وبینار استراتژی‌های میلیونی (29 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۳
بروزرسانی: ۷ خرداد ۱۴۰۳

ثبت نام در دوره رایگان کربن

اسلیپیج در فارکس چیست و چگونه در معاملات رخ می دهد؟

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۳
اسلیپیج در فارکس
5/5 - (1 امتیاز)

احتمال وقوع «اسلیپیج در فارکس»، یکی از مواردی است که گاه و بی‌گاه معامله‌گران را نگران می‌کند و بسیاری، هر کاری می‌کنند تا جلوی آن را بگیرند. خب البته حق هم دارند، اینکه پس از تحلیل و بررسی‌های فراوان، نهایتا سرمایه گرانقدر و عزیز شما به خاطر یک لغزشِ –در ظاهر- مضحک و بی‌معنی از دست برود، اتفاقی خوشایند نیست، درست است؟

اما اسلیپیج در فارکس واقعا چیست؟ چه زمانی ممکن است که رخ دهد و زیان خود را به ما برساند؟ چه علتی دارد؟ چند نوع اسلیپیج در فارکس داریم؟ اصلا چگونه می‌توان از آن جلوگیری و با آن مقابله کرد؟ همه این‌ها، سوالاتی هستند که ما تلاش می‌کنیم تا در این نوشته به آن‌ها پاسخ دهیم. در انتها هم یک سوال دیگر را مطرح می‌کنیم: آیا اسلیپیج در فارکس، حاصل یک تخلف و یک کار عمدی از سوی کارگزاری‌هاست؟ خب اگر می‌خواهید بدانید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

اسلیپیج یا لغزش قیمت در فارکس چیست؟

اسلیپیج در فارکس (Slippage) زمانی اتفاق می‌افتد که یک دستور معاملاتی یا دستور استاپ لاس، پوزیشن را با نرخی متفاوت از نرخ تعیین‌شده در دستور اولیه می‌بندد. به عنوان مثال، شما می‌خواستید در پایه EUR/USD با قیمت 1.1385 معامله کنید، اما سفارش در 1.1390 اجرا شد. بنابراین، لغزشی معادل با 5 واحد در قیمت این جفت ارز رخ داد. حال برای درک اینکه اسلیپیج چرا رخ می‌دهد، باید نحوه اجرای عملیات تجاری و خرید و فروش را در هر بازاری بدانید. در اینجا ما بیشتر با بازار فارکس سر و کار داریم.

برای انجام هر معامله‌ای در بازار فارکس، باید حداقل 1 فروشنده و 1 خریدار وجود داشته باشد. بنابراین، اگر خریدار بخواهد معامله را تکمیل کند، باید فروشنده‌ای وجود داشته باشد که حاضر باشد ارز مورد نظر خریدار را با همان قیمت بفروشد. اگر فروشنده‌ای با چنین قیمتی وجود نداشته باشد، یا معامله انجام نمی‌شود یا خریدار باید قیمتی را که در حال حاضر توسط فروشندگان ارائه می‌شود، بپذیرد.

شکل زیر سه فروشنده را نشان می‌دهد که پیشنهاد فروش دلار آمریکا را به ترتیب با قیمت‌های 1.1351، 1.1352 و 1.1353 دارند. حال اگر خریداری بخواهد با قیمت 1.1349 خرید کند، نمی‌تواند این کار را انجام دهد، زیرا هیچ کس ارز خود را به این قیمت نمی‌فروشد. در این شرایط، خریدار ممکن است صبر کند تا قیمت بهتری ارائه شود، اما اگر خریدار نخواهد صبر کند، باید مبلغ بیشتری بپردازد و در این صورت، 1.1351 انتخاب او خواهد بود، زیرا پایین ترین قیمت موجود است.

سه فروشنده

این معامله نسبت حالت مطلوب خریدار، هزینه بیشتری در بر دارد، اما معامله‌گر 100٪ مطمئن است که معامله انجام می‌شود. اما ربط این موضوع به بحث ما چیست؟ خب، در فارکس لحظاتی وجود دارد که قیمت‌ها به سرعت در حال تغییر هستند. اجازه دهید دوباره مثال قبلی را ببینیم.

فرض کنید، خریدار ضمن عدم تمایل، موافقت می‌کند که معامله را در 1.1351 انجام دهد. اما از لحظه مشاهده این نرخ تا زمان تصمیم‌گیری و فشردن دکمه خرید، وضعیت بازار تغییر کرده است و یک حرکت شدید قیمت به وجود آمده. اکنون هیچ فروشنده‌ای وجود ندارد که قیمتی معادل با 1.1351 یا حتی 1.1352 را ارائه دهد حالا کمترین قیمت 1.1353 است.

سه فروشنده 2

چه اتفاقی افتاده است؟ خریدار یک سفارش خرید را با قیمتی که نزدیک‌ترین عدد به قیمت دلخواه او را داشت (1.1351) ثبت کرده است. با این حال، با تغییر وضعیت بازار تا زمان اجرای سفارش، این عدد دیگر در بازار ارائه نمی‌شود و نزدیک‌ترین قیمت فروش بعدی، 1.1353 است.

از آنجایی که هیچ فروشنده‌ای قیمت 1.1351 یا 1.1352 را ارائه نمی‌دهد، بنابراین قیمت اجرا در 1.1353 خواهد بود که 0.0002 واحد قیمت بالاتر است. این تفاوت بین قیمت مورد نظر ما و قیمت اجرائی، ناشی از تغییر در احساسات بازار است و «اسلیپیج» نامیده می‌شود.

چه چیزی باعث لغزش در قیمت می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال که «علت وقوع اسلیپیج چیست؟» باید گفت که همه چیز به ارکان اولیه و اصلی یک بازار بر می‌گردد: خریداران و فروشندگان. برای هر خریدار با قیمت و حجم معامله خاص، باید تعداد فروشندگان مساوی با همان قیمت و حجم معامله وجود داشته باشد. اگر زمانی بین خریداران یا فروشندگان عدم تعادل به وجود آید، قیمت‌ها دچار افزایش یا کاهش خواهند شد.

بنابراین به‌عنوان یک معامله‌گر وارد بازار شده و سعی کنیم 100 هزار یورو/دلار آمریکا با قیمت 1.3650 بخریم، اما تعداد افراد کافی مایل به فروش یوروهای خود به قیمت 1.3650 دلار نباشند، سفارش ما انجام نمی‌شود و به قیمت‌های دیگری توجه خواهد کرد. سفارش اتوماتیک روی بهترین قیمت(های) موجود بعدی بعدی انجام می‌شود و مجبور خواهید شد که یورو را با قیمتی بالاتر بخرید که نهایتا باعث لغزش منفی ما می‌شود.

حال یک سناریوی دیگر را در نظر بگیرید: اگر در زمان ارسال سفارش ما، شمار زیادی از افرادی که مایل به فروش یوروهای خود بودند وجود داشت، ممکن بود بتوانیم فروشنده‌ای را پیدا کنیم که مایل باشد آن‌ها را با قیمتی کمتر از آنچه در ابتدا درخواست کرده بودیم به ما بفروشد که نهایتا باعث لغزش مثبت ما می‌شود.

ممکن است که اسلیپیج در فارکس، در سطوح استاپ لاس رخ دهد و مانع از اجرای آن دستور با قیمت ثبت شده توسط ما شود. با این حال، دستوری تحت عنوان «توقف ضرر تضمین شده (Guaranteed stop losses)» وجود دارد که با توقف ضررهای معمولی متفاوت است.

توقف ضرر تضمین شده، فارغ از شرایط حاکم بر بازار، در همان سطحی که مشخص کرده‌ایم رعایت می‌شود. در این دستور، اساسا کارگزار هر ضرری را که ممکن است ناشی از لغزش باشد، متقبل می‌شود. ناگفته نماند که این سطوح، معمولاً در حساب‌های عادی فعال نیستند و با پرداخت هزینه‌های اضافه و در حساب‌هایی ویژه فعال می‌شوند.

چه چیزی باعث لغزش در قیمت می‌شود؟

انواع اسلیپیج در فارکس و چگونگی تشخیص آن‌ها

اسلیپیج در فارکس، به 2 دسته اصلی تقسیم می‌شود: اسلیپیچ مثبت و اسلیپیچ منفی. نوع مثبت، به نفع شخص تریدر است و طبیعتا نوع منفی هم به ضرر این شخص است. البته که در تمامی معاملات هم لغزش نداریم.

هر اختلاف قیمتی که میان قیمت ثبت شده و قیمت اجرا شده به وجود بیاید، تحت عنوان اسلیپیج یا لغزش طبقه‌بندی می‌شود، فارغ از اینکه به نفع معامله‌گر بوده یا به ضرر او بوده است. بسیاری از Slippage به بدی یاد می‌کنند، اما لغزش در قیمت، الزاما هم چیز بدی نیست و حتی در شرایطی می‌تواند مفید هم باشد.

اسلیپیج مثبت (Positive Slippage)

اگر قیمت نهایی و اجرائی در سفارشات (خواه خرید باشد یا فروش) بهتر از قیمت ثبت شده توسط ما باشد، آن اسلیپیج مثبت خواهد بود. یعنی اگر قرار بود جفت ارز خود را به قیمت 2.1 دلار بفروشید، اما حالا قیمت 2.2 دلار شده، لغزش برای شما مفید بوده و در هر واحد فروش، 0.1 دلار سود کرده‌اید. البته که لغزش مثبت، معمولا خیلی کم رخ می‌دهد.

اسلیپیج منفی (Negative Slippage)

حال اگر قیمت نهایی و اجرائی در سفارشات (خواه خرید باشد یا فروش) بدتر از قیمت ثبت شده توسط ما باشد، آن اسلیپیج منفی خواهد بود. مثلا قرار بود یک جفت ارز را با قیمت 1.21 دلار بخرید، اما نهایتا قیمت اجرائی می‌شود 1.24 دلار. در این شرایط، در هر واحد، شما 0.03 دلار ضرر کردید. متاسفانه این شکل از اسلیپیج، بیشتر از شکل مثبت آن رخ می‌دهد و وقتی صحبت از لغزش می‌شود، معمولا منظور افراد همین لغزش منفی قیمت است و به همین دلیل است که Slippage میان معامله‌گران محبوبیت چندانی ندارد.

چه زمانی اسلیپیج در فارکس رخ می‌دهد؟

لغزش فقط در سفارشات بازار (Market Orders) معاملاتی رخ می‌دهد و امکان رخ دادن آن در سفارشات محدود (Limit Orders) ممکن نیست. منظور از سفارش‌های بازار، زمانی است که یک معامله‌گر با شرایط طرف مقابل موافقت می‌کند و به چند نوع تقسیم می‌شوند:

خرید در بازار: یک معامله‌گر موافقت می‌کند که با کمترین قیمتی که در حال حاضر توسط فروشندگان ارائه می‌شود، خرید را انجام دهد.

فروش در بازار: یک معامله‌گر موافقت می‌کند که با بالاترین قیمتی که در حال حاضر توسط خریداران پیشنهاد می‌شود، ارز خود را بفروشد.

چه زمانی اسلیپیج در فارکس رخ می‌دهد؟

توقف خرید (Buy Stop): مجموعه‌ای از دستورات خرید در بازار که بالاتر از قیمت فعلی بوده و به حالت تعلیق در آمده‌اند.

توقف فروش (Sell Stop): مجموعه‌ای از دستورات فروش در بازار که پایین‌تر از قیمت فعلی بوده و به حالت تعلیق در آمده‌اند.

توقف ضرر (Stop Loss): اشاره به یک یک دستور خرید یا فروش دارد. این دستور اتوماتیک پوزیشن باز شده را می‌بندد.

یک واقعیت در مورد همه این سفارشات باز وجود دارد: همه آن‌ها با بهترین قیمت در دسترس اجرا می‌شوند و این «بهترین قیمت موجود» ممکن است بدتر از آنچه که شما انتظار دارید، باشد.

مشکل این اتفاق در کجاست؟

بیایید فرض کنیم که شما قرار است حین انتشار اخبار، ترید خود را هم انجام دهید. همان‌طور که بسیاری می‌دانند، در طول انتشار اخبار مهم قیمت ارز یا سهام ممکن است به شدت و در هر جهتی تغییر کند. البته که در این حین، برخی از معامله‌گران ریسک نمی‌کنند و معاملات خود را با قیمت جز قیمت فعلی و یا در زمانی جز زمان انتشار اخبار انجام می‌دهند. اما بیایید بحث را با سفارشاتی که در این زمان انجام می‌شوند، ادامه دهیم:

طبق تصاویر پیشین، مشخص است که در زمان معمول، فاصله بین بهترین قیمت فروش (1.1351) و بهترین قیمت خرید (1.1350) تنها 1 پیپ است، در این زمان معامله‌گران زیادی فعال هستند که مایل به معامله در هر دو جهت (خرید یا فروش) هستند، بنابراین احتمال وقوع لغزش کم است، چون Orderهای فعال بسیاری وجود دارد.

اما در زمان انتشار اخبار چطور؟ در این زمان، فاصله بین بهترین قیمت فروش (1.1353) و بهترین قیمت خرید (1.1349) 4 پیپ می‌شود و حجم معاملات و تعداد سفارشات، بسیار کمتر از حالت عادی می‌شود. حال اگر یک سفارش خرید را در 1.1351 قرار بدهیم، اسلیپیج (لغزش) رخ می‌دهد، یعنی قیمت اجرائی به نزدیک‌ترین قیمت فروشِ موجود می‌لغزد و قیمت نهایی 1.1353 خواهد بود.

فاصله بین بهترین قیمت فروش و بهترین قیمت خرید

بنابراین، اگر سفارشات استاپ لاس، توقف فروش یا توقف خرید شما در این زمان به نتیجه برسند، ممکن است سفارش نه با قیمت مورد نظر، بلکه با قیمتی بسیار بدتر اجرا شود. اگر بخواهید یک سفارش عادی خرید یا فروش را هم در بازار ثبت کنید، ممکن است که همین اتفاق بیفتد، چند لحظه پیش قیمتی مناسب را مشاهده کردید اما وقتی سفارش دادید، سفارش شما با قیمتی کاملا متفاوت نهایی می‌شود.

ابعاد اسلیپیج در فارکس به چه عواملی بستگی دارد؟

این سوال به ویژه مربوط به معامله‌گرانی است که از استراتژی معاملاتی کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند و روش‌هایی مثل Pipsing یا Scalping را پیش می‌گیرند. مجموع عواملی مثل اسپردها، سوآپ‌ها، کمیسیون کارگزاری و لغزش‌ها می‌توانند سود این اشخاص را به صفر برسانند. هنگام انجام معاملات کوتاه‌مدت با هدف سودی در حد چندین پیپ، وقوع اسلیپیج ممکن است سود تخمینی را کاملاً از بین ببرد. از این رو، باید توجه کرد که حجم لغزش به چندین عامل بستگی دارد، از جمله:

  • نوسانات و نقدینگی بازار
  • نوع حساب معاملاتی
  • نوع پردازش سفارش

عامل شماره 1: نوسانات بازار

عامل شماره 1: نوسانات بازار

به بیان ساده، منظور از نوسانات کل بازار، درجه تغییرات خود قیمت است. اگر در طول یک دقیقه، قیمت 10 پیپ افزایش و سپس 5 پیپ کاهش یابد، در این شرایط میزان نوسانات پایین است. اگر در همان زمان، قیمت 100 پیپ افزایش یابد و سپس 70 پیپ کاهش یابد، اینجا میزان نوسانات بالاست.

نوسانات بازار به‌طور عمده تحت تأثیر فعالیت معامله‌گران در رابطه با آیتم مورد خرید و فروش و نقدینگی آن آیتم است. به عنوان یک قاعده، هرچه یک آیتم معاملاتی (مثلا یک جفت ارز) جذاب‌تر و معروف‌تر باشد، سرمایه بیشتری در آن قرار داده می‌شود و نوسانات قیمت شدیدتر می‌شوند.

از سوی دیگر، افزایش نوسانات ممکن است ناشی از میزان نقدینگی پایین باشد. به عنوان مثال، در طول زمان انتشار اخبار مهم، حجم معاملات حول قیمت فعلی به شدت کاهش می‌یابد، زیرا معامله‌گران از ثبت سفارشات در این زمان یا حداقل در این قیمت، اجتناب می‌کنند.

فاکتور شماره 2: نوع حساب معامله‌گر

تفاوت و یا شباهت میان انواع حساب‌ها (جز حساب‌های آزمایشی یا سنتی)، با معیارهای مختلفی مشخص می‌شود که سرعت اجرای سفارش یکی از آن‌هاست. به عنوان مثال، حساب‌های استاندارد یا کلاسیک، اهرم‌های متوسط و نسبتا قابل قبولی را در دسترس معامله‌گران قرار می‌دهند و بسیاری از افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند، اما سرعت اجرای سفارش در آن‌ها بسیاری معمولی است.

در مقابل، حساب‌های ECN و STP دارای سرعت و دقت بالا در اجرای سفارشات هستند. برای درک بهتر، بیایید سرعت اجرای دستورات استاپ لاس را به عنوان یک مثال در نظر بگیریم. هر چه سرعت اجرای این دستور بالاتر باشد، احتمال رخ دادن اسلیپیج هم کمتر می‌شود.

فاکتور شماره 3: نوع پردازش سفارش

کارگزاران فارکس دو نوع اجرای سفارش را ارائه می‌دهند: اجرای فوری (Instant Execution) و اجرای بازار (Market Execution). اما تفاوت میان این دو چیست و اصلا چه ربطی به اسلیپیچ در فارکس دارند؟

در اجرای بازار، یک معامله بر اساس وضعیت فعلی بازار ثبت می‌شود. اگر طرف مقابلی با قیمتی که در سفارش معامله‌گر ذکر شده است وجود نداشته باشد، پوزیشنی با نزدیک‌ترین و بهترین قیمت موجود در آن لحظه (که خب البته با قیمت دلخواه کاربر متفاوت است) باز می‌شود.

در اجرای فوری، یک معامله منحصراً با قیمتی که در دستور معامله‌گر ذکر شده است، باز می‌شود، که طبیعتاً احتمال وقوع هرگونه لغزشی را حذف می‌کند. اگر قیمت یک معامله‌گر غیرقابل قبول باشد، یک ریکوت (Requote) رخ می‌دهد که می‌تواند قیمت دیگری را به معامله‌گر نشان دهد و یا اینکه کاملا معامله را لغو کند.

علاوه بر این، باید توجه داشته باشم که دستور اجرای بازار، در فارکس بیشتر توسط کارگزارانی ارائه می‌شود که می‌خواهند سفارش‌هایشان با قیمت موجود در بازار و بدون وقوع هیچ‌گونه ریکوت تکمیل کنند. یعنی در این کارگزاری‌ها، احتمالاً با بازار واقعی سر و کار دارید و شاید بتوان گفت که این نوع از دستور اجرا، برای همه سرمایه‌گذاران مناسب است.

از سمت دیگر، چنانچه از سمت کارگزاری دستور اجرای فوری به شما پیشنهاد شود، احتمالاً آن کارگزاری سفارش‌های معامله‌گران را به بازار واقعی منتقل نمی‌کند و آن کارگزاری اصطلاحا یک Kitchen است. به این معنی که طرف مقابل برای معاملات شما، خود کارگزار بازارساز خواهد بود و این بازارساز، به ضرر شما علاقه‌مند خواهد بود، چرا که نفع آن در ضرر شماست.

جلوگیری از رخ دادن اسلیپیج

اگرچه جلوگیری صد در صدی و کامل از اختلاف میان مقدار ورودی و خروجی عملا غیرممکن است، اما چندین راه وجود دارد که به ما کمک می‌کنند تا این اختلافات و لغزش قیمتی را به حداقل برسانیم. این راه‌ها عبارتند از:

1. تغییر نوع سفارشات بازار

لغزش نتیجه استفاده معامله‌گر از دستورات بازار (Market Orders) برای ورود یا خروج از پوزیشن‌های معاملاتی است. به همین دلیل، یکی از راه‌های اصلی برای جلوگیری از مشکلات ناشی از لغزش، استفاده از Limit Orders است. استفاده از چنین دستوراتی به این دلیل است که یک سفارش محدود، فقط با قیمت مورد نظر شما تکمیل می‌شود. در صرافی‌ها و کارگزاری‌ها، سفارش‌های محدود با قیمت‌های تعیین‌شده یا قیمت‌های بهتری کامل می‌شوند، بنابراین خطر لغزش منفی (که می‌تواند هنگام استفاده از سفارش‌های بازار ایجاد شود) از بین می‌رود.

2. معامله نکردن در مورد رویدادهای مهم اقتصادی

معامله نکردن در مورد رویدادهای مهم اقتصادی

در بیشتر موارد، بزرگترین لغزش در اطراف رویدادهای خبری مهم و تکان‌دهنده بازار رخ می‌دهد. توجه به تقویم اقتصادی برای متوجه شدن زمان انتشار اخبار مربوط به آن دارایی که می‌خواهید معامله کنید، بسیار مهم است، زیرا می‌تواند نشانگر خوبی برای پیش‌بینی جهت حرکت دارایی باشد و همچنین می‌تواند به جلوگیری از انجام معامله در زمان‌های پرنوسان کمک کند.

بنابراین بهتر است از قرار دادن سفارشات بازار در طول رویدادهای مهم و اخبار مالی برنامه ریزی شده، مانند اطلاعیه‌های FOMC، یا زمانی که یک شرکت در حال اعلام درآمد خود است، خودداری کنید. در چنین شرایطی، ورود یا خروج از معاملات با قیمت مورد نظر معامله‌گر، بسیار دشوار است. اگر یک تریدر پیش از انتشار اخبار موضع خود را اتخاذ کرده باشد، احتمالاً با لغزیدن قیمت در دستور استاپ لاس خود مواجه می‌شود و در این شرایط، امکان وقوع ضرر و زیان وجود دارد.

3. انتخاب جفت ارز مناسب

وقوع یا عدم وقوع و همچنین میزان لغزش، به جفت ارز معامله شده بستگی دارد. لغزش اغلب در دوره‌های عدم نقدشوندگی رخ می‌دهد که یکی از ویژگی‌های جفت ارزهای متقابل یا جفت ارزهای جزئی است. بنابراین، باید از خود بپرسید که آیا معامله این جفت ارز ارزش ریسک وقوع Slippage در طول اجرای سفارش را دارد یا خیر. اگر از کسانی هستید که به تجارت حین انتشار اخبار فکر می‌کنید، باید یک بار دیگر این سوال را از خود بپرسید: آیا انجام معامله در چنین زمان‌هایی ارزش ریسک کردن را دارد یا نه؟

4. انتخاب زمان مناسب

معامله‌گران می‌توانند ریسک لغزش را با معامله در بازارهای کم‌نوسان‌تر که ترجیحا نقدینگی بالایی هم دارند، پوشش دهند. بازارهایی با نوسان کم با چارت قیمتی تقریبا صافی که دارند، کمتر مستعد تغییرات ناگهانی هستند. از سوی دیگر، بازارهایی با نقدشوندگی بالا، دارای شرکت‌کنندگان فعال زیادی در هر دو طرف (خرید و فروش) هستند که احتمال اجرای سفارش با قیمت درخواستی را افزایش می‌دهد.

در بازار فارکس، نقدینگی همیشه در ساعات معاملاتی خاص مانند بازهای لندن، نیویورک و همچنین زمانی که این دو بازار بزرگ با هم همپوشانی دارند، بالا است. همچنین باید از معامله یا حفظ پوزیشن در زمانی که نقدینگی کم است، مانند ساعات آخر شب یا آخر هفته‌ها اجتناب کرد. دلیل این است که قیمت دارایی‌های پایه ممکن است به اخبار یا رویدادهایی که در زمان بسته شدن بازارها رخ داده‌اند، واکنش نشان دهند و در نهایت سفارش با قیمتی بسیار متفاوت‌تر از آنچه که شما انتظار داشتید، نهایی شود.

5. استفاده از تایم فریم مناسبت

پیپسرها و اسکالپرها بیشتر از همه تحت تأثیر لغزش در معاملات ارز هستند. لغزشی معادل با 5 تا 10 پوینت (Point) نمی‌تواند تأثیر قابل توجهی بر معامله‌گرانی بگذارد که در تایم فریم 1 ساعته معامله می‌کنند، چرا که که حد ضرر آن حدود 100 پوینت است. برای کاهش احتمال لغزش، به جای معامله 1 ابزار در تایم فریم 1 تا 5 دقیقه‌ای، می‌توانید 5 آیتم را در تایم فریم 1 ساعته معامله کنید. تعداد معاملات در این موارد تقریباً یکسان خواهد بود، اما هنگام معامله در بازه زمانی 1 ساعته، Slippage تأثیر بسیار کمتری بر سود شما خواهد داشت.

6. استفاده از VPS (سرور خصوصی مجازی) و رعایت سایر نکات فنی

استفاده از VPS

شاید به اندازه موارد قبلی مهم به نظر رسد، اما با استفاده از VPS، معامله‌گران می‌توانند همواره از خدمات سرور خصوصی و مجازی خود برای بهره‌گیری از بهترین عملکرد بدون بروز هر گونه اشتباه فنی، مانند قطع شدن اتصال به اینترنت، قطع برق یا خرابی رایانه، استفاده کنند.

همچنین سایر مشکلات مربوط به اتصال اینترنت، تاخیر در Quote از ارائه دهنده نقدینگی و حتی Overload یا بارگذاری بیش از حد RAM رایانه، همگی می‌توانند باعث شوند تا برای چندین ثانیه مهم، پایانه معاملاتی مسدود شود. بنابراین، توصیه می‌کنم تمام سربرگ‌هایی را که زمان معامله از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، ببندید. چنانچه جلوگیری از لغزش برای شما خیلی مهم است، توصیه می‌کنیم برای مواقع اضطراری و در زمان‌های قطع اینترنت، یک مودم USB تهیه کنید.

مقابله با اسلیپیج در فارکس

افراد می‌توانند با به کار بستن روش‌های مختلفی، تا حد از وقوع اسلیپیج در فارکس جلوگیری کنند و اثرات آن را کمرنگ‌تر کنند. یکی از روش‌های خوب و رایج، استفاده از دستورات استاپ لاس و حد سود است، این گونه حداکثر ضرر و حداقل سود یک معامله، کاملا برای شما مشخص می‌شود. بدین ترتیب، اگر به خاطر رخ دادن اسلیپیج در فارکس ارقام و اعداد خیلی جابه‌جا شدند و از مقادیر مطلوب شما فاصله گرفتند، از وقوع ضرر بیش از حد جلوگیری می‌شود.

یک روش دیگر که می‌توانید به کار بگیرید، استفاده از سفارشاتی با حجم کوچک‌تر است. افراد بیشتری هستند که می‌توانند یک سفارش در حد و اندازه‌های محدود را پوشش دهند و احتمالا این گونه هم سفارش شما سریع‌تر انجام خواهد شد و هم احتمالا وقوع Slippage کمتر می‌شود. حال این که چه حجمی از سفارش مناسب است، بستگی به ابعاد بازار و میزان نقدشوندگی آن جفت ارز دارد. معامله در جفت ارزهایی با عمق مناسب و نقدینگی بالا، می‌تواند شانس وقوع اسلیپیج در فارکس را کمتر کند.

آیا وقوع اسلیپیج در فارکس یک تخلف از سمت کارگزاری است؟

در حال حاضر، وقوع Slippage لزوما نشان از تخلف کارگزاری ندارد، اما در گذشته، شرایط کمی متفاوت بود. در گذشته که بازار ارزها تازه رونق گرفته بود و آیین‌نامه‌ها و مقررات کاری کارگزاری‌ها تنظیم نشده بود، برخی از کارگزاری‌ها، از سفارشات ثبت شده توسط مشتریان خود سوء استفاده می‌کردند و از آنجایی که هجومی ناگهانی به سمت این بازارها آورده شد و بسیاری از نهادهای مرکزی هم در کنترل این بازارهای غالبا غیرمتمرکز و غیردولتی ناتوان بودند، برخی بروکر هم عمدا میان قیمت اولیه و قیمت نهایی اختلاف به وجود می‌آوردند تا از زیان مشتریان خود، سود ببرند.

امروزه، تمامی کارگزاری‌ها معتبر تحت قوانین و رگولاتوری‌های معین و محکمی کار می‌کنند که احتمال بروز چنین کلاهبرداری‌هایی را کاهش می‌دهد. اگرچه که جابه‌جایی تنها چند سنت از یک حساب به حسابی دیگر در مجموع چندین میلیون دلار برای بروکر سود خواهد داشت، اما به دلیل قوانین حاکم و احتمال جریمه شدن و بدنامی که متعاقبا گریبان‌گیر کارگزاری می‌شود، بعید است که بروکرهای معتبر سمت انجام چنین کارهایی بروند.

جمع‌بندی

اسلیپیج در فارکس از آن دست رخدادهایی است که هر کاری کنیم، باز هم راه خود را به معاملات ما باز می‌کند. این اتفاق، اساسا به خاطر تفاوت در نوع و ابعاد سفارشات خریداران و فروشندگان در یک بازار است و البته که این تفاوت، الزاما هم به ضرر ما نیست. گاهی اوقات وقوع اسلیپیج در فارکس، به نفع ما می‌شود و می‌توانیم یک جفت ارز را با قیمت بهتری خریداری کرده و یا بفروشیم، اما به‌طور معمول، لغزش در قیمت، علیه ما عمل می‌کند.

در زمان‌هایی که بازار نوسان زیادی دارد و از طرف تعداد سفارشات نیز اندک است (مثل زمان‌های انتشار اخبار مهم و تاثیرگذار اقتصادی) احتمال وقوع لغزش هم بیشتر می‌شود و ابعاد این لغزش، به نوسانات بازار، نوع حساب معاملاتی و نوع پردازش سفارش بستگی دارد. نهایتا هم باید گفت که با انتخاب زمان مناسب، جفت ارز درست، رعایت نکات فنی و لحاظ کردن سایر مواردی که پیشتر در مقاله به‌طور کامل بررسی شدند، می‌توان از وقوع اسلیپیج در فارکس جلوگیری کرد.

سوالات متداول

1. اسلیپیج در فارکس چیست؟

اسلیپیج در فارکس، به تفاوت میان قیمت ثبت شده و قیمت اجرائی اشاره دارد.

2. چه عواملی باعث وقوع لغزش در قیمت می‌شوند؟

تفاوت میان نوع و ابعاد سفارشات خریداران و فروشندگان در یک بازار، می‌تواند باعث لغزش در قیمت شود.

3. ابعاد Slippage به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

به عواملی نظیر نوسانات و نقدینگی بازار، ویژگی‌های حساب معاملاتی و نحوه پردازش سفارش بستگی دارد.

4. چگونه می‌توان از رخ دادن اسلیپیج در فارکس جلوگیری کرد؟

با معامله نکردن در زمان‌های انتشار اخبار، اتصال به اینترنت مناسب و پرسرعت، انتخاب بازار مناسب و… می‌توان از این پدیده جلوگیری کرد.

5. کدام جفت ارز مستعد کمترین لغزش است؟

در شرایط عادی بازار، جفت ارزهایی با نقدینگی بیشتر، کمتر در معرض لغزش قرار دارند، جفت ارزهایی مانند EUR/USD و USD/JPY جزو این دسته هستند. اگرچه، زمانی که بازارها نوسان دارند، مانند قبل و در حین انتشار داده‌های مهم، حتی این جفت ارزها هم می‌توانند مستعد لغزش باشند.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد