...
وبینار استراتژی‌های میلیونی (2 مرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
مطالب اخیر
انتشار: ۷ اسفند ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۷ اسفند ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

کال مارجین چیست؟ آموزش کال مارجین در فارکس به زبان ساده

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۴۰۲
کال مارجین

برای شنیدن نام کال مارجین، نیاز به تجربه زیاد در بازارهای مالی ندارید. این اتفاقی است که ممکن است هر روزه تعدادی از تریدرهای بازار را درگیر کند. خصوصا اگر که تازه‌کار و بدون تجربه باشید، حساب شما بیشتر در معرض خطر ایجاد چنین مشکلی است. به عنوان تریدری که قصد دارد در بازار بماند و به سودهای شگفت‌انگیز برسد، باید چنین مفهومی را بشناسید و برای جلوگیری از ایجاد آن برنامه ریزی کنید. در این مطلب قصد داریم تا بیشتر در مورد call margin شدن حساب معاملاتی و راهکارهای مقابله با آن صحبت کنیم.

مارجین چیست؟

به عنوان یک فرد تازه‌کار ممکن است هنوز ندانید که می‌شود در بازار‌های مالی با سرمایه اندک هم به سودهای جالب توجه رسید. این سود ناشی از تغییرات زیاد قیمت نیست و به دلیل سرمایه قابل توجهی است که در اختیار شما قرار می گیرد. این کار تحت عنوان معاملات اهرم‌دار انجام می‌شود. مارجین مفهومی است که در چنین معاملاتی معنا پیدا می‌کند. بروکر در ازای ارائه اعتبار از شما تضمین‌های مختلفی دریافت خواهد کرد که مارجین یکی از آن‌ها است. در حقیقت مارجین وثیقه‌ای است که ریسک‌های معامله با اعتباری که کارگزاری اعطا می‌کند را پوشش می‌دهد.

در مورد نحوه محاسبه این ضمانت در ادامه بیشتر بحث خواهیم کرد، اما واضح است که مبلغ بسیار کمی به نسبت وام باید وثیقه شود. این روش مزیت بزرگی برای فعالان بازار ایجاد می‌کند اما به همان اندازه می‌تواند پرریسک و خطرناک هم باشد. جالب است بدانید که این وام مهلت سررسید ندارد و با پرداخت بهره، مجدد قابل تمدید است. البته همه این موارد در شرایطی است که تحلیل‌های شما درست پیش برود و وضعیت کال مارجین و در ادامه لیکوئید اتفاق نیافتد.

مارجین چگونه محاسبه می‌شود؟

مارجین چگونه محاسبه می‌شود؟

قبل از هر چیز این موضوع به قوانین بروکر مرتبط است. هر بروکری قوانین خاص خود را دارد که باعث می‌شود تا این مبلغ به مقدار متفاوتی محاسبه شود. با این وجود اما فرمولی هم وجود دارد که می‌تواند به صورت کلی شما را از آن آگاه کند.
مارجین با اهرم و یا لوریج ارتباط پیدا می‌کند. اگر مقدار سرمایه‌ای که توسط بروکر در اختیارتان قرار گرفته است، بر مارجین  تقسیم کنید، اهرم بدست خواهد آمد. حال فرض کنید که اهرم به صورت ۱:۱۰ در اختیار شما قرار گرفته است.

در این شرایط اگر قصد داشته باشید که با ۵۰ دلار سرمایه در بازار فعالیت کنید، باید ۵ دلار به عنوان مارجین وثیقه کنید. این وثیقه همان طور که اشاره شد، برای پوشش ریسک انجام معاملات استفاده خواهد شد. به همین دلیل اگر سطح مارجین شما به زیر سطح لازم برسد، توسط بروکر برای شما کال مارجین صادر می‌شود. همان طور که مشاهده می‌کنید این مفاهیم به یکدیگر مربوط هستند و در کنار یکدیگر معنا پیدا خواهند کرد.

کال مارجین به چه معناست؟

کال مارجین یعنی چه؟ این سوالی است که باید تمام تریدرهای تازه وارد با آن آشنا شوند. لزومی ندارد که همه فعالان بازار با این مفهوم در بازار مواجه شوند، چرا که call margin تنها مختص به تریدرهایی است که از اهرم استفاده می‌کنند. این در واقع هشداری است که توسط بروکر برای فعالان بازار صادر می‌شود. این هشدار بیان می‌کند که تحلیل‌های شما درست پیش نرفته و میزان زیان شما از سطح مارجینی که توسط صرافی تعیین شده است، فراتر رفته است. در حقیقت دیگر سرمایه‌ای که به عنوان وثیقه گذاشته‌اید، نمی‌تواند ریسک معاملاتتان را پوشش دهد.

در این شرایط باید برای خروج از کال مارجین اقداماتی انجام دهید، در غیر صورت لیکوئید شما و پوزیشن‌های شما به صورت خودکار بسته خواهد شد. هر چه اهرم استفاده شده بیشتر باشد، مارجین یا همان سرمایه حقیقی کمتری برای سرمایه‌گذاری نیاز دارید، اما در حین حال شانس بیشتری برای call margin پیدا خواهید کرد.

کال مارجین در بازار فارکس

کال مارجین در بازار فارکس

کال مارجین در فارکس هم مفهوم مشابهی دارد، اما اصطلاحات دیگری هم وجود دارند که می‌توانند فهم آن را در فارکس دشوار کنند. با مارجین و اهرم در بخش‌های قبل آشنا شده‌اید، اما اکنون قصد بررسی مفاهیم دیگر مرتبط با call margin را داریم.   margin level  یا همان سطح مارجین، نسبت دارایی و نقدینگی موجود در حساب را به مارجین درگیر در معاملات اهرم‌دار نشان می‌دهد.

این نسبت بیان می‌کند که آیا تریدر توان مالی برای باز کردن موقعیت‌های جدید را دارد یا خیر. مارجین آزاد از مفاهیم دیگری است که به این بحث ارتباط پیدا می‌کند. اشاره شد که سرمایه درگیر در وثیقه معاملات اهرم‌دار، مارجین نام دارد. باقی‌مانده این مبلغ به عنوان مارجین آزاد شناخته می‌شود. اگر این موجودی به صفر برسد، اخطار کال مارجین توسط بروکر صادر می‌شود، چراکه تریدر دیگر سرمایه‌ای برای انجام ترید نخواهد داشت.

نحوه خروج از وضعیت کال مارجین

کال مارجین به شما این هشدار را می‌دهد که پوزیشن‌های فعال شما مطابق با تحلیل‌هایتان جلو نمی‌رود. پس سوال اصلی اینجاست که برای خروج از این وضعیت باید چه کرد؟
عدم توجه به هشدار بروکر و حرکت قیمت در جهت قبلی می‌تواند شما را به سرعت به سمت لیکوئید شدن حساب سوق بدهد. اما راهکارهایی وجود دارد که بتوانید سطح مارجین حساب خود را افزایش داده و از این وضعیت خارج شوید.

واریز وجوه اضافی

دو راهکار اصلی برای خروج از این وضعیت وجود دارد. در روش اول، شما باید حساب خود را به میزانی‌ که کسری حساب مارجین برطرف شود، شارژ کنید. از این رو به افرادی که با حساب مارجین فعالیت دارند، توصیه می‌شود که مقداری پول نقد نیز به همراه داشته باشند. ساده‌ترین روش برای کنترل call margin همین روش است که ماهیتی جهانی دارد. اما زمانی امکان‌پذیر است که معامله‌گر، نقدینگی کافی برای برآورده کردن موارد ضروری در حساب مارجین را داشته باشد.

فروش دارایی با بستن پوزیشن‌های باز

اما می‌توان به روش‌های دیگری هم این کسری را جبران کرد. فروش برخی از موقعیت‌های باز راهکار دیگری است که می‌تواند شما را از وضعیت کال مارجین خارج کند. برای این کار می‌توانید موقعیت‌هایی که پتانسیل مناسبی برای سود ندارند را بسته و با این کار، سطح مارجین خود را افزایش دهید. به عنوان یم راهکار دیگر می‌توانید تعداد سهام اضافه مورد نیاز را به حساب خود منتقل کنید. معمولا برای انجام چنین کارهایی، بین ۳ تا ۵ روز زمان خواهید داشت.

اگر نتوانید در این مهلت تعیین شده، سطح مارجین خود را افزایش دهید، بروکر به صورت خودکار تعدادی از موقعیت‌های باز شما را خواهد بست. پس منطقی این است که قبل از اقدام بروکر، نسبت به انجام روش‌های گفته شده اقدام کنید.

سطوح مارجین

جلوگیری از بروز کال مارجین

معمولا بیشتر تریدرهای بازار روی جزئیاتی مانند تحلیل چارت، استفاده از اندیکاتورها و مواردی از این دست تمرکز می‌کنند و به همین دلیل از جزئیات مهم دیگری مانند مارجین آزاد، سطح مارجین و غیره غافل می‌شوند.

مارجین ویژگی است برای آن دسته از تریدرهایی که سرمایه قابل توجهی ندارند. این ویژگی به آن‌ها کمک می‌کند تا علی رغم نداشتن سرمایه کافی بتوانند ریسک‌پذیری بیشتری در بازار پیدا کنند. این معمولا در غالب وامی است که بروکر در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. اما همین مارجین زمینه طمع بسیاری از تریدرهای تازه وارد و حذف کامل آن‌ها از بازار را فراهم می‌کند.

مارجین مخصوص حساب‌های اهرم‌دار است و در معاملات اسپات دیده نمی‌شود. قبل از استفاده از یک حساب مارجین باید به شکلی منصفانه ارزیابی کنید که آیا واقعا به چنین حسابی نیاز دارید یا خیر. اهرم‌ها همیشه وسوسه‌انگیز هستند و از این رو ممکن است حتی افرادی که به آن نیاز ندارند را هم برای استفاده وسوسه کنند‌. اگر بخواهیم صادق باشیم، ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از کال مارجین، عدم استفاده از آن است.

اما گاهی فعالان بازار نیاز دارند تا با سرمایه بیشتری ترید کرده و به این شکل ریسک کنند. روش‌هایی وجود دارند که رعایت آن‌ها به شما کمک می‌کند تا از call margin جلوگیری کنید. این روش‌ها در ادامه بررسی می‌شوند.

1. استفاده از سبد دارایی متنوع

متنوع کردن دارایی‌های یک سبد معاملاتی، بهترین روش برای جلوگیری از call margin است. این کار به شما کمک می‌کند در شرایطی که بازار مطابق با تحلیل‌های شما پیش نرفت، بیش از حد زیان نکنید. دارایی‌های که انتخاب می‌کنید باید از دسته‌های مختلف باشند. منظور از متنوع کردن انتخاب تعداد زیادی دارایی که به شکل مشابه حرکت می‌کنند نیست، بلکه نیاز به استفاده از دارایی‌هایی‌ است که در مواقع حساس ریسک‌های یکدیگر را پوشش بدهند.

2. نظارت مداوم

هر چند که تحلیل و بررسی دقیق می‌تواند بازدهی شما را بیشتر کند، اما باید خود را آماده موارد غیر قابل پیش‌بینی در بازار هم کنید‌. معمولا بازارهای مالی از اخبار و اتفاقات سیاسی تاثیر زیادی می‌پذیرند که این رویدادهای ناگهانی می‌توانند گاهی مسیر تحلیل‌های صورت گرفته را عوض کنند. پس نیاز دارید که موقعیت‌‌های باز خود را به صورت دائمی پایش و ارزیابی کنید. با این کار در صورت ایجاد هرگونه مشکلی، می‌توانید به سرعت برای مقابله با آن اقدام کنید.

3. استفاده از حد ضرر

استفاده از حد ضرر

هر چقدر هم که در تحلیل بازار خبره باشید، احتمال حرکت قیمت خلاف جهت تحلیل‌های شما وجود دارد. این اصلی است که باید برای فعالیت در بازارهای مالی آن را قبول کنید. از این رو باید حتی برای معاملاتی که روی آن‌ها اطمینان دارید، مدیریت ریسک را انجام بدهید. استفاده از حد ضرر راهکاری عالی برای محدود کردن ضررهای شما در مواقعی است که هیچ چیز مطابق میل شما پیش نمی‌رود. کال مارجین زمانی ایجاد می‌شود که زیان‌های شما به مرز نابودی بخش قابل توجهی از سرمایه برسد. از این رو با قرار دادن حد ضرر، می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: استاپ لاس چیست؟

4. مدیریت حجم انجام معاملات

درگیر کردن تمام سرمایه بر روی یک پوزیشن معاملاتی، ریسک قابل توجهی برای شما ایجاد می‌کند. همیشه باید درصد کمی این احتمال را بدهید که قضاوت اشتباهی در مورد بازار داشته‌‌اید. پس باید حجم مورد نظر خود را تقسیم کرده و به مرور و در صورتی که بازار تحلیل‌های شما را تایید کرد، وارد بازار کنید. روشی به نام مقیاس‌گذاری وجود دارد که کمک می‌کند تا حجم معاملاتی به تدریج افزایش پیدا کند.

5. بررسی اخبار و توجه به تحلیل فاندامنتال

یکی از دلایل مهم برای کال مارجین شدن حساب‌های معاملاتی، نگرش اشتباه نسبت به بازار است. تک بعدی شدن و گذاشتن تمرکز تنها بر روی تحلیل چارت، می‌تواند شما را نسبت به آینده دچار اشتباه کند. اخبار و رویدادهای جهان تاثیر مستقیم و بزرگی بر رفتار قیمت خواهند داشت. شاید بیشتر تغییرات ناگهانی قیمت ناشی از همین رویدادهای ناگهانی باشد. از این رو به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای باید به بررسی تحلیل فاندامنتال بپردازید و از آن برای دید بهتر به چارت استفاده کنید.

6. استفاده‌ صحیح از اهرم

هنگام استفاده از اهرم باید حتما عواقب ناشی از آن را هم جدی بگیرید. متاسفانه بیشتر تریدرها ابتدا مجذوب سرمایه چندین برابری که در این روش شامل حال آن‌ها خواهد شد، می‌شوند و از این رو نمی‌توانند تصمیم درستی بگیرند‌. اهرم مختص به تریدرهایی است که تجربه و دانش کافی برای معامله در بازار دارند اما به دلایلی، سرمایه کافی برای این کار ندارند. به همین دلیل اگر تازه‌کار هستید، بهتر است از انجام چنین معاملاتی خودداری کنید.

تفاوت لیکوئید شدن و کال مارجین چیست؟

لیکوئید شدن و کال مارجین هر دو از مفاهیمی هستند که مختص به معاملات اهرم‌دار بوده و در یک معامله اسپات دیده نمی‌شوند. این موضوع وجه مشترک آن‌ها بوده و شاید عاملی باشد که باعث شود بسیاری این دو را یکسان تصور کنند. اما این دو مفهوم یکسان نیستند و تفاوت‌های زیادی میان آن‌ها وجود دارد. تا اینجای کار احتمالا به خوبی call margin را شناخته‌اید، اما لیکوئید مفهومی نسبتا جدید برای شما است.

تفاوت لیکوئید شدن و کال مارجین چیست

لیکوئید زمانی اتفاق می‌افتد که زیان شما از حساب مارجینی که با بروکر داشته‌اید، فراتر می‌رود. در این زمان دیگر سطح مارجین شما نمی‌تواند زیان‌هایتان را پوشش بدهد و از این رو معاملات به طور خودکار توسط کارگزاران بسته خواهد شد. این اتفاقی است که از دست رفتن تمام سرمایه شما را به دنبال خواهد داشت. خب حال به تعریف کال مارجین باز می‌گردیم.

اشاره شد که این نوعی هشدار از طرف کارگزاری است که نشان می‌دهد حساب شما در معرض زیان‌های غیر قابل توجه قرار دارد. اگر دقت کرده باشید call margin یک مرحله جلوتر از لیکوئید قرار دارد. در حقیقت اگر به هشدار بروکر توجه کنید، حساب شما به سمت لیکوئید شدن خواهد رفت. اکنون می‌توانید متوجه شوید که هدف بروکرها از دادن هشدار به تریدرها چیست.

مزایا و معایب کال مارجین چیست؟

در حالی که شاید در کال مارجین شدن بیشتر معایب آن دیده شود، این ویژگی می‌تواند مزیت‌های زیادی هم داشته باشد که احتمالا مورد توجه قرار نمی‌گیرند. در این بخش قصد داریم تا مزایا و معایب چنین هشداری را در کنار هم بررسی کنیم.

مزایا

برخلاف چیزی که عمدتا تصور می‌شود، call margin با مزایای زیادی برای تریدرها همراه است. در حقیقت این قابلیت به وسیله بروکرها برای جلوگیری از لیکوئید شدن حساب‌های معاملاتی ایجاد شده است. این هشدار تریدر را آگاه می‌کند که در حساب معاملاتی وی مشکلی وجود دارد و از این رو خطر لیکوئید شدن و از دست رفتن تمام سرمایه وجود دارد.‌ در این شرایط تریدر می‌تواند اقداماتی انجام دهد که از این مشکل جلوگیری کند. شاید اضافه کردن سرمایه بتواند باعث بالا رفتن سطح مارجین و جلوگیری از بخش قابل توجهی از سرمایه بشود.

معمولا هر بروکری مقدار مشخصی برای سطح مارجین خود مشخص می‌کند. در اغلب کارگزاری‌ها، این سطح ۷۰ درصد است اما می‌تواند در مواردی به ۵۰ درصد هم برسد. باید توجه داشته باشید که هر چه سطح مارجین بیشتر انتخاب شود، هر چند که احتمال call Margin شدن را کاهش می‌دهد، اما از آن طرف ریسک ایجاد زیان‌های بزرگ را هم افزایش می‌دهد. در مجموع این هشدار را می‌توان نوعی مزیت دانست که باعث آگاه شدن تریدر از وضعیت حساب معاملاتی خود می‌شود‌.

معایب

فرض کنید که با هشدار بروکر مبنی بر کال مارجین شدن حساب خود مواجه شده‌اید، در این شرایط واکنش احتمالی شما چیست؟ اگر از قبل خود را برای چنین شرایطی آماده نکرده باشید، احتمالا تمرکز خود را از دست خواهید داد و دست به انجام اقداماتی می‌زنید که می‌تواند سریعتر شما را به سمت نابودی کامل سرمایه ببرد. انجام معاملات احساسی و بدون تحلیل معمولا واکنشی است که اکثر تریدرها برای جبران زیان و در شرایط حساس انجام می‌دهند. از این رو call margin می‌تواند در شرایطی معامله‌گر را به سمت وارد شدن به موقعیت‌هایی سوق بدهد که ریسک زیادی دارند.

نتیجه‌گیری

حساب مارجین روشی است که به تریدرها امکان افزایش ریسک با سرمایه اندک را می‌دهد. این ویژگی همانند شمشیری دو لبه است که می‌تواند گاهی منجر به کال مارجین شدن حساب معاملاتی بشود. این همان اخطاری است که از سوی بروکر داده می‌شود و به معنای نزدیک شدن به از دست دادن تمام سرمایه است. هر چند که امکان رخ دادن چنین مشکلی برای همه تریدرها وجود دارد، اما غالبا این افراد تازه کار هستند که درگیر آن می‌شوند. در این مطلب در مورد این مشکل و نحوه جلوگیری از آن صحبت کردیم. پس اکنون باید بهتر از گذشته در این باره عمل کنید.

سوالات متداول

سوالات متداول کال مارجین

1. آیا معامله با حساب مارجین پرریسک است؟

مطمئنا ترید با حساب مارجین و اهرم‌ دار بسیار پر‌ریسک تر از حساب عادی است، چراکه معامله‌گران بسیار بیشتر از سرمایه‌ای که متعلق به خودشان است، زیان می‌کنند.

2. چگونه می‌توان از کال مارجین جلوگیری کرد؟

راهکارهایی همچون استفاده از حد ضرر برای محدود کردن زیان، مدیریت اهرم در سطوح کم ریسک، ایجاد یک سبد متنوع و تحلیل درست بازار از مواردی هستند که می‌توانند شانس call margin را کاهش بدهند.

3. چگونه از call margin باخبر شویم؟

زمانی که حساب معاملاتی شما به این سطح برسد، بروکر به روش‌های مختلفی مانند ارسال ایمیل اخطار، ارسال نوتیف در حساب معاملاتی و غیره شما را باخبر می‌کند.

4. برای خروج از call margin باید چه کنیم؟

برای این کار دو راهکار پیش روی شما قرار دارد: ۱. واریز وجه به منظور رساندن سطح مارجین به بالای ۷۰ درصد و ۲. بستن یک یا تعدادی از موقعیت‌های زیان‌ده

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

5/5 - (1 امتیاز)

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.