وبینار استراتژی‌های میلیونی (29 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت

ژورنال معاملاتی چیست؟ چگونه یک ژورنال معاملاتی درست کنیم؟

انتشار: محمدرضا نجفی
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۴۰۲
ژورنال معاملاتی
5/5 - (1 امتیاز)

زمانی می‌توانید به یک تریدر حرفه‌ای و پرسود در بازار تبدیل بشوید که بتوانید بازدهی سیستم معاملاتی خود را ارزیابی کنید. اگر فردی هستید که بیشتر به صورت احساسی تصمیم می‌گیرید، باید بدانید که نتایج جالبی از فعالیت خود در بازارهای مالی نخواهید گرفت. در چنین بازارهایی، یک اشتباه می‌تواند به از دست رفتن تمام سرمایه شما منتهی بشود. پس باید در سیستم معاملاتی خود شفافیت داشته باشید و بتوانید روشی سودده ایجاد کنید.

ژورنال معاملاتی همان گزارشی است که به شما نشان می‌دهد آیا سیستم شما کارایی قابل قبولی دارد یا خیر. در این مطلب قصد داریم تا بیشتر این مفهوم را برای شما بررسی کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی همان چیزی است که نحوه عملکرد شما در بازار را نشان می‌دهد. این روش برای تمام بازارهای مالی کارایی دارد که در آن جزئیات و نکات تمامی معاملات ثبت می‌شود، پس تهیه آن نیاز به زمان زیادی دارد. این گزارش به شما نشان می‌دهد آیا سبک معاملاتی درستی دارید یا خیر و اینکه آیا در تمامی موارد از اصول معاملاتی خود استفاده می‌کنید یا خیر. از این رو پس از مدتی می‌توانید نقص‌های خود را در بازار رفع کنید و سیستم پرسودتری ایجاد کنید.

اشتباهات همیشه وجود دارند و حتی بزرگترین تریدرهای دنیا هم در ابتدا مرتکب اشتباهات زیادی می‌شدند. اما چیزی که بعدها آن‌ها را متمایز کرد، استفاده از همین اشتباهات برای بهتر شدن بود.

یک ژورنال می‌تواند فایل اکسل، نوت بوک و یا هر چیز دیگری باشد که انتخاب آن‌ها کاملاً سلیقه‌ای است، اما چیزی که اهمیت دارد جزئیات ثبت شده در آن است. معمولاً علاوه بر نحوه معامله، ثبت احساسات و نحوه تصمیم‌گیری به شما کمک می‌کند تا در آینده در صورت قرارگیری در شرایطی مشابه، بهتر عمل کنید. موارد گفته شده ممکن است این تصور را در شما ایجاد کند که ژورنال معاملاتی یک رفتار آماتور است و تنها مختص به تریدرهای تازه وارد بازار است. در صورتی که ثبت معاملات یک رفتار کاملاً حرفه‌ای است که تمام فعالان بازار با استفاده از آن می‌توانند عملکرد معاملاتی خود را بهبود ببخشند.

اگر قصد شما برای فعالیت در بازارهای مالی جدی است، باید بیشتر به این موضوع توجه داشته باشید. ابزارهای زیادی برای تهیه یک ژورنال وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات کامل‌تری را ثبت کنید.

دلایل استفاده از ژورنال معاملاتی

شاید برای بعضی از تریدرهای بازار ثبت روند معاملات در گذشته بسیار بیهوده به نظر برسد اما ثابت شده است که این روش می‌تواند شما را نسبت به احساسات و استراتژی خودتان روشن‌تر کند. اما دلایل زیاد دیگری هم برای این موضوع وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

دلایل استفاده از ژورنال معاملاتی

مزیت‌ها و معایب استراتژی معاملاتی خود را می‌شناسید

محک زدن روش معاملاتی همان چیزی است که به شما می‌گوید آیا در مسیر درستی قرار گرفته‌اید یا خیر. بررسی مسیر معاملات انجام شده می‌تواند پس از مدتی دلیل سود و یا زیان موقعیت‌های مختلف را به شما نشان بدهد. از این رو خواهید فهمید که برای تقویت استراتژی خود باید چه اقداماتی انجام بدهید. این موضوع هم در مورد نحوه تحلیل بازار و هم در مورد نحوه ترید شما تأثیر می‌گذارد. برای مثال در ژورنال معاملاتی می‌توانید دریابید که چه دارایی‌هایی از بازار را بهتر ترید می‌کنید، در چه تایم فریمی تحلیل‌های شما دقیق‌تر هستند و با چه میزان سرمایه توانسته‌اید ریسک بازار را برای خود کاهش بدهید.

پیدا کردن بهترین استراتژی معاملاتی

ممکن است که یک تریدر روزانه باشید اما نتایج جالبی از معاملات خود نگرفته باشید. در این شرایط بررسی ژورنال می‌تواند به شما نشان دهد که در این شیوه معاملاتی مدیریت ریسک مناسبی ندارید و شاید بهتر باشد که به تریدر نوسانی و یا میان مدت تبدیل بشوید. با استفاده از ژورنال این شانس را خواهید داشت که سبک‌های معاملاتی مختلف را بسنجید و در نهایت بهترین را بر اساس روحیات خود انتخاب کنید. برای مثال برای افرادی که استرسی هستند و قدرت تصمیم‌گیری سریعی ندارند، ترید نوسانی مناسب نیست و باید به سمت خرید و یا فروش موقعیت‌های میان مدت و بلند مدت بروند که در آن زمان بیشتری برای تصمیم‌گیری در اختیار دارند.

قانون‌مند شدن

پس از مدتی، جزئیات ثبت شده می‌تواند شما را به سمتی ببرد که تنها در چارچوبی خاص معامله کنید. این کار خصوصاً برای تریدرهای احساسی که گاهی تصمیمات غیر منطقی می‌گیرند، می‌تواند بسیار مناسب باشد. این چارچوب همان مواردی هستند که شما با استفاده از آن‌ها بهتر ترید می‌کنید. بنابراین از انجام معاملات و یا استراتژی‌هایی که در گذشته به شما زیان رسانده‌اند، جلوگیری می‌کنید که همین ویژگی باعث افزایش سود بازدهی معاملات شما می‌شود.

تقویت مدیریت ریسک

تعیین حد ضرر و اهداف قیمتی برای هر معامله کار ساده‌ای نیست. این موضوع نیاز به تجربه و هم‌چنین شناخت بهتر سیستم معاملاتی دارد. با بررسی سابقه خود ممکن است متوجه بشوید که در برخی از شرایط بازار، حد ضرر و اهدافی مناسبی انتخاب نمی‌کنید. از این رو در معاملات آینده مدیریت ریسک بهتری برای موقعیت‌های باز شده خود انجام می‌دهید.

چگونه ژورنال معاملاتی را نگه داریم؟

چه کسانی باید از ژورنال معاملاتی فارکس استفاده کنند؟

تقریباً ضرورتی برای استفاده از ژورنال معاملاتی وجود ندارد و هر تریدری مختار است بسته به اهدافی که دارد از این روش استفاده کند. معمولاً تریدرهای حرفه‌ای بازار تمایل زیادی به ثبت جزئیات معاملات خود نشان می‌دهند، چرا که می‌دانند تا چه اندازه این روش می‌تواند در بهبود عملکرد آن‌ها تأثیر داشته باشد. در حقیقت هر چه فرد به ترید به عنوان یک کسب و کار جدی فکر کند، احتمال بیشتری دارد که از ژورنال استفاده کند. ثبت سابقه معاملاتی تنها برای ارزیابی نحوه تحلیل در بازار نیست، بلکه می‌تواند تا حدودی نحوه مقابله شما با احساسات و تصمیم‌گیری در شرایط سخت را هم توصیف کند.

به همین دلیل تریدرهای حرفه‌ای از این طریق می‌توانند نوع دارایی و نحوه معامله خود را مشخص کنند. این در حالی است که اکثر تریدرهای بی تجربه علاقه زیادی به چنین کاری نشان نمی‌دهند. همین موضوع باعث می‌شود تا نتوانند تحلیل دقیقی از شیوه معاملات خود داشته باشند. البته تهیه ژورنال معاملاتی هر چند که روشی بسیار مفید است، اما گاهی می‌تواند باعث ایجاد محدودیت بشود. تریدهای کوتاه مدت معمولاً اهداف کوچکتری را دنبال می‌کنند و از این رو برای ایجاد بازدهی مناسب، نیاز به انجام تعداد معاملات زیاد در روز دارند.

طبیعتاً ثبت جزئیات همه این معاملات کار ساده‌ای نیست و حتی در صورت ثبت هم تحلیل آن‌ها بسیار زمان‌گیر می‌شود. پس معمولاً این دسته از تریدرها علی رغم آگاهی از مزیت‌های ژورنال، نسبت به تهیه آن علاقه چندانی نشان نمی‌دهند.

چرا برخی از معامله‌گران از ژورنال معاملاتی استفاده نمی‌کنند؟

اشاره شد که ژورنال نویسی در فارکس برای همه تریدرهای بازار حتی افراد باتجربه مزیت‌های زیادی دارد، اما همچنان گروه زیادی وجود دارند که به سمت ثبت معاملات خود تمایل نشان نمی‌دهند. اما حتماً سؤال اصلی شما هم این است که چرا این افراد تمایلی به تهیه ژورنال ندارند؟

زمان‌گیر بودن ثبت معاملات خصوصاً برای تریدرهای کوتاه مدت می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل برای عدم تهیه ژورنال معاملاتی باشد. این افراد ترجیح می‌دهند وقت خود را صرف تحلیل بازار بکنند به جای اینکه به ثبت تجربه‌های خود بپردازند، چرا که اعتقاد دارند در نهایت این کار فرصت‌های مناسب بازار را برای آن‌ها مشخص می‌کند. باید توجه کنید که ثبت سابقه معاملاتی در حین بازار ضرورتی ندارد و می‌توانید در تایم‌هایی مانند عصر که بازار موقعیت‌های زیادی ایجاد نمی‌کند، آن را انجام بدهید.

همچنین گاهی فرار از حقیقت باعث دور شدن معامله‌گران از ثبت سابقه معاملاتی می‌شود. باید در نوشتن ژورنال با خود صادق باشید و بپذیرید که ممکن است در برخی از اصول معاملاتی خود اشتباه کرده باشید. البته نباید بیش از حد هم در مورد توانایی‌های خودتان منفی فکر کنید. نگاه منصفانه و دقیق به اشتباهات می‌تواند سیستم معاملاتی شما را کامل‌تر کند.

نکاتی برای نوشتن ژورنال معاملاتی

نوشتن ژورنال معاملاتی کار زیاد سختی نیست اما می‌تواند زمان زیادی از شما بگیرد. نکاتی برای انجام این کار وجود دارد که در صورت رعایت آن‌ها می‌توانید ژورنال کامل‌تری تهیه کنید. برای ثبت تاریخچه معاملات خود می‌توانید حتی از یک دفتر ساده هم استفاده کنید، اما توصیه ما این است که در صورت امکان، از نرم‌افزارهای مناسبی که برای این کار طراحی شده‌اند، استفاده کنید. این نرم افزارها معمولاً دارای ابزارهای خاصی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات ثبت شده هستند، از این رو ارزیابی این اطلاعات در آینده ساده‌تر صورت می‌گیرد. وقت‌گیر بودن ممکن است باعث شود که گاهی از ثبت جزئیات معاملات خود طفره بروید.

نکاتی برای نوشتن ژورنال معاملاتی

اما باید بدانید که با این کار خودتان را از اطلاعات مهم و کاربردی محروم می‌کنید. ثبت منظم ژورنال می‌تواند شما را در معاملات قانونمند و منظم‌تر کند. در گام بعدی باید تصمیم بگیرید که چه جزئیاتی از سابقه معاملاتی خود را ثبت کنید. تصمیم همه تریدرها در این زمینه یکسان نیست اما طبیعتاً هر چه اطلاعات بیشتری ثبت کنید، در آینده راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید. در یک ژورنال کامل باید اطلاعاتی از قبیل:

  1. نوع معامله
  2. تاریخ و زمان انجام
  3. قیمت کل معامله یا حجم دارایی خریداری شده
  4. نوع دارایی
  5. حد ضرر و اهداف تعیین شده برای آن
  6. قیمت ورود و خروج از معامله
  7. میزان سود یا زیان شما از معامله

و در نهایت احساسات و تصمیماتی که در حین معامله گرفته‌اید، ثبت کنید.

این موارد، اطلاعات و آمارهای بسیار مهمی برای معاملات آینده شما دارند که می‌توانید با کمک آن‌ها ضعف‌های معاملاتی خود را برطرف کنید. این دقیقاً همان چیزی است که شما را به معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل می‌کند. می‌توان برای کامل‌تر شدن ژورنال معاملاتی تصویری از چارت تحلیل‌های صورت گرفته هم ثبت کنید. اما مشخصاً ثبت اطلاعات برای بهتر شدن کافی نیست و این ارزیابی سبک معاملاتی است که روز به روز شما را بهتر می‌کند. زمان بررسی و ارزیابی اطلاعات ژورنال معمولاً پس از هر دوره معاملاتی است که برای هر تریدری متفاوت می‌باشد.

این زمان می‌تواند برای برخی به صورت هفتگی و برای برخی دیگر به صورت ماهانه باشد. طبیعتاً پس از هر دوره آمارهای زیادی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید. برای مثال می‌توانید بازدهی موقعیت‌های خود را در دارایی‌ها، سطوح اطمینان و یا زمان‌های گوناگون بررسی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بهترین دارایی و زمان برای انجام معاملات را پیدا کنید و ببینید آیا می‌توانید به احساس خود در تحلیل چارت‌ها اعتماد کنید یا خیر.

دانلود ژورنال معاملاتی فارکس

شاید بسیاری از تریدرهای بازار پس از آگاهی از مزیت‌های ژورنال معاملاتی تصمیم به استفاده از آن بگیرند، اما ابزار مناسبی برای این کار در اختیار نداشته باشند. معمولاً یک ژورنال باید در عین کامل بودن، بدون پیچیدگی و ساده بوده و به خوبی با استراتژی و اهداف معاملاتی شما سازگار باشد. از این رو ما در این بخش فایل دانلود ژورنال معاملاتی فارکس را در اختیار شما قرار داده‌ایم تا با استفاده از آن بتوانید عملکرد سیستم معاملاتی خود را پیگیری کنید.

دانلود فایل ژورنال معاملاتی آکادمی شامی

جمع‌بندی

تجربه همان چیزی است که شما را در دنیای تجارت روز به روز قوی‌تر می‌کند. با ثبت جزئیات معاملات خود می‌توانید از اشتباهات خود درس بگیرید و بازدهی استراتژی سیستم معاملاتی خود را بسنجید. ژورنال معاملاتی همان چیزی است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید موارد گفته شده را ثبت کنید و با استفاده از آن‌ها تصمیمات بهتری برای ادامه فعالیت در بازار بگیرید. در این مطلب در مورد دلایل و نکات مهم برای نوشتن یک ژورنال مناسب صحبت کردیم، بنابراین باید اکنون بتوانید به بهترین شکل از آن استفاده کنید.

سؤالات متداول

۱. چرا باید ژورنال تهیه کنیم؟

ژورنال معاملاتی می‌تواند ضعف نحوه معاملات شما را در بازار نشان بدهد و کمک کند که با ریسک کمتر معامله کنید.

۲. هر چند وقت یکبار باید ژورنال را بررسی کنیم؟

بررسی سابقه معاملاتی ۱ تا ۲ بار در ماه می‌تواند شما را نسبت به مواردی که باعث زیان می‌شود، آگاه کند تا در معاملات آینده تصمیمات بهتری بگیرید.

۳. ژورنال معاملاتی مخصوص کدام دسته از تریدرها است؟

ژورنال را نباید مخصوص تریدرهای آماتور بازار دانست و ثبت معاملات می‌تواند برای تمام تریدرها مفید باشد.

۴. بهترین ژورنال چه ویژگی‌هایی دارد؟

همیشه بهترین ژورنال‌ها برای همه معامله‌گران ویژگی‌های یکسانی ندارد، اما استفاده از نرم افزارهای مفید می‌تواند یک ژورنال را کامل‌تر کند.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از دوره رایگان آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد