وبینار استراتژی‌های میلیونی (12 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۱۹ اسفند ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

فارکس را از کجا شروع کنیم؟ راهنمای شروع فعالیت در فارکس

تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۲
دسته بندی:
فارکس را از کجا شروع کنیم؟
5/5 - (3 امتیاز)

بازار فارکس ماهیت بسیار پرنوسانی دارد و برای کسب سود در آن، باید تصمیمات معاملاتی دقیقی بگیرید. بنابراین، به عنوان یک مبتدی، معامله در چنین محیطی ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسد. اما با رعایت نکات و طی کردن مراحل یادگیری به شکل صحیح می‌توانید به آرامی و به راحتی وارد این بازار شوید. بسیاری این سوال را مطرح می‌کنند که فارکس را از کجا شروع کنیم؟ در همین راستا، در این مقاله می‌خواهیم به بررسی نحوه یادگیری و نکات مهمی که باید بدانید اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

توضیحی مختصر از بازار فارکس

فارکس یا FX  مجموعه‌ای از کلمات خارجی ارز و صرافی است. بازار فارکس و معامله در آن، فرآیند تبدیل یک ارز به ارز دیگر برای معامله است. بر اساس گزارش سه ساله بانک تسویه بین‌المللی (بانک جهانی برای بانک‌های مرکزی ملی)، در سال 2022، حجم روزانه جهانی معاملات فارکس به 7.5 تریلیون دلار رسید.

قبل از اینکه به این سوال شما مبنی بر اینکه فارکس را از کجا شروع کنیم پاسخ دهیم، لازم است بدانید که بازار فارکس محل داد و ستد ارزها است. منحصر به فردترین جنبه این بازار بین‌المللی این است که فاقد یک بازار مرکزی است. در عوض، معاملات ارز به صورت الکترونیکی در فرابورس (OTC) انجام می‌شود. به عبارتی دیگر، همه معاملات و تراکنش‌ها به جای معامله در یک صرافی متمرکز از طریق شبکه‌های کامپیوتری در میان معامله‌گران در سراسر جهان انجام می‌شود.

این بازار 24 ساعته و پنج روز و نیم هفته باز است. ارزها در سراسر جهان در مراکز مالی عمده فرانکفورت، هنگ کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ و تقریبا در هر منطقه زمانی معامله می‌شوند. به عبارتی دیگر، با پایان روز معاملاتی ایالات متحده، بازار فارکس در توکیو و هنگ کنگ آغاز می‌شود. به این ترتیب، بازار فارکس می‌تواند در هر ساعتی از روز بسیار فعال باشد و قیمت‌ها دائما در حال تغییر باشند.

یکی از جنبه‌های جالب بازارهای فارکس جهانی این است که هیچ ساختمان فیزیکی به عنوان محل معاملات عمل نمی‌کند. بلکه این بازار، مجموعه‌ای از پایانه‌های معاملاتی متصل و شبکه‌های کامپیوتری است. شرکت‌کنندگان در بازار فارکس، موسسات، بانک‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاران خرد سراسر جهان هستند.

مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس

مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس

بسیاری افراد قبل از طرح سوالی چون « فارکس را از کجا شروع کنیم؟» می‌خواهند بدانند که فرایند یادگیری فارکس چه مدت طول می‌کشد. مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس به عوامل زیادی مانند تجربه معامله‌گر، توانایی طبیعی و نوع روش‌های یادگیری مورد استفاده بستگی دارد. زمان خاصی برای یادگیری معاملات فارکس وجود ندارد. همه ‌چیز به خود معامله‌گر بستگی دارد. با این حال، عواملی وجود دارند که می‌توانند بر مدت زمان یادگیری فارکس تأثیر بگذارند. این عوامل عبارتند از:

1. سطح تعهد شما

میزان تعهدی که یک معامله‌گر دارد یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین مدت زمان یادگیری فارکس است. اگر یک معامله‌گر برای یادگیری فارکس، وقت نگذارد و تلاش مداومی نداشته باشد، بعید است که موفق شود.

2. مدت زمانی که در دسترس دارید

مقدار زمانی که یک معامله‌گر برای صرف یادگیری در اختیار دارد نیز یک عامل مهم است. اگر یک معامله‌گر، فقط چند ساعت در هفته را به یادگیری اختصاص دهد، نسبت به کسی که می‌تواند چندین ساعت در روز را صرف یادگیری کند، مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا فارکس را یاد بگیرد.

3. سطح تجربه شما

در ادامه پاسخ به این سوال که فارکس را از کجا شروع کنیم و چه مدت باید وقت بگذاریم باید گفت که اگر یک معامله‌گر، تازه وارد بازار فارکس شده باشد، واضح است که یادگیری آنها نسبت به فردی با سال‌ها تجربه، بیشتر طول می‌کشد. با این حال، حتی معامله‌گران با تجربه نیز باید وقت بگذارند و تلاش کنند تا از جدیدترین تغییرات بازار آگاه بمانند. مدتی از زمان خود را به توسعه مهارت‌هایی اختصاص دهید که برای انجام معاملاتی موفق در فارکس به آن نیاز دارید.

4. توانایی ذاتی شما

برخی از افراد به‌ طور ذاتی، معامله‌گران با استعدادی هستند و می‌توانند به‌ سرعت فارکس را یاد بگیرند و معامله در فارکس را با موفقیت انجام دهند. برخی دیگر ممکن است مجبور باشند زمان و تلاش بیشتری برای دستیابی به نتایج مشابه بگذارند. با این حال، لازم است به یاد داشته ‌باشید که همه افراد مثل هم نیستند و برخی افراد با سرعت بیشتر و برخی به کندی یاد می‌گیرند.

مراحل یادگیری فارکس

مراحل یادگیری فارکس

یادگیری فارکس را از کجا شروع کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که یادگیری فارکس، مراحلی دارد. به عنوان یک مبتدی، طبیعی است که وقتی برای اولین بار یادگیری فارکس را شروع می‌کنید، احساس ناراحتی کنید. اما این بدان معنا نیست که شما باید از این بازار دوری کنید. با طی کردن 5 مرحله‌ای که در زیر به آنها اشاره کرده‌ایم، می‌توانید کم کم فارکس را یاد گرفته و معامله کردن در بازار فارکس را آغاز کنید.

1. بدانید که چه چیزی بازار را هدایت می‌کند

وقتی نوبت به معامله ارزها می‌رسد، اولین چیزی که به عنوان یک مبتدی باید انجام دهید، این است که درباره بازار اطلاعات زیادی کسب کنید و آموزش ببینید. اگرچه بازار فارکس به شیوه‌ای بسیار شبیه به بازار سهام عمل می‌کند، عوامل صعود و نزول ارزها متفاوت است.

به عنوان مثال، یکی از عوامل متعددی که بازار ارز را هدایت می‌کند، محیط ژئوپلیتیک است. حتی یک توسعه کوچک می‌تواند یک اثر موج‌دار ایجاد کند و به شدت بر بازار فارکس تأثیر بگذارد. اگرچه ژئوپلیتیک نیز بر بازار سهام تأثیر می‌گذارد، اما به اندازه ارزها برجسته نیست. بنابراین، به عنوان یک مبتدی در معامله فارکس، باید به طور کامل، عوامل مختلفی را که بر بازار فارکس تأثیر می‌گذارند را تجزیه و تحلیل کرده و بشناسید.

نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که ارزها به صورت جفتی و نه به صورت مستقل معامله می‌شوند. برخی از جفت ارزهای مورد معامله در جهان عبارتند از USD-GBP، JPY-USD، USD-EUR و USD-INR. بنابراین، لازم است بدانید که هر یک از این جفت ارزها چگونه کار می‌کنند و چه چیزی باعث نزول و صعود آنها می‌شود.

2. کارگزار یا بروکر مناسبی را انتخاب کنید

در ادامه پاسخ به این سوال «فارکس را از کجا شروع کنیم» به مرحله انتخاب بروکر مناسب می‌پردازیم. انتخاب بروکر مناسب برای فارکس به اندازه آشنایی با نحوه معامله ارز، مهم است. همه کارگزاران سطح خدمات مشابه و عالی را ارائه نمی‌دهند یا همه آنها قابل اعتماد نیستند. بنابراین، ضروری است که مدتی را برای بررسی بروکرهای مختلفی که خدمات فارکس ارائه می‌دهند، صرف کنید.

یک بروکر فارکس ایده‌آل باید فرآیند افتتاح حساب آسان، پلتفرم معاملاتی ساده، خدمات پشتیبانی عالی از مشتری و کارمزد تراکنش پایینی داشته باشد. هنگام ارزیابی بروکرها، حتما به دفعات خرابی آنها توجه کنید. بروکرهایی که مدت زمان کوتاهی یا بدون توقف فعال هستند را باید انتخاب کنید، به ویژه از آنجایی که معاملات فارکس ثبات ندارد و به اجرای سریع معاملات و واکنش سریع نیاز دارد.

3. اهداف مالی خود را تعیین کنید

اهداف مالی خود را تعیین کنید

هنگامی که یک حساب معاملاتی فارکس با یک بروکر معتبر، پیدا و حساب خود را افتتاح کردید، گام بعدی این است که روی اهداف مالی خود کار کنید. به خود نگاه کنید و از خود بپرسید که امیدوارید با معامله در بازار فارکس به چه چیزی برسید. همچنین، قبل از خرید و فروش ارزهای واقعی، حتما ابتدا اهداف مالی خود را مشخص کنید.

به عنوان مثال، شما می‌توانید برای هر معامله فارکسی که انجام می‌دهید یک هدف یا برای هر روز یا هر ماه معامله، هدفی تعیین کنید. ایجاد این اهداف می‌تواند  به شما در ارائه یک برنامه معاملاتی کمک کند و معاملات خود را بسیار بهتر برنامه‌ریزی کند که در نهایت شما را به یک معامله‌گر بهتر تبدیل می‌کند.

نه تنها این نکته که فارکس را از کجا شروع کنیم اهمیت دارد بلکه اهداف شما از ورود به این بازار نیز مهم هستند. ورود به معاملات فارکس بدون هیچ هدف یا اهداف مشخصی به شما کمک نمی‌کند. بدون داشتن هدف، یافتن نقاط ورود و خروج مناسب از معامله بسیار دشوار می‌شود و شما را در برابر نوسانات بازار و حرکت پرنوسان بازار آسیب‌پذیر می‌کند.

4. در یک حساب دمو تمرین کنید

تمرین معامله فارکس را از کجا شروع کنیم؟ برای این کار پس از تعیین اهداف مالی خود و یادگیری نحوه تحلیل بازار، باید در یک حساب دمو یا مجازی معامله کنید. حساب دمو فرآیندی است که در آن شما ارزها را در یک محیط شبیه محیط واقعی  معامله می‌کنید. چندین ابزار آنلاین وجود دارد که یک محیط معاملاتی را شبیه‌سازی می‌کنند و به شما امکان می‌دهند با استفاده از حساب‌های آزمایشی معامله کنید.

با تمرین انجام معامله در یک حساب آزمایشی یا همان دمو می‌توانید به سرعت تکنیک‌ها و استراتژی‌های معاملاتی جدید را امتحان کنید. از آنجایی که شما با پول واقعی معامله نمی‌کنید، لازم نیست نگران از دست دادن پول در معاملات باشید. در عوض، می‌توانید به شکلی با کیفیت نحوه معامله را یاد بگیرید و برای تجزیه و تحلیل معاملات تلاش کنید. این کار می‌تواند بینش لازم در مورد نحوه انجام معاملات فارکس در حساب واقعی را به شما بدهد.

5. با مبلغ کم شروع به معامله کنید

با مبلغ کم شروع به معامله کنید

معامله واقعی فارکس را از کجا شروع کنیم؟ هنگامی که به صورت آزمایشی و مجازی به معامله جفت ارزها و دیگر مشتقات پرداختید و در حساب آزمایشی به سود رسیدید و نحوه معامله کردن را یاد گرفتید می‌توانید کم کم، معامله در یک حساب واقعی را آغاز کنید. با این حال، چند نکته را باید در نظر داشته باشید. نوسانات بازار فارکس بسیار زیاد است و گاهی اوقات منجر به نوسان شدید قیمت‌ها می‌شود. بنابراین، بهترین کار این است با استفاده از تنها مقدار کمی از کل مبلغ سرمایه‌گذاری خود، معامله در بازار فارکس را شروع کنید.

علاوه بر این، از آنجایی که معاملات فارکس عمدتا با اهرم انجام می‌شود، شما می‌توانید با واریز مقدار کمی پول، پوزیشن‌های بزرگی را باز کنید. به لطف چنین اهرم بالایی، در صورت انجام معاملاتی خوب از سود بالاتری برخوردار خواهید شد. با این حال، اگر معامله بر خلاف انتظارات شما پیش برود، به دلیل چنین اهرم‌های بالایی با ضررهای شدید روبرو می‌شوید. بنابراین، یک راهکار مناسب برای شروع معاملات این است که با مبلغ کم شروع کنید و در صورت کسب سود، مبلغ حساب خود را افزایش دهید.

سؤالات متداول

در انتهای این مطلب به پرتکرارترین و رایج‌ترین سوالاتی که کاربران مطرح می‌کنند پاسخ می‌دهیم:

1. بازار فارکس چیست؟

فارکس، بازاری است که به صورت 24 ساعته فعال بوده و بزرگترین بازار مالی جهان است و نه تنها بانک‌ها و موسسات و شرکت‌های بزرگ، بلکه سرمایه‌گذاران خود نیز می‌توانند در آن به معامله بپردازند.

2. فارکس را از کجا شروع کنیم؟

باید فارکس را از کجا شروع کنیم؟

در پاسخ به سوالاتی چون فارکس را از کجا شروع کنیم یا چگونه فارکس را شروع کنیم باید گفت که در ابتدا باید با مفاهیم تئوری و خود بازار فارکس آشنا شوید و سپس مراحل یادگیری را طی کنید و با تمرین معامله در حساب آزمایشی و سپس افتتاح حساب واقعی، فعالیت خود را آغاز کنید.

3. آیا شرکت در دوره آموزشی فارکس به من کمکی می‌کند؟

اگر یک دوره آموزشی مناسب و استادان مجرب انتخاب کنید و برای آن تلاش کنید و وقت بگذارید، قطعا به موفقیت خواهید رسید.

4. چقدر طول می‌کشد که فارکس را یاد بگیرم؟

مدت زمان یادگیری به عوامل مختلفی چون مقدار تلاش شما، توانایی ذاتی، میزان تعهد شما به رعایت نکات معامله و تجربه شما بستگی دارد.

 

نتیجه‌گیری

بسیاری کاربران، این سوال را مطرح کردند که فارکس را از کجا شروع کنیم؟ به همین منظور در این مطلب تلاش کردیم شما را با مراحل و نحوه یادگیری معامله در فارکس آشنا کنیم. اکنون بهتر است اولین قدم را بردارید و یادگیری خود را آغاز کنید. اگر معامله کردن را یاد بگیرید برای تنوع بخشیدن به سبد سهام خود، می‌توانید علاوه بر معاملات فارکس، در بازار بورس نیز فعالیت کنید و سود خود را افزایش دهید.

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش رایگان معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد