وبینار استراتژی‌های میلیونی (29 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
بروزرسانی: ۲۱ خرداد ۱۴۰۳

ثبت نام در دوره رایگان کربن

حساب اسلامی فارکس چیست؟ 0 تا 100 راهنمای حساب بدون سواپ

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
Islamic forex account
5/5 - (1 امتیاز)

حساب اسلامی فارکس یکی از بهترین آپشن‌ها و خدماتی است که طی چند سال اخیر، از سوی برخی مراکز مالی و کارگزاری‌های جهان ارائه شده است. مطابق با شرایط این حساب‌ها، فرد مسلمان می‌تواند ضمن رعایت شرایط دینی و اعتقادات خود، به انجام معاملات و کسب سود و درآمد بپردازد و نیازی به پرداخت Swap در این حساب‌ها وجود ندارد.

اما کارگزاری‌ها چگونه یک حساب اسلامی به وجود می‌آورند و اصلا منظور از چنین حسابی چیست؟ چرا وجود سواپ در حساب‌های عادی معامله را از حالت حلال خارج می‌کند و اصلا چه اصولی برای تجارت حلال وجود دارد؟

این‌ها سوالاتی هستند که در بخش‌های اول این نوشته به آن‌ها پاسخ می‌دهیم و در ادامه، سراغ بروکرهایی می‌رویم که حساب اسلامی فارکس را ارائه می‌دهند و شرایط هر بروکر را هم بررسی می‌کنیم. همچنین به روش‌های ترید در این حساب‌ها و مزایا و معایب آن‌ها نیز خواهیم پرداخت. اگر این مسائل برای شما مهم هستند، پیشنهاد می‌کنیم ادامه نوشته را از دست ندهید.

حساب اسلامی فارکس چیست؟

حساب اسلامی فارکس چیست?

مطابق با دین اسلام، مسلمانان مجاز به دریافت یا پرداخت بهره در سرمایه‌گذاری‌های خود نیستند و این بهره، شامل سرمایه‌های موجود در بازارهای مالی مختلف همچون فارکس هم می‌شود. از همین رو، تعدادی از کارگزاری‌های مطرح در دنیا، نوع خاصی از حساب تحت عنوان حساب اسلامی فارکس را ایجاد کرده‌اند که در آن خبری از پرداخت یا دریافت بهره نیست.

این شکل از حساب، برای افرادی که مقید به دین اسلام هستند، طراحی شده و سعی شده تا قوانین و ضوابط اسلامی در مورد آن‌ها رعایت شود. در این حساب، حتی ممکن است پوزیشن‌های معاملاتی تا 5 روز هم بدون احتساب سواپ یا بهره شبانه باز نگه داشته شوند و چنانچه زمان از 5 روز فراتر رود، نیاز به پرداخت هزینه‌ای اضافه وجود خواهد داشت و البته که این بازه زمانی در برورکرهای مختلف متفاوت است.

سواپ در فارکس چیست؟

گاهی اوقات شما برای انجام یک معامله، پوزیشنی را باز می‌کنید و نهایتا پس از گذشت چند دقیقه یا چند ساعت، آن پوزیشن را بسته و سود خود را از معامله برداشت می‌کنید. اما اگر پوزیشن معاملاتی شما بیش از 24 ساعت باز بماند، شما ملزم به پرداخت هزینه‌ای هستید که به آن بهره شبانه یا سواپ در فارکس می‌گویند. اما خب، این مسئله برای کاربران مقید به دین اسلام، مشکل‌ساز خواهد شد، چرا که پرداخت چنین کارمزدها و بهره‌هایی برای آن‌ها حرام اعلام شده است.

به جهت حل این مشکل، برخی از کارگزاری‌های مطرح در دنیا، حساب بدون سواپ را معرفی و راه‌اندازی کرده‌‌اند که در آن چنین کارمزد یا سود ویژه‌ای جریان ندارد. در یک حساب غیراسلامی، ریسک معامله منحصرا شامل حال وام‌گیرنده می‌شود، در صورتی که مطابق با قوانین اسلامی، طرفین معامله (وام‌دهنده و وام‌گیرنده) باید که در ریسک وام شریک باشند و شرایطی جز این، استثماری و حرام است.

اصول تجارت حلال

برای داشتن تجارتی درستی و حلال، مسلمانان باید همواره 4 اصل را در نظر داشته باشند:

  • عدم دریافت یا پرداخت هر گونه سود (ربا)
  • مبادلات فوری در چارچوب عملیات تجاری
  • توزیع خطرات و منافع میان طرفین
  • ممنوعیت قمار

از آنجایی که در تمامی بانکداری‌ها و کارگزاری‌های غربی، الزاما این اصول رعایت نمی‌شود، برخی حساب‌هایی تحت عنوان حساب اسلامی را معرفی می‌کنند تا فرد قادر باشد ضمن انجام معاملات و مبادلات، اصول دینی خود را هم رعایت کرده و به جا بیاورد.

کدام بروکرها حساب اسلامی دارند؟

اگر رعایت این مسائل شرعی برای شما مهم است، باید بدانید که تمامی کارگزاری‌ها هم از حساب‌ اسلامی فارکس پشتیبانی نمی‌کنند، بلکه این حساب مختص به تعداد خاصی از بروکرهاست. اسامی این بروکرها به همراه توضیحی اجمالی راجع‌به هر یک، در ادامه آورده شده است:

1. آلپاری

کارگزاری که از حساب شرعی بدون سواپ در پلتفرم متاتریدر 4 خود، پشتیبانی به عمل می‌آورد.

2. بروکر HYCM

افراد در این کارگزاری، می‌توانند در 14 روز نخست افتتاح حساب، با سود 0 درصد معاملات خود را انجام دهند.

3. بروکر USGFX

شما می‌توانید در اکانت میکرو این کارگزاری، حساب شرعی بدون بهره را با امکانات فراوان در دسترس خود داشته باشید.

4. روبوفارکس

یکی دیگر از کارگزاری‌هایی که بدون نیاز به پرداخت هزینه‌هایی چون سواپ، تسهیلاتی را به کاربران مسلمان خود ارائه می‌دهد.

5. بروکر FBS

این کارگزاری در خدمات حساب اسلامی خود، بهره یا کارمزدی را دریافت نمی‌کند.

6. ارانته

معامله‌گران مسلمانی که واجد شرایط استفاده از این بروکر باشند، می‌توانند از خدمات حساب شرعی فارکس استفاده کنند.

7. آمارکتس

این بروکر هم خدمات حساب اسلامی بدون سواپ را برای کاربران خود مهیا کرده است.

8. بروکر IFC

در این کارگزاری، هزینه‌ای بابت تغییر حساب از حالت عادی به حساب شرعی، از کاربر دریافت نمی‌شود.

توجه: پیش از استفاده از حساب اسلامی هر یک از این بروکرها، قوانین و شرایط موجود در هر یک را به دقت مطالعه کنید. به‌طور معمول، این کارگزاری‌ها مدت زمانی معینی را برای باز نگه داشتن پوزیشن و عدم دریافت سواپ تعیین کرده‌اند و در صورت گذشتن این زمان، فرد ملزم به پرداخت هزینه می‌شود.

شرایط سواپ فری برخی از کارگزاری‌های فعال در ایران

نام بروکر شرایط بروکر
آمارکتس شرایط بدون سواپ صرفا برای فلزات و جفت ارزها اعمال می‌شود و محدودیت زمانی هم وجود ندارد.
آلپاری برای جفت ارزها و فلزات، محدودیت زمانی 30 روزه وجود دارد و برای شاخص‌ها، این محدودیت 7 روز است (به غیر از جفت‌های RUB). پس از اتمام محدودیت ذکر شده، بهره شبانه دریافت خواهد شد.
فیبوگروپ صرفا در حساب‌های متاتریدر 4 قابل ارائه است. برای 7 روز، نرخ بهره شبانه محاسبه نخواهد شد و پس از آن، بسته به نماد مورد معامله، هفته‌ای بین 50 الی 150 دلار بهره دریافت خواهد شد.
روبوفارکس نکته جالب این که از شب نخست حساب‌های شرعی این صرافی، بهره شبانه دریافت می‌شود.
اوربکس تا 10 روز نرخ بهره‌ای محاسبه نمی‌شود، پس از اتمام این دوره، به ازای هر لات معامله، شبانه 5 دلار دریافت می‌شود (به جز برخی از جفت‌ها)
USGFX صرفا حساب Mini این صرافی و با حداکثر اهرم 1 به 100 امکان سواپ فری شدن را دارد و محدودیت زمانی برای حساب‌های اسلامی این صرافی ذکر نشده.
HYCM به مدت 14 روز بهره شبانه محاسبه نمی‌شود و پس از آن، به ازای هر شب 5 دلار کمیسیون باید بپردازید.
IFC برای تغییر حساب از عادی به اسلامی، نیاز به پرداخت هزینه‌ای نیست، اما اگر حساب خود را اسلامی کردید، دیگر نمی‌توانید آن را تبدیل به حساب عادی کنید.

کمیسیون حساب اسلامی فارکس

در یک بازه زمانی مشخص، افراد نیازی نیست که برای پوزیشن‌های باز خود، هزینه‌ای را پرداخت کنند (مثلا برای 5 روز). این دوره، تحت عنوان دوره سواپ فری یا بدون سواپ شناخته می‌شود و شرایط آن می‌تواند از یک کارگزاری به کارگزاری دیگر کاملا متفاوت باشد. پس از اتمام این دوره، فرد ملزم به پرداخت سواپ خواهد بود.

نکته مهم اینجاست که در چنین حساب‌هایی، فرد مسلمان از پرداخت بهره شبانه معاف است، اما مانند سایر حساب‌ها و سایر افراد، باید که هزینه‌های مارجین، کمیسیون، هزینه‌های اداره پلتفرم و… را بپردازد. فرقی هم نمی‌کند که معامله در دوره سواپ فری باشد یا این که این دوره تمام شده باشد.

بیشتر بخوانید: حکم شرعی بازار فارکس چیست؟

کمیسیون حساب اسلامی فارکس

عوامل موثر بر میزان کمیسیون حساب اسلامی فارکس

میزان کمیسیونی که بروکر بابت انجام تراکنش‌ها از شما دریافت می‌کند، بسته به شرایط گوناگون، می‌تواند بسیار متفاوت و متغیر باشد. برخی از فاکتورهای تاثیرگذار عبارتند از:

  • نوع بروکر شما
  • حجم پوزیشن
  • نوع پوزیشن
  • نوع جفت ارز یا سهام انتخاب شده توسط شما
  • شمار روزهای اسلامی شدن حساب شما

آیا حساب اسلامی فارکس حلال است؟

از آنجایی که بهره شبانه یا همان سواپ در حساب‌های شرعی حداقل برای مدت معلومی حذف می‌شود، فرد دیگر بهره‌ای پرداخت نمی‌کند و طبق این استدلال، چنین حساب‌هایی بدون ایراد بوده و از لحاظ شرعی هم استفاده از آن‌ها حلال و بلامانع است.

آیا حساب اسلامی فارکس حلال است؟

البته که گفته می‌شود حالت مثبت سواپ از نظر شرعی بلامانع است و این پرداخت بهره است که مشکل به وجود می‌آورد. اما فارغ از این موضوع هم، با انتخاب بروکری مناسب و افتتاح حساب‌های اسلامی، نرخ بهره حذف شده و می‌توانید به راحتی و به درستی از این خدمات استفاده کنید و همچون سایر معامله‌گران، از معاملات بازار فارکس سود خود را برداشت کنید.

تفاوت حساب اسلامی فارکس با دیگر حساب‌ها

متوجه اولین تفاوت شدیم که آن عدم وجود بهره شبانه است. اما آیا این مورد تنها تفاوت است؟ خیر. تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، در یک حساب عادی، شما می‌توانید با انواع ارزها، شاخص‌ها، سهام شرکت‌های گوناگون، کالاها و… معامله کنید. در حالی که در یک حساب شرعی، محدودیت‌هایی برای معاملات وجود دارد. مثلا ممکن است قادر به معامله ارزهای نوظهور نباشید، یا معامله طلا و نقره صرفا با حضور پشتوانه فیزیکی آن‌ها قابل انجام باشد.

در یک حساب عادی، شما می‌توانید از قابلیت اهرم زدن روی معاملات، Short گرفتن روی پوزیشن‌های خاص و سایر استراتژی‌هایی استفاده کنید که باعث می‌شوند سود شما به حداکثر مقدار ممکن برسد. در صورتی که در حساب‌های شرعی، محدودیت‌هایی برای این موارد وجود دارد.

همچنین جالب است بدانید که در برخی بروکرها، برای حساب‌های اسلامی یک مدیر قرار داده شده است که درباره بازار و همچنین قوانین اسلامی اطلاعات کافی دارد و می‌تواند افراد را راهنمایی کند. همچنین برخی از کارگزاری‌ها، منابع و آموزش‌هایی را برای معامله‌گران مسلمان خود قرار داده‌اند تا این افراد ضمن رعایت قوانین دینی، بتوانند به راحتی در بازار معامله کنند.

سواپ کمتر، اسپرد بیشتر!

بدون شک یکی از منابع درآمدی خوب کارگزاری‌های فارکس، همین بهره‌های شبانه‌ای است که از پوزیشن‌های باز معامله‌گران به‌دست می‌آورند. در حساب‌های اسلامی، حال که این منبع مهم درآمدی حذف شده، باید منبع یا منابع دیگری وجود داشته باشد تا بروکر منافع خود را هم تامین کند.

بسیاری از بروکرهایی که این نوع از حساب را ارائه می‌دهند، جهت جبران کاستی حاصل از حذف سواپ، اسپردهای بیشتری برای حساب‌های شرعی ارائه می‌دهند تا به نوعی درآمد قطع شده آن‌ها، دوباره جریان یابد.

این موضوع، از یک جهت بسیار مهم است و آن، مسئله اسکالیپینگ (Scalping) است. همان‌طور که می‌دانید، روش اسکالپینگ مبتنی بر کسب سودهای کوچک اما پرتکرار از حرکات جزئی و آهسته قیمت است. یک اسکالپر، از تایم فریم‌های 1 تا 15 دقیقه‌ای استفاده می‌کند و ممکن است در روز تا 50 ترید را هم انجام بدهد. برای این افراد، چنین اسپردهای سنگینی، در نهایت می‌تواند بسیار زیاد باشد و سود آن‌ها را کم کند.

مشابه این موضوع برای معامله‌گران روزانه نیز وجود دارد، هر چند که مقدار زیان برای آن‌ها کمرنگ‌تر است. به‌طور کلی، برای فردی که حجم معاملات زیادی را در مدت زمان کمی به انجام می‌رساند، اسپرد زیاد اصلا مسئله جالبی نیست و سود آن‌ها را به شکل قابل توجهی کم می‌کند.

از سمت دیگر اما، برای تریدرهای Swing یا افرادی که استراتژی‌های ترید بلندمدتی را دنبال می‌کنند، این مسئله چندان موضوع مهمی نیست. آن‌ها می‌توانند به راحتی پوزیشن‌های معاملاتی خود را برای چندین روز باز نگه دارند و میزان اسپرد زیاد هم چندان تاثیری بر معاملات آن‌ها نخواهد گذاشت. در ادامه کمی بیشتر راجع‌به این موارد صحبت می‌کنیم.

تریدرهای Swing

روش‌های مناسب ترید با حساب اسلامی فارکس

از آنجایی که این حساب‌ها کمی با حساب‌های عادی متفاوت هستند، شرایط معامله در آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. برخی از روش‌های معاملاتی، چندان برای این حساب‌ها مناسب نیستند و از سوی دیگر برخی از روش‌ها می‌توانند بسیار کارآمد ظاهر شوند. روش‌هایی مثل:

معاملات روزانه (Day Trading)

در معاملات روزانه، فرد پوزیشن‌های خود را پیش از اتمام روز می‌بندد و بهره شبانه شامل حال او نمی‌شود. بنابراین، حتی اگر فرد حساب عادی هم داشته باشد، با این روش تجاری، دیگر بهره‌ای را پرداخت نخواهد کرد.

اما این سبک معامله در حساب‌های شرعی چه مزیتی دارد؟ گاهی اوقات معامله‌گر در ابتدای روز، یک پوزیشن را باز می‌کند و قصد دارد آن را در پایان روز ببندد، اما متوجه می‌شود که پوزیشن سود خوبی داشته و اگر آن را ببندد، احتمالا از این سود جا خواهد ماند. در این حساب‌ها، معامله‌گر مسلمان می‌تواند به راحتی پوزیشن خود را باز نگه دارد و نگرانی هم از بابت سواپ نداشته باشد.

معاملات نوسانی (Swing Trading)

انجام یک معامله نوسانی برابر با باز کردن پوزیشن برای چندین روز یا حتی چند هفته است. در این شرایط، فرد سعی می‌کند تا از نوساناتی که طی چندین روز آتی شکل می‌گیرد، کسب سود کند. برای یک معامله‌گر مسلمان، بدون داشتن حساب Swap free، چنین کاری ممکن نیست و بر خلاف سبک معاملاتی روزانه، در اینجا نمی‌توان از حساب‌های عادی استفاده کرد. اما با یک حساب شرعی، می‌توان به راحتی از این سبک معاملاتی استفاده کرد، این گونه هم شرایط شرعی مهیا می‌شوند و هم فرد به علت عدم پرداخت بهره شبانه، سود بیشتری خواهد برد.

مزایا و معایب حساب اسلامی فارکس

مزایا: مزیت اصلی این حساب‌ها، عدم نیاز به پرداخت بهره شبانه است. این مزیت از دو جهت مهم است: از یک طرف قواعد اسلامی را رعایت می‌کند و نیاز به پرداخت بهره حذف می‌شود و از سوی دیگر، می‌توان پوزیشن‌های معاملاتی را تا چند روز باز نگه داشت. مزیت دیگر این است که به علت حذف سواپ، فرد می‌تواند روی جفت ارزهایی معامله کند که در حالت عادی، سواپ زیادی دارند (مثل برخی از جفت ارزهای نامتعارف و ناآشنا).

معایب: ایراد اول این است که امکان معامله صرفا روی برخی جفت ارزها و فلزات خاص وجود دارد و برای سایر آیتم‌های معاملاتی، محدودیت‌هایی موجود است. همچنین، امکان Short گرفتن روی پوزیشن‌ها و استفاده از سطوح بالاتر اهرم، در این حساب‌ها محدود است. از طرف دیگر، جهت جبران حذف بهره شبانه، معمولا این حساب‌ها کمیسیون‌ها و اسپرد بیشتری دارند.

نحوه افتتاح حساب اسلامی در فارکس

مجددا توجه شما را به این نکته جلب می‌کنیم که تنها برخی از بروکرها از این حساب پشتیبانی می‌کنند، بنابراین ابتدا باید یکی از کارگزاری‌های نام برده شده در این مقاله را انتخاب کنید. توصیه ما این است که بروکر انتخابی شما، دارای تاییدیه‌ها و پشتیبانی قدرتمندی باشد تا در آینده به مشکلی برنخورید.

پس از انتخاب کارگزاری مناسب، نوبت به ثبت نام در کارگزاری فارکس می‌رسد. اطلاعات خواسته شده را به دقت کامل کنید و مراحل موجود را طی کنید تا حساب ثبت و نهایی شود. در انتها، حساب خود را از حالت عادی به اسلامی تغییر دهید.

جمع‌بندی

حساب اسلامی فارکس با حذف سواپ یا همان بهره شبانه، شرایط را برای تجارت معامله‌گران مسلمان مهیا می‌کند. بروکرهایی مثل آلپاری، آمارکتس، IFC و چندین مورد دیگر، این حساب را عرضه می‌کنند. البته هر یک شرایط و قوانین خاص خود را راجع‌به این حساب‌ها دارند.

از آنجایی که سواپ یکی از منابع درآمدی کارگزاری است، حذف آن باعث کم شدن درآمد کارگزاری می‌شود، در نتیجه بروکرها هزینه‌های دیگری را بالاتر می‌برند تا بتوانند حذف شدن این منبع درآمدی را جبران کنند، هزینه‌هایی مثل کمیسیون بیشتر یا اسپرد گسترده‌تر. همچنین در حساب‌های شرعی صرفا امکان معامله برخی از جفت ارزها و فلزات خاص وجود دارد و روش‌هایی مثل Short گرفتن روی پوزیشن و استفاده از اهرم‌های بالا در این حساب‌ها محدود است.

شما می‌توانید از میان کارگزاری‌های معرفی شده، یک بروکر خوب را که هم شرایط خوبی دارد و هم اعتبار و پشتیبانی قوی دارد، انتخاب کنید و ضمن ارائه اطلاعات لازم، اقدام به افتتاح حساب کنید. در ادامه می‌توان حساب عادی را به حساب اسلامی تغییر داد و از خدمات آن استفاده کرد.

ممنون که تا بدین جای این نوشتار همراه ما بودید. چنانچه سوالی در رابطه با این حساب‌ها دارید، در بخش نظرات با ما مطرح کنید و همچنین، این نوشته را برای افرادی که احساس می‌کنید به آن نیاز دارند، ارسال کنید.

سوالات متداول

سوالات متداول حساب اسلامی فارکس

1.  حساب اسلامی فارکس چیست؟

نوعی از حساب است که با حذف کردن نرخ بهره شبانه یا سواپ، شرایط معامله را برای کاربران مسلمان خود مهیا می‌کند.

2. سواپ چیست؟

سواپ (Swap) یا بهره شبانه، به مبلغی گفته می‌شود که در صورت باز نگه داشتن پوزیشن برای بیش از 24 ساعت، توسط بروکر از کاربر اخذ می‌شود.

3. چه اصولی در تجارت حلال وجود دارد؟

عدم دادن و گرفتن سود، ممنوعیت قمار، توزیع شدن خطرات و منافع میان طرفین و همچنین مبادلات فوری در چارچوب عملیات تجاری.

4. چه روش‌های معامله‌ای مناسب این نوع از حساب هستند؟

دو روش معامله روزانه (Day Trading) و معامله نوسانی (Swap Trading) برای این حساب‌ها مناسب هستند.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد