...
وبینار استراتژی‌های میلیونی (2 مرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
مطالب اخیر
انتشار: ۱۲ تیر ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۱۱ بهمن ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

بلاکچین چیست؟

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۴۰۲
بلاکچین چیست؟

فناوری همواره به سمت جلو حرکت می‌کند و هیچ چیزی جلودار آن نخواهد بود. بلاکچین نیز یک فناوری نوین به شمار می‌آید که در سال‌های اخیر نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. این پرسش که بلاکچین چیست؟ و چه ویژگی‌های خاصی را به کاربران ارائه می‌دهد، همان موضوعی به شمار می‌آید که قصد داریم در این متن به آن بپردازیم.

بدون شناخت ماهیت این زنجیره ویژه و پاسخ این پرسش که بلاکچین چیست، امکان فعالیت در آن به خصوص در حوزه رمزارزها امکان‌پذیر نخواهد بود، از سوی دیگر، ماهیت بلاکچین موجب شده است تا بتوان آینده مالی جهان را به آن گره زد. بنابراین؛ اگر می‌خواهید اطلاعات مناسبی در رابطه با چنین زنجیره پیچیده‌ای به دست بیاورید، با ما در ادامه متن همراه شوید.

امروزه شناخت بلاکچین و کلیه ویژگی‌های آن برای کلیه افرادی که در حوزه کریپتوکارنسی فعالیت می‌کنند به یک ضرورت اساسی تبدیل شده است. بلاکچین را می‌توان پایگاه داده عظیمی دانست که پیوستن داده‌های موجود در آن منجر به ساخت یک زنجیره ایمن جهت انجام امور گوناگون می‌گردد. بررسی این امر که بلاکچین چیست؟ نیز به همین دلیل حائز اهمیت است.

تاریخچه بلاکچین

تاریخچه بلاکچین

بررسی تاریخچه بلاکچین یکی از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آید که در زمینه یادگیری مفهوم این زنجیره پیچیده باید به آن پرداخته شود. همانند هر مفهوم دیگری، تا زمانی که با تاریخچه بلاکچین آشنایی کاملی پیدا نکنید، قطعاً نمی‌توانید ماهیت کلی آن و همچنین روند پیشرفت چنین تکنولوژی جذابی را درک نمایید. نکته جالب در مورد تاریخچه بلاکچین، وجود رمز و رازهای مختلفی است که از همان ابتدای فعالیت شبکه مدنظر، قابل مشاهده بوده‌اند.

شروع فعالیت شبکه بلاکچین را می‌توان به سال 2008 ارتباط داد. در این سال، ماهیتی حقوقی با نام «ساتوشی ناکاموتو» (هنوز در این مورد که نام مذکور به یک شخص یا گروه خاص اشاره می‌کند، اختلاف است) بلاکچین را معرفی کرد. این یک امر مهم در رابطه با پاسخ به این پرسش که بلاکچین چیست، محسوب می‌شود.

معرفی بلاکچین توسط یک وایت پیپر خاص با نام «بیت کوین، یک سیستم الکترونیکی پرداخت جفت به جفت» صورت گرفت. در این وایت پیپر بود که برای نخستین بار شاهد به‌کارگیری کلمه بلاکچین جهت معرفی به شبکه‌ای بودیم که امروزه شالوده اصلی دنیای رمزارزها را به خود اختصاص داده است.

همان‌طور که بیان شد، هنوز شناخت کاملی از ساتوشی ناکاموتو وجود ندارد و معلوم نیست که این ماهیت حقوقی مرموز در دنیای واقعی چه کسی یا چه گروهی است. به هر روی، همه فعالان حوزه کریپتوکارنسی بر این مورد توافق دارند که ساتوشی ناکاموتو تنها یک هدف داشت و آن هدف به وجود آوردن یک سیستم مالی خاص بدون بهره‌گیری از امکانات و نظارت دولتی بود، اما به دلیل محبوبیت بلاکچین چیست؟

با توجه به کلیت بلاکچین، این شبکه به مرور زمان قابلیت‌های اصلی خود را معرفی کرد و در نتیجه مشخص شد که شبکه مذکور علاوه بر امور مالی می‌تواند گزینه مناسبی در حوزه‌های دیگر باشد. در واقع امروزه بلاکچین تنها محدود به امور مالی نیست.

تعریف بلاکچین به زبان ساده

مفهوم بلاکچین چیست؟

با صفحات گسترده یا پایگاه‌های داده آشنایی دارید؟ در این صورت خیلی راحت می‌توانید به مفهوم بلاکچین پی ببرید. به طور کلی می‌توان گفت بلاکچین نیز یک نوع پایگاه داده یا صفحه گسترده مملو از داده‌های گوناگون محسوب می‌گردد، اما در حوزه‌های گوناگونی با موارد سنتی موجود در این زمینه تفاوت دارد. حال شاید این پرسش برایتان مطرح گردد که این نقطه تمایز مهم بین بلاکچین و سیستم‌های پایگاه داده قدیمی دقیقاً در چه چیزی است؟ در واقع چه مورد خاصی موجب شده است تا امروزه نام بلاکچین بر سر زبان همه افراد باشد و تعریف بلاکچین چیست؟

پاسخ این پرسش مهم در برنامه‌های ویژه‌ای نهفته است که به آن‌ها اسکریپت گفته می‌شود. این اسکریپت‌ها به شکلی تهیه شده‌اند که بتوانند امور خاصی را با سرعت به شدت بالایی در یک صفحه گسترده از داده‌ها انجام دهند. در بلاکچین، موارد ویژه‌ای همچون بررسی کردن اطلاعات و حتی دسترسی به آن‌ها با کمک همین اسکریپت‌ها صورت می‌گیرد.

اسکرپیت‌ها به ما این اجازه را می‌دهند تا در هر زمان و هر مکان خاصی بتوانیم به داده‌های مدنظر خود دسترسی داشته باشیم، آن هم در یک شرایط امن و در عین حال کاملاً شفاف. حال باید پرسید روند کار بلاکچین چیست؟

وقتی تراکنش خاصی را در بلاکچین انجام می‌دهید، اطلاعات شما توسط اسکریپت‌های فعال به یک بلاک (block) خاص انتقال پیدا می‌کنند. پس از انجام روند انتقال، اسکریپت‌ها داده‌های مدنظر را به شکلی پیچیده رمزگذاری می‌کنند. این رمزگذاری حتی در ساده‌ترین تراکنش‌ها نیز صورت می‌گیرد.

پس از رمزگذاری داده‌ها، نوبت به رمزگذاری خود بلاک می‌رسد، زمانی که این مورد نیز به اتمام رسید، بلاک مربوطه با سایر بلاک‌های موجود در شبکه یک زنجیره را تشکیل می‌دهند بلاک‌چین را می‌توان یک شبکه رمزگذاری شده دانست که تنها با بهره‌گیری از کلید خاصی قابل دستیابی هستند. اکنون به این پرسش بپردازیم که ویژگی‌های بلاکچین چیست؟

ویژگی های بلاکچین چیست؟

شناخت کلیت بلاکچین شامل بررسی ویژگی‌های این سیستم به شدت ویژه مورد نیاز است. وجود ویژگی‌های مناسب مختلف موجب شده است تا امروزه شاهد گسترش بهره‌گیری از بلاکچین باشیم و به همین دلیل اهمیت دارد که هر یک از ویژگی‌های شبکه بلاکچین به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرند. به راستی ویژگی‌های اصلی بلاکچین چیست؟

1. گسترده‌ای فراتر از حد تصور

بلاکچین بسیار گسترده است

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مربوط به بلاکچین که قطعاً باید به آن اشاره کنیم، گستردگی این شبکه به شکلی فراتر از حد تصور است. در واقع وقتی که صحبت از بلاکچین می‌شود باید به طور کامل مفهومی به نام «محدودیت» را پشت سر بگذارید. قابلیت زنجیره‌سازی در شبکه بلاکچین این قابلیت را به ما می‌دهد تا داده‌ها و اطلاعات خود را (هرچقدر هم که زیاد باشند) به خوبی و با سرعت بالایی ذخیره‌سازی کنیم.

این مورد حتی در زمینه انجام امور علمی نیز به خوبی قابل مشاهده است. ابر رایانه‌ای علمی را تصور کنید که باید در هر دقیقه میلیاردها داده گوناگون را ذخیره‌سازی کند. اگرچه انجام این امر با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های کنونی قابل دستیابی خواهد بود، اما وقتی شبکه بلاکچین وجود دارد، استفاده از چنین مواردی واقعاً یک امر بیهوده محسوب می‌شود.

اگر خاطرتان باشد گفتیم که بلاکچین دقیقاً به شکل یک زنجیره عمل می‌کند و عمده امور موجود در آن توسط اسکریپت‌ها صورت می‌گیرد. قاعدتاً می‌توان از این اسکریپت‌ها جهت افزایش گسترده کلی داده‌های موجود در بلاکچین نیز کمک گرفت.  قطعاً می‌پرسید رابطه این موضوع با بلاکچین چیست؟

عدم وجود محدودیت در این زمینه، حتی در رابطه با امور مالی نیز به خوبی قابل مشاهده است. در بلاکچین تعداد تراکنش‌ها به شکل روزمره محدودیت ویژه‌ای ندارد، زیرا شبکه مدنظر به طور ساختاری شامل محدودیت نیست! این امر را مقایسه کنید با شبکه‌های مالی امروزی که اکثر آن‌ها محدودیت‌های خاصی را از نظر مبالغ قابل انتقال به شکل روزانه تعریف کرده‌اند.

بنابراین، در جواب اینکه ویژگی اصلی بلاکچین چیست؟ می‌توان به سادگی بیان کرد که گسترش یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مربوط به بلاکچین، عدم وجود محدودیت خاصی در این شبکه ویژه است. این امر چه در زمینه داده‌ها و چه در زمینه زنجیره‌های متصل به هم صحت دارد.

2. امنیت

امنیت

اگرچه در بخش‌های گذشته به شکل مختصر اشاره‌ای به امنیت بلاکچین کردیم، اما این ویژگی نیازمند بررسی گسترده‌تر است. بلاکچین دارای نقطه شکست یا Break Point نیست. این بدان معنا است که حتی در پیچیده‌ترین شرایط امنیتی نیز داده‌های کاربران قابل دسترسی نخواهد بود و بدون اجازه نمی‌توان به آن‌ها دسترسی خاصی پیدا کرد. بلاکچین در یک شبکه توزیع‌شده فعالیت می‌کند، این شبکه به قدری داده در خود ذخیره دارد که پیدا کردن یک مورد ویژه حتی برای هکرها نیز منفعت خاصی نخواهد داشت.

مورد دیگر، تقسیم داده‌ها در بلاک‌های گوناگون محسوب می‌شود، اما معنای این بخش از بلاکچین چیست؟ در واقع چنین امری تضمین خواهد کرد که اطلاعات شما به هیچ وجه به خطر نمی‌افتند، حتی اگر یک بلاک خاص از کل بلاکچین دچار مشکل خاصی شود. مزیت مذکور برای افرادی که به صورت مداوم از ارزهای دیجیتال بهره می‌برند و یا با آن‌ها تراکنش‌های مالی مختلفی را انجام می‌دهند، قاعدتاً مناسب خواهد بود.

بلاکچین حتی از نظر عدم وجود عیوب در زمان انجام تراکنش‌های گوناگون نیز کاملاً امن است. تراکنش‌ها به گونه‌ای در این زنجیره ویژه صورت می‌گیرند که یک عیب خاص در بخش خاصی، منجر به ایجاد عیوب گوناگون در سایر بخش‌ها نشود. به نظر شما ساختار اصلی امنیت بلاکچین چیست؟

بلاکچین را می‌توان یک شبکه کاملاً عمومی دانست. این شبکه تحت نظارت هیچ دولت خاصی نخواهد بود، زیرا ماهیت کلی بلاکچین این امر را برنمی‌تابد. همان‌طور که اشاره شد، هدف اصلی ساتوشی ناکاموتو ایجاد یک شبکه مالی بدون نظارت دولت‌های گوناگون بود. این شبکه خاص تنها در بلاکچین وجود دارد و در هیچ حالت دیگری نمی‌توان بدان دست پیدا کرد.

3. سرعت بالا

نمی‌توان از مهم‌ترین ویژگی‌های مربوط به بلاکچین صحبت کرد و پرسید بلاکچین چیست؟، اما به سرعت بالای این زنجیره خاص اشاره‌ای نداشت. همه ما می‌دانیم که سیستم‌های بانکداری سنتی به شکل قابل ملاحظه‌ای آهسته عمل می‌کنند. حتی پیشرفته‌ترین سیستم‌های فعال در این زمینه نیز نسبت به شبکه بلاکچین کند به نظر می‌رسند و به همین دلیل نظر فعالان حوزه‌های مالی به چنین زنجیره ویژه‌ای جلب شده است. شاید بپرسید نقطه نمایز روند‌های سنتی با بلاکچین چیست؟

فعالیت‌های مالی در شبکه بلاکچین، سرعت فوق‌العاده بالایی دارد. برخلاف شبکه‌های مالی عادی که در آن‌ها هر فرایند باید به صورت جداگانه تأیید هویت شود، در بلاکچین تنها به یک آدرس مشخص نیاز داریم تا بتوانیم تراکنش مدنظر خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تکمیل نماییم. عدم نیاز به گزینه‌های خاصی همچون تأیید حقوقی تراکنش‌های گوناگون، قطعاً عامل اصلی سرعت بالای بلاکچین محسوب می‌گردد.

انواع مختلف بلاکچین

انواع مختلف بلاکچین

برخلاف تصور بسیاری از افراد، بلاکچین دارای انواع مختلفی است که هر یک از آن‌ها شخصیت منحصر به فرد خود را دارند. عمده تمایز مربوط به چنین بلاک‌چین‌های گوناگونی را می‌توان به کارکرد کلی آن‌ها ارتباط داد. شناخت انواع مختلف بلاکچین نیز خالی از لطف نیست و باید در ادامه پاسخ به پرسش «بلاکچین چیست؟» به آن‌ها پرداخته شود.

1. بلاک‌چین‌های عمومی

این نوع بلاکچین‌ها امکان فعالیت کلیه افراد را فارغ از هر نوع محدودیت خاصی فراهم می‌کنند. در بلاکچین‌های عمومی کلیه افراد می‌توانند از حقوق یکسانی بهره‌مند باشند و حتی مواردی همچون اعتبارسنجی آنان نیز به یک شکل صورت می‌گیرد. بلاکچین‌های عمومی پرکاربردترین نوع بلاکچین در جهان محسوب می‌شوند، زیرا محدودیت در آن‌ها بی‌معنی است و همچنین به راحتی می‌توان با آن‌ها کار کرد. با توجه به این مورد، مدل خصوصی بلاکچین چیست؟

2. بلاکچین‌های خصوصی

نقطه مقابل بلاکچین‌های عمومی، بلاکچین‌های خصوصی هستند. این نوع بلاکچین‌ها همان‌طور که از نام آن‌ها می‌توان فهمید، به یک سازمان، گروه و یا شخص خاص خواهند بود. پیوستن به بلاکچین‌های خصوصی برخلاف بلاکچین‌های عمومی ساده نیست و افراد باید دارای یک سری ویژگی‌های مشخص باشند. بلاکچین‌های خصوصی برای سازمان‌هایی که امنیت را به عنوان اولویت خود بیان می‌کنند، گزینه‌ای مناسب هستند.

3. بلاکچین‌های ترکیبی یا هیبرید

تصور کنید یک بلاکچین به صورت هم‌زمان هم دارای ویژگی‌های مربوط به بلاکچین‌های عمومی باشد و هم ویژگی‌های بلاکچین‌های خصوصی را در دل خود جای دهد. نتیجه این امر به وجود آمدن بلاکچین خاصی به نام بلاکچین ترکیبی یا هیبرید است. چنین بلاکچین‌هایی به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و می‌توانند در برخی از موارد واقعاً کاربردی باشند.

4. بلاکچین‌های کنسرسیومی

به نظر شما منظور از این بلاکچین چیست؟ بلاک‌چین‌هایی که به صورت ویژه مربوط به خدمات بسیار بزرگ هستند، بلاکچین‌های کنسرسیومی نام دارند. تصور کنید که صنعت بیمه به تنهایی بخواهد برای خود یک بلاکچین ویژه ایجاد کند. طبیعتاً این بلاکچین باید با کلیه نیازهای این صنعت هماهنگی داشته باشد، در این صورت نیاز است که بلاکچین خاصی تنها به منظور فعالیت در حوزه بیمه ایجاد گردد. این بلاکچین‌ها، بلاکچین‌های کنسرسیومی محسوب می‌گردند.

جمع‌بندی

اگر می‌پرسید بلاکچین چیست؟ باید بگوییم بلاکچین را می‌توان یک زنجیره ویژه از بلاک‌های گوناگون دانست که در هر یک از آن‌ها به میزان بی‌سابقه‌ای داده مختلف وجود دارد. ویژگی‌های بسیار مهمی مانند امنیت و سرعت بالا موجب شده‌اند تا امروزه از بلاکچین به عنوان بهترین جایگزین مواردی همچون صفحات گسترده و پایگاه‌های داده یاد شود. بلاکچین فرصت‌های خارق‌العاده‌ای را در زمینه امور مالی و همچنین سایر امور اطلاعاتی در اختیار ما قرار می‌دهد. شناخت مفهوم بلاکچین چیست؟ بر هر فردی واجب است.

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه ای شدن در حوزه معامله گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش رایگان کربن است. سرفصل ها و اطلاعات بیشتر درباره این آموزش را در این صفحه بخوانید. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره، فرم زیر را پر کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.