لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت

تحلیل تکنیکال چیست؟ اصول تئوری Dow

تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
به این مقاله امتیاز بدید

اگر قصد دارید وارد معامله‌گری شوید، یادگیری چگونه خواندن نمودار قیمت‌های ارزهای دیجیتال فوق‌العاده اهمیت دارد.

معامله‌گری می‌تواند خرید و فروش ارزها در بازار ارزهای دیجیتال، بازار سهام یا خرید و فروش در سایر بازارها باشد.

اصلی‌ترین ابزار یک معامله‌گر و دانشی که لازم است بدست آورد، تحلیل تکنیکال است.

یادگیری تحلیل تکنیکال و تمام اصطلاحات مربوط به آن می‌تواند برای تازه‌کارها بسیار ترس‌آور و سخت به نظر برسد و به همین دلیل خیلی از افراد بدون آن‌ که اطلاعات اولیه راجع تحلیل تکنیکال را یاد بگیرند وارد دنیای خرید و فروش می‌شوند.

ولی چند ماه بعد پس از تحمل ضررهای زیاد آرزو می‌کنند که کاش این موارد ساده را بلد بودند.

به همین دلیل در این مقاله می‌خواهیم به شما به سادگی هرچه تمام‌تر نحوه خواندن نمودار قیمت ارزهای دیجیتال را آموزش دهیم. بهتر است خودتان تحلیل تکنیکال را فرا بگیرید. این راهنما می‌تواند برای شروع، دانش شما را در زمینه تحلیل تکنیکال بالا ببرد.

 

تئوری Dow چیست؟

تئوری داو (Dow) اصل و اساس تحلیل تکنیکال است.

این تئوری اولین بار توسط چارلز هنری داو مطرح شد. چارلز هنری داو را به عنوان پدر علم تحلیل تکنیکال می‌شناسند و در واقع اولین پایه‌های تحلیل تکنیکال توسط این فرد ساخته شد؛ پس قطعا برای یادگیری این علم نیاز است که اصول اولیه این تئوری را بلد باشید:

  •  بازار در هنگام قیمت‌گذاری همه‌چیز را مورد توجه قرار می‌دهد، تمام اطلاعات گذشته، حال و آینده در قیمت‌های فعلی خلاصه شده است.
  • وقتی بحث ارزهای دیجیتال به میان می‌آید چیز‌هایی که بازار به آن توجه می‌کند چندین متغیر دارد، مواردی مانند قیمت فعلی و یا قیمت پیش‌بینی شده و هرگونه قوانینی که می‌تواند دنیای ارز دیجیتال را تحت تاثیر قرار بدهد.
  • تغییرات قیمت معمولا به صورت اتفاقی نیستند و همه بالا و پایین شدن‌ها از روندهای خاصی پیروی می‌کنند و این روندها ممکن است بلند مدت و یا کوتاه مدت باشند.
  • تحلیل‌های بازار بر روی قیمت ارز دیجیتال متمرکز است و تلاش نمی‌شود متغیرهای بسیار زیاد دیگر بررسی شود.

تاریخ همیشه میل دارد که خودش را تکرار کند، این موضوع نه تنها در مباحث سیاسی که بلکه در بخش اقتصاد نیز کاملا درست است. به همین دلیل معمولا می‌توان با توجه به واکنش‌ سرمایه‌گذاران در موقعیت‌های مشابه، الگوی خاصی را برای تعیین رفتار بازار طراحی کرد.

۵ مورد از اصول تئوری Dow

1: سه حرکت بازار

اولین حرکتی که در بازار و نمودارها باید به آن توجه شود با نام “حرکت اصلی” شناخته می‌شود که می‌تواند بین کمتر از یک سال تا چندین سال دوام داشته باشد. این حرکت معمولا به صورت صعودی و یا نزولی است.

بعد از این مورد نوسانات میانی را داریم که واکنش دوم بازار به قیمت‌هاست و می‌تواند بین ۱۰ روز تا ۳ ماه طول بکشد. در این حرکت معمولا بین ۳۳ تا ۶۶ درصد تغییرات قیمت حرکت اولیه را تجربه می‌کنیم که نسبت به نوسانات میانی قبلی و یا ابتدای حرکت اصلی محاسبه می‌شود.

در نهایت نیز نوسانات کوتاه را داریم که با توجه به حدس و گمان‌های بازار اتفاق می‌افتد و بین چندین ساعت تا یک ماه و یا بیشتر به طول می‌انجامد.

تمام این سه حرکت می‌توانند به صورت همزمان نیز اتفاق بیفتند. برای مثال ممکن است یک نوسان کوتاه در یک حرکت میانی نزولی را در یک حرکت اصلی صعودی مشاهده کنیم.

 ۲: سه مرحله از روندهای بازار

  • مرحله انباشت: این مرحله‌ای است که سرمایه‌گذاران با تجربه و با دانش شروع به خرید و یا فروش دارایی‌های خود بر خلاف فهمی که بازار دارد می‌کنند. در طی این دوره قیمت دارایی‌های مورد نظر تغییرات زیادی نمی‌کند؛ زیرا تعداد این افراد با دانش بسیار کم است.
  • مرحله جذب: مرحله جذب و یا شراکت عمومی به وقتی می‌گویند این مردم بیشتر و بیشتر دنباله‌روی این سرمایه‌گذاران با تجربه می‌شوند و به آن‌ها پیوسته و با توجه به شرایط شروع به خرید و یا فروش می‌کنند. این روند تا جایی ادامه دارد که خرید وفروش اشباع شده و دیگر همه این تحلیل را کرده باشند.
  • مرحله توزیع: بعد از اینکه بازار اشباع شد مرحله توزیع آغاز می‌شود. این فاز به این صورت است که قیمت‌ها شروع به بازگشت می‌کنند و سرمایه‌گذاران با تجربه شروع به توزیع و واگذاری دارایی‌های خود می‌کنند. به دنبال این کار و زیاد شدن عرضه قیمت‌ها در بازار کم کم سقوط می‌کند.

۳: بازار از تمام خبرها تاثیر می‌پذیرد

بازار سهام و بورس تمام اطلاعات و اخبار جدید را به محض منتشر شدن در اختیار همه قرار می‌دهد.

وقتی این اخبار منتشر شوند، قیمت‌ها به تمام این اخبار واکنش نشان می‌دهد. قیمت‌ها به تمام ترس‌ها، امیدها و انتظارات مردم و سهامداران از بازار واکنش نشان می‌دهد. فاکتور‌های مهمی همچون نرخ بهره‌ها، در‌آمد پیش‌بینی‌شده، سود پروژه‌ها، به دست آوردن مواد اولیه، انتخابات‌ بزرگ و… روی بازار و قیمت‌ها تاثیر دارند.

ارزهای دیجیتال نیز به همین نحو به برخی اخبار واکنش نشان می‌دهد.

۴: بازار باید در یک سمت حرکت کند و به طور میانگین هم‌مسیر باشند

برای اینکه این بخش را بهتر متوجه شوید با یک مثال ساده آن را توضیح می‌دهم.

فرض کنید که کمپانی الف کار تولید شیر و لبنیات انجام می‌دهد و شرکت ب وظیفه حمل و نقل این محصولات را بر عهده دارد. حال اگر شرکت الف فعالیتش زیاد شود و تولیدش بالاتر برود، به دنبال این موضوع شرکت ب نیز پیشرفت کرده و فعالیت و سودش بیشتر می‌شود. چون الف برای نقل و انتقال محصولاتش به ب نیاز دارد بعد از افزایش تولیدش، ب نیز کار بیشتری دارد.

با این مثال متوجه می‌شوید که اگر یه سرمایه‌گذار قصد سرمایه‌گذاری روی شرکت ب را داشته باشد، باید فعالیت‌های شرکت الف را نیز دنبال کند. میانگین فعالیت‌های این دو شرکت باید در یک مسیر باشد و اگر اینگونه نباشد و فعالیت‌های این دو بر خلاف یکدیگر باشد، باید به زودی پایین آمدن قیمت سهام را پیش‌بینی کرد.

۵: روندها باید توسط حجم معاملات تایید شوند

تئوری Dow اعتقاد دارد که حجم معاملات دومین فاکتور مهم در بررسی سیگنال‌های قیمتی است.

به طور کلی در یک دوره افزایش روند‌ها حجم معاملات نیز باید همراه قیمت افزایش یابد و در دوره کاهش روند‌ها حجم معاملات با پایین آمدن قیمت پایین بیاید.

حجم معاملات در پایین نمودار قیمت به صورت میله‌های عمودی نشان داده می‌شوند.

روند‌ها تا زمانی وجود دارند که سیگنال‌های قطعی نشان بدهند که تمام شده‌اند

قیمت تمایل دارد در یک روند که از قبل تشکیل شده باقی بماند.

این اصل از تئوری مانند قانون اول نیوتون است. یک شی تمایل دارد که در حالت فعلی خود باقی بماند مگر اینکه یک نیروی خارجی آن‌ را وادار به تغییر وضعیتش کند.

روند‌ها در بازار نیز به اینگونه هستند و تغییر دادن و برعکس‌ کردن این روند‌ها کار آسانی نیست و با نوسانات ریز تغییری در آن‌ها ایجاد نخواهد شد.

تحلیل تکنیکال چیست؟

خوب اکنون که ۵ اصل اولیه تئوری Dow را آموختیم بهتر است بفهمیم که به طور کلی تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال یک روش و یا بهتر است بگویم یک ابزار برای این است آینده احتمالی قیمت‌ها را پیش‌بینی کنیم.

تحلیل تکنیکال در مسایل مهم اقتصادی، ارزهای دیجیتال و بازار سهام کاربرد فراوانی دارد و به شما دیدگاه عمیقی در مورد اینکه آینده بازار چگونه خواهد بود، می‌دهد. در ضمن تحلیل تکنیکال آن طور که به نظر می‌رسد و یا به شما گفته‌اند ترسناک و پیچیده نیست.

اما باید تحلیل تکنیکال را بطور عمیق فرابگیرید وگرنه می‌تواند مانند چاقوی تیزی باشد که در دست یک فرد مبتدی قرار گرفته است.

وقتی یک تحلیلگر تکنیکال نمودارهای رمزارزها را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ علاوه بر ابزارهای تحلیلی نیاز است بازه‌های زمانی را نیز در نظر بگیرد. معروف‌ترین بازه‌های زمانی به شرح زیر هستند:

⦁ نمودار ۱۵ دقیقه‌ای
⦁ نمودار ساعتی
⦁ نمودار ۴ ساعته
⦁ نمودار روزانه

انتخاب یکی از این فرمت‌های زمانی کاملا بستگی به نحوه معاملات و خرید و فروش شخص دارد؛ ولی دو تا از این روش‌های از بقیه محبوب‌تر هستند و اکثر سرمایه‌گذاران از آن استفاده می‌کنند.

دسته‌ای از افراد علاقه دارند که در طول روز معامله خود را تمام کنند و تمام معاملات را یک روزه ببندند. این افراد بیشتر سراغ نمودارهای کوتاه مدت مثل ۱۵ دقیقه‌ای و حتی در برخی موارد خاص ۵ دقیقه‌ای می‌روند.

دسته‌ای دیگر از سرمایه‌گذاران اعتقاد دارند که ارزش پولشان در طی زمان بیشتر خواهد شد و به عنوان صاحبان سرمایه بلند مدت شناخته می‌شوند. این افراد بیشتر از نمودارهای روزانه و یا حتی هفتگی و ماهانه استفاده می‌کنند.

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه ای شدن در حوزه معامله گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش رایگان کربن است. سرفصل ها و اطلاعات بیشتر درباره این آموزش را در این صفحه بخوانید. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره، فرم زیر را پر کنید.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب
نظرات شما برای ما مهم می باشد❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

ورود / عضویت

لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000)
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد

هدیه 20 دلاری

به مدت محدود
پیج اینستاگرام آکادمی شامی

همون طور که می‌دونید مدتیه پیج قبلی آکادمی شامی از دسترس خارج شده، به همین منظور به مناسبت افتتاح پیج جدید، لطفا از طریق لینک زیر پیج جدید رو فالو و هدیه ۲۰ دلاری رو از هایلایت زرد رنگ پیج دریافت کنید.

برای فالو پیج VPN خود را روشن کنید.

هدیه 20 دلاری
به مدت محدود

پیج جدید رو فالو کن و از هایلایت زرد رنگ هدیه رو دریافت کن.

هدیه 20 دلاری

به مدت محدود

همون طور که می‌دونید مدتیه پیج قبلی آکادمی شامی از دسترس خارج شده، به همین منظور به مناسبت افتتاح پیج جدید، لطفا از طریق لینک زیر پیج جدید رو فالو و هدیه ۲۰ دلاری رو از هایلایت هدیه پیج دریافت کنید.

برای فالو پیج VPN خود را روشن کنید.