وبینار استراتژی‌های میلیونی (12 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۱۷ آبان ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

پراپ تریدینگ چیست؟ مزایا و معایب و کلاهبرداری پراپ تریدینگ

تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۲
پراپ تریدینگ
5/5 - (6 امتیاز)

پراپ تریدینگ چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ چه مزایا و معایبی دارد و سوال مهم این که: آیا این نوع از تجارت کلاهبرداری است؟ همه و همه، سؤالاتی هستند که رابطه با معاملات پراپ مطرح می‌شوند. در دنیای ترید و تجارت، روش‌ها و استراتژی‌های متنوعی وجود دارند و پراپ، یکی از این استراتژی‌هاست که برخی معامله‌گران به آن روی می‌آورند و البته که حاشیه سودآوری و مزایای جذابی را نیز به همراه دارد.

اما در کنار این موارد، خطرات این راه را نیز نباید نادیده گرفت. در این مقاله، به سوالاتی که پیرامون پراپ تریدینگ مطرح می‌شوند؛ پاسخ می‌دهیم. اگر به این حیطه علاقه دارید؛ در ادامه راه همراه ما باشید.

پراپ تریدینگ (Prop Trading) چیست؟

تجارت اختصاصی یا به طور ساده «پراپ تریدینگ» یک روش اقتصادی است که در آن یک بانک یا شرکت با استفاده از سرمایه خود، در معاملات، دارایی‌های مالی مختلف شرکت می‌کند. این روش با استفاده از وجوه مشتریان مخالف است و از طرف دیگر، به شرکت اجازه می‌دهد تا کل سود حاصل از یک معامله را حفظ کند؛ نه فقط کارمزدهایی که از اجرای معاملات مشتری‌ها به دست می‌آیند. این امر پراپ تریدینگ را از فعالیت های یک کارگزاری معمولی جدا می‌کند.

در واقع در پراپ تریدینگ، شرکت مجموعه‌ای معامله‌گران را استخدام می‌کند؛ آزمونی از آن‌ها می‌گیرد؛ مقداری سرمایه اولیه (مثلا 100 دلار) دریافت می‌کند و اجازه معامله‌ای در ابعاد چند هزار دلار را به تریدر می‌دهد.

پراپ تریدینگ (Prop Trading) چیست؟

یکی از دلایل اصلی شرکت‌ها برای انجام پراپ تریدینگ، دستیابی به سودی قابل توجه است. این موسسات مالی اغلب فکر می‌کنند که برتری رقابتی نسبت به سایرین در بازار دارند. این برتری را می‌توان از عوامل مختلفی مانند دسترسی به اطلاعات خاصی از بازار و استفاده از نرم افزارهای مدل‌سازی و معاملاتی پیشرفته استخراج کرد. این مزایا به آنها امکان می دهد فرصت های تجاری سودآوری را شناسایی کنند که برای سرمایه‌گذار عادی روشن نیستند.

معامله‌گران برای شرکت در پراپ، از ابزارهای مالی مختلفی از جمله سهام، اوراق قرضه، کالاها و ارزها استفاده می‌کنند. مؤسسات مالی و بانک‌هایی که در پراپ تریدینگ مشارکت دارند؛ این کار را انجام می‌دهند و انتظار بازدهی بیش‌تری از رویکردهای سرمایه‌گذاری سنتی، مانند سرمایه‌گذاری در شاخص‌ها دارند. همه اینها از مزیت‌های رقابتی نشات می گیرد که این شرکت‌ها معتقدند دارا هستند.

پراپ تریدینگ چگونه کار می‌کند؟

همانطور که توضیح دادیم؛ شرکت‌هایی که از این استراتژی معاملاتی استفاده می‌کنند؛ موسسات مالی تخصصی هستند که از سرمایه خود برای خرید، فروش و تجارت اوراق بهادار مختلف استفاده می‌کنند. این شرکت‌ها تیمی از معامله‌گران حرفه ای دارند و وظیفه آنها تجزیه و تحلیل و تفسیر مداوم بازار برای سرمایه‌گذاری در شرایط گوناگون است.

معامله‌گران متخصص از طیف وسیعی از استراتژی ها از جمله تحلیل تکنیکال، معاملات الگوریتمی و تحلیل فاندامنتال استفاده می‌کنند. آنها از این روش‌ها در تلاش برای مشخص کردن فرصت‌های معاملاتی برای پراپ استفاده می‌کنند. پس از شناسایی این فرصت‌ها، شرکت سفارش‌هایی را به صرافی‌ها یا کارگزاران مربوطه ارسال می‌کند تا معاملات مورد نظر را انجام دهند و سپس منتظر می‌مانند تا ببینند آیا آن سفارش‌ها موفق هستند یا خیر.

شرکت‌هایی که این نوع از ترید را انجام می‌دهند؛ ابزارها و منابع ارزشمندی را برای معامله‌گران خود فراهم می‌کنند تا کارشان را آسان‌تر کنند. برخی از این منابع دسترسی به داده‌های لحظه‌ای بازار، فیدهای خبری، نرم‌افزارهای نموداری پیشرفته و ابزارهای تحلیلی گوناگون هستند. معامله‌گران از این ابزارها برای افزایش شانس موفقیت و سودآوری خود در دنیای همیشه در حال تغییر تجارت استفاده می‌کنند.

شرکت‌های سازنده اغلب برنامه‌های آموزشی را برای معامله‌گران خود ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها برای پرورش و توسعه مهارت ها معامله‌گران طراحی شده‌اند. از طریق کوچینگ و آموزش، پراپ تریدرها می‌توانند مهارت خود را در کار با انواع ابزارهای مالی افزایش دهند. موفق‌ترین شرکت‌های پراپ تریدینگ اغلب بیش‌ترین زمان و پول را روی معامله‌گران خود سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اگرچه تجارت پراپ یک شکل معاملاتی با ریسک بالا در نظر گرفته می‌شود؛ اما اغلب یکی از سودآورترین راهبردهای مالی برای بانک‌ها یا سرمایه‌گذاران است. بحران مالی 2008، باعث بررسی دقیق شرکت‌های تجاری و صندوق‌های پوشش ریسک شد؛ زیرا تصور می‌شد که آنها در ایجاد بحران نقش داشته‌اند. این نگرانی‌ها منجر به معرفی قانون ولکر شد و محدودیت‌های شدیدی را بر فعالیت‌های پراپ برای تنظیم کارکرد آنها اعمال کرد.

نیاز به این قانون، با درک تضاد منافع بین شرکت‌های استفاده کننده از پراپ و تعهدات آن‌ها به مشتریان خود مشخص می‌شود. شایان ذکر است که سرمایه‌گذاران منفرد مستقیماً از این معاملات سودی نمی‌برند؛ زیرا این روش به جای انجام معاملات از جانب مشتریان، بر تجارت برای کسب سود خود شرکت متمرکز است.

مزایای پراپ تریدینگ

مزایای پراپ تریدینگ

مزایای بسیاری وجود دارند که پراپ تریدینگ می‌تواند برای موسسات مالی و بانک‌ها ارائه دهد.

مزیت اول

بارزترین و بزرگترین مزیت، پتانسیل برای سودآوری بیش‌تر است. همانطور که توضیح دادیم؛ از آنجایی که شرکت‌ها سرمایه خود را هنگام پراپ معامله می‌کنند؛ 100% سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها را می‌گیرند؛ نه فقط کارمزد یا کمیسیون معاملات را. این کارمزدهای معاملاتی معمولاً درصد نسبتاً کمی از کل سود حاصل از سرمایه‌گذاری است. لازم به ذکر است که ضرر نیز در اینجا ممکن است و در صورت وقوع، بزرگتر است.

مزیت دوم

مزیت مهم دیگر این نوع از ترید، توانایی این مؤسسات برای ایجاد موجودی اوراق بهادار است. داشتن چنین موجودی دو مزیت اصلی دارد: اولاً، این امکان را به مؤسسه می‌دهد تا مزایای غیرمنتظره‌ای را برای مشتریان فراهم کند که این امر باعث افزایش پیشنهادات این موسسات می‌شود. همچنین در شرایط چالش برانگیز بازار، مثل دوره‌های رکود و غیره، ثبات و امنیت را برای مؤسسات فراهم می‌کند.

مزیت سوم

مزیت سوم معاملات پراپ این است که به مؤسسات مالی اجازه می دهد تا نقش بزرگی در بازار ایفا کنند. این موسسات می‌توانند با تامین مداوم نقدینگی برای اوراق بهادار یا گروه های خاص از اوراق بهادار، نقش مهمی در افزایش ثبات بازار داشته باشند. این فرآیند شامل استفاده شرکت از منابع خود برای خرید اوراق بهادار و سپس فروش آنها به سرمایه‌گذاران علاقه مند در آینده است. اگر ارزش اوراق بهاداری که در شرکت موجود است به میزان قابل توجهی کاهش یابد؛ خود شرکت باید زیان را متحمل شود. بنابراین، زمانی که قیمت اوراق بهادار افزایش یابد یا دیگران آن را با قیمت بالایی خریداری کنند؛ شرکت سود بسیاری خواهد برد.

مزیت چهارم

یک مزیت دیگر این است که معامله‌گران به فناوری پیشرفته معاملات پراپ و سایر نرم‌افزارهای خودکار دسترسی پیدا می‌کنند. این پلتفرم‌های پیچیده به معامله‌گران اجازه می دهند تا به طیف گسترده‌ای از بازارها دسترسی داشته باشند و فرآیندهای معاملاتی مختلف را خودکار کنند.

در اکثر شرکت‌های معاملاتی پراپ، پلتفرم‌های معاملاتی مورد استفاده منحصراً در داخل توسعه داده می‌شوند و برای استفاده توسط معامله‌گران خود شرکت محدود شده‌اند. این مالکیت نرم افزار اختصاصی مزایای قابل توجهی را برای این شرکت‌ها فراهم می‌کند. این امکان، معامله‌گران را از تریدرهایی که به ابزارها و فناوری‌های تخصصی دسترسی ندارند؛ متمایز می‌کند.

معایب پراپ تریدینگ

پراپ تریدینگ، شامل مجموعه‌ای از معامله‌گرانی است که از مقدار مشخصی پول ارائه شده توسط یک شرکت استفاده می‌کنند. ریسک معامله‌گر محدود به مبلغ اولیه‌ای است که در حساب کاربری خود قرار داده است. با این حال، خطرات واقعی متوجه شرکت هستند. اگر معاملات منجر به ضرر شوند؛ شخص معامله‌گر مستقیماً تحت تأثیر قرار نمی گیرد. البته، اگر زیان معامله‌گر فراتر از محدودیت‌های تعیین شده توسط شرکت باشد؛ ممکن است حساب معامله‌گر بسته شود.

در چنین مواردی، معامله‌گران باید دوباره شروع کنند و برای دریافت مجدد بودجه سرمایه‌گذاری، یک آزمون آزمایشی دیگر را پشت سر بگذارند. این سیستم حفاظتی و محدودیت ضرر، ضررهای بزرگ جلوگیری می‌کند؛ اما همچنین به این معنی است که آنها برای ادامه فعالیت‌های معاملاتی، به قوانین و چارچوب‌های شرکت متکی هستند.

کلاهبرداری پراپ تریدینگ؛ آیا پراپ تریدینگ کلاهبرداری است؟

آیا پراپ تریدینگ کلاهبرداری است؟

خیر. اما تعدادی شرکت کلاهبردار وجود دارند که باید از آنها اجتناب کرد. همچنین تبدیل شدن به یک معامله‌گر سودآور می‌تواند بسیار دشوار باشد؛ اما بدین معنی نیست که کلاهبرداری پراپ تریدینگ امری رایج است و تمامی شرکت‌ها نامعتبر هستند. شرکت‌های بزرگی وجود دارند که می‌توانند استراتژی معاملاتی شما را تامین کنند و به شما کمک کنند تا سود خود را به حداکثر برسانید.

چرا مردم فکر می‌کنند که پراپ تریدینگ کلاهبرداری است؟

اکثر شرکت‌های معاملاتی پراپ کاملاً قانونی هستند؛ اما باز هم بسیاری از مردم به آن‌ها اعتماد ندارند؛ علت در چیست؟ پراپ برای قانونی بودن؛ بیش از حد خوب به نظر می رسد. بسیاری از مردم به اعتبار این شرکت‌ها شک دارند؛ فقط به این دلیل که شرایط آن‌ها زیادی خوب به نظر می‌رسد. بسیاری می‌گویند: یعنی به من پول می دهید تا سرمایه‌گذاری کنم و اگر آن سرمایه را از دست دادم؛ نیازی به پرداخت غرامت به شما نیست؟ تنها کاری که باید انجام دهم این است که الان چند صد دلار پرداخت کنم و 10000 دلار برای سرمایه‌گذاری دریافت کنم؟

فارغ از این که چگونه به نظر می‌رسد؛ معاملات پراپ واقعاً اینگونه هستند. شرکت پراپ تریدینگ به شما بودجه‌ای می دهد. اگر سود کنید؛ درصد زیادی از سود را نگه می‌دارید؛ در صورتی که زیان کنید؛ شرکت شما را پشتیبانی می‌کند. البته به این سادگی هم نیست. شما نمی‌توانید فقط 10 هزار دلار را بردارید؛ همه آن را در یک سرمایه‌گذاری ریسکی قرار دهید و امیدوار باشید که همه چیز خوب پیش می‌رود. شرکت‌های پراپ تریدینگ پارامترهای معاملاتی سختگیرانه‌ای دارند؛ به خصوص در زمانی که تازه شروع به کار کرده‌اید؛ میزان ریسکی که می‌توانید داشته باشید بسیار محدود خواهد بود.

شرکت‌های تجاری مختلف از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند؛ اما در نهایت همه آنها از ابزارهایی برای جلوگیری از رفتارهای معاملاتی پرخطر و ضررهای بزرگ استفاده می‌کنند. این شرکت‌ها ترکیبی از الزامات قرار دادن دستور توقف ضرر، محدودیت‌های ضرر روزانه، محدودیت‌های کلی ضرر و سایر روش‌ها برای نگه داشتن معامله‌گران در سطح قابل قبولی استفاده می‌کنند. در واقع شرکت‌های پراپ سرمایه خود را برای سرمایه‌گذاری به شما می‌دهند؛ اما این کار را به گونه‌ای انجام می‌دهند تا از سرمایه‌شان به خوبی محافظت شود.

تاریخچه اصطلاح پراپ تریدینگ

اصطلاح پراپ تریدینگ

پراپ تریدینگ در نتیجه بحران مالی سال 2008 تبلیغات منفی زیادی دریافت کرد. معامله‌گران قدرتمند در بانک‌های بزرگ مسئول میلیاردها دلار ضرر، ورشکستگی برخی از معتبرترین بانک‌های وال استریت و تقریباً سقوط کل سیستم مالی بودند. در نتیجه، قانون ولکر تصویب شد که بانک‌ها را از انجام معاملات پراپ منع می‌کرد.

معاملات پراپ غیرقانونی نیست؛ اما به لطف قانون ولکر، تعدادی از مردم این تصور غلط را دارند که چنین است. فقط اگر از طرف یک بانک بزرگ این کار را انجام دهید؛ خلاف قانون است. پراپ تریدینگ از نظر قانونی در شرکت‌های مستقل در سراسر جهان رونق دارد.

برخی از این شرکت‌ها هنوز هم به شیوه سنتی پایبند هستند و از معامله‌گران حرفه‌ای که از دانشگاه‌های برتر فارغ‌التحصیل می‌شوند؛ استفاده می‌کنند. سایر شرکت‌ها از معامله‌گران مستقل از هر کجای دنیا دعوت می‌کنند تا هزینه‌ای را بپردازند و یا این که یک ارزیابی را برای دریافت بودجه بگذرانند. معامله‌گران با حسابی که دارند می‌توانند سرمایه شرکت را با در نظر گرفتن پارامترهای خاصی معامله کنند. این نوع جدید پراپ تریدینگ، که تقریباً برای همه افراد دارای اتصال به اینترنت قابل دسترسی است.

شرکت‌های کلاهبردار در این صنعت

مقررات تجارت پراپ هنوز به خوبی تنظیم نشده‌اند و در نتیجه شرکت‌هایی وجود دارند که منافع معامله‌گران را در ذهن ندارند. هدف این شرکت‌ها به‌جای تغییر درصدی از سود یک معامله‌گر موفق، معطوف به هزینه‌های شروع اولیه یا کارمزدهای ماهانه است. درست است؛ تقریباً همه شرکت‌ها از ارزیابی‌های ناموفق تریدرها درآمد کسب می‌کنند؛ اما برخی از آنها بیش‌تر دنبال شکست معامله‌گران هستند تا آموزش و حمایت آن‌ها.

شاید ساده‌ترین راه برای تشخیص تفاوت این باشد که ببینیم یک شرکت چقدر در آموزش معامله‌گران و پشتیبانی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. یک شرکت خوب می خواهد معامله‌گران رشد کنند و یاد بگیرند و به همین دلیل، سرمایه‌گذاری قابل توجهی در منابع آموزشی انجام می‌دهد. برخی از شرکت‌های بزرگ حتی روانشناسانی را برای کمک به تقویت بعد ذهنی معاملات مالی استخدام می‌کنند. این دست از شرکت‌ها حاضرند هر کاری انجام دهند تا به معامله‌گران خود کمک کنند معامله‌گرانی سودآور شوند.

شرکت‌های ‌کلاهبردار اما، سرمایه‌گذاری‌های آموزشی در مقیاس بزرگ انجام نمی‌دهند؛ چرا که واقعاً برایشان مهم نیست که تریدر موفق شود. در واقع آنها ترجیح می دهند شما شکست بخورید؛ دوباره ثبت نام کنید؛ هزینه های خود را دوباره بپردازید و دوباره شکست بخورید.

همچنین لازم است به بخش خدمات مشتری شرکت خود توجه کنید. همه می دانند که بازارها با چه سرعتی حرکت می‌کنند. چه معاملات فارکس باشد و چه سهام، همه چیز در یک ثانیه می‌تواند تغییر کند. اگر در اجرای معامله با مشکل مواجه هستید؛ حساب معاملاتی خود را مسدود کرده‌اید؛ یا اگر معامله‌ای را اشتباه انجام داده‌اید؛ برای پاسخ فوری به پشتیبانی نیاز دارید. نه در چند ساعت یا چند روز بعد.

شرکتی که به موفقیت بلندمدت شما اهمیت نمی دهد؛ روی پشتیبانی مناسب نیز سرمایه‌گذاری نمی‌کند. اگر هدف آنها شکست شماست؛ چرا باید به کسی پول دهند تا به شما کمک کند موفق شوید؟

چگونه یک تجربه تجاری خوب داشته باشیم؟

تجربه تجاری خوب

برای شروع، باید در مورد شانس موفقیت خود واقع بین باشید. اگر می‌خواهید به‌عنوان یک معامله‌گر درآمد کسب کنید؛ باید بسیار منضبط، بسیار ریسک‌پذیر و بسیار ریزبین باشید. اگر این شرایط را ندارید؛ باید قبل از رفتن به مسیر پراپ تریدینگ، آموزش‌ها را ادامه دهید؛ یا هم این که باید به دنبال شرکتی باشید که سرمایه مناسبی برای آموزش اختصاص بدهد و مایل به راهنمایی مبتدیان باشد.

همچنین ضروری است که پارامترهای معاملاتی شرکت پراپ خود را درک کنید. ساده ترین راه برای داشتن یک تجربه بد در شرکت معاملاتی این است که در چند روز اول قوانین را زیر پا بگذارید و ببینید حسابتان به طور خودکار بسته می‌شود. سرمایه اولیه خود را از دست خواهید داد و هیچ تجربه تجاری مفیدی به دست نخواهید آورد. قبل از شروع، قوانین را مطالعه کنید.

ناگفته نماند که همچنین نیاز به تسلط بر بازاری دارید که در آن معامله می‌کنید. بیش‌تر شرکت‌های سازنده فقط معاملات فارکس را ارائه می‌دهند؛ بنابراین شما باید سطحی از تخصص فارکس داشته باشید.

قبل از ثبت‌نام برای یک حساب prop باید یک استراتژی داشته باشید. هنگامی که برای یک شرکت پراپ تریدینگ ثبت نام می‌کنید؛ اکثر آنها به شما بک بازه زمانی می‌دهند. ممکن است تنها 30 روز فرصت داشته باشید تا به اهداف سود دست یابید. اینجا زمان آزمایش استراتژی‌های مختلف نیست. یک استراتژی معاملاتی داشته باشید که به محض فعال شدن حساب معاملاتی خود بتوانید آن را اجرا کنید.

بررسی‌ها را مطالعه کنید. برخی از شرکت‌ها بهتر از سایرین هستند و برخی از شرکت‌ها با شرایط شما سازگاری بیش‌تری دارند. بررسی‌های زیادی هم از سوی کارشناسان و هم از سوی کاربران واقعی وجود دارند؛ بنابراین از این اطلاعات رایگان استفاده کنید و بدانید که به چه شرکتی وارد می‌شوید.

از خطرات موجود مطلع باشید. بازارها ذاتاً دارای ریسک هستند. یکی از مزایای بزرگ استفاده از شرکت‌های پراپ این است که بخشی از این ریسک را به شرکت منتقل می‌کنید؛ اما به یاد داشته باشید که پول و زمان خود شما نیز هنوز در خطر است.

در نهایت؛ آیا پراپ تریدینگ قانونی است؟

بله؛ پراپ تریدینگ معتبر و قانونی است. یک معامله‌گر خوب می‌تواند ارزیابی شرکت را انجام دهد؛ یک بار کارمزد بپردازد؛ یک حساب سرمایه‌گذاری شده دریافت کند و به سرمایه یک شرکت دسترسی داشته باشد. اگر معامله‌گران به تجارت سودآور ادامه دهند؛ سرمایه بیش‌تری برای تجارت خواهند داشت (تا 2 میلیون دلار در بسیاری از موارد) و بخش قابل توجهی از سودی را که به دست می آورند؛ حفظ خواهند کرد. البته این بهترین حالت است.

آیا پراپ تریدینگ قانونی است؟

بدترین سناریو، همکاری با شرکتی است که منابع کمی ارائه می‌دهد یا پشتیبانی ضعیفی را ارائه می‌کند و پارامترهای معاملاتی بسیار سخت‌گیرانه‌ای را اعمال می‌کند. در ابتدا تریدر باید پولی بپردازد تا کارمزد اولیه را پوشش دهد؛ اما در جایی با قوانین معاملاتی مشکل پیدا می‌کند و بعد از آن، نمی‌داند برای کمک به کجا مراجعه کند. در عرض چند روز قوانین را نقض کرده؛ کارمزد خود را از دست داده و در نهایت، شرکت به سرمایه‌گذار حق انتخاب بین تسلیم شدن یا پرداخت پول بیش‌تر برای بازگشایی حساب را می دهد.

شما می‌توانید به عنوان یک معامله‌گر پراپ کسب درآمد کنید؛ اما این کار مقداری دشوار است؛ بنابراین مطمئن شوید که بهترین فرصت‌ها را برای موفقیت به خود می دهید:

  • فقط با یک شرکت که پشتیبانی قابل اعتمادی کار کنید.
  • پارامترهای معاملاتی و نحوه مدیریت ریسک را بدانید.
  • قبل از شروع یک استراتژی معاملاتی صحیح داشته باشید.
  • از نزدیک بازاری را که در آن معامله خواهید کرد، بشناسید.

اگر این مراحل را دنبال کنید و بازار درستی را برگزینید، خوشحال خواهید شد که در دام «کلاهبرداری» که پراپ تریدینگ است، افتادید.

جمع‌بندی

به طور کلی، پراپ تریدینگ می‌تواند یک گزینه هیجان انگیز و سودآور برای افرادی باشد که به تجارت علاقه دارند. با این حال، مهم است که خطرات موجود را درک کنید و در هنگام انتخاب یک پلتفرم معاملاتی، دقت لازم را انجام دهید. طی این مقاله، گفتیم که Prop trading چیست؛ چه مزایا و چه معایبی دارد؛ همچنین درباره احتمال کلاهبرداری و قانونی بودن یا نبودن این استراتژی معاملاتی به طور کامل صحبت کردیم. به طور کلی، با در نظر گرفتن نکات گفته شده در این آموزش و با رویکرد و طرز فکر درست، معاملات پروپ می‌تواند مسیری سودمند و رضایت بخش برای شما باشند.

آیا تا کنون تجربه این نوع از معامله را داشتید؟ آیا موفق به کسب سود از این روش شدید؟ اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما و سایر مخاطبان در میان بگذارید.

سوالات متداول

سوال 1: Prop trading به چه معناست؟

پاسخ: به معنای این است که یک شرکت، تعدادی تریدر استخدام می‌کند؛ گاهی این معامله‌گران فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های تاپ هستند و گاهی هم افرادی از سرتاسر دنیا هستند که با گذراندن آزمون و اختصاص دادن مبلغی به عنوان سپرده اولیه، می‌توانند به بودجه شرکت دسترسی پیدا کنند و معاملات در سطح و حجم بالاتر را انجام دهند.

سوال 2: Prop trading چه مزایایی دارد؟

پاسخ: این روش مزایای زیادی دارد که اگر بخواهیم تیتروار اشاره کنیم شامل این موارد هستند: پتانسیل سودآوری بیش‌تر، داشتن امنیت بیش‌تر در دوره‌های بی‌ثباتی بازار، داشتن نقشی تعیین کننده در مارکت و دسترسی به ابزارهای تحلیلی پیشرفته.

سوال 3: Prop trading چه معایبی دارد؟

پاسخ: همان‌طور که پتانسیل سود آوری زیاد است؛ احتمال زیان‌های سنگین نیز وجود دارد. اگر معامله‌گری بیش‌تری از یک حد معین ضرر کند؛ حسابش بسته می‌شود و باید دوباره آزمون ارزیابی را انجام دهد و مبلغی را به عنوان سپرده در حساب خود در شرکت قرار دهد.

سوال 4: آیا Prop trading کلاهبرداری است؟

پاسخ: خیر؛ به طور کلی، Prop trading فعالیتی قانونی است و کلاهبرداری محسوب نمی‌شود؛ اما تعدادی شرکت بد وجود دارند که باید با استفاده از نکات گفته شده در مقاله، از آن‌ها آگاه باشید و نزدیک آن‌ها نشوید.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش رایگان معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

۲ پاسخ

  1. سلام ممنون از مقاله خوبتون، ببخشید من یه مطلبی توی مجله افق اقتصادی خونده بودم، نوشته بود پراپ تردینگ توی کوتاه مدت سود خوبی داره ولی توی بلند مدت ریسکش خیلی بالاست، خواستم بدونم درسته؟

    1. سلام
      خیر ارتباطی نداره و اگر استراتژی خوبی در کوتاه مدت داشته باشید، در بلند مدت هم میتونید ازش استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد