تر کند.

فیبوناچی در تریدینگ ویو طیف بسیار گسترده‌ای دارد و شامل انواع اصلاحی، اکستنشن، انبساطی، پروجکشن، کمان‌ها، بادبزن، کانال و منطقه زمانی است که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. معمولا برای رسم اعداد فیبوناچی در فارکس به دو محدوده ماژور سقف و کف نیاز دارید تا پس از آن به صورت خودکار سطوح مهم بر روی چارت نمایش داده شوند. البته در فیبوناچی پروجکشن نیاز به سه نقطه است که دو نقطه آن همان سطوح ماژور ‌و نقطه سوم سطحی است که قیمت تا آن اصلاح انجام داده است.

با استفاده از این ابزار می‌توان اهداف قیمت را زمانی که از محدوده ماژور خود عبور کرده است، پیش‌بینی کرد. فیبوناچی اصلاحی معمولا یکی از پرکاربردترین ابزارهایی فیبوناچی است که مطابق قاعده گفته شده رسم می‌شود، البته بهتر است برای ترسیم صحیح آن به نکات زیر توجه کنید. دو نقطه‌ای که برای رسم این ابزار استفاده می‌کنید، باید سطوح اصلی سقف و کف باشند و هر چه این سطوح در تایم فریم بالاتر باشند، اعتبار بیشتری پیدا می‌کنند.

ترسیم اشتباه فیبوناچی اصلاحی می‌تواند باعث شناسایی سطوح اشتباه در چارت و در ادامه ورود به معامله نادرست بشود. تقریبا اصول مهم در مورد ترسیم اعداد فیبوناچی در فارکس تا اینجا بررسی شد اما حتما برای شما هم سوال است که در پلتفرم تریدینگ ویو چگونه باید ابزارهای متفاوت فیبوناچی را اعمال کرد؟

معمولا برای فعال کردن ابزارهای گفته شده باید وارد سومین بخش از نوار ابزار سمت چپ در سایت تریدینگ ویو بشوید. در این بخش تمامی انواع فیبوناچی وجود دارد که با کلیک بر روی هر کدام می‌توانید آن‌ها را فعال کنید.

نحوه رسم ابزار اعداد فیبوناچی

سطوح اصلاحی فیبوناچی

سطوح اصلاحی فیبوناچی همان اعداد این دنباله هستند که بر یکدیگر تقسیم شده‌اند و به این شکل نسبت‌های مشخصی را ایجاد کرده‌اند. پس از ترسیم اعداد فیبوناچی در فارکس بر روی چارت، سطوح اصلاحی به شکل خطوط افقی نمایش داده می‌شوند که در این سطوح امکان برگشت قیمت وجود دارد. معمولا در کنار هر خط درصدی وجود دارد که میزان اصلاح قیمت از سقف خود را نشان می‌دهد. عمده تریدرهای آماتور بازار به دنبال یک اصلاح سنگین، قیمت را مناسب تلقی کرده و به دنبال ورود به دارایی مورد نظر هستند. اما تجربه نشان می‌دهد سهام و یا ارزی که تا سطوح کمتری اصلاح کرده است، حرکات پر قدرت‌تری در جهت روند اصلی تشکیل می‌دهد.

در حقیقت از نظر تریدرهای حرفه‌ای خرید سهامی که تا سطوح کمتری اصلاح کرده است، کم ریسک‌تر می‌باشد که این نگاه با تفکر اکثر معامله‌گران آماتور تفاوت دارد. اعداد  فیبوناچی در فارکس بسیار مهم هستند، چراکه برای شما سطوح ورود و خروج مناسب و همچنین حد ضرر و اهداف مطمئن ایجاد می‌کنند. با دنباله اعداد فیبوناچی در بخش‌های قبلی آشنا شدید اما سوال اصلی این است که آیا سطوح اصلاحی همان اعداد هستند یا خیر؟

سطوح اصلاحی از تقسیم هر عدد دنباله بر اعداد بعدی خود به دست می‌آیند. برای مثال اگر ۱۳ را بر عدد بعدی خود که ۲۱ است تقسیم کنید، به نسبت ۶۱.۸٪ می‌رسید و به همین ترتیب از تقسیم ۱۳ بر عدد دوم سمت راست آن یعنی ۳۴ به نسبت ۳۸.۲٪ خواهید رسید. معمولا سطوح اصلاحی شامل اعداد ۲۳.۶٪، ۳۸.۲٪، ۵۰٪، ۶۱.۸٪، ۷۸.۶٪ و ۱۰۰٪ هستند که این سطوح نشان می‌دهند قیمت چقدر از سقف خود فاصله گرفته است.

البته سطح ۵۰٪ جزو دنباله اعداد فیبوناچی نیست اما به دلیل اهمیت بالا به عنوان یک سطح مهم حمایتی و مقاومتی شناخته می‌شود. علی رغم اینکه سطوح به دست آمده از دنباله فیبوناچی می‌توانند سطوح مناسبی برای تغییرات قیمت ایجاد کنند، اما هیچ اطمینانی وجود ندارد که قیمت به شکل صد در صدی از آن محدوده برگشت پیدا کند.

عده‌ای معتقد هستند که تعداد زیاد سطوح اصلاحی در این ابزار، باعث می‌شوند تا قیمت در سطحی نزدیک به یکی از آن‌ها برگشت پیدا کند. البته چالش اصلی برای معامله‌گران این است که آن‌ها نمی‌توانند مشخص کنند که هر یک از این سطوح در چه زمانی اهمیت بیشتری دارند. معمولا برای افزایش کارایی فیبوناچی نیاز به استفاده از ابزار مکمل برای تایید است. برای مثال توصیه می‌شود قبل از واکنش قیمت به سطوح فیبوناتچی وارد معامله نشوید و در صورتی که حرکات قیمت برگشت را تایید کرد، به معامله ورود کنید.

سطوح فیبوناتچی

نحوه استفاده از اعداد فیبوناچی برای تعیین سطح حمایت و مقاومت

یکی از مهم‌ترین کاربردهای دنباله فیبوناچی، تعیین محدوده‌های احتمالی برای برگشت قیمت است که می‌تواند برای تجارت در بازار‌های مالی بسیار کاربردی باشد. درک نحوه استفاده از اعداد فیبوناچی برای تعیین سطح حمایت و مقاومت به تریدر کمک می‌کند تا به شکل کاربردی‌تر از این دنباله استفاده‌ کند. اعداد فیبوناچی در فارکس محدوده‌های احتمالی برای برگشت قیمت می‌باشند که البته همیشه احتمال واکنش قیمت به آن وجود ندارد. پس اگر صرفا با استفاده از این خطوط معامله کنید، نتیجه جالبی نخواهید گرفت. با سطوح اصلاحی مهم در فیبوناچی آشنا شدید. از میان سطوح اشاره شده، سطح ۵۰ و ۷۸.۶ از طریق مجموعه اعداد فیبوناچی ایجاد نشده‌اند و توسط معامله‌گران برای افزایش کارایی این مجموعه استفاده می‌شوند.

سطوح ۳۸.۲ و ۶۱.۸ از نواحی هستند که بیشترین احتمال برگشت قیمت از آن‌ها وجود دارد. البته ۵۰ هم سطح مهمی است که در نظریه داو از آن به عنوان یکی از سطوح مهم برای پایان اصلاح قیمت یاد شده است. تصور کنید که قیمت در روند صعودی قرار دارد و پس از مدتی رشد، به دنبال اصلاح می‌باشد. در این شرایط تمامی اعداد فیبوناچی در فارکس می‌توانند به عنوان نقاط احتمالی پایان اصلاح در نظر گرفته بشوند، اما باید بیشتر به سطوح با اهمیت گفته شده توجه کنید. اگر قیمت به سطح ۳۸.۲ واکنش نشان ندهد، باید منتظر سطوح مهم بعدی یعنی سطح ۵۰ و ۶۱.۸ باشید. معمولا اگر قیمت به سطح مهم ۶۱.۸ هم واکنش ندهد، به احتمال زیاد تمام موج صعودی خود را برگشت می‌کند.

در این شرایط دیگر نمی‌توان حرکت قیمت را نوعی اصلاح دانست. اما علاوه بر تعیین نقاط اصلاح، فیبوناچی می‌تواند اهداف قیمتی را هم مشخص کند.  فیبوناچی پروجکشن از ابزاری است که نقاط حمایت و مقاومت را در مواردی که قیمت بیش از ۱۰۰ درصد هر موج یعنی سقف خود عبور می‌کند، نشان می‌دهد. نسبت‌های مهم در این ابزار فیبوناچی، ۱۰۰، ۱۲۷ و ۱۶۱ هستند که ابتدا ناحیه مقاومتی برای قیمت را تشکیل می‌دهند و سپس در صورت عبور قیمت می‌توانند به عنوان یک محدوده حمایتی عمل کنند‌. همان طور که در بخش ترسیم اعداد فیبوناچی فارکس بحث شد، این اعداد پس از استفاده از دو نقطه سقف و کف ماژور نمایش داده می‌شوند.

بسته به اینکه این نقاط از کجا موج انتخاب شوند، سطوح حمایتی و مقاومتی در مناطق مختلفی ایجاد می‌شوند. گاهی می‌توان برای اطمینان بیشتر از اعتبار خطوط، این دو نقطه را از بخش‌های مختلفی از روند قیمت انتخاب کرد. در مواردی که خطوط حمایت و مقاومت فیبوناچی با یکدیگر همپوشانی پیدا می‌کنند، اعتبار آن خطوط حمایت و مقاومت بیشتر می‌شود، خصوصا اگر اینکه مربوط به نواحی مهم در دنباله اعداد فیبوناچی باشند.

دنباله اعداد فیبوناچی

چگونه در معاملات از فیبوناچی استفاده کنیم؟

امروزه افراد زیادی برای شناسایی محدوده‌های احتمالی برگشت قیمت از اعداد فیبوناچی در فارکس استفاده می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا بخش عمده‌ای از معامله‌گران به این نواحی توجه زیادی پیدا کنند. بنابراین احتمال اینکه در چنین سطوحی قیمت واکنش بدهد، بیشتر می‌شود. در حقیقت حتی اگر به دنباله اعداد فیبوناچی اعتقاد ندارید، بازهم به دلیل اشاره شده نیاز دارید تا در معاملات خود از آن استفاده کنید. اما بحث اصلی نحوه استفاده از این نسبت‌ها در معاملات است.

معامله‌گران زیادی وجود دارند که معتقد هستند نسبت‌های فیبوناچی همانند طبیعت در بازارهای مالی هم کاربرد دارند و از طریق آن توانسته‌اند به سودهای کلان دست پیدا کنند. اما تریدرهایی هم در بازار وجود دارند که به دلیل عدم استفاده درست از این اعداد، نتوانسته‌اند عملکرد موفقی داشته باشند. شاید برخی از نظرات منفی در مورد این ابزار به همین دلیل باشد. از این رو مهم است که بتوانید با نحوه درست استفاده از فیبوناچی در بازار آشنا باشید.

فیبوناچی هر چند که ابزاری کاربردی‌ برای ترید در بازارهای مالی است، اما زمانی می‌تواند کارایی بهتری پیدا کند که با ابزار مکمل دیگری به کار گرفته بشود. برای تایید بیشتر سیگنال‌های این ابزار، می‌توانید در سطوح برگشتی از الگوهای قیمتی و شمعدانی، خطوط روند، حجم و میانگین متحرک استفاده کنید. در صورتی که این ابزار هم سیگنال اعداد فیبوناچی در فارکس را تایید کنند، می‌توانید ورود کم ریسک به بازار داشته باشید.

برای مثال اگر سطح ۳۸.۲ در فیبوناچی اصلاحی با حمایت خط روند همراه بشود و قیمت با رسیدن به این سطح یک الگوی صعودی شمعدانی تشکیل بدهد، در این صورت می‌توانید با احتمال موفقیت زیاد وارد معامله بشوید. گاهی معامله‌گران از شکست این نواحی هم برای کسب سود استفاده می‌کنند.

برای مثال در صورت شکست ناحیه ۳۸.۲ وارد موقعیت فروش می‌شوند تا در سطح حمایت بعدی یعنی ۵۰ درصد از معامله خارج بشوند. البته توصیه می‌کنیم که در مورد ورود به معاملات در شرایطی که قیمت خلاف جهت روند اصلی تحت عنوان اصلاح قیمتی حرکت می‌کند، بیشتر احتیاط کنید. اگر قیمت از سطح ۶۱.۸ و یا در شرایط کم ریسک‌تر از سطح ۷۸.۲ عبور کرد، می‌توان با درصد بالا احتمال برگشت قیمت را به اندازه تمام موج صعودی را داد. پس در این شرایط ورود به معامله‌ در خلاف جهت روند اصلی کم ریسک‌تر است.

باید توجه داشته باشید که همانند تمام ابزارهای موجود در تحلیل تکنیکال، فیبوناچی هم دقت صد در صدی ندارد و از این رو حتی در صورت رعایت موارد گفته شده هم احتمال ضرر وجود دارد، البته که شانس موفقیت معامله بیشتر است. اعداد فیبوناچی در فارکس تنها برای تعیین سطوح حمایت و مقاومت استفاده نمی‌شوند. از این سطوح می‌توان برای تعیین حد ضرر مناسب برای معامله هم استفاده کرد. برای مثال می‌توان در سطح ۵۰ درصد به معامله ورود کرد و بسته به میزان ریسک‌پذیری، حد ضرر را در ناحیه ۶۱.۸ و یا ۷۸.۶ قرار داد.

نتیجه‌گیری

اعداد فیبوناچی در فارکس می‌توانند برای تعیین حد ضرر، اهداف قیمتی و نقاط برگشتی در اصلاح‌های قیمتی استفاده بشوند. نظرات مختلفی در مورد میزان کارایی فیبوناچی وجود دارد، با این وجود ثابت شده است که این نسبت‌ها در بازارهای مالی هم کاربرد دارد. باید توجه داشته باشید که این ابزار بیشتر نقش تاییدی دارد و به همین دلیل باید از ابزار مکمل دیگری برای اعتبار بخشیدن به سیگنال‌های آن استفاده کنید. در این مطلب سعی شد به شکلی کامل با سطوح اصلاحی فیبوناچی و نحوه معامله با آن آشنا بشوید.

سوالات متداول

۱. سطوح اصلاحی در فیبوناچی Retracement کدام هستند؟

سطوح ۲۳.۶٪، ۳۸.۲٪، ۵۰٪، ۶۱.۸٪ و ۱۰۰٪ از سطوح اصلاحی مهم در فیبوناچی Retracement است که احتمال برگشت قیمت از آن‌ها وجود دارد.

۲. چگونه می‌توان فیبوناچی را در چارت قیمت اعمال کرد؟

فیبوناچی معمولا با استفاده از دو محدوده سقف و کف ترسیم می‌شود که با انتخاب آن‌ها خط روند و خطوط حمایت و مقاومت ترسیم می‌شود.

۳. محدودیت استفاده از اعداد فیبوناچی در فارکس چیست؟

فیبوناچی همیشه سیگنال‌های دقیقی برای معامله ایجاد نمی‌کند، از این رو باید از ابزار دیگر برای تکمیل سیگنال‌های آن استفاده کرد.

۴. فیبوناچی چیست؟

فیبوناچی مجموعه‌ای از اعداد است که در آن هر عدد از جمع دو عدد قبلی خود حاصل می‌شود و از تقسیم هر عدد بر عدد قبلی خود، عدد ۱.۶۱۸ حاصل می‌شود که نسبت طلایی است.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

5/5 - (1 امتیاز)

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.