وبینار استراتژی‌های میلیونی (12 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۲۰ فروردین ۱۴۰۳
بروزرسانی: ۱۹ فروردین ۱۴۰۳

ثبت نام در دوره رایگان کربن

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۴۰۳
هاوینگ بیت کوین
5/5 - (2 امتیاز)

هاوینگ بیت کوین (Halving)، نامی برای یکی از مورد انتظارترین رویدادهای تاریخ بیت کوین است. در می‌2020، تعداد بیت کوینی (BTC) که در هر 10 دقیقه وارد گردش می‌شد – معروف به پاداش بلوک – به نصف مقدار قبلی خود کاهش یافت و از 12.5 به 6.25 رسید. این اتفاق، نقطه عطفی بود که به راحتی مشاهده شد، زیرا در هر 210.000 بلوک (تقریباً هر چهار سال) اتفاق می‌افتد و قبل از سال 2020 دو بار اتفاق افتاده بود.

احتمال به‌دست آوردن ارزهای جدید، چیزی است که توجه بسیاری را به این رویدادها جلب می‌کند. تعداد بیت‌کوین‌های جدیدی که وارد گردش می‌شوند کاهش می‌یابد، اما تقاضا در تئوری باید ثابت بماند و احتمالاً قیمت بیت‌کوین را بالا ببرد و بنابراین، این رویداد باعث ایجاد بحث‌های پرشور در مورد پیش‌بینی قیمت بیت کوین و نحوه واکنش بازار می‌شود.

مایکل دوبروفسکی، یکی از بنیانگذاران PoWx که یک موسسه غیرانتفاعی تحقیقاتی رمزارز است، می‌گوید: «تئوری این است که اگر استخراج‌کنندگان ارز کمتری برای فروش داشته باشند، بیت‌کوین کمتری برای خرید در دسترس خواهد بود (و احتمالا باعث افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد).»

هاوینگ بیت کوین چیست؟

بیت‌کوین‌های جدیدی که به‌عنوان پاداش‌های بلوکی وارد گردش می‌شوند، توسط تلاش‌های «ماینرها» تولید می‌شوند. ماینرهایی که از تجهیزات الکترونیکی گران‌قیمت برای کسب درآمد یا «Mine» استفاده می‌کنند. تقریباً هر چهار سال، تعداد کل بیت‌کوین‌هایی که استخراج‌کنندگان می‌توانند بدست بیاورند، نصف می‌شود.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

در سال 2009، این سیستم به ماینرهای موفق هر 10 دقیقه 50 بیت کوین پاداش می‌داد. پس از وقوع سه هاوینگ از آن زمان تا کنون، حالا به ازای هر 10 دقیقه، 6.25 بیت کوین توزیع می‌شود. زمانی که تعداد بیت کوین در گردش به 21 میلیون عدد برسد، این فرآیند به پایان خواهد رسید. تخمین زده می‌شود که این اتفاق در نزدیکی سال 2140 رخ خواهد داد.

چه کسی برنامه توزیع و هاوینگ بیت کوین را تعیین کرد؟

خالق بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو -که ممکن است یک فرد یا یک تیم باشد- حدود یک سال پس از انتشار این نرم افزار در جهان ناپدید شد. بنابراین، او یا آن‌ها (از این به بعد فقط با ضمیر «آن‌ها» پیش می‌رویم) دیگر حاضر نیستند توضیح دهند که چرا این فرمول خاص را برای افزودن بیت‌کوین جدید در حال گردش انتخاب کرده‌اند. اما ایمیل‌های اولیه که توسط ناکاموتو نوشته شده بود، افکار این شخصیت مرموز (شخصیت‌ها) را تا حدودی روشن کرده است.

اندکی پس از انتشار وایت پیپر بیت کوین، ناکاموتو روش‌های مختلفی را که سیاست پولی انتخابی آن‌ها (برنامه‌ای که استخراج کنندگان پاداش‌های بلوکی دریافت می‌کنند) می‌تواند انجام دهد، خلاصه کرده و در مورد شرایطی که تحت آن می‌تواند منجر به کاهش تورم شود (زمانی که قدرت خرید یک ارز افزایش می‌یابد) یا افزایش تورم (زمانی که قیمت کالاها و خدمات قابل خرید با ارز افزایش می‌یابد) را آشکار کرده است.

در آن زمان، ناکاموتو نمی‌دانست که چند نفر از پول دیجیتال جدید استفاده خواهند کرد. آن‌ها در مورد اینکه چرا فرمول خاصی را انتخاب کردند توضیح چندانی ندادند: “کوین‌ها باید در ابتدا به یک نحو مشخص توزیع شوند و نرخ ثابت، بهترین فرمول ممکن به نظر می‌رسد.”

ساتوشی ناکاموتو:

تیراژ کل 21000000 سکه خواهد بود. هنگامی که آن‌ها بلوک می‌سازند در گره‌های شبکه توزیع می‌شوند و مقدار آن هر 4 سال به نصف کاهش می‌یابد. 4 سال اول: 10,500,000 سکه 4 سال آینده: 5,250,000 سکه در 4 سال آینده: 2,625,000 سکه در 4 سال آینده: 1,312,500 سکه و غیره… .

در اکثر ارزهای دولتی، یک بانک مرکزی، مانند فدرال رزرو ایالات متحده، ابزارهایی در اختیار دارد که به آن امکان می‌دهد دلار را از گردش خود اضافه یا حذف کند. به عنوان مثال، اگر وضعیت اقتصادی کلی در حال فروپاشی باشد، فدرال رزرو می‌تواند میزان گردش را افزایش دهد و با خرید اوراق بهادار از بانک‌ها، وام دهی را تشویق کند. متناوبا، اگر فدرال رزرو بخواهد دلار را از اقتصاد حذف کند، می‌تواند اوراق بهادار خود را به فروش برساند.

خوب یا بد، عملکرد بیت کوین و دنیای آن کمی متفاوت است. برای مثال، برنامه عرضه آن کاملاً مشخص است و قبل تعیین شده است. برخلاف سیاست پولی ارزهای دولتی که از طریق فرآیندهای سیاسی و نهادهای انسانی آشکار می‌شوند، سیاست پولی بیت‌کوین در کدی نوشته می‌شود که در سراسر شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. تغییر آن مستلزم هماهنگی و توافق گسترده در جامعه کاربران بیت کوین است.

عملکرد بیت کوین

برخلاف بسیاری از ارزهای ملی که با آن‌ها آشنا هستیم، مانند دلار یا یورو، بیت کوین با عرضه ثابت و برنامه تورم قابل پیش‌بینی خود طراحی شده است، به گونه‌ای نهایتا تنها 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. این تعداد از پیش تعیین شده نهایتا ارز را محدود و کمیاب می‌کند و این کمبود در کنار کاربردی که ارز دارد، که تا حد زیادی بر ارزش بازار آن‌ها تأثیر می‌گذارد.”

یکی دیگر از جنبه‌های منحصر به فرد بیت کوین این است که ناکاموتو پاداش بلوک را برنامه‌ریزی کرده است تا در طول زمان کاهش یابد. این کار، روش دیگری است که در آن با هنجار سیستم‌های مالی مدرن، که در آن بانک‌های مرکزی عرضه پول را کنترل می‌کنند، متفاوت است. برخلاف نصف شدن تدریجی پاداش بلوک بیت کوین، عرضه دلار از سال 2000 تا کنون، تقریباً سه برابر شده است.

ناکاموتو سرنخ‌هایی از خود به جای گذاشت مبنی بر اینکه آن‌ها بیت کوین را به دلایل سیاسی ایجاد کردند. اولین بلوک بیت کوین عنوان یک مقاله روزنامه را دارد: “صدر اعظم 03/ژانویه/2009 تایمز در آستانه دومین کمک مالی برای بانک ها.”

بسیاری این بیانیه را به عنوان نشانه‌ای از عقاید و اهداف سیاسی ناکاموتو تفسیر کرده‌اند. اگر بیت کوین به طور گسترده مورد پذیرش قرار گیرد، به طور بالقوه می‌تواند قدرت بانک‌ها و دولت‌ها در مورد سیاست‌های پولی، از جمله کمک‌های مالی به موسسات در حال مبارزه را کاهش دهد. همان‌طور که با پاداش بلاک نشان داده شده است، هیچ نهاد مرکزی نمی‌تواند در بیت کوین خارج از برنامه دقیقی که خودش دارد، دخالت کند.

چرا هاوینگ بیت کوین اتفاق می‌افتد؟

در حالی که ساتوشی به صراحت دلایل هاوینگ‌ها را توضیح نداده است، بسیاری بر این باورند که این سیستم برای توزیع سریع کوین‌ها در ابتدا طراحی شده بود تا افراد را تشویق کند تا به شبکه بپیوندند و بلاک‌های جدید استخراج کنند. بر اساس این تئوری، پاداش‌های بلوک به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده بودند که در فواصل زمانی منظم به نصف کاهش یابد، زیرا ارزش هر کوینی که پاداش داده می‌شود، به احتمال زیاد با گسترش شبکه افزایش می‌یابد.

تئوری دیگر این است که فرایند نصف‌سازی برای کاهش تورم انجام شده است، بنابراین تعداد کوین‌های جدید پاداش در هر بلوک، از پیش تعیین شده‌اند. برخلاف سیستم پولی فیات که در آن چاپ بیش از حد توسط بانک‌های مرکزی می‌تواند منجر به کاهش مداوم ارزش پول شود، عرضه ثابت کل بیت‌کوین موجود و نرخ از پیش تعیین‌شده پاداش بیت‌کوین‌های جدید، از آن در برابر این خطر محافظت می‌کند.

یکی از انتقادات به طراحی بیت کوین – از جمله نصف شدن و عرضه محدود 21 میلیون سکه – این است که کاربران را تشویق می‌کند که به جای خرج کردن، پس‌انداز کنند، به این امید که ارزش کوین‌ها در طول زمان افزایش یابد. این کار ممکن است که در گذشته به چرخه‌های رونق و رکود دامن زده باشد، به طوری که کاربران کوین‌ها در سطوح کلیدی احتکار می‌کنند. برخی نیز به دلایل مشابه بیت کوین را با یک طرح هرمی (Ponzi) مقایسه کرده‌اند و استدلال می‌کنند که طراحی سیستم به طور نامتناسبی به کاربرانی که زودتر وارد شده‌اند، پاداش داده است.

تلفظ صحیح halving چیست؟

در مورد تلفظ صحیح این کلمه، باید گفت که شکل صحیح تلفظ، هَوینگ است. اما در فارسی، شکل هاوینگ بیشتر رایج است و کاربرد گسترده‌تری دارد. البته توجه کنید که گاهی برخی از افراد و منابع از اصطلاح هالوینگ هم استفاده می‌کنند. اما در هر حال باید توجه داشت که حرف L در لغت halving بیان نمی‌شود، تا حد امکان از کلمه هالوینگ استفاده نخواهیم کرد.

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

تعداد بیت‌کوین‌های جدید صادر شده به عنوان پاداش برای استخراج‌کنندگانی که یک بلوک جدید از تراکنش‌های معتبر را به بلاک چین بیت‌کوین اضافه می‌کنند، از سال 2009 هر چهار سال یک‌بار به نصف مقدار قبلی خود کاهش یافته است. پاداش اولیه 50 بیت کوین بود که امروز بیش از 1,000,000 پوند ارزش داشت. در حال حاضر، پاداش 6.25 بیت کوین، برابر با 224.693 پوند است.

اولین هاوینگ بیت کوین چه زمانی بود؟

اولین هاوینگ بیت کوین چه زمانی بود؟

اولین هاوینگ بیت کوین در نوامبر 2012 اتفاق افتاد. نصف شدن بعدی در جولای 2016 و آخرین هاوینگ در می‌2020 بود. زمانی که بیت کوین در سال 2009 عرضه شد، پاداش یا یارانه ماینینگ از 50 بیت کوین به ازای هر بلوک شروع شد. با هر بار نصف شدن جدید، این مقدار به نصف کاهش می‌یابد. آخرین نصف شدن در سال 2140 رخ خواهد داد. در آن زمان، 21 میلیون بیت کوین در گردش خواهد بود و هیچ کوین دیگری ایجاد نخواهد شد. از آنجا، ماینرها فقط با کارمزد تراکنش پرداخت خواهند شد.

ریچارد بیکر، مدیر عامل ماینرها و ارائه‌دهنده خدمات بلاک چین TAAL Distributed Information Technologies، اشاره می‌کند که ماینرها ممکن است پس از نصف شدن بعدی، قدرت پردازش تراکنش را از BTC دور کنند، زیرا آن‌ها به دنبال کارمزد تراکنش‌های بیشتری در جاهای دیگر هستند تا درآمد از دست رفته بیت کوین را جبران کنند.

از سوی دیگر، کارشناسان می‌گویند، تعداد ماینرهای کمتر به معنای امنیت کمتر شبکه است. همچنین پاتریشیا ترومپیتر، مدیر عامل ماینر ارز دیجیتال Sphere 3D Corp، خاطرنشان می‌کند که نصف کردن پاداش استخراج کنندگان را کاهش می‌دهد، اما به همان اندازه عرضه سکه‌های جدید را بدون کاهش تقاضا، کاهش می‌دهد.

او می‌گوید: «اگر تئوری اقتصادی، که از لحاظ تاریخی برای بیت‌کوین وجود دارد، درست باشد، قیمت بیت‌کوین باید در واکنش به شوک عرضه به‌طور چشمگیری افزایش یابد. اگرچه، هنوز بحث بر سر این است که آیا حرکت تاریخی قیمت در هنگام هاوینگ در اثر فرایند نصف شدن بوده است یا خیر. قیمت‌های بالاتر انگیزه‌ای برای استخراج کنندگان برای ادامه پردازش تراکنش‌های بیت کوین خواهد بود.»

از زمان شروع بیت کوین، پاداش هر چهار سال یکبار کاهش می‌یابد:

رویداد زمان پاداش بلاک ارزش در ماه قبل ارزش در سال بعد
معرفی بیت کوین January 3, 2009 50 بیت کوین
اولین هاوینگ November 28, 2012 25 بیت کوین $10.26 $1,003.38
دومین هاوینگ July 9, 2016 12.5 بیت کوین $583.11 $2,608.10
سومین هاوینگ May 11, 2020 6.25 بیت کوین $6,909.95 $55,847.24

تاریخ بعدی هاوینگ بیت کوین چه زمانی است؟

الگوریتم بیت کوین دیکته می‌کند که نصف شدن بر اساس ایجاد تعداد خاصی از بلوک‌ها اتفاق بیفتد. با نرخ فعلی، انتظار می‌رود تاریخ هاوینگ بیت کوین معادل با 15 آوریل 2024 یا حدود آن باشد. با توجه به اینکه تاریخ Halving بر اساس نرخ معاملات جاری است، تاریخ‌های هاوینگ را صرفا می‌توان تا حدودی پیش‌بینی کرد.

هر گونه تسریع در نرخ معاملات، تاریخ Halving را به جلو می‌برد. کارشناسان می‌گویند ماهیت تا حدودی قابل پیش‌بینی هاوینگ بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که شوک بزرگی برای شبکه نباشد. اما این بدان معنا نیست که شوک معاملاتی پیرامون Halving بعدی بیت کوین وجود نخواهد داشت.

راب چانگ، مدیرعامل Gryphon Digital Mining، یک ماینر خصوصی بیت کوین، می‌گوید: «از لحاظ تاریخی، نوسانات زیادی در قیمت بیت کوین وجود دارد که منجر به رویداد Halving و اتفاقات پس از آن می‌شود. با این حال، قیمت بیت کوین معمولاً چند ماه بعد به طور قابل توجهی بالاتر می‌رود.»

در حالی که بسیاری از عوامل دیگر بر قیمت بیت‌کوین تأثیر می‌گذارند، به نظر می‌رسد که رویدادهای نصف شدن معمولاً پس از کاهش نوسانات اولیه برای ارز دیجیتال، تا حدود زیادی صعودی هستند. بیکر می‌گوید سرمایه‌گذاران باید در مورد Halving بعدی بیت کوین محتاط باشند. اگرچه کمبود عرضه می‌تواند باعث افزایش قیمت شود، اما کاهش فعالیت Mining از سوی دیگر، می‌تواند باعث کاهش قیمت شود.

ویزبرگر می‌گوید: «اما نکته کلیدی که سرمایه‌گذاران باید در نظر بگیرند، تاریخ‌های خاصی که برای رویداد Halving در نظر گرفته می‌شوند نیست، بلکه تمرکز بر رشد کلی شبکه است. تا زمانی که شبکه به رشد خود ادامه دهد، احتمال اینکه بیت کوین به عنوان یک ذخیره جهانی ارزش پتانسیل خود را حفظ کند، افزایش می‌یابد.»

هاوینگ بیت کوین چگونه بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد؟

هاوینگ بیت کوین توجه زیادی را به خود جلب می‌کند، زیرا بسیاری معتقدند که منجر به افزایش قیمت می‌شود. اما حقیقت این است که هیچ کس دقیق نمی‌داند که قرار است چه اتفاقی بیفتد. بیت کوین تاکنون سه بار دچار هاوینگ شده است که می‌توانیم از آن‌ها به عنوان نمونه‌ای برای تغییر در نرخ و قیمت ارز بیت کوین استفاده کنیم.

هاوینگ بیت کوین چگونه بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد؟

هاوینگ سال 2012 اولین نمایش از نحوه واکنش بازارها به برنامه عرضه غیرمتعارف ناکاموتو را ارائه کرد. تا آن زمان، جامعه بیت‌کوین نمی‌دانست که کاهش ناگهانی پاداش‌ها چگونه بر شبکه تأثیر می‌گذارد. همانطور که مشخص شد، مدت کوتاهی پس از نصف شدن، قیمت شروع به افزایش کرد.

هاوینگ دوم در سال 2016 بسیار پیش‌بینی شده بود، سایت‌هایی مانند CoinDesk یک وبلاگ زنده از این رویداد را راه‌اندازی کردند و سایت Blockchain.com نیز یک “شمارش معکوس” را به راه انداخت. وقوع هر هاوینگ در گذشته، باعث گمانه زنی‌های شدیدی در مورد چگونگی تأثیر این رویداد بر قیمت بیت کوین شده است. در 16 ژوئیه 2016، در روز مربوط به دومین هاوینگ، قیمت بیت کوین 10 درصد کاهش یافت و به 610 دلار رسید، اما پس از آن به حالت قبل بازگشت.

اگرچه تاثیر فوری بر قیمت بیت کوین اندک بود، اما بازار در نهایت پس از هایونگ دوم، واکنش قابل توجهی نشان داد. برخی استدلال می‌کنند که افزایش بیت کوین قیمت در آن سال، نتیجه نهایی هاوینگ بوده است. تئوری آن‌ها این است که وقتی عرضه بیت کوین کاهش می‌یابد، تقاضا برای بیت کوین ثابت می‌ماند و قیمت را بالا می‌برد.

با نگاهی به قیمت بیت کوین 365 روز پس از هاوینگ دوم، می‌توانیم شاهد افزایش 284 درصدی آن و رسیدن قیمت به 2506 دلار باشیم. با نگاهی به هاوینگ اخیر، می‌توانیم شاهد ادامه عملکرد صعودی قیمت بیت کوین یک سال پس از وقوع رویداد باشیم. قیمت این بار بیش از 559 درصد افزایش یافت.

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر دیگر ارزهای دیجیتال

بیت کوین ارز در دنیای جذاب و هیجان‌انگیز ارزهای دیجیتال است. آشنایی و سرمایه‌گذاری در این ارز مهم و جذاب، افراد را با سایر ارزهای دیجیتال هم آشنا می‌سازد. به طور معمول، بعد از رشدهای چشمگیر و قابل توجه در بازار بیت کوین، ارزش سایر ارزهای دیجیتال هم افزایش می‌یابد، در بازار رمزارزها چنین اتفاقی را تحت عنوان آلت سیزن می‌شناسیم. بعد از هر بار هاوینگ، توجه سرمایه‌گذاران و تریدرها ابتدا به بیت کوین و بعد از آن به سایر ارزهای دیجیتال جذب می‌شود و به طور معمول شاهد این اتفاق هستیم که اوج قیمتی آلت کوین‌ها هم در بازه زمانی مربوط به چرخه‌های ۴ ساله هاوینگ بیت کوین اتفاق می‌افتد.

کدام ارزهای دیجیتال هاوینگ دارند؟

توجه کنید که رمزارز بیت کوین، تنها موردی نیست که از Halving استفاده می‌کند. کوین‌هایی که از این رمزارز محبوب، یعنی بیت کوین فورک شده‌اند نیز از فرایند هاوینگ استفاده می‌کنند. بیت کوین کش (BCH)، بیت کوین گلد (BTG)  و بیت کوین ساتوشی ویژن (BSV) نمونه‌هایی از این رمزارزها هستند.

  • لایت کوین (LTC)
  • دش (DASH)
  • موناکوین (MONA)
  • زی‌کش (ZEC)
  • هورایزن (ZEN)
  • ورج (XVG)

اثرات اقتصادی هاوینگ بیت کوین

اثرات اقتصادی هاوینگ بیت کوین

اثرات اقتصادی هاوینگ بیت کوین عمیق است و بر طراحی تورم زدایی و تأثیر آن بر پویایی بازار تأکید دارد. از لحاظ تاریخی، رویدادهای Halving با روند صعودی قیمت بیت کوین مرتبط بوده‌اند. این الگو در درجه اول به دلیل کاهش سرعت ایجاد بیت کوین‌های جدید است و در زمانی که تقاضا ثابت می‌ماند یا افزایش می‌یابد، عرضه را محدود می‌کند. چنین کمبودی می‌تواند جذابیت بیت کوین را به عنوان یک ذخیره دیجیتال افزایش دهد و باعث مقایسه آن با فلزات گرانبها مانند طلا شود.

علاوه بر این، پیش‌بینی و گمانه‌زنی پیرامون این رویدادها اغلب به فعالیت بازار و علاقه سرمایه‌گذاران دامن می‌زند و بر حرکت قیمت‌ها تأثیر بیشتری می‌گذارد. این تعامل چرخه‌ای بین Halving و پویایی بازار بر تعادل پیچیده میان عرضه و تقاضا تأکید می‌کند و نقش آن را به عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری قانع‌کننده در چشم‌انداز مالی گسترده‌تر پررنگ‌تر می‌کند.

نحوه معامله طبق هاوینگ بیت کوین

هر بار که بیت کوین نصف می‌شود، نرخ عرضه نیز به طور موثر نصف می‌شود. وقتی سطح تقاضا برای یک دارایی ثابت می‌ماند اما عرضه کاهش می‌یابد، ارزش دارایی افزایش می‌یابد. معامله‌گران به دنبال بهره‌برداری از این اتقاق با سرمایه‌گذاری در بیت کوین قبل از Halving پیش‌بینی شده در آوریل آینده هستند، به این امید که ارزش دارایی‌های آن‌ها افزایش یابد.

بعد از آخرین رویداد هاوینگ بیت کوین در سال 2140 چه اتفاقی می‌افتد؟

انتظار می‌رود آخرین رویداد هاوینگ بیت کوین در حدود سال 2140 رخ دهد، که نشان دهنده پایان انتشار بیت کوین جدید با استخراج 21,000,000 بیت کوین است. این شبکه به اتکای کامل به کارمزد تراکنش به عنوان انگیزه‌ای برای ماینرها تغییر خواهد کرد. اثرات بلندمدت بر قیمت، امنیت و نقش بیت کوین در سیستم مالی جهانی همچنان موضوع حدس و گمان است و به عوامل مختلفی از جمله تحولات فناوری و شرایط اقتصادی گسترده‌تر بستگی دارد.

چگونه برای یک هاوینگ بیت کوین آماده شویم؟

خب تا اینجای مقاله فرا گرفتیم که هاوینگ چیست، چرا رخ می‌دهد اولین بار چه زمانی رخ داده و احتمالا برای بار چهارم چه زمانی رخ خواهد داد. همچنین مسائل مرتبط دیگری را نیز پوشش دادیم. اما حالا که به یک درک نسبتا خوب و مناسب از این رویداد مهم رسیده‌ایم؛ یک سوال مهم ایجاد می‌شود و آن این است که هنگام وقوع این رخداد، ما باید چه کاری انجام دهیم؟ پاسخ به نسبت این که شما سرمایه‌گذار باشید یا ماینر، متفاوت است و در ادامه برای هر دو گروه، راهکارهایی را ارائه می‌کنیم.

استراتژی برای سرمایه‌گذاران برای هاوینگ بیت کوین

استراتژی برای سرمایه‌گذاران برای هاوینگ بیت کوین

1. تحقیق و تجزیه و تحلیل

از زمان رویدادهای Halving آینده و تغییرات تاریخی قیمت در اطراف هاوینگ گذشته مطلع باشید. روندهای بازار، احساسات سرمایه‌گذار و شاخص‌های اقتصادی گسترده‌تری را که ممکن است بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارند، تجزیه و تحلیل کنید.

2. تنوع سبد

تنوع سبد سرمایه‌گذاری خود را برای کاهش ریسک‌های مرتبط با نوسانات بیت کوین حفظ کنید. در حالی که Halving ممکن است منجر به افزایش قیمت شود، اما باز هم تضمینی وجود ندارد و تنوع سبد سرمایه‌گذاری می‌تواند به محافظت از سرمایه شما کمک کند.

3. چشم انداز بلندمدت

یک استراتژی سرمایه‌گذاری بلند مدت اتخاذ کنید. قیمت بیت کوین می‌تواند در کوتاه‌مدت بسیار نوسانی باشد، اما در بلندمدت رشد قابل‌توجهی را نشان داده است، به‌ویژه پس از رویدادهای Halving.

4. مدیریت ریسک

اهداف سرمایه‌گذاری روشن و سطوح تحمل ریسک واضحی را تعیین کنید. از دستورات توقف ضرر استفاده کنید و فقط معادل با آنچه که به راحتی می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری کنید، زیرا بازارهای ارزهای دیجیتال غیرقابل پیش‌بینی هستند.

آنچه ماینرها باید قبل و بعد از هاوینگ بیت کوین بدانند

1. ارتقاء بهره‌وری

قبل از Halving، سخت افزار استخراج خود را ارزیابی کرده و احتمالاً بهتر است که آن را به مدل‌های کم مصرف‌تر ارتقا دهید. این امر می‌تواند به حفظ سودآوری با کاهش پاداش‌های بلوک کمک کند.

2. تجزیه و تحلیل هزینه

هزینه‌های عملیاتی خود، از جمله برق و تعمیر و نگهداری دستگاه را ارزیابی کنید. با کاهش پاداش‌ها، عملیات کم‌هزینه‌تر موقعیت بهتری برای سودآور ماندن خواهند داشت.

3. برنامه‌ریزی استراتژیک

یک استراتژی برای رویداد هاوینگ ایجاد کنید. این امر می‌تواند شامل نگه داشتن بیت کوین‌های استخراج شده (در انتظار افزایش قیمت) یا تنظیم دستگاه ماینینگ خود برای ماندن در رقابت باشد.

جمع‌بندی

در نتیجه، هاوینگ بیت کوین به عنوان یک رویداد اساسی در جهان ارزهای دیجیتال، تأثیرات قابل توجهی بر بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال داشته است. این رویداد باعث کاهش نرخ تولید بیت کوین و افزایش نرخ تقاضا می‌شود که به تبدیل آن به یک منبع قابل توجه برای سرمایه‌گذاران و تازه‌واردان در دنیای مالی کمک می‌کند.

همچنین هاوینگ بیت کوین ممکن است بر دیگر ارزهای دیجیتال نیز اثرگذار باشد و این ارزها نیز ممکن است هاوینگ‌های مشابهی تجربه کنند. بنابراین، درک عمیق‌تر از این پدیده و تأثیرات آن بر بازار ارزهای دیجیتال برای همه سرمایه‌گذاران ضروری است.

سوالات متداول

سوالات متداول هاوینگ بیت کوین

آیا بیت کوین در سال 2024 دچار هاوینگ می‌شود؟

بله، شبکه بیت کوین برای یک رویداد نصف شدن در سال 2024 تنظیم شده است. این موضوع یک رویداد مهم و برنامه‌ریزی شده در پروتکل بیت کوین است که تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد. رویداد نصف شدن جزئی از طراحی بیت کوین است که هدف آن کاهش نرخ ورود بیت کوین‌های جدید به گردش است و در نتیجه بر پویایی عرضه کلی این ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارد.

آیا هاوینگ بیت کوین باعث افزایش قیمت آن می‌شود؟

از نظر تئوری، رویداد هاوینگ بیت کوین، نرخ ایجاد بیت کوین‌های جدید را کاهش می‌دهد و در نتیجه، به طور بالقوه می‌تواند قیمت را به دلیل کاهش عرضه کوین‌های جدید افزایش دهد. این موضوع بر اساس اصول اولیه عرضه و تقاضا است: اگر تقاضا ثابت بماند در حالی که عرضه کاهش یابد، قیمت باید افزایش یابد. از لحاظ تاریخی، قیمت بیت کوین به دنبال رویدادهای نصف شدن تمایل به افزایش داشته است، اگرچه بسیاری از عوامل دیگر در بازار نقش دارند و تضمینی برای حفظ این الگو نیست.

هاوینگ بیت کوین خوب است یا بد؟

خوب یا بد بودن هاوینگ بیت کوین به دیدگاه شما بستگی دارد. برای ماینرها، می‌توان آن را در کوتاه‌مدت به طور بالقوه بد دانست، زیرا پاداش آن‌ها برای استخراج بلوک‌های جدید به نصف مقدار قبلی خود کاهش می‌یابد. اگر قیمت بیت‌کوین برای جبران پاداش‌های کاهش‌یافته افزایش پیدا نکند، استخراج ممکن است برای برخی بی‌سود باشد.

از سوی دیگر، Halving را می‌توان برای سرمایه‌گذاران خوب دانست، زیرا عرضه بیت کوین‌های جدید را کاهش می‌دهد، که در صورت قوی ماندن تقاضا می‌تواند منجر به افزایش قیمت شود. علاوه بر این، رویدادهای نصف شدن قابل پیش‌بینی هستند و در پروتکل بیت‌کوین گنجانده شده‌اند و به کمبود بیت‌کوین و ماهیت کاهش تورم کمک می‌کنند، ویژگی‌های کلیدی که بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین را جذب می‌کند.

قیمت بیت کوین پس از Halving سال 2024 چقدر خواهد شد؟

از لحاظ تاریخی، قیمت بیت‌کوین به طور کلی در ماه‌ها و سال‌های پس از یک رویداد Halving افزایش چشمگیری داشته است، جایی که تولید بیت‌کوین‌های جدید به نصف مقدار قبلی خود کاهش یافته است. پس از هاوینگ اولیه در نوامبر 2012، بیت کوین از 12 دلار آمریکا به بیش از 1150 دلار در سال 2013 رسید. در هاوینگ دوم، بیت کوین از 650 دلار به تقریبا 20 هزار دلار در سال 2017 و سومین هاوینگ از 8500 دلار در سال 2020 به افزایش یافت و به بیش از 65000 دلار در اواخر سال 2021 رسید.

اثرات قیمتی هاوینگ به طور کلی فوری نیستند و با وجود تأثیر بسیاری از موارد دیگر بر قیمت بیت کوین، نمی‌توان گفت که چقدر این هاوینگ بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارد. گرچه روندهای گذشته جالب هستند، اما نتایج آینده را تضمین نمی‌کنند. سرمایه‌گذاری در بیت کوین ریسک دارد، بنابراین انجام تحقیقات مناسب و دقیق و همچنین جستجو برای دریافت مشاوره مالی دقیق، مهم است.

آیا باید بیت کوین را قبل از هاوینگ بخریم یا بعد از هاوینگ؟

تصمیم‌گیری در مورد خرید بیت کوین قبل یا بعد از یک رویداد نصف شدن، مستلزم در نظر گرفتن واکنش‌های احتمالی بازار است. برخی از سرمایه‌گذاران تصمیم می‌گیرند قبل از وقوع این رویداد مهم، با پیش‌بینی افزایش قیمت‌ها به دلیل تنگ شدن سمت عرضه در بازار، خرید کنند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند تا بعد از رویداد منتظر بمانند تا از تعدیل‌های قیمت پس از نصف‌سازی سرمایه‌گذاری کنند و به‌دلیل فروش اولیه پس از وقوع رویداد، قیمت‌های بالقوه پایین‌تر را داشته باشند.

بازار ارزهای دیجیتال غیرقابل پیش‌بینی است و اگرچه روندهای تاریخی می‌توانند بینش‌هایی را ارائه دهند، اما نتایج آتی را تضمین نمی‌کنند. سرمایه‌گذاری در بیت کوین، چه قبل و چه بعد از هاوینگ، باید بر اساس درک جامعی از بازار و اهداف مالی شما باشد.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد