وبینار استراتژی‌های میلیونی (29 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۲۱ بهمن ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

اندیکاتور VWAP در تحلیل تکنیکال – آموزش اندیکاتور VWAP

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۴۰۲
اندیکاتور VWAP
4.3/5 - (6 امتیاز)

گاهی تحلیل گذشته قیمت و پیش‌بینی حرکات آن در آینده، بسیار سخت می‌شود. به همین دلیل است که در چنین مواقعی اندیکاتورها می‌توانند بسیار مفید باشند. این ابزارها در حقیقت نوعی فرمول‌های ریاضی هستند که داده‌های بازار را به شکلی ساده برای شما محاسبه می‌کنند. یکی از این ابزارها، اندیکاتور VWAP است که می‌تواند شکلی روان از قیمت را برای شما نمایش بدهد.

استفاده از حجم در محاسبات باعث شده است تا نمودار ترسیم شده اعتبار بیشتری داشته باشد و بتوان با استفاده از تحلیل‌های قوی‌تری از بازار انجام داد. در ادامه قصد داریم بیشتر در مورد این اندیکاتور و خصوصیات آن صحبت کنیم. پس حتما در ادامه هم همراه ما باشید.

اندیکاتور VWAP چیست؟

اندیکاتور VWAP چیست؟

اندیکاتور میانگین قیمت حجمی وزن یا همان VWAP ابزاری است که از ترکیب پرایس اکشن و تغییرات حجم معاملات تشکیل شده است و به دلیل اینکه پارامترهای مهمی از بازار مانند حجم را اندازه‌گیری می‌کند، می‌تواند سیگنال‌های معتبری برای فعالان بازار صادر کند. کاری که این اندیکاتور انجام می‌دهد، محاسبه میانگین با در نظر گرفتن حجم معاملات انجام شده در هر بازه زمانی است. چیزی که به یک کندل اهمیت می‌دهد، نه اندازه بدنه و نه رنگ آن است، بلکه این حجم می‌باشد که اعتبار کندل شکل گرفته را بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید: پرایس اکشن RTM چیست؟

پس چنین اندیکاتوری که هم به حجم و هم به پرایس اکشن توجه می‌کند، کاربردهای زیادی خواهد داشت. اگر اطلاع زیادی از ارزش یک دارایی ندارید، این معیار به شما کمک می‌کند تا دقیق‌تر در مورد ارزش آن‌ها تصمیم بگیرید. در ظاهر نمای این ابزار مشابه میانگین متحرک است که قیمت حول آن در حال نوسان است. می‌توان همانند اندیکاتور بولینگر باند، دو خط دیگر به این اندیکاتور اضافه کرده و سیگنال‌های بیشتری از آن دریافت کرد.

نحوه محاسبه اندیکاتور VWAP

همانند تمام ابزارهای دیگری که برای تحلیل بازار وجود دارد، اندیکاتور VWAP هم به صورت خودکار محاسبه شده و به ندرت شرایطی پیش می‌آید که نیاز به محاسبه دستی این میانگین باشد. پس شاید آشنایی با نحوه محاسبات این اندیکاتور چندان ضروری به نظر نرسد. اما این بررسی می‌تواند شما را با خصوصیات VWAP بیشتر آشنا کند. به همین دلیل در ادامه فرمول این اندیکاتور را بررسی می‌کنیم.

ابتدا نیاز به محاسبه پارامتری به نام typical price است که این پارامتر از جمع قیمت HIGH، CLOSE و LOW تقسیم بر سه حاصل می‌شود. قیمت معمولی یا پایه نامی است که برای این پارامتر گذاشته شده است. سپس باید قیمت معمولی را در حجم معاملات روزانه ضرب کرده و آن‌ها را برای کندل‌های مختلف جمع کرد. مقدار به دست آمده باید به حجم کل معاملات تقسیم شود تا مقدار نهایی VWAP محاسبه شود. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که محاسبات این اندیکاتور در ابتدای هر روز معاملاتی به حالت اولیه باز می‌گردد.

اگر نشانگر VWAP را بر روی چارت دیده باشید، متوجه محدوده‌هایی با شیب زیاد و تغییرات به نسبت بیشتر شده‌اید. این محدوده‌ها به علت تغییر ناگهانی شیب اندیکاتور ایجاد شده است. ویژگی دیگری که از محاسبات انجام شده می‌توان فهمید، به قیمت کندل‌ها مربوط می‌شود. در حالی که بیشتر شاخص‌های قیمتی با استفاده از قیمت پایانی محاسبه می‌شوند، اندیکاتور VWAP از میانگین سه قیمت بالایی، پایینی و قیمت بسته شدن استفاده می‌کند. این شیوه ممکن است سیگنال‌ را با تاخیر صادر کند، اما می‌تواند تا حدودی به پیش‌بینی قیمت در آینده هم کمک کند.

نحوه محاسبه اندیکاتور VWAP

کاربرد اندیکاتور VWAP

همیشه مناسب بودن قیمت نمی‌تواند یک فرصت سرمایه‌گذاری ایده‌آل را نشان بدهد. اگر همراه با قیمت،‌ حجم هم ویژگی‌های مثبتی نشان بدهد، می‌تواند یک فرصت جذاب برای سرمایه‌گذاری باشد. به همین دلیل است که اکثر تریدرها فارغ از استراتژی که دارند، به حجم معاملات توجه می‌کنند. این موارد کاربرد اندیکاتور VWAP را بسیار بیشتر از ابزارهای مشابهی مانند میانگین متحرک‌ها کرده است.

معمولا هم تریدرهای خرد و هم نهاد‌ها و سرمایه‌گذاران می‌توانند در صورت نیاز از این ابزار استفاده کنند، پس برای طیف گسترده‌ای از فعالان بازار کاربرد دارد. تریدرهای خرد با استفاده از اندیکاتور VWAP در تریدینگ ویو می‌توانند روندهای موجود در قیمت را دقیق‌تر شناسایی کنند و استراتژی صحیح‌تری برای معامله داشته باشند. سطوح این اندیکاتور می‌توانند در شرایطی به عنوان یک سطح حمایتی و یا برگشتی برای قیمت عمل کنند. هم‌چنین فاصله قیمت از میانگین محاسبه شده، نقاط حساس و یا مناسب برای تجارت را نشان می‌دهد.

اما علاوه بر تریدرهای روزانه، این سرمایه‌گذاران نهادی و بزرگ هم هستند که قادر خواهند بود از ویژگی‌های VWAP استفاده کنند. هر چند که در بیشتر مواقع، سرمایه‌گذاران کلان و نهاد‌های بازار ساز، معاملات خود را در خارج از صرافی انجام می‌دهند، اما گاهی امکان مداخله آن‌ها با استفاده از صرافی هم وجود دارد. در چنین شرایطی، میانگین متحرک محاسبه شده اندیکاتور VWAP به این افراد کمک می‌کند تا از انجام معامله‌ای که باعث نوسان شدید در قیمت بشود، جلوگیری کند. اگر قیمت بالای نشانگر این ابزار باشد، موقعیت‌های خرید می‌توانند رشد شدیدی در قیمت ایجاد کنند.

پس در این شرایط، بیشتر به سراغ فروش دارایی مورد نظر می‌روند. در کل می‌توان نتیجه گرفت که VWAP به نسبت میانگین‌ متحرک‌ها، محاسبات دقیق‌تری دارند و می‌تواند برای کاهش ریسک معاملات از آن‌ها استفاده کرد.

مزایا و معایب اندیکاتور VWAP

اندیکاتور VWAP به دلیل مزیت‌هایی که دارا بود، خیلی زود توانست به یک ابزار محبوب در بازار تبدیل شود. با این وجود، این اندیکاتور با نقایصی هم همراه بود که باعث شد تا عده‌ای از فعالان بازار به سراغ استفاده از ابزارهای دیگر بروند. تصمیم دقیق درباره اینکه آیا VWAP می‌تواند یک ابزار موثر باشد یا خیر دشوار است، چراکه هر تریدری اهدافی خاصی را در بازار دنبال می‌کند. بهترین کار بررسی مزایا و معایب ‌و تطبیق دادن آن با استراتژی است. از این رو در ادامه به بررسی مزایا و معایب این اندیکاتور می‌پردازیم.

1. سطوح حمایت یا مقاومت

همیشه سطوح مهم در بازار یک حمایت یا مقاومت استاتیک یا داینامیک نیست. ابزارهای موجود در تحلیل تکنیکال هم می‌توانند سطوح مهمی برای واکنش قیمت ایجاد کنند که با ترکیب آن‌ها با حمایت مقاومت‌های موجود در چارت می‌توان محدوده‌های مطمئن‌تری ایجاد کنند. تصور کنید که قیمت به خطوط اندیکاتور VWAP واکنش داده و از نقطه حمایت می‌شود‌. این سطح می‌تواند در ادامه بازهم به عنوان یک سطح برگشتی برای قیمت عمل کند. حال تصور کنید که قیمت زیر خطوط اندیکاتور باشد و با برخورد به خطوط، حرکتی رو به پایین را آغاز کند.

این سطح هم می‌تواند در آینده به عنوان یک محدوده مقاومتی عمل کند. همان طور که می‌دانید همپوشانی محدوده‌های مختلف و واکنش متعدد قیمت می‌توانند اعتبار یک خط را بیشتر کنند.

سطوح حمایت یا مقاومت

2. محاسبه ارزش دارایی‌های مختلف موجود در بازار

اینکه بدانید دارایی مورد نظر شما قیمتی بیشتر از ارزش منصفانه خود دارد یا خیر می‌تواند به تصمیم‌گیری شما برای ورود به معامله کمک کند. اندیکاتور VWAP ابزاری که ارزش منصفانه و اختلاف قیمت با آن را نشان می‌دهد. اگر قیمت بالاتر از این خط قرار بگیرد، به معنای این است که ارزش منصفانه بیشتری دارد و اگر زیر خط اندیکاتور قرار بگیرد، به این معنی است که ارزشی کمتر دارد. البته موارد گفته شده را نباید به عنوان سیگنالی برای خرید و یا فروش در نظر گرفت. امکان رشد سهام و یا ارزی که دارای قیمتی بالاتر از ارزش منصفانه خود است، وجود دارد، پس باید در کنار ملاک‌های دیگر به این ویژگی توجه کرد.

3. یافتن نواحی اشباع خرید یا فروش

معمولا تغییرات قیمت به شکلی است که تمایل دارد بیشتر اوقات نزدیک به خط نشانگر VWAP حرکت کند. پس اگر در اثر نوسان زیاد، قیمت از این خط فاصله زیادی گرفت، احتمالا وارد ناحیه اشباع خرید شده است و می‌توان در صورت بروز نشانه‌های برگشت، قیمت را نزولی پیش‌بینی کرد. در مواقعی که قیمت در زیر خط اندیکاتور قرار دارد و فاصله زیادی از آن گرفته است، وارد ناحیه اشباع فروش شده و از این رو می‌توان صعود قیمت را پیش‌بینی کرد.

4. پیش‌بینی روند و احساسات غالب بازار

تغییرات نشانگر VWAP تا حدودی مشابه میانگین متحرک نمایش داده می‌شود، از این رو می‌توان با کمک آن روندهای موجود در بازار را شناسایی کرد. همان طور که می‌دانید، احساسات غالب بازار تاثیر زیادی بر حرکات قیمت خواهد گذاشت، چراکه در نهایت این احساسات هستند که منجر به عمل تریدرها می‌شوند. پس اندیکاتوری مانند VWAP که احساسات را نشان می‌دهد، می‌تواند بسیار کاربردی باشد. معمولا اگر قیمت بالای این نشانگر باشد، احتمال بازار گاوی تقویت می‌شود و اگر قیمت در زیر این نشانگر قرار بگیرد، احتمال بازار خرسی تقویت می‌شود.

5. مناسب برای تریدرهای روزانه

اندیکاتور VWAP محاسبات خود را برای یک روز معاملاتی انجام می‌دهد و در روز بعد مجدد به حالت اولیه خود باز می‌گردد. پس برای تریدرهایی که اهداف بلند مدت در بازار دارند، مناسب نمی‌باشد. این ویژگی محدودیت بزرگی برای این ابزار محسوب می‌شود که امکان برنامه‌ریزی برای آینده قیمت در هفته‌ها و یا ماه‌های آینده را نمی‌دهد.

6. نوعی اندیکاتور تاخیری است

محاسبه تغییرات قیمت در گذشته، VWAP را به یک اندیکاتور تاخیری در بازار تبدیل کرده است که نمی‌تواند به تغییرات و نوسانات شدید در بازار پاسخ بدهد. به همین دلیل معمولا سیگنال‌های به موقعی ارائه نمی‌کند و امکان دارد که معامله‌گر بخش مهمی از سود به دست آمده را از دست بدهد. البته این ویژگی می‌تواند به شکلی دیگر نوعی مزیت محسوب بشود. پس از شکست‌های مهم در بازار می‌توان منتظر سیگنال VWAP شد. در صورت تایید این اندیکاتور، ورود به معامله با ریسک کمتری همراه خواهد بود.

بیشتر بخوانید: اندیکاتور در فارکس چیست؟

استراتژی معامله با اندیکاتور VWAP

استراتژی معامله با اندیکاتور VWAP

مهم‌ترین بخش در آموزش اندیکاتور VWAP، استراتژی‌ و نحوه معامله با آن است، چراکه در نهایت همین قابلیت است که می‌تواند سوددهی ایجاد کند. استراتژی‌هایی که در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد، می‌تواند فرصت‌های مطلوبی در زمان‌های اصلاح و یا تقاطع قیمت ایجاد کند.

ترید در اصلاح قیمت

معامله در زمان اصلاح قیمت روشی به نسبت کم ریسک‌تر است که احتمال موفقیت بیشتری هم دارد. همه شما می‌دانید که قیمت هیچ‌گاه نوسانات خود را به یکباره و به شکل خطی مورب انجام نمی‌دهد. در این موج حرکتی، محدوده‌های اصلاحی هم وجود دارد که در آن قیمت انرژی لازم برای حرکت به سمت اهداف بعدی را کسب می‌کند. به همین دلیل چنین نواحی می‌توانند محدوده کم خطری برای ورود و یا اضافه کردن به موقعیت‌های قبلی باشند. اندیکاتور VWAP سیگنال‌های معتبری برای استفاده از اصلاح‌های قیمتی فراهم می‌کنند.

برای این کار نیاز به فعال کردن اندیکاتور و انتخاب یک تایم فریم مناسب مانند ۱۵ دقیقه‌ای دارید. نکته اصلی این است که باید به موقعیت‌هایی که در جهت روند اصلی است، توجه کنید. بسته شدن کندل پایین خط می‌تواند یک نشانه اولیه برای احتمال صعود قیمت باشد. پس باید منتظر سیگنال بعدی باشید. اگر کندل‌های بعدی بتوانند قیمت پایانی بالاتر از خط اندیکاتور ثبت کنند، سیگنال خرید صادر می‌شود. در این موقعیت نقطه ورود شما قیمت باز شدن کندل بعدی است. حد ضرر هم پایین‌ترین قیمت کندل اصلاحی است که زیر اندیکاتور ثبت شده است.

تقاطع قیمت و خطوط اندیکاتور

تقاطع قیمت و خطوط اندیکاتور VWAP سیگنال‌هایی برای ورود یا خروج از معامله می‌دهند و می‌تواند به عنوان یک استراتژی ساده برای خرید و فروش در بازار استفاده بشوند. اگر قیمت خط اندیکاتور را به سمت بالا قطع کند، سیگنالی برای ورود به موقعیت خرید صادر می‌شود. البته باید منتظر تایید سیگنال‌ با استفاده از ابزارهای دیگر هم بود. در نقطه مقابل، تقاطع قیمت و اندیکاتور به سمت پایین سیگنالی برای فروش صادر می‌کند.

چه تایم فریمی برای استفاده از اندیکاتور VWAP مناسب است؟

هر چند که اندیکاتور VWPA بیشتر برای تریدرهای روزانه مناسب است، اما نمی‌توان مزایای آن را برای تریدرهای بلند مدت بازار هم نادیده گرفت. سرمایه‌گذارانی که اهداف کوتاه مدت در بازار را دنبال می‌کنند، می‌توانند با استفاده از خطوط این اندیکاتور،‌ تصمیمات بهتری برای ورود یا خروج از معامله بگیرند.

مطمئنا استراتژی تریدر نقش مهمی در انتخاب تایم فریم دارد و به همین دلیل چندین بازه زمانی پیشنهاد می‌شود. این بازه‌های زمانی همان طور که اشاره شد، بیشتر به صورت کوتاه مدت هستند تا بازدهی بیشتر داشته باشند.

تایم فریم‌های ۱، ۵ و ۱۵ دقیقه‌ای بازه‌های زمانی هستند که برای استفاده از کوتاه مدت توصیه می‌شود. هر چه تایم فریم کوتاه‌تر باشد، نویزها و سیگنال‌های بیشتر دارد. پس تایم ۱ دقیقه‌ای بیشتر برای تریدرهایی مناسب است که تعداد معاملات زیادی دارند. هر چه تایم فریم بلندتر می‌شود، اندیکاتور مسطح‌تر شده و نمای کلی‌تری از بازار به نمایش می‌گذارد.

تریدرهای بلند مدت می‌توانند از تایم فریم‌های بزرگتری استفاده کنند و به این شکل فرصت‌های خرید مناسبی به دست بیاورند. پایین قیمت زیر خط اندیکاتور نشان می‌دهد که قیمت کمتر از ارزش منصفانه خود است، پس برای سرمایه‌گذاری در بلند مدت گزینه بهتری می‌باشد.

جمع‌بندی

نمی‌توان منکر نقش حجم در پیش‌بینی حرکات قیمت شد. در بسیاری از محدوده‌های مهم و حیاتی بازار این تغییرات حجم است که می‌تواند شکست فیک از شکست واقعی را تشخیص مشخص کند. به همین دلیل شاخص‌هایی که به محاسبه پارامتر حجم در بازار می‌پردازند، اعتبار و قدرت تحلیل بیشتری دارند. اندیکاتور VWAP ابزاری است که میانگین قیمت روزانه را با استفاده حجم معاملات انجام شده محاسبه می‌کند.

بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند که نشانگر این اندیکاتور می‌تواند دقیق‌تر حرکات قیمت را نشان بدهد، پس تحلیل‌های صورت گرفته با آن نقشه واضح‌تری از آینده را نشان می‌دهند. در این مطلب در مورد نحوه محاسبه و استراتژی خرید و فروش با VWAP صحبت کردیم. اگر به دنبال کاهش خطا در تحلیل‌های خود هستید، می‌توانید از موارد گفته شده استفاده کنید.

سوالات متداول

۱. چه تفاوتی بین میانگین متحرک و VWAP است؟

هر دو ابزار، میانگین قیمت روزانه را محاسبه می‌کنند، با این تفاوت که VWAP حجم معاملات را هم در محاسبه میانگین قیمت روزانه دخیل می‌کند و از این نظر شاید اطلاعات دقیق‌تری از قیمت ارائه کند.

۲. اندیکاتور VWAP چه کاربردی در بازار دارد؟

از این اندیکاتور می‌توان به عنوان شاخص روند و انتخاب استراتژی مناسب برای ترید در بازارهای مالی استفاده کرد.

۳. نشانگر VWAP چه چیزی را محاسبه می‌کند؟

این اندیکاتور میانگین قیمت روزانه را در حجم معاملات صورت گرفته محاسبه می‌کند.

۴. چه تایم فریمی برای معامله با VWAP مناسب است؟

بسته به استراتژی شما در بازار تایم فریم می‌تواند متفاوت باشد، اما معمولا تایم فریم‌های کوتاه مدتی ارزش بیشتری در بازار دارند.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد