وبینار استراتژی‌های میلیونی (29 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۳
بروزرسانی: ۲۲ خرداد ۱۴۰۳

ثبت نام در دوره رایگان کربن

شکاف ارزش منصفانه یا fvg در فارکس چیست؟ چگونه با fvg ترید کنیم؟

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۳
fvg در فارکس
1/5 - (1 امتیاز)

مفهوم fvg در فارکس، برتری قابل توجهی به شما می‌دهد و در بازارهای مالی، یعنی جایی که هر تصمیمی گامی به سمت کسب سود یا متحمل شدن ضرر و زیان است، داشتن برتری نسبت به بازار خود، امری است بسیار ارزشمند. برای درک بهتر، تصور کنید به خاطر استراتژی که دارید، این قدرت را داشته باشید تا به‌طور طبیعی فرصت‌های معاملاتی را که دیگران ممکن است از دست بدهند، شناسایی کنید و با معامله طبق آن‌ها، سود زیادی به‌دست بیاورید.

اینجاست که استراتژی معاملاتی شکاف ارزش منصفانه (Fair Value Gap) وارد می‌شود. این استراتژی که عمدتاً توسط معامله‌گران پرایس اکشن از آن استفاده می‌شود، بسیار ساده و در عین حال فوق‌العاده قدرتمند است. بنابراین، در این مقاله، همه آنچه را که برای درک اصول اولیه fvg در فارکس و نحوه استفاده از آن برای ایجاد یک استراتژی اثربخش پرایس اکشن نیاز دارید، فرا خواهید گرفت. پس بدون اتلاف وقت، وارد بحث می‌شویم.

شکاف ارزش منصفانه یا fvg در فارکس چیست؟

مفهوم شکاف ارزش منصفانه یا fvg در فارکس، تعاریف مختلفی دارد و هر کدام از معامله‌گران پرایس اکشن، تعریف خود را به کار می‌برد. برخی آن را عدم تعادل و یا حتی ناکارآمدی نقدینگی می‌نامند. اما این عدم تعادل دقیقا چیست؟ عدم تعادل هنگامی رخ می‌دهد که نیروهای خرید و فروش فشار قابل توجهی را اعمال می‌کنند که منجر به حرکت‌های قابل توجه و سریع قیمت می‌شود. این حرکات، چه صعودی و چه نزولی، شکاف‌هایی در بازار ایجاد می‌کنند که پایه و اساس استراتژی FVG را شکل می‌دهند.

مفهوم fvg در فارکس، ریشه در این باور دارد که مارکت به‌طور طبیعی تمایل به اصلاح خود دارد. این نابرابری‌ها یا ناکارآمدی‌های قیمتی در بلندمدت پایدار نیستند و بازار تمایل دارد قبل از ادامه در همان جهت حرکت تکانشی اولیه، ابتدا کمی به سمت آن‌ها حرکت کند.

حال، چرا FVG‌ها برای معامله‌گران پرایس اکشن بسیار مهم هستند؟ این شکاف‌ها، با آشکار کردن نقاط ورود و خروج معاملات، مزیت منحصر به فردی را به تریدر می‌دهند. این عدم تعادل FVG به عنوان یک مارکر (نشانگر) در نمودار عمل می‌کند (مانند بسیاری دیگر از شکاف‌های قیمتی) و به معامله‌گران می‌گوید که چه زمانی باید وارد یک پوزیشن شوند و یا از آن خارج شوند. با این حال، شکاف قیمت منصفانه با سایر شکاف‌های قیمتی متفاوت است.

برخلاف سایر شکاف‌ها که در طی آن‌ها هیچ فعالیت تجاری در نمودار قیمت به چشم نمی‌خورد، FVG بر اساس یک آرایش سه کندلی عمل می‌کند و این آرایش، باعث ایجاد عدم تعادل در عملکرد قیمت می‌شود. هنگامی که این حرکت اساسی به‌طور ناگهانی رخ می‌دهد، چه به سمت بالا باشد و چه به سمت پایین، بین کندل اول و کندل نهایی فاصله ایجاد می‌کند و این فاصله، همان شکاف ارزش منصفانه یا fvg در فارکس است.

آرایش سه کندلی

شکافی که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، نشان‌دهنده یک فرصت معاملاتی جهت بازگشت قیمت به نقطه تعادل است. در این مثال، شکل نزولی سه کندلی را می‌بینیم که در آن‌ها، بین کمترین قیمت کندل اول و بالاترین قیمت کندل سوم، یک شکاف فرضی ایجاد شده است.

معمولاً به دنبال شکل‌گیری چنین شکاف‌هایی، بازار طوری حرکت می‌کند که یک حالت U شکل حول این شکاف ایجاد می‌شود تا شکاف پر شود (یا یک U برعکس در بازارهای صعودی). در این مقطع زمانی است که خلأهای نقدینگی رخ می‌دهند و معامله‌گران می‌توانند از قدرت FVGها برای سرمایه‌گذاری در اصلاحات بازار و کسب سود از همسویی مجدد استفاده کنند.

آرایش سه کندلی 2

نحوه شناسایی fvg در فارکس

مانند اکثر الگوهای نموداری، مشکل‌ترین بخش استراتژی شکاف قیمت منصفانه، شناسایی این شکل منحصر به فرد در نمودار قیمت است. در ادامه نکاتی کاربردی برای شناسایی FVG در نمودار آمده است:

1. مشاهده کندل بزرگ

اولین قدم در شناسایی شکاف‌های ارزش منصفانه این است که به دنبال یک کندل قابل توجه در نمودار قیمت خود باشید. این کندل باید نسبت بدنه به فتیله قابل توجهی داشته باشد که این نسبت در حالت ایده‌آل حدود 70% است.

2. تجزیه و تحلیل کندل‌های همسایه

هنگامی که کندل بزرگ را شناسایی کردید، کندل‌های قبل و بعد از آن را تجزیه و تحلیل کنید. این کندل‌های همسایه نباید به‌طور کامل با کندل مهم ما همپوشانی داشته باشند. در عوض، همپوشانی‌های جزئی در دو طرف بالا و پایین کندل رخ می‌دهند. در ادامه، شکافی که میان سایه‌های کندل‌های همسایه وجود دارد، شکاف قیمت منصفانه را پدید می‌آورد.

3. تعریف کردن یک FVG

در نهایت باید شکاف قیمتی را تعیین و تعریف کرده و آن را در نمودار قیمت خود ترسیم کنید. در یک روند نزولی، شکاف ارزش منصفانه منطقه قیمتی بین حداقل قیمت در کندل قبلی و حداکثر قیمت در کندل بعدی است. اینجاست که عدم تعادل در بازار آشکار می‌شود و به معنای یک فرصت تجاری بالقوه است. همین امر در مورد یک روند صعودی اما با شرایطی عکس این حالت، صدق می‌کند.

در نمودار 15 دقیقه‌ای برای جفت EUR/GBP که در پایین آورده شده، می‌توانید ببینید که الگوی کندلی FVG در نمودار قیمت چگونه به نظر می‌رسد. هنگامی که یک کندل بزرگ با یک کندل کوچک قبل از آن و یک کندل کوچک دیگر که بعد از کندل بزرگ ظاهر می‌شود، مشاهده کردید، می‌توانید تا حدودی از شکل‌گیری این شکاف مطلع شوید.

نمودار 15 دقیقه‌ای برای جفت EUR/GBP

انواع fvg

مفهوم fvg در فارکس و به‌طور کلی بازارهای مالی متعدد، 2 نوع متفاوت دارد که هر کدام مجموعه‌ای از پیامدهای خاص خود را برای معامله‌گران دارد. در ادامه و ضمن ارائه تصاویری، این 2 نوع FVG را بررسی می‌کنیم:

شکاف قیمت منصفانه نزولی (Underrated FVG)

این نوع FVG نشان می‌دهد که قیمت یک جفت ارز یا هر دارایی مالی دیگر، در حال حاضر کمتر از ارزش منصفانه آن است. به عبارت ساده‌تر، در چنینی شرایطی معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند که بازار برای اصلاح این ناکارآمدی دوباره حرکت خواهد کرد و احتمالا شاهد یک افزایش قیمت خواهیم بود.

شکاف قیمت منصفانه نزولی (Underrated FVG)

شکاف قیمت منصفانه صعودی (Overrated FVG)

برعکس، این نوع از FVG نشان می‌دهد که قیمت یک ارز یا دارایی مالی در حال حاضر بالاتر از ارزش منصفانه آن معامله می‌شود. در این شرایط، بازار بیش از حد طبیعی خود رونق گرفته است و وقوع یک اصلاح قابل پیش‌بینی است. در چنین شرایطی، معامله‌گران می‌توانند انتظار داشته باشند تا قیمت پیش از اینکه بیش از این بالا برود، یک ریزش را تجربه کند.

شکاف قیمت منصفانه صعودی (Overrated FVG)

چگونه با fvg ترید کنیم؟

در نهایت، شاید مهم‌ترین بخش آموزش، این باشد که یاد بگیریم چگونه با استفاده از FVGها معامله کنیم. دلیل اصلی اینکه این شکاف‌ها را غالبا با روش پرایس اکشن مرتبط می‌دانند، این است که معامله‌گران با تجربه می‌توانند آن را به‌طور طبیعی ببینند، در صورتی که برای افرادی با تجربه کمتر، احتمالا در اوایل کار شناسایی آن‌ها کمی دشوار خواهد بود. هنگامی که نحوه شناسایی شکاف‌های ارزش منصفانه را در نمودار قیمت یاد گرفتیم، خواهیم دانست که چه زمانی و کجا باید وارد معامله شویم و در چه مواقعی هم باید از آن خارج شویم.

همچنین، به خاطر داشته باشید که حتی در صورت شناسایی درست FVG هم چندین حالت برای معامله وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از معامله‌گران با انتظار بازگشت بازارها برای پر کردن شکاف وارد معامله می‌شوند. از طرفی، برخی دیگر هم منتظر می‌مانند تا شکاف پر شود و سپس با جهت حرکت اولیه قیمت وارد معامله می‌شوند. از آنجایی که روش دوم قابل اعتمادتر است، در این بخش نحوه استفاده از این استراتژی را نشان خواهیم داد. در ادامه نحوه معامله طبق آن آمده است:

1. روند را تعیین کنید

روندها در این استراتژی نقشی اساسی دارند. اگر قیمت به‌طور مداوم در حال افزایش است، روند صعودی است و باید به دنبال خرید و پیدا کردن نقطه ورود مناسب باشید. برعکس، اگر قیمت در حال نزول است، روند نزولی است و شما باید به دنبال پیدا کردن نقطه‌ای مناسب برای فروش باشید.

تعیین جهت روند، چارچوبی اساسی را برای تصمیمات تجاری شما فراهم می‌کند. در صورت نیاز، تایم فریم خود را به بازه‌های زمانی بالاتر، مانند 1 ساعت، روزانه و هفتگی تغییر دهید. همچنین، برای شناسایی روند بازار، می‌توانید از خطوط روند و کانال‌های روند استفاده کنید.

روند را تعیین کنید

2. مناطق عرضه و تقاضا را شناسایی کنید

هنگامی که روند را تعیین کردید، گام بعدی شناسایی مناطق عرضه و تقاضا یا بلوک‌های سفارشی است که با آن روند هماهنگ هستند. ساده‌ترین راه برای ترسیم مناطق عرضه یا تقاضا، استفاده از اولین کندلی است که FVG را تشکیل می‌دهد.

در یک روند صعودی، باید توجه ویژه‌ای به مناطق تقاضا داشته باشید. این‌ها مناطقی هستند که میل به خرید در آن‌ها قوی است و به‌طور بالقوه می‌توانند قیمت‌ها را بالاتر ببرند. برعکس، در یک روند نزولی، بهتر است که روی مناطق عرضه تمرکز کنید، جایی که احتمالا فشار فروش غالب است. هدف در اینجا مشخص کردن مناطقی در نمودار است که در آن‌ها احتمال وقوع تغییرات قابل توجهی در قیمت وجود دارد.

3. از FVG برای تعیین نقطه ورود استفاده کنید

در گام بعدی، شما باید شکل‌گیری این شکاف را شناسایی کنید. برای انجام این کار، می‌توانید از اندیکاتور FVG که توسط Lux Algo در TradingView ارائه شده است، استفاده کنید. این اندیکاتور ابزاری قدرتمند برای شناسایی خودکار این شکاف‌ها است. در مثال زیر، شما می‌توانید مناطقی از عرضه که به شکاف نزدیک هستند را در طول یک روند نزولی ببینید. هنگامی که قیمت شکاف را می‌بندد، باید وارد موقعیت فروش شوید.

از FVG برای تعیین نقطه ورود استفاده کنید

به یاد داشته باشید، وجود یک چنین شکافی نشان‌دهنده عدم تعادل در بازار است. عدم تعادلی که احتمالاً اصلاح می‌شود و به‌طور بالقوه منجر به تغییرات مطلوب قیمت در همان جهتی که شما می‌خواهید می‌شود. به دنبال اصلاح، به احتمال قوی نمودار قیمت در جهت کندل بزرگ یا حرکت اولیه‌ای که خود داشته است حرکت می‌کند.

4. Stop Loss و Target Profit را تنظیم کنید

مانند هر استراتژی معاملاتی دیگری، در اینجا هم مدیریت ریسک حیاتی است. هنگام اجرای معاملات بر اساس این استراتژی، باید که حد ضرر و سطح سود مناسب را تعیین کنید. اگر از یک منطقه عرضه وارد معامله می‌شوید، باید حد ضرر خود را بالاتر از آن منطقه قرار دهید و حتی بهتر است که استاپ لاس را بالای اولین کندل آن ساختار سه کندلی قرار دهید. این کار به محافظت از سرمایه شما در صورت حرکت بازار علیه پیش‌بینی شما کمک می‌کند.

حد سود باید درست بالای منطقه تقاضای بعدی و در جهت پیش‌بینی شما تنظیم شود. این منطقه نقطه محتملی را نشان می‌دهد که بازار می‌تواند معکوس شود و به شما امکان می‌دهد سود خود را تضمین کنید.

fvg در فارکس: Stop Loss و Target Profit را تنظیم کنید

همان‌طور که می‌بینید، این استراتژی معاملاتی شما را قادر می‌سازند تا از نسبت ریسک به پاداش مطلوبی بهره‌مند شوید. دلیل اصلی کارایی این استراتژی‌ها، استفاده از سطوح حمایت و مقاومت به عنوان ابزارهای حفاظتی است.

مزایا و معایب استفاده از fvg در فارکس

استراتژی‌های معاملاتی که ما به کار می‌گیریم، دارای مزایایی هستند که ما را مجاب می‌کنند تا از آن‌ها استفاده کنیم. اما جدای از این مزایا، در هر روش و سیستم معاملاتی، یکسری ایرادات و نقاط ضعفی هم وجود دارد و طبیعتا مانند هر استراتژی تجاری دیگری، استراتژی شکاف قیمت منصفانه هم مزایا و هم معایب خاص خود را دارد. در ادامه برخی از مزایا و معایب آورده شده‌اند:

مزایا

1. پتانسیل سود

اگر یک معامله‌گر بتواند شکاف قیمت منصفانه را به دقت شناسایی کند و بر اساس آن معامله کند، می‌تواند سود قابل توجهی کسب کند.

2. کاهش ریسک

از آنجایی که معامله طبق شکاف‌های ارزش منصفانه بر شناسایی ناکارآمدی‌ها در بازار متمرکز است، می‌تواند ریسک کمتری نسبت به سایر استراتژی‌های معاملاتی داشته باشد، استراتژی‌هایی که بر پیش‌بینی جهت‌دار در جهت حرکت قیمت متکی هستند.

3. انعطاف‌پذیری

این استراتژی را می‌توان برای طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها، از جمله سهام، اوراق قرضه، کالاها و ارزها اعمال کرد.

معایب

1. خطر قضاوت نادرست

استراتژی معاملاتی شکاف قیمت منصفانه بر این فرض تکیه دارد که قیمت دارایی پس از پر شدن این شکاف، معکوس خواهد شد. اما خب، همیشه هم این طور نیست. قیمت دارایی می‌تواند به حرکت خود ادامه دهد و از پیش‌بینی ما عبور کند، اتفاقی که منجر به زیان برای معامله‌گر می‌شود.

2. نوسانات بازار

بازار می‌تواند غیرقابل پیش بینی باشد و حتی تغییرات کوچک در قیمت‌های بازار می‌تواند منجر به زیان قابل توجهی برای معامله‌گران شکاف قیمت منصفانه شود.

3. فرصت‌های محدود

فرصت‌های معاملاتی این شکاف ممکن است در برخی بازارها، به ویژه در بازارهای بسیار پویا، محدود باشد.

به‌طور خلاصه، شکاف‌های ارزش منصفانه می‌توانند فرصت‌های سودآوری را برای معامله‌گران با تجربه که مهارت‌ها و دانش لازم برای شناسایی ناکارآمدی‌ها را در بازارهای مالی دارند، ارائه دهند. برای معامله‌گران مهم است که قبل از اجرای این استراتژی، مزایا و معایب را به دقت در نظر بگیرند.

سایر نکات مهم برای معامله با fvg در فارکس

  • استفاده ترکیبی از اندیکاتورها: استفاده ترکیبی از اندیکاتورها برای معامله شکاف‌های ارزش منصفانه اغلب مفید است. این امر به تایید معامله و کاهش خطر سیگنال‌های نادرست کمک می‌کند.
  • استفاده از حد ضرر: استفاده از حد ضرر نیز هنگام معامله شکاف‌های ارزش منصفانه مهم است. این کار به محافظت از سود و محدود کردن ضرر شما کمک می‌کند.
  • منتظر تأیید باشید: قبل از ورود به معامله، مهم است که منتظر تأیید باشید که بازار واقعاً در حال بازگشت به شکاف است. این را می‌توان با جستجوی یک کندل برگشتی صعودی یا نزولی در سطح شکاف انجام داد.
  • صبور باشید: معامله طبق شکاف‌های ارزش منصفانه می‌تواند یک بازی طولانی باشد. مهم است که قبل از ورود به پوزیشن، صبور باشید و منتظر معامله‌ای مناسب بمانید.

جمع‌بندی

در یک نگاه کلی، استراتژی معاملاتی شکاف قیمت منصفانه می‌تواند یک رویکرد سودآور برای بازارهای مالی ارائه دهد. در این استراتژی، با شناسایی ناکارآمدی‌ها و عدم تعادل بازار، معامله‌گران می‌توانند از عدم تعادل موقتی که در بازار ایجاد می‌شود، استفاده کنند.

در پایان، مهم است که معامله‌گران ریسک‌ها و مزایای این استراتژی معاملاتی را به دقت در نظر بگیرند و درک کاملی نسبت به بازارهایی که قرار است در آن‌ها فعالیت کنند، داشته باشند. با داشتن رویکرد و نگرشی صحیح، استراتژی معاملاتی FVG می‌تواند معاملاتی سودآور را برای ما ایجاد کند.

سوالات متداول

1. منظور از fvg در فارکس چیست؟

مقصود از این شکاف، تفاوت میان ارزش فعلی یک دارایی و ارزش منصفانه آن است که به دلیل ناکارآمدی یا یک عدم تعادل در بازار به وجود آمده است.

2. چند نوع fvg در فارکس وجود دارد؟

دو نوع کلی داریم، شکاف Overrated و شکاف Underrated. اولی نشان می‌دهد که یک ارز یا دارایی در حال معامله شدن در مقداری بالاتر از ارزش واقعی خود است و دومی به ما می‌گوید که یک دارایی، کمتر از ارزش منصفانه خود در حال معامله است.

3. مزایا و معایب استفاده از fvg در فارکس چیست؟

مزایای استفاده از آن شامل پتانسیل سودآوری، کاهش ریسک در بازار و وجود انعطاف برای استفاده در بازارهای متعدد است. معایب آن شامل تشخیص نادرست شکاف، قرار گرفتن تحت تاثیر نوسانات بازار و محدودیت فرصت برای استفاده از این استراتژی معاملاتی است.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد