وبینار استراتژی‌های میلیونی (12 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۳ مهر ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۲۲ آبان ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

ساعت کار فارکس – جدول زمانی کامل ⏰ بهترین زمان ترید در فارکس

تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۴۰۲
ساعت کار فارکس
5/5 - (5 امتیاز)

در دنیای معاملات مالی، بازار فارکس یکی از پیچیده‌ترین و جذاب‌ترین بازارها به شمار می‌آید. تبادل ارزها در این بازار ۲۴ ساعت در روز و ۵ روز در هفته ادامه دارد و تاجران از سرتاسر جهان در آن فعالیت می‌کنند. یکی از عوامل مهم برای موفقیت در بازار فارکس، شناخت دقیق ساعت کار فارکس است.

ساعت کار فارکس

در این مقاله، به بررسی جزئیاتی از ساعت کار فارکس خواهیم پرداخت؛ بهترین ساعات کار را معرفی می‌کنیم و درباره ساعت کار بازار طلا فارکس و همچنین تأثیر انتشار اخبار بر بازار صحبت خواهیم کرد. در انتها، با دانشی کامل از ساعت کار فارکس و استراتژی‌های مناسب، شما می‌توانید بهترین بهره را از این بازار رقابتی ببرید. پس با ما همراه باشید تا وارد جزئیات این موضوع مهم در بازار فارکس شویم.

بیشتر بخوانید : فارکس چیست –  2 مورد از بهترین جفت ارزهای فارکس چیست؟

ساعت باز شدن بازار فارکس

بازار فارکس یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی جهان است که در آن ارزهای مختلفی مبادله می‌شوند. این بازار به دلیل شبانه‌روزی بودن و عدم وابستگی به مکان جغرافیایی، به یکی از پربازده‌ترین بازارهای مالی تبدیل شده است. یکی از اطلاعات مهم برای تاجران فارکس، ساعت باز و بسته شدن این بازار در سراسر جهان است. ساعت کار فارکس به چهار منطقه اصلی تقسیم می‌شود و این تقسیم بندی مناطق زمانی به تاجران این امکان را می‌دهد تا در هنگام باز شدن بازارهای مختلف، معاملات خود را مدیریت کنند و تصمیمات خرید و فروش خود را اتخاذ کنند.

توجه: این زمان‌ها بر اساس گرینویچ نوشته شده‌اند؛ شما می‌توانید به راحتی این زمان‌ها را تغییر دهید تا به ساعت کار فارکس به وقت ایران برسید.

بازار آسیایی: ساعت کار فارکس برای این بازار با توجه به شهر توکیو تعیین می‌شود. بازار آسیایی در ساعت 23:00 (به وقت گرینویچ) باز می‌شود.

بازار اروپایی: ساعت کار فارکس برای این بازار با توجه به شهر لندن تعیین می‌شود. بازار اروپایی در ساعت 08:00 (به وقت گرینویچ) باز می‌شود.

بازار آمریکای شمالی: ساعت کار فارکس برای این بازار با توجه به شهر نیویورک تعیین می‌شود. بازار آمریکای شمالی در ساعت 13:00 (به وقت گرینویچ) باز می‌شود.

بازار استرالیا: ساعت کار فارکس برای این بازار با توجه به شهر سیدنی تعیین می‌شود. بازار استرالیا در ساعت 21:00 (به وقت گرینویچ) باز می‌شود.

توجه: معاملات فارکس در نیوزلند شروع می‌شود اما به نام سشن سیدنی نام‌گذاری شده است.

ساعت بسته شدن بازار فارکس

بازار فارکس، به‌عنوان یک بازار مالی شبانه‌روزی شناخته می‌شود. اما همچنان ساعات خاصی وجود دارند که بازارهای مختلف در سراسر جهان بسته می‌شوند و دوباره باز می‌شوند. این ساعات به‌عنوان ساعات کار فارکس شناخته می‌شوند و تاجران نیاز دارند تا با آن‌ها آشنا باشند تا به بهره‌وری بهتری برسند.

بازار آسیایی: در ساعت 09:00 (به وقت گرینویچ) بسته می‌شود.

بازار اروپایی: در ساعت 18:00 (به وقت گرینویچ) بسته می‌شود.

بازار آمریکای شمالی: در ساعت 23:00 (به وقت گرینویچ) بسته می‌شود.

بازار استرالیا: در ساعت 07:00 (به وقت گرینویچ) بسته می‌شود.

چرا ساعات باز و بسته شدن بازارهای فارکس مهم است؟

از آنجایی که استراتژی‌ها و سبک‌های معاملاتی متعددی وجود دارند، شناسایی ساعت کار فارکس و زمان باز شدن بازارها گامی مهم در سازماندهی برنامه معاملاتی شما است. به‌عنوان مثال، برخی از معامله‌گران ممکن است از یک استراتژی معاملاتی متمرکز بر ارز استفاده کنند؛ بنابراین، هنگامی که ساعت کار فارکس مربوط به توکیو شروع می‌شود، آن‌ها بر ین ژاپن تمرکز خواهند کرد.

چرا زمان بازار مهمه؟

به همین ترتیب و در ادامه استراتژی بالا، هنگامی که جلسات فارکس لندن یا نیویورک باز می‌شوند، آن‌ها به سمت دلار و یا پوند تغییر جهت می‌دهند. با وجود فرصت‌های معاملاتی و سطوح نوسانات زیادی که در طول روز ظاهر می‌شوند، انتخاب بهترین زمان، متناسب با سبک و استراتژی معاملاتی، چیزی است که هر معامله‌گری باید به آن توجه داشته باشد.

چرا بازار فارکس در یک دوره 24 ساعته باز است؟

بازار فارکس یکی از تنها بازارهای مالی است که در یک دوره 24 ساعته و در 5 روز از هفته باز است. این اتفاق به این دلیل است که مردم در سرتاسر جهان می‌توانند در این بازار مشارکت کنند و به انجام معاملات بپردازند؛ آن هم بدون نیاز به مالکیت فیزیکی ارز یا دارایی خاصی.

با این ساعات طولانی معاملات، مقدار پولی که در بازار فارکس معامله می‌شود بسیار بزرگ‌تر از هر بازار دیگری است. طبق نظرسنجی سه ساله BIS در سال 2019، روزانه 6/6 تریلیون دلار در این بازار معامله می‌شود. در همین نظرسنجی، بیان شد که بیش از 170 ارز در بازار جهانی فارکس وجود دارند و سرمایه‌گذران به معامله آن‌ها می‌پردازند.

چه تعطیلاتی بر بازار فارکس تأثیر می‌گذارند؟

در طول سال، دو روز تعطیل وجود دارند که در آن‌ها بازار فارکس فعالیتی ندارد: روز کریسمس و روز سال نو بازار رسماً تعطیل است. تاریخ‌های دیگری در طول سال وجود دارند که می‌توانند بر بازار فارکس و برخی جفت ارزها تأثیر بگذارد؛ به‌عنوان مثال: تعطیلات ژاپن می‌تواند بر ین تأثیر بگذارد اما روی ارزهای دیگر اثر خاصی ندارد.

حجم معاملات فارکس

زمانی که بازار صعودی باشد، می‌توانید با باز کردن پوزیشن‌های لانگ سود کنید و حتی زمانی که بازار رو به نزول است می‌توانید از پوزیشن‌های شورت بهره‌مند شوید. اما زمانی که بازار اصلاً حرکت نمی‌کند، زمان بسیار دشواری برای معامله خواهد بود. برای اینکه بازار حرکت کند باید معاملات زیادی انجام شوند و به همین دلیل است که باید انرژی خود را در جلسات معاملاتی خاصی متمرکز کنید.

حجم معاملات

جلسات معاملات فارکس بر اساس نام مراکز مالی اصلی نام‌گذاری شده‌اند و بر اساس روز کاریِ محلیِ معامله‌گرانی که در آن شهرها کار می‌کنند شناخته می‌شوند. هر چه معامله‌گران بیشتر معامله کنند، حجم معاملات بیشتر می‌شود و بازار فعال‌تر خواهد شد. هرچه بازار فعال‌تر باشد، اسپردها فشرده‌تر می‌شوند و لغزش کمتری را تجربه خواهید کرد و به‌طور خلاصه، اجرای سفارش بهتری را خواهید داشت.

بهترین زمان برای انجام معاملات فارکس چه زمانی است؟

در طول روزهای هفته، همیشه حداقل یک سشن معاملاتی فارکس باز است؛ اگرچه دوره‌هایی از رکود هم وجود دارند که بازار واقعاً آرام است و حجم معاملات بسیار کمی جریان دارد. شما معمولاً زمانی که فقط یک جلسه معاملاتی باز است از معامله اجتناب می‌کنید و در عوض منتظر می‌مانید تا سشن‌های معاملاتی با هم تداخل داشته باشند و آن‌گاه، به انجام معامله خواهید پرداخت.

هنگامی که دو مرکز مالی بزرگ باز هستند تعداد معامله‌گرانی که فعالانه یک ارز معین را خرید و فروش می‌کنند به شدت افزایش می‌یابد. بیشترین حجم معاملات، در طول همپوشانی جلسات معاملاتی لندن و نیویورک رخ می‌دهد و در واقع، بیش از 50 درصد حجم معاملات در این دو مرکز مالی انجام می‌شوند.

بهترین زمان برای انجام معاملات

بهترین زمان برای انجام معاملات فارکس به این بستگی دارد که کدام جفت ارز را می‌خواهید معامله کنید. بیشتر فعالیت‌های معاملاتی برای یک جفت ارز خاص زمانی رخ می‌دهد که جلسات معاملاتی هر یک از آن ارزها با هم همپوشانی داشته باشند. به‌عنوان مثال، AUD/JPY زمانی که جلسات سیدنی و توکیو باز هستند؛ حجم معاملات بیشتری را تجربه خواهد کرد. یا مثلاً EUR/USD زمانی که جلسات لندن و نیویورک باز باشند حجم معاملات بیشتری را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید : مفهوم جفت ارز در فارکس – مفهوم جفت ارز در فارکس چیست؟

به همراه این‌ها، توجه به اطلاعات اقتصادی و رویدادهای مهم، مدیریت ریسک مناسب و استفاده از استراتژی‌های تحلیلی می‌تواند در تصمیم‌گیری برای زمان معامله مؤثر باشد. همچنین، توجه به فرهنگ معاملاتی شما و زمانی که بهترین عملکرد را دارید نیز مهم است.

چه زمانی جلسات بازار فارکس با هم همپوشانی دارند؟

یکسری دوره‌های زمانی خاصی وجود دارند که جلسات معاملاتی فارکس با هم تداخل و به گونه‌ای همپوشانی دارند. معمولاً این زمان‌ها شلوغ‌ترین زمان‌های روز هستند؛ زیرا حجم معاملات بیشتری در بازار فارکس با دو جلسه باز به‌طور همزمان وجود دارند و این همپوشانی‌ها، می‌توانند برای بسیاری از تریدرها فرصت مناسبی را برای انجام معاملات، مهیا کنند.

همپوشانی‌های سشن‌های بازار فارکس عبارتند از:

نیویورک و لندن: 1:00 بعد از ظهر تا 5:00 بعد از ظهر به وقت گرینویچ

سیدنی و توکیو: 1:00 صبح تا 7:00 صبح به وقت گرینویچ

لندن و توکیو: 8:00 صبح تا 10:00 صبح به وقت گرینویچ

به‌عنوان مثال، ممکن است هنگام معامله جفت ارزهای EUR/USD و GBP/USD بین ساعت 1:00 بعد از ظهر تا 5:00 بعد از ظهر به وقت گرینویچ، سطح نقدینگی بالایی را مشاهده کنید؛ زیرا هر دو بازار برای آن ارزها در این زمان‌ها، فعال هستند. در تصویر زیر، همپوشانی سشن‌های مختلف را مشاهده می‌کنید. دقت کنید که فرمت زمان‌بندی در این‌جا، بر اساس UTC است.

همپوشانی زمانی

تصویر از سایت investopedia

علاوه بر این، به همین دلیل است که سشن باز اروپا، به‌عنوان نقدشونده‌ترین و فعال‌ترین جلسه تجاری در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا اکثر جفت ارزهای اصلی در این مدت زمان مشخص معامله می‌شوند. این جفت ارزها شامل GBP/USD، EUR/USD، USD/JPY، USD/CAD و AUD/USD هستند.

شکاف (Gap) در معاملات فارکس چیست؟

شکاف در معاملات فارکس در آخر هفته اتفاق می افتد. زیرا این تایم تنها زمانی است که بازار فارکس بسته می‌شود و هیچ معامله‌ای صورت نمی‌گیرد. حتی با این‌که بازار هفت روز هفته باز نیست، قیمت‌ها همچنان می‌توانند طی دو روزی که معاملات انجام نمی‌شود نیز تغییر کنند.

در میان این «شکاف‌ها» در معاملات عادی، ارزش ارز همچنان می‌تواند بالا یا پایین برود؛ بنابراین برخی از معامله‌گران استراتژی‌هایی برای شکاف‌های معاملاتی دارند تا از این بازه زمانی هم بهره‌برداری کنند. ناگفته نماند که تغییرات ناگهانی قیمت نیز ممکن است در همین زمان رخ دهند؛ معمولاً به دلیل یک رویداد اقتصادی یا زیست محیطی بزرگ که به شدت بر ارزش یک ارز تأثیر می‌گذارند.

آیا می‌توانم پوزیشن‌های فارکس را در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات بازار نگه دارم؟

بله؛ تمام پوزیشن‌های فارکس را می‌توان در طی تعطیلات آخر هفته و تعطیلات بازار نگه داشت. با این حال، زمان باز یا بسته شدن بازار ممکن است به دلیل کمبود نقدینگی یا به‌روزرسانی قیمت‌ها تغییر کند. معامله‌گرانی که در آخر هفته‌ها پوزیشن‌های باز دارند، باید توجه داشته باشند که این پوزیشن‌ها در صورت وقوع رویدادهای مهم در طول بسته شدن بازار، مستعد خطرات اضافی هستند.

تاثیر انتشار اخبار بر بازارهای فارکس

انتشار اخبار بر بازارهای فارکس تأثیر زیادی دارد و می‌تواند به شدت تغییراتی در نرخ‌های ارزها ایجاد کند. این تأثیرات ممکن است به صورت موقت یا دائمی باشند و توسط تریدران و سرمایه‌گذاران به‌عنوان فرصت‌ها یا تهدیدها در نظر گرفته شوند. در زیر، تأثیرات انتشار اخبار روی بازارهای فارکس به همراه چند مثال توضیح داده شده است:

تاثیر انتشار اخبار در بازار فارکس

تأثیر اعلانات اقتصادی

اعلانات اقتصادی مثل نرخ بیکاری، رشد اقتصادی یا تولید صنعتی می‌توانند به شدت تأثیرگذار باشند. برای مثال، اگر یک کشور اعلان کند که نرخ بیکاری کاهش پیدا کرده و اقتصاد بهبود می‌یابد، ارز آن کشور احتمالاً ارتقا خواهد رفت. به‌عنوان مثال، دولت آمریکا هر ماه گزارش نرخ بیکاری را منتشر می‌کند و این گزارش معمولاً تأثیر بزرگی بر دلار آمریکا دارد.

تأثیر اخبار سیاسی

اخبار مرتبط با سیاست و رویدادهای جهانی نیز تأثیر زیادی بر بازارهای فارکس دارد. به‌عنوان مثال، انتخابات ریاست‌جمهوری یا تغییر در سیاست‌های دولت می‌توانند باعث تغییرات ناگهانی در نرخ ارزها شوند. در سال 2020، انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تأثیر مهمی بر نرخ دلار داشت.

تأثیر رویدادهای جهانی

رویدادهای جهانی مانند بحران‌های اقتصادی یا جنگ‌ها نیز می‌توانند بازارهای فارکس را تحت تأثیر قرار دهند. برای مثال، بحران مالی 2008 باعث فروپاشی بسیاری از ارزها شد و نرخ‌های ارز در سرتاسر جهان تحت تأثیر قرار گرفتند.

تأثیر خبرهای ناگهانی

اخبار ناگهانی مانند حوادث طبیعی، حوادث امنیتی، یا اعلان‌های ناگهانی دولت‌ها می‌توانند باعث تغییرات شدید در بازارهای فارکس شوند. به‌عنوان مثال، حادثه تیراندازی در یک منطقه نفتی می‌تواند نرخ ارزهای مرتبط با نفت را تحت تأثیر قرار دهد.

معاملات طلا چه ساعتی باز می‌شود؟ – زمان باز بازار XAU/USD

طلا که از زمان‌های بسیار قدیم به‌عنوان یک فلز گران‌بها و معیاری برای سنجش ثروت مورد احترام بوده، در بازارهای مالی نیز نفوذ داشته است. جذابیت آن به‌عنوان یک دارایی امن، به ویژه در زمان عدم اطمینان اقتصادی، آن را به یک انتخاب مناسب برای سرمایه‌گذاران در سراسر جهان تبدیل می‌کند. بنابراین، معاملات طلا در بازارها و مناطق زمانی مختلف انجام می‌شوند و زمان معاملات آن تقریباً شبانه‌روزی است.

معاملات طلا

درک زمان معاملات طلا برای هر کسی که علاقه‌مند به معامله این کالا است، اهمیت ویژه‌ای دارد. طلا به اشکال مختلفی مثل: طلای فیزیکی، قراردادهای فیوچرز طلا و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) معامله می‌شود. هر یک از این ابزارهای معاملاتی از زمان‌بندی بازار خود پیروی می‌کنند و برای انجام معاملات سودآور، توجه به این زمان‌بندی‌ها بسیار مهم است.

بازارهای طلا در سطح جهانی عمل می‌کنند؛ به این معنی که معاملات تقریباً در تمام 24 ساعت روز انجام می‌شوند. بازارهای کلیدی در شهرهایی مانند نیویورک، لندن، زوریخ و هنگ کنگ واقع شده‌اند و ساعات کاری آن‌ها تا حد زیادی نوسانات و جریان‌های معاملاتی طلا را دیکته می‌کند.

معاملات طلا چه ساعتی باز می‌شوند؟ معاملات طلا در نیمه‌شب دوشنبه به وقت گرینویچ در اکثر کارگزاران فارکس باز می‌شوند. معامله‌گران بسته به زمان کار کارگزاری فارکس خود، می‌توانند طلا را از صبح دوشنبه تا جمعه شب معامله کنند. با این حال، معمولاً اکثر کارگزاران در هر روز کاری، یک ساعت استراحت دارند؛ مانند کارگزاری HF Markets در ساعت 23:59:59 تا 01:00:00 (GMT+2). هر شرکت کارگزاری زمان باز و بسته شدن سرور متفاوتی دارد. از این رو، زمان باز و بسته شدن معاملات طلا برای هر کارگزاری متفاوت است.

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی مفهوم ساعت کار فارکس پرداختیم و سعی کردیم تا به تاجران و سرمایه‌گذاران در بازار فارکس، راهنمایی کاملی در خصوص زمان‌بندی معاملات ارائه دهیم. ابتدا با تقسیم‌بندی مناطق زمانی مهم در بازار فارکس آشنا شدیم؛ از جمله بازارهای آسیایی، اروپایی، آمریکای شمالی و استرالیا. سپس به بهترین زمان‌های ترید در این بازار پرداختیم و توصیه‌هایی برای تصمیم‌گیری مناسب ترید ارائه دادیم.

همچنین، از تأثیر انتشار اخبار و رویدادهای مهم بر بازار فارکس نیز صحبت کردیم و نشان دادیم که چگونه اخبار اقتصادی، سیاسی و جهانی می‌توانند به شدت نرخ‌های ارزها را تحت تأثیر قرار دهند. در کل، دانش دقیق از ساعت کار فارکس و استفاده بهینه از زمان‌بندی مناسب معاملاتی می‌تواند به تاجران در دستیابی به موفقیت در بازار فارکس کمک کند. به‌عنوان یک بازار پویا و پیچیده، این مسئله اهمیت ویژه‌ای دارد و تاجران باید همیشه به تغییرات و اطلاعات جدید توجه کنند تا با فرصت‌ها و تهدیدها به بهترین شکل ممکن برخورد کنند.

سوالات متداول

1. چه زمانی بازار فارکس باز و بسته می‌شود؟

بازار فارکس عمدتاً ۲۴ ساعت در روز و ۵ روز در هفته باز است، اما ساعات دقیق باز و بسته شدن متفاوت است.

2. ساعت کار فارکس در 4 منطقه زمانی به چه صورت است؟

سیدنی در ساعت 9:00 شب باز می‌شود و در ساعت 7:00 صبح به وقت گرینویچ بسته می‌شود.

توکیو در ساعت 11:00 شب باز می‌شود و در ساعت 9:00 صبح به وقت گرینویچ بسته می‌شود.

لندن ساعت 8:00 صبح باز می‌شود و ساعت 6:00 بعد از ظهر به وقت گرینویچ بسته می‌شود.

نیویورک در ساعت 13:00 باز می‌شود و در ساعت 11:00 شب به وقت گرینویچ بسته می‌شود.

3. بهترین ساعت کار بازار فارکس برای ترید چه زمانی است؟

بهترین زمان برای ترید وابسته به استراتژی شما و نوع ارزی که می‌خواهید معامله کنید متفاوت است. اما ساعات تداخل بین بازارهای لندن و نیویورک به‌عنوان یکی از بهترین زمان‌ها شناخته می‌شود.

4. انتشار اخبار اقتصادی چه تأثیری بر بازار فارکس دارد؟

اخبار اقتصادی می‌توانند به شدت تأثیرگذار باشند. اعلان‌های اقتصادی مهم می‌توانند نرخ‌های ارز را تغییر دهند.

5. چگونه می‌توانم از تأثیرات انتشار اخبار در بازار فارکس بهره‌برداری کنم؟

برای بهره‌برداری از تأثیرات انتشار اخبار، باید اخبار اقتصادی را پیگیری کرده و به تحلیل تأثیر آن‌ها بر بازار توجه کنید. استفاده از استراتژی‌های مناسب نیز می‌تواند کمک کند.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از دوره رایگان آموزش معامله گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند.

برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد