وبینار استراتژی‌های میلیونی (12 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
بروزرسانی: ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

ثبت نام در دوره رایگان کربن

سود مرکب چیست و چگونه محاسبه می شود؟

تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
سود مرکب
5/5 - (2 امتیاز)

سود مرکب همان چیزی است که سرمایه‌گذاری را شیرین‌تر می‌کند. شاید این طور به نظر برسد که با به دست آوردن روزی یک درصد سود، در نهایت سود ۳۰ درصدی برای شما ایجاد می‌شود، اما این نحوه سود صحیح نیست. در واقعیت با چنین محاسباتی سود شما بیشتر از سی درصد خواهد شد. حتما برای شما سوال است که چگونه؟ اگر اطلاعی در این مورد ندارید، بهتر است در ادامه همراه ما باشید تا دقیق‌تر از مزیت‌های سرمایه‌گذاری آشنا شوید.

منظور از سود مرکب چیست؟

نحوه محاسبه سود یا زیان به آن سادگی که شما تصور می‌کنید، نیست. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سود مرکب تنها به اصل سرمایه شما که به سود سرمایه هم تعلیق می‌گیرد. به همین دلیل هم است که مرکب نامیده می‌شود. این شیوه محاسبه می‌تواند به قدرتمند شدن سرمایه شما کمک کند که در بهره ساده به سختی ممکن است. اگر بتوانید بازدهی معاملات خود را سودده کنید و این روند برای دوره‌های چندین ساله ادامه بدهید، سرمایه شما با شتابی بسیار بیشتر از سود عادی رشد می‌کند.

منظور از سود مرکب چیست؟

با بررسی مثالی قصد داریم سرعت تغییرات را دقیق‌تر بررسی کنیم. فرض کنید که ۱۰۰۰ دلار در بازار مالی سرمایه‌گذاری کرده‌اید و به صورت ثابت سالانه ده درصد سود می کنید. در سال اول میزان سود شما صد دلار است اما در سال دوم چه؟ آیا باز هم به همین اندازه سود خواهید کرد. در سال دوم شما بازهم ده درصد از سرمایه اصلی خود را سود می‌کنید که ۱۱۰ دلار می‌شود. برای سال‌های بعدی هم این روند ادامه خواهد داشت و به همین ترتیب سرمایه شما به صورت قابل توجهی رشد می‌کند.

طبیعی است که هر چه دوره سرمایه‌گذاری را بیشتر کنید، نرخ رشد بالاتری خواهید داشت. در دوره‌های پایانی ممکن است میزان سود شما به نحوی رشد کرده باشد که حتی از سرمایه اولیه هم بیشتر بشود.

نحوه محاسبه سود مرکب چگونه است؟

حتما برای شما سوال است که سود مرکب چگونه محاسبه می‌شود. فرمول مشخصی برای راحتی محاسبه وجود دارد که می‌تواند در نهایت سود شما به این شیوه را نمایش بدهد. باید توجه کنید زمانی بهره مرکب برای شما کاربرد خواهد داشت که روند سوددهی مستمری داشته باشید. در غیر این صورت فرمول نمی‌تواند محاسبات دقیقی برای شما انجام بدهد.

نحوه محاسبه سود مرکب چگونه است؟

این فرمولی است که نشان می‌دهد چگونه می‌توانید بهره مرکب را حساب کنید. اما قبل از هر چیزی، باید به معرفی پارامترهای مختلفی که در فرمول وجود دارد، بپردازیم. Aمشخص است که همان سرمایه نهایی پس از دریافت بهره مرکب را نشان می‌دهد. برای اینکه بتوانید تغییرات یا همان میزان سود را حساب کنید، باید این عدد را از سرمایه اولیه کسر کنید.

P در فرمول نشان‌دهنده سرمایه اولیه است که شما قرار است آن را در بازار سرمایه‌گذاری کنید. i میزان سود سالانه شما را بررسی می‌کند و به شکلی که در فرمول مشاهده می‌کنید، استفاده می‌شود. n پارامتر دیگر مورد استفاده در فرمول است که مدت سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد. برای مثال زمانی که یک دوره سرمایه‌گذاری ۴ ساله را مشخص می‌کنید n بازه‌های زمانی یکساله را نشان می‌دهد.

t پارامتر دیگری است که تعداد دوره‌ها را محاسبه می‌کند. در مثال قبل اگر شما برای ۴ سال در یک دارایی سرمایه‌گذاری کرده باشید، n یک و t چهار خواهد بود. برای اینکه به شکلی دقیق بتوانید میزان بهره مرکب را حساب کنید، باید مقادیر مورد نیاز را به درستی وارد فرمول گفته شده بکنید. البته دیگر اکنون این حساب و کتاب‌ها چندان به کار نمی‌آید، چراکه که ابزارهای مرتبطی وجود دارد که می‌تواند این محاسبات را برای شما انجام بدهد.

با این وجود شما به عنوان یک معامله‌گر باید با فرمول آشنا باشید تا بتوانید تغییرات را بهتر درک کنید. حال با بررسی یک مثال قصد داریم تا این فرمول را بهتر برای شما جا بیاندازیم.

i=r/n

فرمول سود مرکب

فرض کنید که با سرمایه اولیه ده هزار دلار شروع کرده‌اید و برای پنج سال در بازاری مشخص سرمایه‌گذاری کرده‌اید. میزان سود سالانه شما ۵ درصد بوده که برای پنج سال ادامه داشته است. حال سود مرکب شما چقدر می‌شود؟

باید به سراغ فرمول برویم. باز هم تاکید می‌کنیم که این محاسبات سرمایه نهایی را مشخص می‌کنند، اما میزان سود و تغییرات را نشان نمی‌دهند. P در این مثال ده هزار دلار است، i پنج درصد که به صورت ۰.۰۵ در فرمول جا داده می‌شود. t پنج و n یک خواهد بود. سرمایه نهایی شما بعد از پنج سال طبق این شیوه محاسبات، ۱۲۷۶۲ دلار می‌شود که نسبت به سرمایه اولیه ۲۷۶۲ دلار تغییر داشته است.

در این مثال برخی سایر مواردی که در این مطلب بررسی شده یا می‌شود، سرمایه نهایی تغییر زیادی نداشته است. این موضوع به خاطر میزان سود بسیار پایین سالانه است. طبیعتا در بازار واقعی شما پتانسیل سودآوری بسیار بیشتری خواهد داشت.

آیا راهی برای محاسبه آنلاین بهره مرکب وجود دارد؟

هر چند که فرمول مشخصی برای محاسبه سود مرکب وجود دارد، اما این کار ممکن است برای برخی دشوار باشد. در این روش امکان اشتباه هم زیاد است، پس باید به دنبال روش‌های جایگزین برای این کار بود. خوشبختانه محاسبه‌گرهایی وجود دارند که بهره مرکب را به بهترین شکل برای محاسبه می‌کنند. اما آیا این ابزار را می‌شناسید؟

گزینه‌های زیادی وجود دارند اما هدف ما آشنا کردن شما با بهترین ابزارها است.

سایت investor.gov از گزینه‌هایی‌ است که برای محاسبه بهره مرکب وجود دارد. این ابزار توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ایجاد شده است. شکل طراحی به صورتی است که می‌تواند در کمترین زمان، دقیق‌ترین محاسبات را انجام بدهد. همچنین در صورت نیاز قادر خواهید هزینه‌هایی دیگری که تمایل به سرمایه‌گذاری دارید هم به سرمایه اولیه اضافه کنید تا دستگاه سود نهایی شما را در پایان کار محاسبه کند‌.

گزینه دیگر سایت thecalculatorsite.com است که امکان سریع بهره مرکب برای پنج ارز متنوع را فراهم می‌کند. امکانات دیگری وجود دارد که می‌تواند محاسبات بیشتری در اختیار معامله‌گران قرار بدهد. تمامی ابزار موجود برای محاسبه سود مرکب به همین موارد ختم نمی‌شود. کافی است کلمه محاسبه بهره مرکب را جستجو کنید تا گزینه‌های زیادی برای شما نمایش داده شود.

اما هدف ما در این بخش معرفی ابزار کاملا مطمئن و مفیدی بود که بتواند با بیشترین دقت نیاز شما را برطرف کند.

اهمیت سود مرکب

اهمیت سود مرکب

مزیت‌های سود مرکب به اندازه‌ای هست که لازم نباشد برای نشان دادن اهمیت آن زیاد دلیل آورد. هر چه که است سود و یا زیان شما در بازارهای مالی به این صورت محاسبه می‌شود، پس بهتر است اهمیت و دلایل آن را بهتر بشناسید.

رشد سرمایه در اثر سرمایه‌گذاری مناسب در طولانی مدت

این مهم‌ترین ویژگی سود مرکب در فارکس است که می‌تواند از سرمایه‌های کم، ثروت‌های قابل توجه ایجاد کند. اگر بتوانید از مهارت خود استفاده کنید و به فعالیت در بازارهای مالی به صورت مستمر سودسازی کنید، در یک دوره چندین ساله به ثروت قابل قبولی دست پیدا خواهید کرد. بگذارید با بررسی یک مثالی این اثر را بیشتر مشخص کنیم. فرض کنید با ده میلیون سرمایه که در حال حاضر مبلغ کمی است، شروع کرده‌اید و ماهانه حدودا ۱۵ درصد سود می‌سازید.

به نظر شما در پایان سال دهم سرمایه شما به چه میزان رسیده باشد؟ شاید در بهترین حالت رقم‌های چند صد میلیونی به ذهن شما رسیده باشد، اما رقم واقعی بسیار شگفت‌انگیز است. چهل و سه میلیارد تومان رقمی است که در این سرمایه‌گذاری پس از سال دهم برای شما ایجاد خواهد شد. رقمی شگفت‌انگیز که از سرمایه‌ای اندک ایجاد شده و به همین دلیل شاید غیر قابل باور باشد.

اما این واقعیت سرمایه‌گذاری و سود مرکب است. اطلاع از این عددها شما را ترغیب می‌کند که مهارت خود را برای فعالیت در بازارهای مالی بیشتر کرده و بخش بیشتری از سرمایه خود را سرمایه‌گذاری کنید.

خطر بی‌ارزش شدن سرمایه را کاهش می‌دهد

بی‌ارزش شدن سرمایه ویژگی است که برای مردم ایران بسیار شناخته شده می‌باشد. در شرایطی که تورم به عددهای بالا مانند ۵۰ درصد رسیده است،‌ هر میزان سودی نمی‌تواند به صورت واقعی سرمایه شما را رشد بدهد. برای مثال زمانی که تورم ۵۰ درصد است، اگر شما سی درصد سود کنید، در حقیقت سودی نکرده‌اید چون از میزان تورم کمتر حرکت کرده‌اید. مزیت بزرگ مرکب بودن سود این است که از سرمایه شما در چنین مواقعی محافظت می‌کند و باعث می‌شود تا ارزش آن حفظ شود.

صرفه‌جویی در بهره وام

شاید برایتان جالب باشد اما سود مرکب می‌تواند در بازپرداخت وام هم اهمیت داشته باشد. در موعد هر قسط حداقل مبلغی برای پرداخت مشخص می‌شود. اگر بیشتر از این مبلغ واریز کنید، در نهایت بهره کمتری برای پرداخت وام می‌پردازید. این بازهم نقش مرکب بودن سود را نشان می‌دهد که دارای اهمیت است.

تفاوت سود ساده با مرکب چیست؟

تفاوت اصلی سود ساده با مرکب در یک سرمایه‌گذاری طولانی که به صورت مستمر سودده است،‌ مشخص می‌شود. شاید در ماه‌ها اول که روند یکی است، تفاوت زیادی مشخص نشود.‌ اما این تفاوت به صورت خطی زیاد شده و پس از مدتی به مقدار قابل توجهی می‌رسد.

این تفاوت به اندازه‌ای است که پس از چندین سال شاید مقدار سرمایه چند صد درصد تفاوت داشته باشند. اجازه بدهید با بررسی مثالی این موضوع را بیشتر بررسی کنیم. با فرض سرمایه اولیه دوازده میلیون و سود سالیانه ۲۰ درصد، سرمایه نهایی را پس از گذشت چندین سال با استفاده از سود مرکب و ساده بررسی می‌کنیم.

با در نظر گرفتن این شرایط در دو حالت، سرمایه نهایی در حالت سود ساده سی میلیون تومان است اما در سوددهی مرکب،‌ سرمایه به شصت و دو میلیون تومان می‌رسد. این در حالی است در سال‌های اول، تفاوت حتی به میلیون تومان هم نمی‌رسد. با گذشت زمان تفاوت به صورت خطی زیاد می‌شود.

حال در مورد دریافت وام یا پرداخت سود در بانک‌ها، این تفاوت چگونه است؟

سود مرکب می‌تواند در نحوه پرداخت وام هم تاثیر داشته باشد. در پرداخت وام با سود ساده، ملزم به پرداخت مقدار ثابتی سود بابت دریافت وام در مدت مشخص می‌شوید. اما در سود مرکب اوضاع کاملا متفاوت است. هر چه زمان پرداخت طولانی‌تر شود، ملزم به پرداخت میزان بیشتری سود به بانک می‌شوید. حال همین روال را می‌توان برای دریافت سود سپرده‌گذاری تصور کرد. هر چه مدت بیشتری پول خود را با استفاده بهره مرکب سپرده کنید، سود بالاتری دریافت خواهید کرد.

همین تفاوت، عامل تغییر تفکر و موفقیت افرادی است که تحت عنوان سرمایه‌دار شناخته می‌شوند. آن‌ها ترجیح‌ می‌دهند به جای سرمایه‌گذاری در بانک و راکد ماندن سرمایه، به سراغ بازارهایی مانند بازار سرمایه بروند که با بهره مرکب سرمایه خود را چندین برابر کنند.

بیشترین سود مرکب را از کدام بازار دریافت کنیم؟

بیشترین سود مرکب را از کدام بازار دریافت کنیم؟

دیگر بسیاری از مردم به این نتیجه رسیده‌اند که بیشتر سرمایه‌گذاری‌های سنتی در شرایط فعلی پاسخگو نیستند، چراکه سود آن‌ها واقعی نیست و با در نظر گرفتن تورم در حقیقت ضرر هم کرده‌اند.

برای مثال سودهای بانکی که روزی سرمایه‌گذاری بی‌دردسر شناخته می‌شدند، امروزه دیگر زیاد طرفدار ندارند. بسیاری به دنبال این هستند که با سرمایه‌گذاری در یک بازار مناسب، سود مرکب کسب کنند و سرمایه خود را چندین برابر کنند. این بهترین روشی است که می‌تواند شما را ثروتمند کند. اما سوال اصلی اینجاست که چه بازاری برای این کار بهتر است؟

نمی‌توان به همه بازار مشخصی را پیشنهاد کرد. میزان سرمایه، ریسک و مهارتی که دارید در این موضوع نقش مهمی دارد. چیزی که اهمیت دارد این است که بتوانید روند سوددهی خود را مستمر کنید و در ادامه این استمرار را بیشتر کنید. مثال‌هایی در مورد سود ماهانه و بهره مرکبی که در نهایت ایجاد می‌شود، بررسی کردیم. به خوبی اثر قوی این کار را درک کردیم.

حال انتخاب بازار مناسب تا حد زیادی به خود شما مربوط می‌شود. باید ابتدا بررسی کنید که در کدامیک از بازارها مهارت بیشتری برای کسب سود دارید. بدون داشتن مهارت لازم، موفقیتی نخواهید داشت.

هر یک از این بازارها علاوه بر مهارت نیاز به خصوصیات و کاراکترهای شخصیتی خاصی هم دارد. به طور کلی بازارهایی مانند کریپتو یا فارکس می‌توانند فرصت‌های جذابی برای سوددهی داشته باشند. اما این بازارها به همان اندازه هک پرریسک‌اند. اگر در تحلیل چارت، کنترل احساسات و مدیریت سرمایه خبره هستید، بهترین گزینه برای می‌باشند.

اگر نگاهی به نوسانات قیمتی رخ داده شده بیاندازید، درک می‌کنید که کسب سود ده درصدی در ماه کار دشواری نیست. اما برای همه این شرایط فراهم نیست. پس می‌توانید برای به دست آوردن سود مرکب، به بازارهای موازی توجه داشته باشید.

برخی طلا، برخی ملک و برخی گزینه‌های دیگر را امتحان می‌کنند. پس نباید به دلیل اشاره به بازار کریپتو یا فارکس، گزینه‌های خود را محدود به این موارد کنید. اما با این حال همان طور که اشاره شد، این بازارها بهترین راه برای کسب سود هستند. با نگاهی به سیر حساب معاملاتی افراد موفق در بازارهای مالی، شما هم به این نتیجه خواهید رسید.

چرا بهره مرکب قدرتمند است؟

چیزی که سرمایه‌گذاری را خاص می‌کند، همین بهره مرکب است که در طول زمان ثروت و سرمایه زیادی ایجاد می‌کند. برای رشد سود در این روش نیازی به افزودن به پس‌انداز خود در ماه ندارید. این بهره خود به خود سود شما را در ماه افزایش می‌دهد و به رقم قابل توجهی می‌رساند. با درک قدرت بالای سود مرکب به این نتیجه خواهید رسید که پیشرفت مالی در زندگی دشوار نیست و تنها نیاز به فکر اقتصادی و استفاده صحیح از سرمایه دارد. به سراغ بررسی یک مثال عملی می‌رویم.

فرض کنید که در سن جوانی سرمایه‌ای اندک در حد صد دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اید. نوسانات دارایی سرمایه‌گذاری شده به نحوی است که به شما در هر سال به صورت ثابت ۱۲۰٪ سود می‌رساند. حال پس از گذشت ده سال چه میزان سرمایه در اختیار خواهید داشت؟

سرمایه شما در پایان سال دهم چیزی نزدیک به نه میلیون دلار خواهد بود که سرمایه فوق‌العاده زیادی است. البته حتما شگفت‌انگیز است که چگونه آن سرمایه اندک به چنین رقم درشتی رسیده است. اما این موضوع قدرت سود مرکب را می‌رساند که باعث ثروتمند شدن شما خواهد شود. اکنون که به خوبی این قدرت را درک کرده‌اید، باید برای استفاده از سرمایه خود به بهترین شکل برنامه‌ریزی کنید تا آینده‌ای بهتر داشته باشید.

سود مرکب چه معایبی دارد؟

به عنوان یک سرمایه‌گذار نمی‌توان نقطه ضعفی برای نحوه محاسبه سود مرکب دانست. نتیجه بررسی مثال‌های مختلف نشان می‌دهد این شیوه محاسبه می‌تواند به راحتی یک سرمایه کوچک را چندین برابر کند. پس سوال اصلی این می‌شود که چه معایبی برای بهره مرکب وجود دارد؟

این شیوه محاسبه می‌تواند برای دریافت‌کنندگان وام و حتی خود سرمایه‌گذاران دشوار باشد. در برخی از کشورها، سود کسب شده به این روش مشمول مالیات می‌شود که خود این موضوع از سود کم کرده و ریسک را بالاتر می‌برد.

البته دریافت مالیات در همه نقاط دنیا به این شکل نیست و از این رو نمی‌توان آن را نقطه ضعف قوی دانست. نقطه ضعف بعدی مربوط به نحوه محاسبه سود مرکب است. حتما شما هم قبول دارید که محاسبه میزان سود به این شیوه دشوار است. البته اکنون ابزارهای زیادی برای راحتی در محاسبه ایجاد شده است که توانسته‌اند این نقص را به خوبی رفع کنند.

اما نقطه ضعف بعدی بیشتر شامل حال گروهی می‌شود که باید وام خود را با استفاده از بهره مرکب برگردانند. اگر در هر بار موعد پرداخت وام، حداقل مقدار لازم برای تسویه حساب را پرداخت کنید، به دلیل طولانی شدن زمان بازپرداخت، بهره شما به صورت مرکب افزایش پیدا می‌کند. این گونه است که شما در چرخه بدهی خواهید افتاد که هر چه زمان می‌گذرد، بدهی و بهره بیشتری باید پرداخت کنید.

در کل هر چند سود مرکب بدون نقص هم نیست، اما این معایب به شکل قابل توجه نیستند. خصوصا برای سرمایه‌گذاران که با این شیوه محاسبه می‌تواند مزیت‌های زیادی برای آن‌ها داشته باشد و در عرض چندین سال، آن‌ها را به ثروت قابل قبولی برساند.

نتیجه‌گیری

احتمالا تا قبل از این به شکلی اشتباه میزان سود خود را در سرمایه‌گذاری حساب می‌کردید. هر چند که شاید نحوه محاسبه سود مرکب جزو ابتدایی‌ترین موضوعات برای سرمایه‌گذاری باشد، اما حتما کسانی وجود دارند که با این شیوه محاسبه آشنا نیستند. ما سعی کردیم به زبان ساده شما را با نحوه صحیح محاسبه زیان یا سود در بازار آشنا کنیم. شاید این کار باعث شود که از این پس، منطقی‌تر برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مختلف تصمیم‌گیری کنید.

سوالات متداول

سوالات متداول سود مرکب

1. چه گروهی از سود به صورت مرکب در بازار نفع می‌برد؟

تقریبا تمام افرادی که سرمایه‌گذاری می‌کنند، از این نحوه سوددهی بهره می‌برند. این طیف تنها محدود به سرمایه‌گذاری‌های عادی نیست، بلکه بانک و نهادهای مالی هم شامل این طیف هستید.

2. میزان دریافت سود به روش مرکب را با چه روش‌هایی افزایش بدهیم؟

راهکار بسیار ساده است. هر چه دارایی بیشتری سرمایه‌گذاری کنید و میزان سودآوری خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنید، بهره بهتری از سود به صورت مرکب خواهید گرفت.

3. چگونه سود به صورت مرکب را حساب کنیم؟

فرمولی مشخص برای محاسبه این مقدار وجود دارد. A=P(1+r/n)nt

4. اهمیت مرکب بودن سود چیست؟

در یک سرمایه‌گذاری که سوددهی مستمری دارد، این شیوه می‌تواند رقم قابل توجهی به عنوان سود ایجاد کند که تفاوت زیادی با محاسبه سود عادی دارد.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد