...
وبینار استراتژی‌های میلیونی (16 اردیبهشت)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
مطالب اخیر
انتشار: ۸ شهریور ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۲۲ اسفند ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

اسمارت مانی چیست؟ همه چیز درمورد اسمارت مانی یا پول هوشمند

تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۴۰۲
اسمارت مانی
5/5 - (4 امتیاز)

همیشه فعالان بازار‌های مالی به دنبال انتخاب بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری هستند و برای این هدف هم از ابزار‌های مختلفی، استفاده می‌کنند. در نظر گرفتن جریان پول هوشمند یا اسمارت مانی، یکی از ابزار‌های مهم برای شناسایی جهت حرکت بازار می‌باشد. معامله‌گران معتقد هستند پول‌های هوشمند با آگاهی بیشتری و به شکل هدفدار وارد بازار می‌شوند، پس سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها ریسک کمتری دارد.

اگر بتوانید جریان حرکت چنین پول‌هایی را شناسایی کنید، فرصت‌های معاملاتی بهتری پیدا خواهید کرد. در بازار های مالی همیشه انتخاب یک فرصت معاملاتی مناسب با چالش مواجه بوده است، خصوصا در شرایطی که ترس و نگرانی در بازار حاکم است. در چنین زمان‌هایی معمولا این پول‌های هوشمند هستند که وارد بازار شده و با درک کاملی که از بازار دارند، می‌توانند روند‌های جدیدی ایجاد کنند. از این رو تشخیص و شناسایی آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند که همگام با این سرمایه‌های بزرگ و هدفمند وارد بازار بشوید و سودهای قابل توجهی کسب کنید.

پول هوشمند یا اسمارت مانی چیست؟

پول هوشمند یا اسمارت مانی چیست؟

مفهوم پول هوشمند اولین بار برای قماربازانی استفاده شد که تبحر زیادی در شرط‌بندی داشتند و می‌توانستند از اطلاعاتی استفاده کنند که افراد دیگر از آن‌ها بی بهره بودند. در بازار‌های مالی هم اسمارت مانی مفهومی مشابه دارد و به سرمایه‌های کلانی گفته می‌شود که عمدتا توسط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به بازار وارد می‌شود.

این سرمایه‌گذاران می‌توانند شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌ها، نهاد‌های مالی و غیره باشند که معمولا زودتر از سایرین، روندهای مناسب را شناسایی کرده و یا ایجاد می‌کنند. از این‌رو با شناسایی دقیق جریان پول‌های هوشمند می‌توان ریسک معاملات را تا حد ممکن کاهش داد و به سود‌های قابل توجه نزدیک‌تر شد.

معمولا ورود پول‌های هوشمند در چهار مرحله صورت می‌گیرد که همیشه شناسایی آن‌ها به راحتی نیست. در گام اول معمولا چنین سرمایه‌هایی در نقاطی از بازار که اخبار و یا داده خاصی برای برگشت روند وجود ندارد، وارد یک سهم و یا دارایی خاص می‌شود. این نقاط معمولا کف‌ترین نقاط بازار هستند که توسط تریدر‌های حرفه‌ای بازار شناسایی می‌شوند.

معمولا در این زمان، نمی‌توان رد خاصی از پول‌های هوشمند پیدا کرد، چرا که در ناامید‌ترین حالت بازار و به شکل تدریجی وارد می‌شود. سپس سرمایه وارد شده باعث رشد سهم و جذب نقدینگی به خود می‌شود که در این مرحله معمولا پول هوشمند توسط سایر سرمایه‌گذاران شناسایی می‌شود.

اکنون بیشتر سرمایه‌گذاران درک کرده‌اند که دارایی مورد نظر، گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری است و به همین دلیل هیجانات زیادی برای خرید ایجاد می‌شود. معمولا در این نقطه اخبار و داده‌های مثبتی جریان دارد و هیجان خرید در اوج خود می‌باشد. این دقیقا همان نقطه‌ای است که نقدینگی سرمایه‌گذاران خرد و بی‌تجربه جذب می‌شود تا اسمارت مانی به تدریج خارج شود.

معمولا خروج اسمارت مانی به تدریج صورت می‌گیرد تا حجم معاملات افزایش خاصی پیدا نکند. در مرحله آخر و پس از خارج شدن سرمایه، ریزش شروع می‌شود. درک این چرخه می‌تواند سود‌های مناسبی به شما برساند و معاملاتتان را همسو با نقدینگی‌های هوشمند کند.

مفهوم اسمارت مانی

اسمارت مانی چه مشخصاتی دارد؟

حتما برای شما سوال است که پول‌های هوشمند موجود در بازار چه ویژگی‌هایی دارند. اسمارت مانی سرمایه هنگفتی است که به دنبال سود‌های قابل توجه می‌باشد، پس معمولا هم اهداف و هم ریسک بالاتری دارد. معمولا در پس چنین سرمایه‌هایی، اهداف بلند مدت وجود دارد اما گاهی هم پول‌های هوشمند هدف بالایی ندارند و در کوتاه مدت خارج می‌شوند که همین موارد می‌تواند برای معامله‌گران زیان‌ده باشد، چرا که معمولا نقاط افت قیمت به عنوان اصلاح قیمتی تلقی می‌شود، اما در حقیقت نوعی ریزش قیمت است. یکی از ویژگی‌های مشخص پول‌های هوشمند این است که چنین سرمایه‌هایی روندساز هستند و به دلیل قدرتی که دارند می‌توانند به قیمت جهت بدهند.

بازار‌های مالی با جریان نقدینگی ادامه پیدا می‌کنند، از این رو سرمایه‌های هنگفت قدرت بالایی برای اعمال تغییرات در حرکات قیمت دارند. معمولا چنین سرمایه‌هایی به دلیل رانت اطلاعاتی، از نمودار و تغییر روند‌های بازار جلوتر هستند و به آرامی وارد و یا خارج می‌شوند. پس همان طور که در بخش قبلی هم اشاره شد، معمولا ردپای ورود و یا خروج اسمارت مانی را در مراحل اولیه به سختی می‌توان پیدا کرد و پس از تکمیل ورود و یا خروج پول است که با بالا رفتن حجم می‌توان ردپای آن‌ها را مشاهده کرد.

چرا باید به جهت حرکت پول هوشمند توجه کرد؟

چرا باید به جهت حرکت پول هوشمند توجه کرد؟

اسمارت مانی عمدتا جریان قوی از نقدینگی است که می‌تواند به حرکت بازار جهت بدهد. معمولا چنین سرمایه‌ای توسط گروه‌هایی که به گزارش‌های تحلیلی خاص دسترسی دارند و از الگوریتم‌های پیشرفته مدل ساز برای تجزیه و تحلیل بازار استفاده می‌کنند، به بازار وارد می‌شود. پس مشخصا هدفمند‌تر از سرمایه خرد بازار است و از این رو سرمایه‌گذاری بر روی آن ریسک کمتری دارد. در بازار‌های مالی موسسات و افراد زیادی فعال هستند و با اینکه استراتژی همه آن‌ها یکسان نیست، اما هدف همه آن‌ها از انجام معاملات، کسب سود بیشتر می‌باشد.

در این میان گروهی می‌توانند به هدف خود نزدیک‌تر شوند که ابزار‌های دقیق‌تری برای خود انتخاب کنند. صرفا استفاده از دانش تحلیل تکنیکال برای شناسایی فرصت‌های خوب معاملاتی کافی نیست و باید حتما جریان اسمارت مانی و پول هوشمند را هم در نظر گرفت، چرا که در نهایت چنین سرمایه‌هایی هستند که می‌توانند باعث حرکت قیمت بشوند. ضمن اینکه سرمایه‌گذاری بر روی جریانی که از رانت اطلاعاتی بهره می‌برد و درک بالاتری از بازار دارد، می‌تواند ریسک پایین‌تری داشته باشد.

نحوه شناسایی آثار اسمارت مانی در نمودار

اشاره شد که خرید در جهت حرکت اسمارت مانی می‌تواند قدمی برای نزدیک شدن به معاملات با ریسک کمتر باشد. پس نیاز است تا بتوانید به خوبی جریان پول‌های بزرگ بازار را شناسایی کنید. معمولا پول‌های بزرگ صبور هستند و اهداف بالایی را در بلند مدت دنبال می‌کنند. این سرمایه‌ها معمولا خود تغییرات را ایجاد می‌کنند، پس زودتر از تغییرات در نمودار‌ها وارد عمل می‌شوند. راهکارهای مختلفی برای شناسایی جهت حرکت پول‌های هوشمند وجود دارد که در این بخش آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

بررسی نمودار قیمتی

پول هوشمند معمولا در زمان‌هایی وارد می‌شود که معامله‌گران خرد، ترس و ناامیدی زیادی از تغییر روند دارند. وارن بافت معتقد است خرید باید زمانی انجام بشود که عمده معامله‌گران ترس دارند و در نقطه‌ای باید فروخت که همه در حال طمع هستند. معمولا پول‌های هوشمند در کف‌ترین نقاط بازار وارد می‌شوند و به همین دلیل عمدتا یک حرکت روبه پایین قبل از ورود آن‌ها مشاهده می‌شود.

اسمارت مانی شاید در مواقعی به ترس معامله‌گران هم دامن بزند تا بتواند قبل از افزایش قیمت و جلب توجه بازار، دارایی‌های بیشتری جذب کند. در میان اخبار مثبتی که منتشر می‌شود، دارایی مورد نظر رشد قابل توجهی پیدا می‌کند و در این شرایط سرمایه‌گذاران زیادی دچار طمع می‌شوند. این نقطه دقیقا همان جایی است که پول هوشمند از سرمایه‌های خرد برای فروش پوزیشن‌های خرید خود استفاده می‌کند.

بررسی نمودار قیمتی

همان طور که در چارت قیمتی مشاهده می‌کنید، پول هوشمند پس از یک دوره نزول، از ترس معامله‌گران برای ورشکستگی استفاده کرده و در حال خرید دارایی مورد نظر که در این نقطه، حجم بالایی هم شکل گرفته است. پس از رفع شدن خطر ورشکستگی، پول هوشمند با قدرت بیشتری خرید خود را انجام می‌دهد که باعث رشد قیمتی خواهد شد.

توجه به نوسانات بازار

یکی از نشانه‌های حرکت اسمارت مانی در بازار، بالا رفتن میزان نوسانات می‌باشد. نوسان بالا عمدتا نشان از بالا بودن هیجان معامله‌گران دارد که همین موضوع می‌تواند بهترین زمان برای ورود پول هوشمند باشد. سرمایه‌های خرد معمولا قدرتی برای انجام تغییرات قیمتی ندارند، به همین دلیل است که افزایش تغییرات قیمتی می‌تواند یک نشانه اولیه برای حرکت پول‌های هوشمند در بازار باشد.

اندیکاتور ATR از ابزارهایی است که می‌تواند در شناسایی این نقاط به شما کمک کند. همان طور که در چارت دیده می‌شود، قیمت به دنبال افزایش نگرانی‌های سرمایه‌گذاران با افت قیمتی تا کف کانال مواجه شد. در این زمان فرصت خوبی برای اسمارت مانی فراهم شد تا وارد بازار شده و بتواند رشد قیمتی مناسبی ایجاد کند.

توجه به نوسانات بازار

بررسی حجم

عمده تریدر‌های حرفه‌ای معتقد هستند که تغییرات حجم مقدم بر تغییرات قیمت می‌باشد و در حقیقت این تغییرات حجم است که تغییرات قیمت را ایجاد می‌کند. پس بررسی حجم می‌تواند بهترین نشانه‌ها را از ورود یا خروج اسمارت مانی نشان دهد. در نقاط حمایتی و یا مقاومتی، بالا رفتن حجم به نسبت میانگین روزهای گذشته می‌تواند نشانه‌ای از تحرکات پول هوشمند باشد. بهتر است در چنین مواقعی برای تایید ورود و یا خروج پول هوشمند، قدرت خریدار و سفارشات انجام شده هم بررسی شود تا به اطمینان بیشتری رسید.

ابزار‌های مهمی برای بررسی تغییرات حجم مانند volume Rate of و CMF وجود دارد که می‌تواند تغییرات صورت گرفته در حجم معاملات را بهتر نشان دهد. باید بدانید همیشه ورود پول هوشمند با بالا رفتن حجم همراه نیست و در مواردی قیمت با حجم معاملات ثابت بالا می‌رود که می‌تواند نشانه‌ای از ورود تدریجی سرمایه به دارایی باشد.

استفاده از اندیکاتور‌های مناسب

استفاده از اندیکاتور‌های مناسب

اشاره شد که یکی از تغییرات اسمارت مانی در نمودار، افزایش نوسانات قیمتی می‌باشد. برای بررسی نوسانات دارایی می‌توان از اندیکاتورهایی مانند ATR و VIX استفاده کرد که در چارت قیمتی می‌توانند نوسانات را بهتر نمایش بدهند. بهتر است برای تشخیص بهتر جریان پول هوشمند ترکیبی از همه عوامل ذکر شده را بررسی کنید تا به نتیجه بهتری در مورد آن برسید.

آیا معامله بر اساس جریان اسمارت مانی می‌تواند همیشه سودساز باشد؟

پول‌های هوشمند قدرت دارند و از این رو می‌توانند باعث دستکاری در روند‌های شکل گرفته در بازار بشوند. در حقیقت هر جایی که اسمارت مانی وجود دارد، باید نگران دستکاری در قیمت و روند باشید. برای مثال ممکن است حجم معاملات با تکنیک‌های خاصی افزایش پیدا کند، بدون اینکه واقعا معامله خاصی انجام شده باشد. اشاره شد که تغییرات حجم می‌تواند یکی از مولفه‌های ورود پول هوشمند باشد. از این‌رو چنین مواردی می‌تواند معامله‌گر را به اشتباه بندازد و باعث ضرر آن‌ها بشود.

چنین دستکاری‌هایی می‌توانند در مورد سفارشات و تعداد خریداران و فروشندگان هم انجام بشود، پس تشخیص پول هوشمند همیشه به این راحتی‌ها نیست. از این رو هر چند که پول هوشمند می‌توانند بهترین فرصت‌های معاملاتی را برای شما ایجاد کند، اما گاهی صاحبان چنین سرمایه‌هایی به شکلی اقدام می‌کنند که عمده سرمایه‌گذاران دچار اشتباه بشوند.

دنبال کردن جریان اسمارت مانی چه مزایا و یا معایبی دارد؟

بازار‌های مالی امروزه بسیار گسترده شده‌اند و در این شرایط انتخاب یک دارایی مناسب بسیار سخت می‌باشد. اما جریان حرکت اسمارت مانی می‌تواند دارایی‌های زیاد موجود در بازار را برای شما فیلتر کند و در نهایت شما را به سمت دارایی‌هایی سوق بدهد که فرصت‌های معاملاتی بهتری دارند. همچنین در مورد نقاط ورود و خروج هم، بررسی پول هوشمند می‌تواند موثر باشد.

چنین سرمایه‌هایی معمولا روند‌های مناسب صعودی ایجاد می‌کنند، از این رو پیش‌بینی روند کلی بازار برای شما ساده‌تر خواهد بود. همه این موارد نشان می‌دهند که با استفاده از پول هوشمند، ریسک معاملاتی خود را کاهش می‌دهید و می‌تواند به سودهای قابل توجه‌تری در مقایسه با گذشته برسید.

اما چنین استراتژی می‌تواند معایبی هم به همراه داشته باشد. معامله با پول هوشمند زمانی می‌تواند با سود خوبی همراه باشد که با سایر جنبه‌های تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دارایی همراه باشد. معمولا بیشتر سهامداران در بررسی پول هوشمند، تنها به حجم، ارزش معاملات و تغییرات قیمت توجه می‌کنند که همین موضوع باعث می‌شود تا از اخبار فاندامنتال و عوامل مربوط به اقتصاد کلان غافل بشوند و به همین دلیل پوزیشن‌های معاملاتی مناسبی نگیرند.

ضمن اینکه اشاره شد همیشه بالا رفتن حجم و یا افزایش قیمت در کف نمی‌تواند نشانه ورود پول هوشمند باشد و امکان دستکاری قیمتی و فریب معامله‌گر وجود دارد. پس بهتر است برای استفاده بهتر از اسمارت مانی، به سایز شاخص‌های تحلیلی بازار هم توجه کرد و در نهایت با توجه به آن‌ها یک دارایی مورد نظر برای پوزیشن گیری انتخاب کرد.

استراتژی معاملاتی با استفاده از اسمارت مانی

استراتژی معاملاتی با استفاده از اسمارت مانی

در معامله با استفاده از اسمارت مانی دو الگوی ساختاری مهم وجود دارد. الگوی اول الگوی CHOCO می‌باشد که در آن روند‌های شکل گرفته معکوس می‌شوند. معمولا تغییرات روند شکل گرفته در بازار به دلیل پول هوشمند می‌باشد، پس در چنین نقاطی می‌توان راحت‌تر جریان نقدینگی‌های بزرگ را ردیابی کرد.

الگوی دوم BOS می‌باشد که در آن سقف و یا کف‌های مهم در روند‌های صعودی و یا نزولی شکسته می‌شود. معمولا در استراتژی معامله با پول‌های هوشمند زیاد با چنین الگوهایی درگیر می‌شوید. برای معامله با استفاده از اسمارت مانی، نیاز دارید تا ابتدا جهت کلی بازار را شناسایی کنید و در این روند‌ها، به نقاط مهمی که احتمال تغییر روند در آن می‌دهید، توجه کنید.

مواردی همچون بررسی گزارش تعهد معامله‌گران ‌و ارزش معاملات می‌تواند نشانه‌های مهمی در مورد ورود و یا خروج پول هوشمند در اختیار شما بگذارند. عمدتا در این استراتژی، نقاط حمایتی مهم پس از یک دوره روند نزولی شناسایی شده و سرمایه پس از تایید ورود پول هوشمند با بررسی تغییرات حجم و گزارش تعهد معامله‌گران، وارد دارایی مورد نظر می‌شود. البته باید بدانید که همیشه پول هوشمند به این راحتی وارد بازار نمی‌شود. به عنوان مثال امکان دارد در انتهای یک روند نزولی، الگوی کف دو‌قلو شکل بگیرد و معامله‌گران را به برگشت روند امیدوار کند.

اما در همین زمان اسمارت مانی وارد دارایی می‌شود تا قیمت را به پایین تر از سطح کف دو‌قلو برساند و با این کار باعث فعال شدن حد ضرر بسیاری از معامله‌گران بشود. دقیقا همین نقطه جایی است که پول هوشمند شروع به جمع‌آوری دارایی می‌کند تا روند صعودی جدید شکل بدهد. این موضوع در نقاط مقاومتی، با جهش قیمتی سریع و افزایش خبر‌های مثبت حول دارایی می‌باشد تا امکان خروج سرمایه را فراهم بکند. پس باید به دقت تمامی شاخص‌های مهم برای ورود به بازار بررسی شود تا ریسک معامله تا حد امکان کاهش پیدا کند.

پرسش های متداول

۱. اسمارت مانی چیست؟

به نقدینگی زیادی که معمولا توسط صندوق‌ها، موسسات مالی و بانک‌ها به بازار‌های مالی وارد می‌شود و می‌تواند جهت حرکت بازار را تغییر دهد، پول هوشمند یا همان اسمارت مانی گفته می‌شود.

۲. آیا خرید در جهت پول هوشمند می‌تواند همیشه سودساز باشد؟

در بازارهای مالی همیشه صحبت از احتمالات هست و از این‌رو نباید انتظار داشته باشید که همیشه خرید در جهت پول هوشمند برای شما سودساز باشد، اما انتظار می‌رود که احتمال موفقیت پول هوشمند بیشتر از سایر جریان‌های نقدینگی باشد.

۳. چگونه می‌توان پول هوشمند را در بازار تشخیص داد؟

مهم‌ترین نشانه اسمارت مانی، بالا رفتن حجم می‌باشد که نشانه‌ای از ورود و یا خروج آن می‌باشد. در نقاط حمایتی و مقاومتی تغییرات حجم می‌تواند مهم باشد.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از دوره رایگان آموزش معامله گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.