وبینار استراتژی‌های میلیونی (29 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت

مفهوم بازار گاوی و خرسی چیست؟

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۴۰۲
بازار گاوی و خرسی
3.7/5 - (3 امتیاز)

اگر می‌خواهید در بازارهای مالی فعالیت کنید و به نتایج خوبی برسید، باید اصطلاحات بازار خرسی و گاوی را درک کنید. این دو اصطلاح به چه معنا است؟ بازار گاوی و خرسی به حرکات قیمت در بازار اطلاق می‌شود که هر کدام خلاف جهت دیگری حرکت می‌کنند. این دو نوع بازار به سرمایه گذاران یک دید کلی از آنچه در بازار در یک دوره اتفاق می‌افتد ارائه دهد و روند صعودی یا نزولی را مشخص می‌کند. از همین رو، در این مطلب می‌خواهیم به بررسی بازار گاوی و خرسی و مشخصات و نکاتی که باید رعایت کنید اشاره کنیم

بازار گاوی چیست؟

یک تعریف ساده از بازار گاوی این است که قیمت‌ها در حال افزایش هستند و سرمایه‌گذاران انتظار دارند که این روند ادامه یابد. هیچ روش خاصی برای ارزیابی زمان شروع بازارهای گاوی وجود ندارد، اما برخی تحلیلگران می‌گویند زمانی که قیمت یک شاخص مهم مانند S&P 500 (SPX) نسبت به پایین‌ترین قیمت اخیر خود 20 درصد افزایش یابد این اتفاق رخ می‌دهد.  بازار گاوی معمولاً با دوره‌هایی که اقتصاد قوی است و بازارها در حال صعود هستند همسو است. با این حال، شناسایی یک بازار گاوی همیشه راحت نیست و بیشتر افراد، پس از پایان روند صعودی بازار، آن را شناسایی می‌کنند.

بازار گاوی چیست؟

یک بازار گاوی با افزایش سطح قیمت، افزایش حمایت از قیمت، افزایش حجم معاملات یا عبور از سطوح مهم قیمت همراه است. یک بازار گاوی پس از پایان بازار خرسی رخ می‌دهد. پس از اینکه بازار به پایین‌ترین حد نزولی خود رسید، یک بازار صعودی جدید شکل می‌گیرد.

بنابراین، اگر روند صعودی باشد، بازار گاوی و اگر روند نزولی باشد، بازار خرسی محسوب ‌می‌شود. بازار گاوی یک بازار رو به ‌رشد است که در آن شرایط اقتصادی معمولاً مساعد است.

بازارهای گاوی ممکن است چندین سال ادامه داشته ‌باشد. طولانی‌ترین بازار گاوی، حدود 11 سال طول کشید. این دوره از سال 2009، در طول پایان رکود بزرگ تا سال 2020 ادامه داشت و با شروع همه‌گیری کووید 19 متوقف شد.

بازار خرسی چیست؟

وقتی قیمت‌ها برای مدت طولانی کاهش یابد و انتظار می‌رود که بازار به روند نزولی خود ادامه دهد، به آن، بازار خرسی گفته می‌شود. در این موارد، ضرب المثل قدیمی وجود دارد که هر رالی مانند یک فرصت فروش است.

محققان بازار معتقدند که بازار گاوی و خرسی عکس یکدیگر عمل می‌کنند. بازار خرسی زمانی ایجاد می‌شود که قیمت‌ها از بالاترین سطح اخیر، به میزان 20 درصد کاهش یابند. شاخص‌های سهام مانند S&P 500 یا داوجونز می‌توانند منجر به ایجاد بازار خرسی شوند و سهام‌های دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

خصوصیات بازار گاوی و خرسی

خصوصیات بازار گاوی و خرسی

سرمایه‌گذاران اغلب به انعطاف‌پذیری بازار و عملکرد آن در آینده در طول یک دوره بازار گاوی اعتقاد دارند. بنابراین، آنها معمولاً خرید سهام خود را افزایش می‌دهند و سرمایه خود را نگه می‌دارند. یک اقتصاد قوی با نرخ اشتغال بالا، تولید ناخالص داخلی رو به افزایش (GDP) و عملکرد عالی اقتصادی، معمولاً در بازار گاوی یا صعودی رخ می‌دهد. برخی از ویژگی‌های رایج بازارهای گاوی عبارتند از:

 • سرمایه‌گذاران نسبت به قیمت سهام خوش‌بین هستند.
 • حتی زمانی که اخبار منفی درباره وضعیت یا یک ارز یا سهام خاص وجود دارد، قیمت آن افزایش می‌یابد.
 • این افزایش قیمت به نحوی است که حتی اگر شرکتی، عملکرد ضعیفی داشته ‌باشد باز هم از افزایش قیمت سود می‌برد.
 • اقتصاد در وضعیت خوبی به سر می‌برد و از نشانه‌های آن رشد سه ماهه تولید ناخالص داخلی (GDP) و کاهش نرخ بیکاری است.
 • نرخ‌های بهره به ‌گونه‌ای افزایش نمی‌یابد که تهدیدی برای رشد بازار باشند.

بازار گاوی اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که نرخ‌های بهره نسبتاً پایین هستند، تنش‌های ژئوپلیتیکی خیلی شدید نیست و تورم به دارایی مردم آسیب نمی‌زند. صعودی بودن روند در بازار گاوی به این معنی نیست که هرگز دوره بدی وجود ندارد، بلکه بدین معنی است که ارزهای دیجیتال و جفت ارزها و شاخص‌ها به شکلی سریع به وضعیت عادی خود باز می‌گردند و نسبت به اخبار بد، انعطاف‌پذیری نشان می‌دهند.

به‌ طور کلی، یکی از تفاوت‌های بازار گاوی و خرسی این است که عموم معامله‌گران و سرمایه‌گذاران درباره بازار و رشد اقتصادی آن در آینده اعتماد دارند. در نتیجه، در بازار گاوی، هر نزولی مانند یک فرصت خرید به نظر می‌رسد.

بازارهای گاوی به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند تا دارایی خود را افزایش دهند. اما از سوی دیگر ممکن است منجر به اعتماد بیش از حد و این باور اشتباه شود که قیمت‌ها هرگز پایین نمی‌آید. در نتیجه، باید بدانید که این روند روزی به پایین می‌رسد.

خصوصیات بازار خرسی

خصوصیات بازار خرسی

یک بازار خرسی با افت طولانی مدت ‌قیمت ارز دیجیتال یا جفت ارز و یا شاخص‌های اصلی در بازارهای مالی تعریف می‌شود. این نوع بازار زمانی اتفاق می‌افتد که یک شاخص مهم، 20 درصد یا بیشتر در مقایسه با بالاترین قیمت اخیر خود، کاهش یابد.

در بازارهای خرسی معمولا سقوط بسیار شدیدی تجربه می‌شود. در بازار خرسی، سرمایه‌گذاران به فروش ارز و دارایی ادامه می‌دهند و این اقدام، قیمت‌ها را بسیار بیشتر کاهش می‌دهد. در نهایت، سرمایه‌گذاران در صورتی که سهام‌ها یا ارزهایی با قیمت‌های جذاب پیدا کنند، آنها را خریداری کرده و به ‌طور رسمی به بازار خرسی پایان می‌دهند. یکی از تفاوت‌های بازار گاوی و خرسی در ویژگی‌های آنها است. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • سرمایه‌گذاران نسبت به قیمت سهام بدبین هستند.
 • اخبار مثبت درباره اقتصاد یا یک سهم خاص، روی قیمت و بازار تاثیری ندارد.
 • سهام‌ها و ارزها به شکلی گسترده فروخته می‌شود و قیمت اکثر آنها سقوط می‌کند، حتی اگر یک شرکت، عملکرد خوبی داشته باشد.
 • نرخ بهره در این دوره افزایش می‌یابد.
 • سود شرکت‌ها پایین بوده و وضعیت اقتصاد رو به زوال است.
 • در بازار خرسی، گاهی اوقات قیمت‌ها برای مدتی افزایش می‌یابند که به آن جهش گربه مرده گفته می‌شود. اما این روند صعودی معمولا دوام نمی‌آورد و روند نزولی دوباره از سر گرفته می‌شود.
 • بازار نزولی ناشی از عوامل مختلفی مانند رکود اقتصادی، تنش‌های ژئوپلیتیکی، عملکرد ضعیف شرکت یا اخبار منفی بازار نشات می‌گیرد. سرمایه‌گذاران نمی‌خواهند دارایی خود را از دست دهند و اغلب سعی می‌کنند با فروش دارایی‌ها، میزان ریسک را کاهش دهند.

با همه این‌ها، بازارهای خرسی، جنبه‌های مثبتی هم دارند. سرمایه‌گذاران بلندمدت می‌توانند با رسیدن قیمت‌ها به پایین‌ترین حد خود، سهام یا ارز دیجیتال را خریداری کرده و با افزایش مجدد قیمت از خرید آن سود ببرند.

اقدامات لازم در بازارهای خرسی و گاوی

اقدامات لازم در بازارهای خرسی و گاوی

شناسایی بازار خرسی بر اساس کاهش درصدی قیمت‌ها نسبت به اوج آن است. رایج‌ترین معیار مورد استفاده کاهش قیمت 20 درصدی آن نسبت به اوج قیمت آن است.

در طول یک بازار خرسی، علاوه بر محتاط بودن باید یک استراتژی سرمایه‌گذاری مناسب داشته ‌باشید. برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است از تریدها و معاملات کوتاه‌مدت هنگام کاهش قیمت‌ها در بازار خرسی سود ببرند، در حالی که برخی دیگر بر محافظت از سرمایه خود و حفظ چشم‌انداز بلندمدت تمرکز می‌کنند.

با این حال، اغلب اوقات، یک بازار گاوی و خرسی تنها زمانی قابل شناسایی است که در پایان روند صعودی یا نزول خود باشد و به پایین‌ترین یا بالاترین حد خود رسیده باشد. در نتیجه، بسیاری از سرمایه‌گذاران، به ‌ویژه مبتدیان، دیر وارد بازار نزولی می‌شوند، یعنی در زمانی که بازار دوباره وارد روند صعودی می‌شود.

مهم است که به یاد داشته‌ باشید که یک بازار خرسی، بخشی طبیعی از چرخه بازار است و می‌تواند با یک بازگشت و شروع یک بازار صعودی همراه شود. سرمایه‌گذاران بلند مدت اغلب از بازار نزولی به ‌عنوان فرصتی برای خرید دارایی‌های با کیفیت در قیمت‌های پایین‌تر استفاده می‌کنند.

اقدامات لازم در یک بازار گاوی

در یک بازار گاوی، یک اقدام ایده‌آل این است که در اوایل روند (در صورت امکان) از مزیت افزایش قیمت‌ها استفاده کند و پس از رسیدن به اوج خود، آنها را بفروشد. در طول بازار گاوی، هر گونه ضرر باید جزئی و موقت باشد. یک سرمایه‌گذار معمولاً می‌تواند به طور فعال و با اطمینان بیشتر برای معامله و خرید ارز دیجیتال یا دارایی‌های دیگر اقدام کند و سود خوبی بدست آورد.

اقدامات لازم در بازار خرسی

با این حال، در یک بازار خرسی، احتمال ضرر بیشتر است، زیرا قیمت‌ها به طور مداوم ارزش خود را از دست می‌دهند و پایان روند نزولی مشخص نیست. حتی اگر با امید به صعود مجدد بازار برای خرید اقدام کنید، احتمالاً قبل از وقوع هرگونه تغییری، ضرر خواهید کرد. بنابراین، بهتر است خلاف جهت بازار معامله نکنید و با فروش جفت ارز‌ها یا ارز دیجیتال و دیگر دارایی‌ها از بازار سود کسب کنید.

علاوه بر این، معامله‌گران می‌توانند از بازار گاوی و خرسی ارز دیجیتال و فارکس از پوزیشن‌های خرید و فروش کوتاه‌مدت و کاهش و افزایش قیمت سود ببرند. راه‌های مختلفی برای دستیابی به این هدف وجود دارد، از 0 باید انجام دهید این است که خلاف جهت بازار حرکت نکنید و بر خلاف آن پوزیشن نگیرید. بازار خرسی و گاوی در ارز دیجیتال و فارکس، اغلب برای مدتی ادامه دارند و در نتیجه، اگر معاملات شما خلاف جهت بازار باشد زیان خواهید کرد.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد