وبینار استراتژی‌های میلیونی (12 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
بروزرسانی: ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

ثبت نام در دوره رایگان کربن

سواپ در فارکس چیست؟ تفاوت کمیسیون و سواپ در فارکس

تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
سواپ در فارکس
5/5 - (1 امتیاز)

همه بازار فارکس را به فرصت‌هایی طلایی برای سرمایه‌گذاری می‌شناسند و به همین دلیل است که روز به روز علاقه‌مندان برای فعالیت در این بازار بیشتر می‌شود. اما این موضوع باعث می‌شود تا پیچیدگی‌های معامله در این بازار فراموش بشود. این پیچیدگی‌ها تنها ناشی از تحلیل چارت و پیش‌بینی قیمت نیست. معامله در چنین بازاری نیاز به آشنایی با اصطلاحات اختصاصی دارد که باید بررسی شوند. در این بخش به صورت اختصاص در مورد مفهوم سواپ در فارکس بحث کنیم.

سواپ در فارکس یا نرخ شبانه چیست؟

همه سختی‌های بازار فارکس به تحلیل چارت و پیش‌بینی حرکات قیمت محدود نمی‌شود. در این بازار آپشن‌ها و مفاهیم زیادی وجود دارند که می‌توانند آینده معاملات شما را تغییر دهند. حتی برخی از این مفاهیم به اندازه‌ای مهم هستند که بدون آن‌ها حتی نمی‌توان در این بازار فعالیت کرد. پس قبل از اینکه به سراغ یادگیری تحلیل تکنیکال، فاندامنتال یا دیگر روش‌های تحلیلی بروید، باید با نحوه فعالیت در فارکس آشنا شوید. در این بخش قصد داریم تا یکی از مهم‌ترین اصطلاحات معامله‌گری در این بازار را بررسی کنیم.

سواپ در فارکس یا نرخ شبانه چیست؟

ابتدا با یک پرسش شروع می‌کنیم. سواپ در فارکس چیست؟ این سوالی است که برای افراد ناآشنا با فارکس احتمالا ناشناخته است. اما تمام تریدرهای این بازار به خوبی با آن آشنا هستند، چراکه برای ورود یا خروج از معاملات روزانه خود با آن درگیر می‌شوند. به زبان ساده، سواپ در فارکس نشان‌دهنده میزان اختلاف نرخ بهره میان دو ارز موجود در یک جفت ارز است.

جفت ارزها از مهم‌ترین دارایی‌های فارکس محسوب می‌شوند که معاملات زیادی بر روی آن‌ها انجام می‌شود. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم چیزی نزدیک به یک سوم تا نصف حجم معاملات بر روی همین دارایی‌ها است. از این رو به عنوان یک علاقه‌مند به ترید، زیاد با مفهوم سواپ در فارکس چیست مواجه می‌شوید.

بیشتر بخوانید: مفهوم جفت ارز در فارکس چیست؟

به شکل کلی سواپ مخصوص به معاملات اهرم‌دار است. یعنی زمانی که تریدر نمی‌تواند نقدینگی کافی برای انجام معاملات خود داشته باشد و به همین دلیل سرمایه مورد نیاز خود را به شکل جفت ارز از کارگزاری قرض می‌کند. در این شرایط اگر معاملات خود را برای بیشتر از یک شبانه روز نگه‌داری کند، بسته به تغییر نرخ سواپ در حساب معاملاتی خود سود یا زیان می‌کند. توجه کنید که سواپ تنها در شرایطی است که شما برای بیش از یک روز موقعیت خود را حفظ کنید.

نحوه محاسبه سواپ در فارکس چگونه است؟

ابزارهایی برای محاسبه نرخ سواپ در بازار وجود دارند که می‌توانند بدون آگاهی از نحوه محاسبه، مقدار دقیق این نرخ را برای شما محاسبه کنند. حال زمانی را تصور کنید که به هر دلیلی، تمایل به استفاده از سواپ دارید اما ابزار محاسبه خودکار در دسترس شما نیست. در این شرایط احتمالا باید بیخیال سود کم ریسک حاصل از این ابزار شوید.

نحوه محاسبه سواپ در فارکس چگونه است؟

این در حالی است که اگر با نحوه محاسبه سواپ در فارکس آشنا بودید، می‌توانستید به راحتی از آن استفاده کنید. ضمن اینکه همیشه آگاهی از نحوه‌ محاسبه می‌تواند ما را با آن ابزار آشنا کند. موارد بررسی شده ثابت می‌کنند که محاسبه سواپ می‌تواند کاربردی باشد.

فرض کنید که ارز با نرخ بهره بالا را خریداری و در نقطه مقابل ارز با نرخ بهره پایین را فروخته‌اید. در این شرایط نرخ بهره برای شما مثبت خواهد بود. اما چرا؟ آربیتراژ مفهومی است که می‌تواند دلیل این نرخ مثبت را توجیه کند. شما در حقیقت به این شکل ارز با نرخ بهره پایین را قرض گرفته‌اید و آن را به ارز با نرخ بهره بالاتر، تبدیل کرده‌اید. پس منطقی است که سواپ شما مثبت باشد.

عکس این شرایط می‌تواند برای شما سواپ منفی ایجاد کند. یعنی اگر ارز با نرخ بهره پایین را خریداری کنید و ارز با نرخ بهره بالاتر را بخرید، سواپ برای شما منفی خواهد بود، چراکه دقیقا عکس استراتژی آربیتراژ عمل کرده‌اید.

حال با بررسی مثالی قصد داریم تا این محاسبات را واضح‌تر بررسی کنیم.

جفت ارز USD/JPY را در نظر بگیرید که در نرخ بهره در آمریکا ۲.۵ درصد و در ژاپن منفی ۰.۱ درصد است. خرید این جفت ارز در حقیقت به معنای خرید دلار آمریکا و فروش ین ژاپن است. اگر در این جفت ارز از سواپ استفاده کنید، نرخ آن در نهایت برای شما مثبت ۲.۶ درصد است. اما فروش در این جفت ارز چه نرخ سواپی برای شما ایجاد می‌کند؟

فروش جفت ارز USD/JPY به معنای فروش دلار آمریکا و خرید ین ژاپن است. با توجه به نرخ بهره این دو کشور که گفته شد، میزان سواپ در نهایت منفی ۲.۴ درصد می‌شود. سواپ مثبت باعث دریافت پیپ برای حساب معاملاتی شما می‌شود و در نقطه مقابل، سواپ منفی باعث کاهش پیپ و موجودی حساب شما می‌شود.

این نرخ تا زمانی که معامله شما باز است، محاسبه می‌شود. همان طور که ملاحظه کردید، نرخ بهره تاثیر زیادی در محاسبه سواپ در فارکس دارد. این نرخ توسط نهادهای مربوط تعیین می‌شود که شما نمی‌توانید تاثیری در آن داشته باشید.

اما همان طور که اشاره شد می‌توانید از طریق ابزارهای موجود هم برای اطلاع از نرخ سواپ استفاده کنید. اگر از پلتفرم معاملاتی متاتریدر استفاده می‌کنید، می‌توانید وارد پنجره market watch شوید. نماد مورد نظر خود را پیدا کرده و بر روی آن کلیک راست کنید و از منوی باز شده، گزینه specification را انتخاب کنید. در پنجره باز شده داده‌های مربوط به نرخ بهره قابل مشاهده است.

انواع سواپ در فارکس

انواع سواپ در فارکس

تا اینجای مطلب احتمالا سواپ در فارکس را شیوه‌ای ثابت در نظر گرفته‌اید که می‌تواند تنها به شکلی که بیشتر مورد بررسی قرار گرفت، سود ایجاد کند. اما واقعیت این است که سواپ به شکل‌های مختلفی قابل انجام است. در این بخش انواع این روش بررسی می‌شود.

1. معادلات ارزی ثابت ثابت

تقریبا از نامش هم می‌توان حدس زد که در آن سواپ به چه شکلی انجام می‌شود. در این شکل مبادلات در مورد ارزهایی انجام می‌شود که نرخ بهره ثابتی دارند. یعنی پرداخت‌های ارز اولیه‌ای که نرخ بهره ثابتی داشته با ارز ثانویه‌ای که بازهم نرخ بهره ثابتی دارد، محاسبه می‌شود.

2. مبادلات ارزی ثابت شناور

با توجه به بررسی مورد قبلی، احتمال پیش‌بینی این شیوه از سواپ در فارکس برای شما ساده‌تر شده است. می‌توان از شیوه نام‌گذاری برای اطلاع از نوع سواپ استفاده کرد. در مبادلات ثابت شناور، نرخ بهره در مورد ارز پایه ثابت است و نرخ بهره در ارز ثانویه متغیر است. در حقیقت در روز معاملاتی جدید، ارز ثانویه نرخ بهره جدیدی دارد.

3. مبادلات ارزی شناور شناور

معادلات شناور شناور در مورد ارزهایی است که در هر دوی آن‌ها نرخ بهره متفاوت است. به عبارتی دیگر در این شیوه، هم ارز پایه و هم ارز اصلی، نرخ بهره متفاوتی را به نسبت روز قبل خواهند داشت.

کمیسیون در معاملات فارکس چیست؟

کمیسیون در معاملات فارکس چیست؟

کمیسیون درصد یا هزینه‌ای مشخص از ارزش معاملات است که به عنوان کارمزد دریافت می‌شود. کمیسیون معمولا توسط کارگزاری تعیین می‌شود، اما این موضوع می‌تواند توسط پلتفرم معاملاتی هم انجام بشود. برای اینکه دقیق‌تر با این مفهوم آشنا شوید، باید با اسپرد هم آشنا شوید. اسپرد تفاوت بین قیمت پیشنهادی خریدار و فروشنده است.

در این واقع این تفاوت سودی است که کارگزار یا پلتفرم معاملاتی از هر معامله بدست می‌آورد. همیشه قرار نیست کارگزاری بابت کمیسیون هزینه‌ای دریافت کند. در برخی از کارگزاری‌ها، میزان کمیسیون صفر می‌باشد، اما در عوض نرخ اسپرد بالاتر است تا جبران نبود کارمزد بشود.

از میان کمیسیون و سواپ کدام‌یک برای انجام معامله بهتر است؟

به طور قطعی نمی‌توان یکی از این دو روش را انتخاب کرد. سبک معاملاتی می‌تواند تاثیر زیادی بر انتخاب یکی از این دو روش داشته باشد. سواپ در فارکس با کمیسیون تفاوت‌هایی دارد. اولین تفاوت به بحث میزان کارمزد برمی‌گردد. به طور کلی کارمزد در کمیسیون پایین‌تر از سواپ است و این موضوع شاید باعث شود که در یک معامله، سود بیشتری حاصل شود. هم‌چنین در مورد کمیسیون این کارمزد به ازای هر معامله دریافت می‌شود.

اما در سواپ کارمزد به صورت روزانه دریافت می‌شود. همین تفاوت‌ها است که می‌تواند مشخص کند کدام‌یک از این دو ابزار برای شما بهتر هستند. اگر از سبک‌های معاملاتی کوتاه مدت استفاده می‌کنید، ابزار کمیسیون با توجه به موارد گفته شده برای شما بهتر است. اما برای یک تریدر بلند مدت، سواپ ابزار بهتری است که می‌تواند سودهای بیشتری هم فراهم کند.

انواع استراتژی معاملاتی سواپ در فارکس

انواع استراتژی معاملاتی سواپ در فارکس

دانستن مفهوم سواپ در فارکس بدون اینکه با نحوه معامله با آن باشید، برای شما مزیتی ایجاد نمی‌کند. مهم است که بتوانید با استراتژی معاملاتی و نحوه استفاده از این مفهوم آشنا باشید. گروهی از معامله‌گران در مورد سوددهی سواپ تردید دارند.

در این مطلب برترین سبک‌های معاملاتی بررسی می‌شوند تا برایتان اثبات شود می‌توان با این روش به کسب سود پرداخت.

1. استراتژی carry trade

یکی از سبک‌های معاملاتی حرفه‌ای برای کسب سود در بازار، استراتژی carry trade است. ماهیت انجام معامله در این روش ساده است. باید با بررسی نرخ‌های بهره، بیشترین تفاوتی که وجود دارد را شناسایی کنید. در حقیقت هدف شما شناسایی دو‌ نرخ بهره‌ای است که تفاوت بیشتری با یکدیگر دارند.

سپس با استفاده از این نرخ‌های شناسایی شده، به دنبال جفت ارزهایی که شامل این بهره‌ها هستند، می‌رویم. در این میان جفت ارزی برای شما سودآورتر است که میزان سواپ در یک جهت آن بیشتر باشد. تغییرات مثبت لحظه‌ای نمی‌تواند ضامن کسب سود برای شما باشد.

باید حتما چارت ارزهای مربوط را تحلیل کنید تا ببینید آیا روند بلند مدت در جهتی که اکنون سواپ مثبت وجود دارد، هست یا خیر. اگر تحلیل‌ها مطابق با تغییرات سواپ و در جهت پیش‌بینی‌های شما باشد، می‌توانید هم از سواپ مثبت و هم از تغییرات ارز سود کنید. ماهیت این استراتژی بر پایه یک رویکرد منطقی و ساده بنا شده است. از این رو می‌تواند استراتژی‌ قابل اعتمادی برای کسب سود در بازار باشد.

2. استراتژی swap and fly

نباید انتظار رویکرد بسیار متفاوتی به نسبت روش قبلی داشته باشید. این استراتژی تقریبا بر همان اصول برای کسب سود از سواپ در فارکس ایجاد شده است. باید به دنبال انتخاب جفت ارزی باتوجه به روش‌های بررسی شده در استراتژی قبلی باشید. پس از این انتخاب، باید با استفاده الگویی معامله کنیم که در بازار شانس سوددهی بالاتری دارد.

این موضوع بیشتر وابسته به سبک معاملاتی شما دارد، اما غالبا الگوهای کندل استیک یا هارمونیک برای این کار انتخاب می‌شود. بر اساس این الگو، وارد پوزیشن معاملاتی با نسبت‌های استاندارد می‌شود. اگر قیمت در جهت تحلیل‌های شما حرکت کرد، می‌توانید نقطه حد ضرر را به جایی که قرار است سر به سر شوید، منتقل کنید.

سپس معامله تا زمانی که حد ضرر شما فعال شود، باید حفظ کنید. با فعال شدن حد ضرر، شما بدون هیچ سود و زیانی از معامله خارج می‌شوید. در اینجا حتما این سوال ایجاد می‌شود که پس این استراتژی چه سودی ایجاد می‌کند؟ سود اصلی در swap and fly ناشی از سواپ مثبت است. فرض کنید سواپ مثبت برای خرید جفت ارزی معادل ۰.۸۳۴ پیپ است.

اگر با یک لات وارد معامله شوید، سود شما ۸۰ سنت می‌شود. فرض کنید معامله برای یک ماه حفظ شده و سپس حد ضرر شما فعال شود. در این شرایط سود شما ۲۱×۰.۸ می‌شود. همان طور که می‌دانید سواپ به صورت روزانه محاسبه می‌شود. از این رو است که حفظ موقعیت با سواپ مثبت برای شما سود ایجاد می‌کند.

3. استراتژی  swing trading

این استراتژی بیشتر برای استفاده از فرصت‌های بلند مدتی در بازار است. این استراتژی هم از رویکردی منطقی دنبال می‌کند. اصول در این روش معاملاتی به شکلی است که باید موقعیت‌های مناسب شناسایی شده و سپس آن‌ها مورد خرید و فروش قرار بگیرند. استراتژی سوئینگ تریدینگ، تنها مختص به بازار فارکس نبوده و می‌تواند برای کسب سود در بازارهای دیگر هم مورد استفاده قرار بگیرد. باید توجه داشته باشید که در این سبک معاملاتی، تحلیل بنیادی هم می‌تواند موثر باشد.

بیشتر بخوانید: سوئینگ تریدینگ در فارکس چیست؟

استراتژی  position trading

استراتژی پوزیشن تریدینگ هم نوعی استراتژی بلند مدت است که برای بازه‌های چند ماهه و حتی سالانه استفاده می‌شود. در این شیوه، به نوسانات کوتاه مدت قیمت توجهی نمی‌شود. هر چند که position trading می‌تواند برای تمام معامله‌گران بازار مناسب باشد، اما از آن جایی که بیشتر اهداف بلند مدتی دنبال می‌شود، برای سرمایه‌گذاران بلند مدت مناسب است.

مزایا و معایب استفاده از سواپ در فارکس

مزایا و معایب استفاده از سواپ در فارکس

سواپ در فارکس ابزاری است که بیشتر برای بازار ارز معنا پیدا می‌کند. از آن جایی که بیشتر فعالان بازار به نوعی با این دارایی‌ها درگیر هستند، لازم است که به خوبی مزیت‌ها و معایب آن را بدانند. مطمئنا سواپ مزیت‌هایی برای تریدرها ایجاد می‌کند، اما نباید از خطرات و ریسک‌های بالقوه آن هم غافل شویم. در این بخش هم مزایا و معایب این ابزار بررسی می‌شود.

1. کنترل ریسک

سواپ در فارکس، روشی بسیار کم ریسک برای کسب سود است. این ابزار هر چند که سود کمتری به نسبت انجام معامله می‌دهد، اما ریسک بسیار پایینی هم دارد. در صورت رعایت اصول لازم برای استفاده از سواپ، می‌توانید به سود مستمر برسید که شاید در ظاهر چندان قابل توجه نباشد. استفاده از چنین ابزاری می‌تواند با جبران زیان سایر معاملات، به کنترل ریسک کمک کند. البته اگر فردی هستید که به ریسک‌های بالا اعتقاد دارید، ممکن است چنین شیوه معاملاتی را نپسندید.

2. تجارت سهام خارجی

فارکس بازاری جهانی است که در آن تنها جفت ارزهای مختلف معامله نمی‌شوند. این بازار متشکل از صدها دارایی مختلف است که در میان آن‌ها سهام شرکت‌های بزرگ کشور‌ها هم دیده می‌شود. برای تهیه سهام این شرکت‌ها نیاز به تهیه ارز فیات دارید.

این کار ساده نیست و گاهی می‌تواند بسیار دشوار شود. این همان جایی است که سواپ کاربرد خود را نشان می‌دهد. با استفاده از سواپ می‌توانید ارز فیاتی که در اختیار دارید را به راحتی به ارز دیگری که مورد نیاز است، تبدیل کنید. این کار دسترسی به سهام‌های خارجی را برای شما بسیار ساده می‌کند.

3. کسب سود

چه چیزی می‌تواند مهم‌تر از پتانسیل کسب سود در بازار مالی باشد؟ رسیدن به سود با استفاده از ابزار سواپ بسیار ساده ساده است. در این روش شما نیازی به تحلیل‌های دشوار ندارید و ترید برایتان قابل پیش‌بینی‌تر است. در این روش استفاده از تفاوت نرخ بهره و بررسی عوامل بنیادی می‌تواند شما را به سود برساند. به همین دلیل به سراغ بررسی جفت ارزهای مختلف می‌روید که در بازار بسیار محبوب هستند و حجم معاملاتی زیادی بر روی آن‌ها انجام می‌شود.

4. مدیریت نقدینگی

همه مزیت‌های سواپ شامل سرمایه‌گذاران خرد نمی‌شود. گاهی این روش می‌تواند برای بانک‌ها و موسسات مالی هم سود و مزیت داشته باشند. سواپ روشی است که موسسات بزرگ می‌توانند از آن برای نیازهای مالی خود استفاده کرده و به نقدینگی مناسبی دست پیدا کنند.

در این ابزار، موسسه‌های مالی برای رسیدن به ارز مورد نیاز خود لزوما مجبور به ورود به بازار نقدی نیستند.‌از طریق سواپ و طی قراردادی که منعقد می‌شود، ارز مورد نیاز بانک‌ها تامین می‌شود. در حقیقت این روشی که به آن‌ها کمک می‌کند تا میزان نقدینگی خود را به شکل موثری کنترل کنند.

5. ایجاد پتانسیل آربیتراژ

آربیتراژ نوعی شیوه معاملاتی است که در آن یک دارایی مشخص از بازاری با قیمت کمتر خریداری شده و در بازاری دیگر با قیمتی بیشتر فروخته می‌شود. این شیوه از کسب سود می‌تواند به شکل دیگری در بازار دیده شود. در سواپ تریدر ارز خاصی را قرض گرفته و آن را به ارز دیگری وام می‌دهد. این شیوه می‌تواند شرایطی را برای کسب سود از تفاوت نرخ بهره در بازار فراهم کند.

فرض کنید که در دو کشور فرضی A و B نرخ بهره یکسان نیست، به شکلی به نرخ بهره در کشور A بالاتر باشد. این تفاوت فرصت معاملاتی برای شما ایجاد می‌کند. در این شرایط می‌توانید ارز را کشور A قرض بگیرید و آن را به ارز کشور B تبدیل کنید. در اینجا شما از تقاوت نرخ بهره سود کسب کرده‌اید.

عقلانی است که برای بررسی سواپ، به معایب آن هم توجه کرد. تقریبا هیچ روشی وجود ندارد که بدون عیب باشد. همانند همه چیزی که در دنیای اطراف ما وجود دارد. پس باید نقص‌های سواپ هم دیده شود. برای برخی مزیت‌های این روش قابل توجه‌تر بوده و برای برخی دیگر، این معایب هستند که بیشتر به چشم می‌خورند. همین عوامل زمینه تفاوت در تصمیم‌گیری‌های آن‌ها را فراهم می‌کند.

6. وابستگی به نوسانات نرخ بهره

یکی از خطراتی که سواپ در فارکس برای معامله‌گران ایجاد می‌کند، نوسانات نرخ بهره است. اگر به تعریف سواپ دقت کنید، می‌توانید متوجه حساسیت زیاد آن به نرخ بهره بشوید. اگر نرخ بهره برخلاف خواسته‌های شما حرکت کند، باید انتظار کاهش سود و حتی زیان هم داشته باشید. همیشه زیان در بازار به معنای واقعی آن نیست.

گاهی از دست دادن یک فرصت سودده قابل توجه و سرمایه‌گذاری در دارایی دیگر، می‌تواند زیان باشد. این موضوع نشان می‌دهد که برای به دست آوردن سود مناسب از سواپ، باید به تغییرات نرخ بهره حساس باشید و برای نوسانات آن آماده باشید‌.

7. ریسک طرف مقابل

سواپ در حقیقت نوعی معامله است که بین دو طرف بسته می‌شود. این جمله توجه شما را به سمت چه خطراتی می‌کشاند؟ مطمئنا زمانی که صحبت از دو طرف می‌شود، همیشه خطر عدم تعهد یک طرف به معامله وجود دارد. در شرایطی که بازار شرایط خوبی ندارد و در رکود است یا اینکه یکی از طرف‌ها شرایط ناپایداری از نظر مالی دارد، این خطر بیشتر هم حس می‌شود. پس باید به دنبال انجام معامله با طرف‌هایی باشید که از نظر مالی ثابت و اعتبار خوبی دارند. شرایط سخت‌ترین مرحله در استفاده از سواپ در فارکس همین انتخاب طرف مقابل باشد.

8. قوانین نظارتی

الزاماتی از نظر قضایی در مورد استفاده از سواپ وجود دارد. این فضای نظارتی می‌تواند بسته به شرایط تغییر کند که همین تفاوت در میزان سوددهی و دسترسی به ابزار سواپ تاثیر می‌گذارد. پس به عنوان فردی که تمایل دارد از این ابزار بهره ببرد، باید در مورد این الزامات به روز شوید و بتوانید بر اساس آخرین تحولات تصمیم‌گیری کنید تا درگیر مشکلات قانونی یا عملیاتی نشوید.

سواپ چه زمانی در حساب معاملاتی اعمال می‌شود؟

زمان دقیق و مشخصی برای اعمال سواپ در حساب معاملاتی شما وجود ندارد. این موضوع تا حد زیادی وابسته به کارگزاری شما دارد. بیشتر بروکرها سواپ در حدود نیمه شب یعنی بین ساعت ۱۱ شب تا ۱۲ اعمال می‌کنند. با این وجود چیز صد در صدی در این مورد وجود ندارد. برای اطمینان بهتر است به شرایط قراردادی که در مورد معامله وجود دارد، رجوع کنید.

نتیجه‌گیری

سواپ در فارکس موضوعی نیست که به دنبال یادگیری آن نباشید. این مفهوم حتی از واجب‌تر از تحلیل تکنیکال است، چراکه بدون تحلیل تکنیکال می‌توان به صورت تصادفی به سود رسید، اما بدون سواپ دیگر امکان استفاده از یکی از کم‌ریسک‌ترین استراتژی‌های بازار را ندارید.

در این مطلب سعی داشتیم تا به صورت جامع در مورد نحوه محاسبه و تاثیر این مفهوم بر تجارت صحبت کنیم. سواپ ابزار مهمی برای کسب سود و کنترل ریسک‌های موجود در بازار است. امیدواریم مطالب گفته شده بتواند به روند معاملات شما بهبود ببخشید تا فرصت‌های بیشتر و کم‌ریسک‌تری برای کسب سود به دست بیاورید.

سوالات متداول

۱. آیا باید نگران نرخ سواپ بود؟

اگر پوزیشن‌‌های خود را برای کمتر از یک روز حفظ می‌کنید، نباید نگران نرخ سواپ باشید، اما اگر بیشتر از یک روز در پوزیشن‌های خود باقی می‌مانید، باید آن را محاسبه کنید.

۲. سواپ در فارکس چیست؟

سواپ حاصل تفاوت بهره میان دو جفت ارز است که در صورت نگه‌داری موقعیت‌ برای بیشتر از یک روز محاسبه می‌شود.

۳. سواپ سه‌گانه چیست؟

با بررسی فرمول متوجه خواهید شد که اگر وارد پوزیشنی در روز چهارشنبه شوید و آن را تا آخر هفته نبندید، نرخ سواپ به میزان سه برابر حالت عادی برای شما محاسبه خواهد شد.

۴. آیا سواپ همیشه به ضرر ماست؟

سواپ مثبت موردی است که در آن به دلیل تفاوت مثبت در نرخ بهره، سود به حساب تریدر وارد می‌شود. این سود به اندازه تفاوت در نرخ بهره‌ها است.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد