...
وبینار استراتژی‌های میلیونی (2 مرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
مطالب اخیر
انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

واگرایی زمانی در تحلیل تکنیکال چیست و چطور می توان با آن معامله کرد؟

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
واگرایی زمانی

تحلیل تکنیکال از اصلی‌ترین ابزارهای تریدرها برای شناسایی فرصت‌های مناسب در بازار است که می‌تواند ابزارهای فوق‌العاده متنوعی را برای مطمئن‌تر شدن از وضعیت بازار ارائه کند. این ابزار به ما کمک می‌کنند تا بازار را بهتر بشناسیم و در زمان مناسب به معاملات وارد شویم. پس مهم است که با ابزارهای مختلف در دنیای تحلیل تکنیکال آشنا باشید و بتوانید از کاربردی‌ترین آن‌ها برای واضح‌تر شدن حرکات قیمت، استفاده کنید. واگرایی زمانی از جمله همین ابزار است که در این مطلب بیشتر به آن پرداخته‌ می‌شود. پس حتما در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با یکی دیگر از انواع واگرایی آشنا شوید.

تجارت واگرایی

واگرایی زمانی چیست؟

احتمالا پیشتر با مبحث واگرایی در قیمت آشنا شده‌اید که ناشی از تضاد میان حرکات قیمت با یکی از اندیکاتورها است. واگرایی زمانی هم به شکلی مشابه در بازار مشاهده می‌شود با این تفاوت که در این جا، تضاد میان قیمت و زمان وجود دارد. به همین دلیل به نام واگرایی زمانی شناخته می‌شود. در واگرایی زمانی بیشتر تعداد کندل‌ها و شکل آن‌ها در روندهای اصلاحی به نسبت حرکت قبلی خود بررسی می‌شوند. پس همان طور که مشخص است این شکل از واگرایی بیشتر برای روندهای اصلاحی کاربرد دارد.

اینکه اصلاح تا چه مدت ادامه داشته باشد، می‌تواند برای معامله‌گران مهم و با اهمیت باشد. وارد شدن به یک روند اصلاح فرسایشی که نوسانات قیمتی زیادی ندارد، هر چند که شاید ریسک بالایی برای تغییرات زیاد در قیمت نداشته باشد، اما می‌تواند امکان کسب سود از سایر موقعیت‌های بازار را سلب کند که خودش نوعی زیان محسوب می‌شود.

واگرایی به شما کمک می‌کند تا محدوده دقیق ورود و خروج و همچنین زمان صحیح آن‌ها را تشخیص بدهید. در کنار بررسی و شمارش کندل‌ها، فیبوناچی هم ابزار مفید دیگری است که می‌تواند برای شناسایی واگرایی در زمان استفاده بشود. در این ابزار نسبت‌های ۳۸.۲، ۵۰، ۶۸.۲ و ۱۰۰ وجود دارد که هر کدام می‌توانند نقطه‌ای برای اتمام اصلاح قیمت باشند.

اما از این میان نسبت ها، ۱۰۰ و ۶۱.۸ از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که در آن قیمت واکنش بیشتری به اصلاح نشان خواهد داد. چیزی که مشخص است این می‌باشد که شما در بازار‌های پر‌ریسکی مانند فارکس، باید معاملات دقیقی انجام بدهید و زمانی این هدف محقق می‌شود که از ابزارهای موجود نهایت استفاده را ببرید.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه و ساده بیان کنیم هنگامی واگرایی در زمان ایجاد می‌شود که درصد اصلاح زمانی در فیبوناچی بیشتر از درصد اصلاح قیمتی بوده باشد.

واگرایی زمانی معمولی(RTD)

واگرایی زمانی معمولی نوعی از واگرایی زمانی در تحلیل تکنیکال است که می‌تواند به صورت حدودی، زمان اتمام اصلاح و همچنین ادامه یا برگشت قیمت را نشان بدهد. اشاره شد که بیشتر این شمارش تعداد کندل‌ها در یک اصلاح قیمتی است که می‌تواند انواع واگرایی در زمان را تفکیک کند. در واگرایی معمولی، تعداد کندل‌ها در اصلاح قیمت بیشتر از حرکات قبلی قیمت است. زمانی که این واگرایی شکل می‌گیرد، انتظار می‌رود که قیمت در جهت روند اصلی قبلی حرکت کند و تمایل کمی برای چرخش در آن وجود دارد. در حقیقت واگرایی زمانی معمولی، نوعی الگوی ادامه دهنده است که پیش‌بینی می‌کند حرکت قیمت ادامه داشته باشد.

باید توجه داشته باشید که هیچ چیز در تحلیل تکنیکال قطعی نیست. از این رو مشاهده واگرایی معمولی نباید به معنای قطعیتی در ادامه روند باشد. مطمئنا مواردی هم وجود دارند که در آن شرایط گفته شده وجود داشته باشد اما قیمت روندی جدید در جهت عکس شروع کرده باشد. با این وجود چیزی که بیشتر انتظار می‌رود، ادامه حرکت قیمت است. به همین دلیل پیدا کردن یک الگو مناسب و ورود به معامله در جهت حرکت اصلی، با شانس بیشتری برای موفقیت همراه است.

واگرایی زمانی هوشمند ( STD)

واگرایی هوشمند نوعی دیگر از واگرایی در زمان است که به مانند واگرایی معمولی مورد بررسی قرار می‌گیرد. بازهم این تعداد کندل‌ها است که بررسی می‌شوند. در این نوع از واگرایی، تعداد کندل‌ها در اصلاح کمتر از حرکت قبلی است اما اصلاح زمانی بیشتر از اصلاحی که در قیمت صورت گرفته است، انجام می‌شود. به زبان ساده قیمت تغییرات کمتری را در زمان بیشتر به نسبت حرکت قبلی ثبت کرده است.
این شکل از واگرایی نشان می‌دهد که روند قبلی با احتمال بالاتر ادامه خواهد داشت. از این رو می‌تواند به دنبال موقعیتی مناسبی برای ورود به دارایی بود.

واگرایی زمانی هوشمند ( STD)

نحوه معامله با تشخیص واگرایی زمانی

استراتژی معاملاتی نقش مهمی در موفقیت تریدرها در بازار دارد. همه تریدرها به یک شیوه مشابه از فرصت‌های معاملاتی در بازار استفاده نمی‌کنند. با این حال در نهایت این امکان وجود دارد که همه این استراتژی‌های مختلف بتوانند به سود برسند. با در نظر گرفتن تفاوت در ابزار و یا نحوه معامله، اما غالبا همه استراتژی‌های موفق از اصول به نسبت مشابهی استفاده می‌کنند.

مانند بیشتر استراتژی‌های معاملاتی موفق، در معامله با استفاده از واگرایی زمانی هم باید به دنبال انجام معامله در جهت روند اصلی باشید. چیزی که شما را در بازار نگه خواهد داشت، انجام معامله در جهت روند اصلی است. واگرایی در زمان هم به شما در این شیوه کمک خواهد تا بهترین محدوده‌های خرید یا فروش را از نظر زمانی تشخیص بدهید. در گام بعدی باید تارگت و حد ضرر معقول هم برای موقعیت‌های باز شده انتخاب شود. این کار به معاملات شما ریسک کمتر و اطمینان بیشتری می‌دهد و از زیان‌های غیر قابل جبران جلوگیری می‌کند.

اگر بدون بررسی چارت و یا سایر اندیکاتورها و تنها با استفاده واگرایی زمانی معامله می‌کنید، باید بدانید که احتمالا بازدهی مناسبی نخواهید داشت. بررسی واگرایی به عنوان یک ابزار مکمل می‌تواند تفاوت قابل توجهی در بازدهی شما ایجاد کند، اما استفاده از آن به تنهایی توصیه نمی‌شود. با در نظر گرفتن همه این موارد قصد داریم چندین استراتژی که در بک تست عملکرد خوبی داشته‌اند را بررسی کنیم.

ورود در نقاط شکست خط روند

شکست خط روند می‌تواند نشانه‌های قوی برای پیش‌بینی حرکات قیمت بعدی داشته باشد. به همین دلیل معمولا چنین محدوده‌هایی فرصت‌های پرسودی فراهم می‌کنند. البته همیشه احتمال شکست کاذب در چنین محدوده‌هایی، حساب معاملاتی تریدرها را با خطر زیان مواجه می‌کند.

وجود ابزاری که بتوانند شکست را تایید و یا رد کنند، می‌توانند به جلوگیری از زیان‌های احتمالی کمک زیادی کنند‌. واگرایی زمانی یکی از همین ابزار است که نشان می‌دهد آیا شکست در محدوده زمانی مناسب صورت گرفته است یا اینکه قیمت هنوز برای انجام حرکات اصلی خود به زمان نیاز دارد. با شناخت درست یک ناحیه یا روند شکسته شده، فرصت‌هایی بسیار جذاب برای شما فراهم می‌شود که استفاده از آن‌ها در نهایت باعث ایجاد بازدهی قابل قبول می‌شود‌.

ورود در نقاط شکست خط روند

استراتژی reversal trading

وقوع واگرایی میان قیمت و زمان می‌تواند هشدارهایی در مورد تغییر احساسات و به دنبال آن قیمت در بازار بدهد. از این رو می‌توان برای ورود به معاملات جدید با حد ضرر بالای سقف و یا پایین کف جدید برنامه ریزی کرد. در هر دو استراتژی باید از فیبوناچی زمانی استفاده کرد تا بتوان قدرت خریداران و فروشندگان را تخمین زد. اگر واگرایی افزایش قدرت خریداران را نشان دهد، فرصت‌های خرید جدید قابل بررسی خواهند بود.

در نقطه مقابل اگر واگرایی تقویت قدرت فروشندگان را نشان بدهد، فرصت‌های فروش جدید قابل بررسی می‌شوند. به طور کلی واگرایی به شما نشان می‌دهد که آیا موقعیت‌ باز شده باید حفظ شود یا خیر. به همین دلیل وجود چنین ابزاری به استدلال منطقی برای انجام معاملات در بازار کمک می‌کند.

نحوه رسم فیبوناچی زمانی

فیبوناچی یکی از بهترین ابزارها برای شناسایی واگرایی زمانی در تحلیل تکنیکال است. برخلاف فیبوناچی‌های اصلاحی که خطوط در آن به صورت افقی هستند، در فیبوناچی زمانی خطوط عمودی رسم می‌شوند که در این خطوط، انتظار پایان اصلاح زمانی وجود دارد. برای رسم این ابزار، نیاز به دو نقطه کف و سقف دارید تا پس از آن خطوط زمانی توسط فیبوناچی رسم شود. انتخاب این دو نقطه اهمیت زیادی دارد، چراکه در صورت عدم رعایت می‌تواند به کلی تحلیل‌های انجام شده در این باره را نادرست کند. دو ابزار منطقه زمانی فیبوناچی( Fib time zone)  و فیبوناچی زمانی بر پایه روند( Trend-based Fib time)  به شما کمک می‌کنند تا بهتر به شناخت نواحی مهم در چارت از نظر زمانی برای تغییرات برسید.

بیشتر بخوانید: اعداد فیبوناچی در فارکس

به ترتیب نحوه فعال‌سازی ابزار گفته شده را بررسی می‌کنیم. در سایت تریدینگ ویو، ابزار منطقه زمانی فیبوناچی با انتخاب سومین گزینه از نوار ابزار سمت چپ و سپس کلیک بر روی گزینه Fib time zone فعال می‌شود. پس از فعال کردن، می‌توانید مشاهده کنید که اعداد فیبوناچی به صورت خطوط عمودی بر روی چارت قرار می‌گیرند. اگر نگاهی دقیق به چارت بیندارید، می‌توانید متوجه تغییرات قیمتی در این خطوط شوید. معمولا قیمت به خطوط عمودی نزدیک نقطه شروع، واکنش زیادی نمی دهد و هر چه از نقطه شروع فاصله می‌گیریم، این خطوط اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

به همین دلیل برخی از تحلیل‌گران ترجیح می‌دهند که تحلیل زمانی را از اعداد ۱۳ یا ۲۱ آغاز کنند. خب به سراغ نحوه رسم ابزار دوم یعنی فیبوناچی زمانی بر پایه روند می‌رویم. به شکلی مشابه، این ابزار هم از طریق بخش سوم نوار ابزار سمت چپ و در ادامه کلیک بر روی Trend-based time Fib فعال می‌شود. تنها تفاوت فیبو زمانی بر پایه روند با منطقه زمانی فیبوناچی، این است که در این ابزار، خطوط به صورت نسبت‌های فیبوناچی نمایش داده می‌شوند. باز هم با بررسی چارت‌های مختلف می‌توانید متوجه شوید که قیمت به چه زیبایی در این خطوط تغییرات خود را آغاز کرده است. از این رو تحلیل واگرایی زمانی می‌تواند یک رویکرد مناسب برای انجام معاملات کم ریسک است.

خرید با استفاده از روش واگرایی معمولی مثبت (RD+)

بدون داشتن هدف و برنامه مشخص نمی‌توانید به بازدهی مناسبی برسید و اگر هم برسید این بازدهی دوام کمی دارد و پس از آن به سرعت وارد ضرر خواهید شد. احساسات و هیجانات از عواملی هستند که می‌توانند تاثیر زیادی بر نحوه معاملات شما داشته باشند، پس اگر از استراتژی مشخصی استفاده نکنید، به احتمال زیاد در زمان‌های مهم بازار دچار اشتباهات بزرگ می‌شوید. از این رو داشتن یک استراتژی کاربردی که در بک تست‌ها عملکرد خوبی داشته است، می‌تواند شما را چندین گام به جلو بیاندازد. در این قسمت قصد داریم نحوه خرید با استفاده از روش واگرایی معمولی مثبت را بررسی کنیم.

واگرایی معمولی مثبت زمانی ایجاد می‌شود که قیمت روندی نزولی را طی می‌کند و در حال ثبت کف و سقف‌های پایین‌تر است اما در عین حال اندیکاتور شیب صعودی را ثبت می‌کند. وقوع واگرایی زمانی در این شرایط می‌تواند نشانه‌های اولیه از برگشت روند را ایجاد کند. پس می‌توان منتظر نمایان شدن تغییرات مثبت دیگر در بازار برای ورود به معاملات جدید بود. هیچ گاه وقوع واگرایی معمولی مثبت نمی‌تواند برگشت قیمت را تضمین کند. مواردی هم وجود دارند که قیمت پس از این واگرایی، وارد روندی رنج و یا نزولی شده است. پس خرید تنها با مشاهده این هشدار، می‌تواند بسیار پرریسک باشد.

در یک استراتژی موفق به نام استراتژی جامع معاملاتی یا همان CTS، نیاز به پنج سیگنال‌ هم راستا می‌باشد تا ورود به معامله تایید شود. مطمئنا با این شیوه فرصت‌های کمتری برای شما فراهم می‌شود، اما چیزی که اهمیت دارد این است که حاشیه امنیت شما بیشتر می‌شود. برای رسیدن به سودهای قابل قبول، لزوما نیازی به انجام معاملات زیاد در طول روز نیست. انتخاب و ورود به یک معامله صحیح می‌تواند بازدهی به همان اندازه و حتی بیشتر هم فراهم کند. همان طور که اشاره شد، در مورد واگرایی معمولی مثبت هم باید منتظر تایید ابزار دیگر ماند.

شکست خط روند نزولی یک سیگنال مهم برای ورود به معامله است. اگر این شکست با یک کندل قوی و حجم بالا همراه باشد، اعتبار بیشتری پیدا می‌کند. تارگت این معامله بسته به میزان ریسک پذیری تریدر می‌تواند اولین محدوده مقاومتی و یا یک محدوده برگشتی مهم در دورتر باشد. بهتر است با در نظر گرفتن حد ضرر و همچنین ریسک به ریوارد مناسب، به معامله وارد شد.

خرید با استفاده از روش واگرایی معمولی مثبت (RD+)

خرید با استفاده از روش واگرایی مخفی مثبت ( HD+)

واگرایی مخفی مثبت شکل دیگری از واگرایی است که می‌تواند در یک استراتژی قوی به کار گرفته شود. اصولا این نوع از واگرایی زمانی، در شرایطی ایجاد می‌شود که قیمت کفی بالاتر ثبت می‌کند اما در اندیکاتور شیب منفی ثبت شده است. شیب منفی در اندیکاتور نشان می‌دهد که قدرت خریداران تا حدودی کاهش پیدا کرده است، اما همچنان قدرت خریداران به اندازه‌ای است که روند صعودی ادامه پیدا کند. پس باید منتظر پایان اصلاح قیمت و ادامه حرکت صعودی بود. استفاده از فیبوناچی زمانی برای بررسی زمان صحیح ورود به معامله و همچنین ابزار دیگر، می‌توانند منجر به ایجاد یک استراتژی قدرتمند شوند.

هر چه اصلاح قیمتی کمتر انجام بشود، احتمال اینکه در ادامه روند، رشد قوی‌تر داشته باشد، بیشتر است. سطوح شکسته شده می‌توانند در گام اول یک سطح مهم برای اتمام اصلاح باشند. مشابه روش قبلی باید منتظر تایید ابزار دیگر باشید تا در بهترین شرایط و با کمترین میزان ریسک وارد معامله شوید.

خرید با استفاده از روش واگرایی مخفی مثبت ( HD+)

چگونه با استفاده از واگرایی، زمان صحیح خروج را تشخیص دهیم؟

استراتژی خروج به همان اندازه که استراتژی خرید اهمیت دارد، مهم است. سود زمانی محقق می‌شود که تریدر در کنار ورود به موقع، در زمان مناسب هم از معامله خارج شود. خروج زود هنگام امکان رشد سرمایه را از ما خواهد گرفت و در نقطه مقابل، خروج دیر هنگام هم منجر به از دست رفتن تمامی سود کسب شده می‌شود. طمع از دسته همان عواملی است که در خروج دیر هنگام نقش فوق العاده‌ای دارد. تریدرهایی که استراتژی مشخصی برای خروج دارند، معمولا بهتر عمل کرده و درگیر هیجانات بازار نمی‌شوند. از این رو بهتر است حتما به نحوه خروج از معاملات خود هم فکر کنید.

بازهم واگرایی می‌تواند یک ابزار مناسب برای تشخیص پایان یک روند باشد. نباید انتظار داشته باشید که از تمام تغییرات قیمت در یک روند حرکتی استفاده کنید. گاهی شناخت درست اتمام یک روند بسیار دشوار می‌شود. مشاهده الگوی کندلی مناسب، تایید اندیکاتورها در کنار یک الگوی قیمتی نزولی قوی، می‌تواند منجر به خروج شما از معامله بشود.

نتیجه‌گیری

مهم نیست که واگرایی در استراتژی معاملاتی شما وجود دارد یا خیر، در هر صورت می‌توانید با استفاده از واگرایی در نقاط مهم بازار تصمیمات مطمئن‌تری بگیرید. واگرایی زمانی به شما کمک می‌کند تا بتوانید در مورد ادامه و یا برگشت قیمت بهتر عمل کنید. البته علی رغم همه این مزیت‌ها اما بهتر است که از واگرایی به عنوان یک ابزار مکمل استفاده کنید و تغییرات آن را به منزله سیگنال قطعی برای خرید یا فروش به حساب نیاورید. در این مطلب سعی کردیم تا انواع واگرایی زمانی و نحوه معامله با آن را بررسی کنیم. به همین دلیل می‌توانید از این پس در استراتژی معاملاتی خود از این روش استفاده کنید.

سوالات متداول

۱. تفاوت واگرایی زمانی معمولی با هوشمند چیست؟

در واگرایی معمولی تعداد کندل‌های اصلاحی بیشتر از روند قبلی است، در حالی که در واگرایی هوشمند، تعداد کندل‌ها در اصلاح به نسبت حرکت قبلی کمتر است.

۲. چگونه با استفاده از واگرایی در زمان معامله کنیم؟

بسته به نوع واگرایی، زمان و نحوه ورود به معامله متفاوت است، با این حال باید بیشتر به واگرایی به عنوان یک ابزار تایید و مکمل نگاه شود.

۳. بهترین ابزار برای شناسایی time divergence چیست؟

معمولا واگرایی در زمان با استفاده از بررسی تعداد کندل‌ها و شکل آن‌ها تشخیص داده می‌شود و به همین دلیل نیاز به ابزار خاصی ندارد.

۴. قدرت بازار در واگرایی هوشمند چگونه است؟

از آن جایی که در این واگرایی، قدرت در حرکت اصلاحی کمتر از قدرت در روند اصلی است، انتظار می‌رود که حرکت قبلی قیمت ادامه پیدا کند.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

5/5 - (1 امتیاز)

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.