...
وبینار استراتژی‌های میلیونی (16 اردیبهشت)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
مطالب اخیر
انتشار: ۴ شهریور ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۲۲ اسفند ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

مفهوم دراودان در فارکس چیست؟

تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۴۰۲
دسته بندی:
مفهوم دراودان در فارکس
5/5 - (3 امتیاز)

فارکس یکی از بزرگترین بازارهای مالی دنیا است که برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری و تریدرها بسیار جذاب می‌باشد، چرا که فرصت‌های فوق‌العاده پرسودی در آن وجود دارد. حجم معاملات بالا و تنوع فرصت‌های سرمایه‌گذاری توانسته جذابیت‌های فوق‌العاده زیادی به این بازار بدهد. البته فارکس با ریسک‌های زیادی هم همراه است و در سمت دیگر، معامله‌گران زیادی هم وجود دارند که متحمل ضررهای زیادی شده‌اند. برای اینکه بتوانید در چنین بازاری دوام بیاورید و حتی به سودهای قابل توجه برسید، باید بتوانید سرمایه خود را در شرایط مختلف بازار مدیریت کنید.

مفهوم دراودان در فارکس یکی از مواردی است که می‌تواند به شما نشان دهد تاکنون چه عملکردی داشته‌اید. بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای به دراودان بسیار اهمیت می‌دهند و تلاش می‌کنند تا حد ممکن آن را کاهش دهند. اما دراودان به چه معناست؟ با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا بیشتر با این مفهوم کاربردی و مهم در فارکس آشنا شوید.

دراودان در فارکس
دراودان در فارکس

با مفهوم دراودان در فارکس آشنا شوید

معامله‌گران حرفه‌ای به خوبی با مفهوم دراودان در فارکس آشنا هستند اما اگر تازه به این بازار ورود کرده‌اید، احتمالاً چیز زیادی در این باره نمی‌دانید. دراودان به زبان ساده میزان زیان سرمایه شما را پس از انجام معاملات نشان می‌دهد. برای مثال اگر شما ۱۰۰ دلار سرمایه وارد فارکس کنید و ۱۰ دلار آن را از دست بدهید، دراودان شما ده درصد می‌شود. توجه به این مفهوم بسیار ضروری است، چرا که عدم توجه به آن منجر به حذف شما از بازار می‌شود.

معامله گری که پنجاه درصد از سرمایه خود را از دست داده است، برای رسیدن به سرمایه اولیه خود باید صددرصد سود کند که کار دشواری است، از این رو هدف اولیه هر تریدری باید حفظ سرمایه و پس از آن کسب سود باشد. دقیقاً همین جا است که دراودان در فارکس اهمیت پیدا می‌کند. اگر این شاخص در حساب معاملاتی شما بالا باشد، احتمالاً استراتژی خوبی اتخاذ نکرده‌اید و به همین دلیل سرمایه خود را از دست خواهید داد. پس باید از این پس به شکل ویژه‌تری به این شاخص نگاه کنید.

چگونه مفهوم دراودان به انجام معاملات بهتر کمک می‌کند؟

دراودان در فارکس می‌تواند کمک زیادی به شما بکند تا بتوانید در این بازار پر ریسک دوام بیاورید. انتخاب یک استراتژی معاملاتی مناسب شاید مهم‌ترین مرحله برای موفقیت باشد. پس باید به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای بتوانید میزان کارایی استراتژی‌های مختلف را بررسی کنید. اگر دراودان حساب شما بالا است، شاید نیاز باشد تا در مورد استراتژی‌های خود بازنگری کنید. ممکن است یک سیستم معاملاتی که در زمان صعود بازار کارایی خوبی داشته است، در دوره‌های نزول به خوبی عمل نکند.

انجام معاملات بهتر با فهمیدن مفهوم دراودان
انجام معاملات بهتر با فهمیدن مفهوم دراودان

پس دراودان کمک می‌کند که بتوانید در چنین مواقعی در سیستم معاملاتی خود بازنگری کنید و از یک سیستم بهتر استفاده کنید. توصیه می‌شود از استراتژی‌هایی استفاده کنید که سود آن بیشتر از دراودان باشد. برای مثال ممکن است یک سیستم معاملاتی ۲۵ درصد سود کسب کرده باشد اما دراودان آن ۵۰ درصد باشد. مشخص است که این سیستم کارایی لازم را نخواهد داشت و نمی‌تواند برآیند مثبت یا قابل توجهی ایجاد کند. از این‌رو همان طور که مشاهده می‌کنید دراودان در فارکس می‌تواند به انجام بهتر معاملات کمک کند، پس باید حتماً به آن دقت شود.

چه چیزی باعث می‌شود که دراودان یک حساب افزایش پیدا کند؟

حتماً تا اینجای مطلب با مفهوم دراودان در فارکس آشنا شده‌اید، پس باید بدانید که بالا بودن این شاخص باعث می‌شود تا دوام زیادی در بازارهای مالی نداشته باشید و همه سرمایه خود را از دست بدهید. دلایل زیادی برای بالا بودن مقدار دراودان وجود دارد که باید برای بهینه کردن سیستم معاملاتی، مورد ارزیابی قرار گیرند.

انجام معاملات زیان‌ده پشت سر هم

انجام معاملات زیاد در دوره‌های نزول بازار می‌تواند منجر به تجربه زیان‌های متعدد و پشت سر هم بشود. بیشتر مواقع این مشکل به دلیل استفاده از یک سیگنال اشتباه و ناهماهنگ با بازار است. توصیه می‌شود اگر تجربه چندین ضرر متوالی را داشتید، برای مدتی از بازار فاصله بگیرید، چرا که این فاصله می‌تواند شما را از انجام معاملات احساسی باز دارد. روانشناسی بازار نشان می‌دهد پس از تجربه ضررهای متوالی، معامله‌گر به روش‌های تهاجمی روی می‌آورد و معمولاً بیشتر به سراغ استفاده احساسی از اهرم‌ها می‌رود.

بیشتر بخوانید: روانشناسی معامله گری

این شیوه نه تنها باعث کمتر شدن ضررها نمی‌شود که با سرعت بیشتر معامله‌گر را به سمت از دست رفتن تمام سرمایه سوق می‌دهد. به همین دلیل معمولاً توصیه می‌شود اگر تجربه چندین معامله زیان‌ده داشتید، برای مدتی از بازار فاصله بگیرید تا معامله احساسی انجام ندهید.

روندهای نزولی بزرگ

نوسانات در بازارهای مالی امری طبیعی است و همان‌طور که دوره‌های صعود در بازار وجود دارد، می‌توان انتظار دوره‌های زیان هم داشت.

روندهای نزولی بزرگ
روندهای نزولی بزرگ

روندهای نزولی بزرگ باعث می‌شود تا تحلیل‌گران حرفه‌ای بازار هم برای مدتی دراودان را در حساب خود مشاهده کنند. البته این طبیعی است که میزان افت سرمایه برای همه معامله‌گران یکسان نباشد. اگر از دسته تریدرهای بلندمدت بازار هستید، تغییر ناگهانی روندهای به سمت نزولی شدن می‌تواند برای شما دردسر ساز باشد. بهتر است در چنین مواقعی استراتژی مناسبی داشته باشید تا بتوانید در زمان مناسبی پوزیشن‌های باز خود را ببندید.

به عنوان یک تریدر باید بدانید که نیازی نیست همیشه پوزیشن‌های باز داشته باشید و بهتر است در چنین مواقعی به جای انجام معاملات پر ریسک، منتظر یک فرصت مناسب باشید.

عدم مدیریت معاملات

نباید انتظار داشته باشید که همه پوزیشن‌های شما وارد سود بشود. زیان هم جزئی از بازارهای مالی است و به همین دلیل هم است که عمده تریدرها با مفهوم دراودان در فارکس آشنا هستند و با آن مواجه می‌شوند.

شاید اعمال حد ضرر بتواند به شما کمک کند در تغییرات ناگهانی بازار، زیان کمتری بکنید. البته ممکن است گاهی برخی از پوزیشن‌های باز شما دقیقاً از نقطه حد ضرر شما بازگردد. این موضوع شاید یک مانع اصلی برای تعیین حد ضرر توسط برخی تریدرها باشد و بیشتر به دلیل عدم آشنایی با تعیین صحیح حد ضرر باشد. اما باید بدانید انتخاب حد ضرر مناسب می‌تواند حاشیه امنی مناسبی برای حفظ سرمایه شما ایجاد کند.

با راهکارهای زیر میزان Drowdown خود را در فارکس کنترل کنید

تجربه نشان می‌دهد بیشتر معامله‌گرانی که متحمل ضررهای زیادی شده‌اند، برای بازگشت سرمایه خود رویکرد تهاجمی اتخاذ کرده‌اند و معاملات خود را به شکل احساسی و با ریسک بیشتری دنبال می‌کنند. این موضوع نه تنها به بازگشت سرمایه آن‌ها کمکی نمی‌کند که می‌تواند در اغلب موارد نتیجه عکس هم بدهد و منجر به از دست رفتن کامل سرمایه بشود. پس باید بتوانید به شکل‌های مختلفی، حساب معاملاتی خود را از ضررهای زیادی دور کنید.

برای کنترل دراودان در فارکس راهکارهای مناسبی وجود دارد که در این بخش به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

استفاده از حدضرر

بازارهای مالی با ریسک‌های زیادی همراه هستند که حتی موفق‌ترین معامله‌گران هم از آن در امان نیستند. پس باید با تکنیک‌های مدیریت سرمایه خود آشنا باشید. استفاده از حد ضرر یکی از همین تکنیک‌ها است که می‌تواند از ضررهای زیادی جلوگیری کند. انتخاب حد ضرر مناسب خود نیاز به تبحر زیادی دارد اما شاید بهتر باشد تا حد امکان، حد ضرر کمتری برای معاملات خود در نظر بگیرید. زیان در بازارهای مالی از جمله فارکس امری اجتناب‌ناپذیر است، پس باید ریسک انجام معامله را تا حد ممکن کاهش داد.

استفاده از حدضرر
استفاده از حدضرر

زمان‌هایی در بازار وجود دارد که حتی بهترین استراتژی‌های معاملاتی هم دچار ضررهای متعدد می‌شود. استفاده از یک روش معاملاتی موفق می‌تواند ریسک معاملات شما را کاهش بدهد، اما باید بدانید که این موضوع کافی نیست. برای مثال در یک سیستم معاملاتی که ۷۰ درصد سود می‌دهد، شما از هر ده پوزیشن خود در هفت پوزیشن وارد سود می‌شوید، اما آیا امکان ندارد که سه معامله زیان‌ده شما پشت هم اتفاق بیافتد؟

اگر در چنین شرایطی حد ضرر مناسبی برای خود نداشته باشید شاید تمامی سرمایه خود را از دست بدهید و دیگر شانسی برای کسب سود نداشته باشید. از این‌رو مهم است که حد ضرر مناسبی برای معاملات خود داشته داشته باشید. البته منظور از حد ضرر مناسب، پایین بودن آن نیست، بلکه باید در نقطه مناسبی و تا حد ممکن با کمترین میزان انتخاب بشود.

ورود به معاملات با ریسک به ریوارد مناسب

درک درست مفهوم دراودان در فارکس به شما کمک می‌کند تا بتوانید برخلاف بیشتر فعالان این بازار، سودهای قابل توجهی کسب کنید. باید بدانید که حتی بهترین تریدرهای دنیا هم در مواقعی معاملات زیان‌ده انجام می‌دهند و از این‌رو با دراودان در حساب خود مواجه می‌شوند. اما چیزی که آن‌ها را موفق می‌کند این است که می‌توانند این زیان را کنترل کنند. ورود به معاملات با ریسک به ریوارد مناسب می‌تواند احتمال زیان در برآیند معاملاتی شما را کاهش دهد. تصور کنید که درصد موفقیت استراتژی معاملاتی شما پنجاه درصد است.

ریسک به ریوارد
ریسک به ریوارد

این یعنی از هر ده معامله خود در پنج معامله سود و در پنج معامله ضرر خواهید کرد. حال اگر در این شرایط معاملاتی با ریسک به ریوارد ۲ انتخاب کرده باشید، در پنج پوزیشن زیان و در ده پوزیشن در سود هستید. پس برآیند معاملاتی شما پنج پوزیشن سود است. همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید داشتن ریسک به ریوارد مناسب می‌تواند کمک خوبی برای کنترل دراودان در فارکس باشد.

استفاده منطقی از لوریج‌ها

یکی از روش‌ها برای کنترل دراودان در فارکس استفاده منطقی از لوریج‌ها می‌باشد. همان طور که اشاره شد، معمولاً معامله‌گرانی که متحمل ضررهای زیادی شده‌اند، از لوریج‌ها به شکل افراطی برای جبران زیان خود استفاده می‌کنند. همین موضوع می‌تواند آن‌ها را سریعتر به سمت از دست دادن تمام سرمایه هل بدهد. اهرم‌ها در حقیقت شمشیر دولبه هستند که می‌توانند ریسک معاملاتی شما را بالا ببرند. استفاده صحیح از آن‌ها می‌تواند سودهای شما را چندین برابر کند و از سمتی دیگر، همین موضوع می‌تواند ضررهای شما را بیش از بیش کند.

توصیه می‌شود از لوریج‌ها به شکلی منطقی استفاده کنید و درگیر احساسات نشوید تا ریسک خود را کاهش بدهید.

مدیریت سرمایه

شاید یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای کنترل دراودان در فارکس، مدیریت سرمایه باشد. بهتر است همه سرمایه خود را درگیر یک معامله خاص نکنید، حتی اگر آن معامله از نظر شما فرصت بسیار خوبی باشد. تنوع بخشیدن به پرتفو باعث می‌شود تا از ضررهای احتمالی بازار در امان باشید. در کنار تنوع بخشیدن لازم است که برای هر معامله، بخش خاصی از سرمایه خود را درگیر کنید. لزومی ندارد که همیشه تمام سرمایه شما درگیر معامله باشد و بهتر است بخشی برای کاهش میانگین خرید شما باقی مانده باشد.

چیزی که تحلیلگران حرفه‌ای را از سایر معامله‌گران بازار جدا می‌کند، همین مدیریت سرمایه است که با تجربه کسب می‌شود.

شناسایی صحیح نقاط ورود

برای اینکه بتوانید سودهای قابل توجهی کسب کنید، باید بتوانید نقاط مناسبی برای ورود به یک معامله پیدا کنید. در بازارهای مالی حتی در دوره‌های نزول گسترده، فرصت‌های زیادی وجود دارد که با استفاده درست از آن‌ها می‌توان سودهای مناسبی کسب کرد. تجربه و یادگیری دو اصل مهم برای رسیدن به جایی هستند که بتوانید به راحتی نقاط صحیح ورود تشخیص بدهید. پس دست از یادگیری نکشید و سعی کنید هر روز خود را با مطالب جدید آپدیت کنید.

شناسایی صحیح نقاط ورود
شناسایی صحیح نقاط ورود

از اشتباهات خود استفاده کنید

تقریباً هیچ تریدری را نمی‌توانید پیدا کنید که در معاملات خود دچار ضرر نشده باشد. این موضوع اجتناب پذیر می‌باشد اما چیزی که باعث متمایز شدن معامله‌گران می‌شود، نحوه نگرش آن‌ها به اشتباهات خود است. زمانی می‌توانید در بازارهای مالی رشد کنید که بتوانید از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید و با کمک آن‌ها یک سیستم معاملاتی کارآمد ایجاد کنید.

پرسش‌های متداول

۱. مفهوم دراودان در فارکس چه چیزی را می‌رساند؟

دراودان میزان افت سرمایه از بیش‌ترین مقدار آن را نشان می‌دهد که می‌تواند معیار خوبی برای ارزیابی حساب شما باشد.

۲. چگونه میزان دراودان را در حساب به حداقل کاهش بدهیم؟

همه تریدرها حتی تریدرهای حرفه‌ای در مقطع‌هایی از بازار با دراودان مواجه می‌شوند، اما باید با مدیریت ریسک سرمایه، انتخاب حد ضرر مناسب و غیره مقدار آن را به حداقل کاهش داد.

۳. دراودان چه چیزی را به ما نشان می‌دهد؟

بالا بودن دراودان نشان می‌دهد که استراتژی معاملاتی شما مناسب نبوده است و باید در آن تجدید نظر کنید.

4. چه چیزی باعث افزایش زیان حساب معاملاتی می‌شود؟

عوامل زیادی مانند استفاده از استراتژی معاملاتی اشتباه، عدم تعیین حد ضرر، نقطه ورود اشتباه، خرید برخلاف جهت بازار و غیره وجود دارند که باعث افزایش دراودان می‌شود.

 

در این مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم دراودان در فارکس آشنا کنیم. با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از دوره رایگان آموزش معامله گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره، فرم زیر را پر کنید.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.