وبینار استراتژی‌های میلیونی (12 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۱۳ آبان ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

نرخ بهره در فارکس چیست و چه تاثیری در بازار فارکس دارد؟

تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۲
نرخ بهره در فارکس
5/5 - (3 امتیاز)

یکی از عوامل مهمی که بر بازار ارز فارکس تأثیر می‌گذارد، تغییرات نرخ بهره است که بانک‌های مرکزی بزرگ مانند فدرال رزرو ایالات متحده، بانک انگلستان (BoE) و بانک مرکزی اروپا (ECB) اعمال می‌کنند. تغییرات در نرخ بهره به عنوان بخشی از سیاست پولی آنها در واکنش به تعدادی از عوامل اقتصادی از جمله تورم و رشد انجام می‌شود. اما نرخ بهره در فارکس چیست و چه تاثیری در بازار فارکس و معاملات تریدرها دارد؟ با ما همراه باشید تا به این سؤالات پاسخ دهیم.

نرخ بهره در فارکس چیست؟

نرخ بهره، نرخ کلی وام در یک کشور است و با نرخ کلی بهره در سراسر جهان مرتبط است. نرخ بهره یک کشور یا مقدار مشخصی است که بانک‌های تجاری از یکدیگر وام می‌گیرند یا نرخی است که بانک‌های تجاری ممکن است از بانک مرکزی وام بگیرند.

نرخ بهره‌ای که توسط بانک مرکزی مانند بانک انگلستان (BoE) تعیین می‌شود از همه اهمیت بیشتری دارد؛ چرا که بر سایر نرخ‌های بهره در یک اقتصاد اثر می‌گذارد. بانک‌های مرکزی اقتصادهای بسیار تأثیرگذار مانند ایالات متحده، بریتانیا و چین بر نرخ‌های کشورهای در حال توسعه نیز تأثیر خواهند گذاشت. از آنجایی که نرخ‌های بهره نقش اصلی را در افزایش یا کاهش هزینه‌ها ایفا می‌کنند، بانک‌های مرکزی از آن برای تأثیرگذاری بر کل اقتصاد استفاده می‌کنند، زیرا اثر کاهشی بر تورم و هزینه‌ها دارند.

بانک های انگلیس، آمریکا و اتحادیه اروپا

اگر نرخ بهره افزایش یابد، هزینه افزایش استقراض توسط بانک‌ها به شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان منتقل می‌شود. بانک‌ها، نرخ‌های بهره وام‌ها را افزایش می‌دهند که هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهد. اگر نرخ بهره کاهش یابد، بازپرداخت وام‌ها کمتر شده و هزینه‌ها افزایش می‌یابد. نرخ بهره به عنوان ابزاری برای کمک به کنترل تورم و تحریک رشد اقتصادی در دوره‌های رکود استفاده می‌شود.

بازار فارکس عمدتاً با نرخ بهره اداره می‌شود. یکی از بزرگترین عواملی که ارزش یک ارز را تعیین می‌کند، نرخ بهره آن است. هنگامی که بازده یک جفت ارز بالاتر باشد، سود بیشتری به آن تعلق می‌گیرد. برای معامله‌گران، این بازدهی به معنای سود بیشتر است. تغییرات نرخ بهره در فارکس یا به نفع شما یا علیه شما است. برای مثال، اگر نرخ بهره یک جفت ارز افزایش یابد، ارزش آن جفت ارز نیز افزایش یافته و باعث می‌شود سود بیشتری از آن کسب کنید. از سوی دیگر، هنگامی که نرخ بهره یک جفت ارز به طور ناگهانی کاهش یابد، ارزش آن نیز کاهش یافته و به ضرر شما منجر می‌شود.

بیشتر بخوانید: فارکس چیست؟ آموزش فارکس به زبان ساده

اهمیت نرخ بهره در معاملات فارکس

نرخ بهره در فارکس بر ارزش ارزها و در نتیجه معاملات در بازار فارکس تأثیر می‌گذارد؛ زیرا تغییرات نرخ‌ها به شکلی مستقیم بر تقاضای یک ارز اثر می‌گذارند.

دلیل این امر این است که نرخ بهره، معیاری برای میزان بازده سرمایه‌گذاری‌ها و پس‌اندازهای خاص است. به دلیل جذابیت نسبی نرخ بهره، سرمایه‌گذاران ممکن است بخواهند سرمایه خود را به داخل یا خارج از یک کشور منتقل کنند که بر عرضه و تقاضا برای یک ارز خاص تأثیر می‌گذارد.

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که همیشه نمی‌توان میزان تأثیر تغییرات نرخ بهره بر فارکس را هرگز پیش‌بینی کرد. چون میزان تأثیر تغییر نرخ بهره در فارکس به عوامل متعدد دیگری مانند درک قدرت و ثبات آینده اقتصاد هم بستگی دارد.

اهمیت نرخ بهره در فارکس

تأثیر کاهش و افزایش نرخ بهره در فارکس

از آنجایی که نرخ ارز به عرضه و تقاضای یک ارز خاص بستگی دارد، همه عواملی که بر هر یک از این موارد تأثیر می‌گذارند، بر ارزش پول تأثیر می‌گذارند. وقتی تحلیل خود را از تغییرات نرخ بهره در بازار فارکس انجام می‌دهید، باید همیشه به این نکته توجه داشته باشید.

ارزهای موجود از اقتصادهایی با فرصت‌های سرمایه‌گذاری نه چندان مطلوب به سمت اقتصادها و ارزی با چشم‌انداز بهتر حرکت می‌کنند و بر نرخ ارز آن تأثیر مثبت می‌گذارند. برای درک تأثیر نرخ بهره در فارکس باید بدانید که افزایش جریان پول باعث افزایش تقاضا برای ارز ترجیحی می‌شود. علاوه بر این، قیمت ارزهایی که تقاضای کمتری دارند کاهش می‌یابد. این مسئله بر نرخ ارز، تأثیر منفی خواهد گذاشت. هنگامی که نرخ بهره کاهش می‌یابد، سرمایه‌گذاران انتظار نرخ بازده کمتری را برای سپرده‌های پس‌انداز، وام یا اوراق قرضه دولتی و شرکتی داشته باشند.

باز هم، از نظر تئوری، سرمایه‌گذاران ممکن است فرصت‌های بهتری را در جای دیگری بیابند. این بدان معناست که تقاضا برای آن ارز کاهش می‌یابد، زیرا جریان سرمایه‌گذاری به سمت مقاصد سرمایه‌گذاری جذاب‌تر روانه می‌شود. این امر سبب کاهش نرخ ارز آن کشور خواهد شد. علاوه بر این، عرضه ارز داخلی در بازارهای فارکس را افزایش می‌دهد و قیمت ارز را بیشتر کاهش می‌دهد.

کاهش نرخ بهره باعث کاهش ارزش یک ارز می‌شود؛ زیرا جذابیت آن برای سرمایه‌گذاران خارجی کمتر می‌شود. وقتی بانک‌های مرکزی نرخ بهره را کاهش می‌دهند، مردم علاقه چندانی برای نگهداری پول و پس‌انداز ندارند و سرمایه‌گذاران سرمایه خود را به دارایی‌های با ریسک بالاتر تبدیل می‌کنند. این مسئله منجر به خروج سرمایه از بازار پول داخلی و تبدیل آن به دارایی‌ها یا ارزهای دیگر می‌شود. در نتیجه، ارزش پول ملی نسبت به بقیه ارزها کاهش می‌یابد.

استفاده از نرخ بهره در معاملات فارکس

اما رابطه بین نرخ بهره و نرخ فارکس همیشه به سادگی قابل درک نیست. اگرچه تغییر نرخ بهره تأثیر ویژه‌ای بر چشم‌انداز بلندمدت یک ارز خواهد داشت. اما گاهی اوقات تغییرات کوتاه‌مدت قیمت به این دلیل است که تصمیم بانک مرکزی برای بازارها غافلگیرکننده بوده است و اثر نرخ بهره در فارکس آنطور که پیش‌بینی می‌کنید پیش نمی‌رود.

استفاده نرخ بهره در معاملات فارکس

به عنوان مثال، اگر تحلیلگران انتظار داشته باشند که بانک انگلستان، نرخ بهره تا 0.50 درصد افزایش دهد اما آنها فقط به افزایش 0.25 درصدی رأی دهند، ممکن است قیمت پوند کاهش یابد (در حالی که معمولاً انتظار می‌رود افزایش نرخ به افزایش یک ارز منجر شود).

بنابراین، لازم است که از زمان اعلام نرخ بهره بانک مرکزی و نتایج احتمالی آن یعنی افزایش نرخ، کاهش نرخ یا حفظ آن در یک نرخ ثابت مطلع باشید. شاخص‌های اقتصادی که می‌توانند سرنخ‌هایی را در مورد جهت نرخ‌های بهره به‌دست دهند شامل شاخص قیمت مصرف‌کننده، وضعیت بازار مسکن، آمار اشتغال و هزینه‌های مصرف‌کننده هستند، بنابراین قبل از انجام معامله، باید همه این عوامل را مورد بررسی قرار دهید.

هنگامی که از تأثیر نرخ بهره در فارکس و کاهش یا افزایش آن آگاه باشید می‌توانید پوزیشن و معامله بهتری داشته باشید. اما به یاد داشته باشید که یک خبر جدید یا اتفاق می‌تواند بازارها را در جهت دیگری هدایت کند؛ بنابراین همیشه برای محافظت از خود در برابر تغییرات نامطلوب قیمت، حد ضرر و حد سود تعیین کنید.

استراتژی معاملاتی برای کسب سود از تغییرات نرخ بهره در فارکس

محبوب‌ترین استراتژی فارکس درباره نرخ بهره، Carry Trade نامیده می‌شود. در این استراتژی، یک معامله‌گر برای خرید ارز دیگری با نرخ بهره بالاتر، ارزی با نرخ بهره پایین را می‌فروشد. هدف از استراتژی Carry Trade کسب سود از تفاوت بین نرخ‌های بهره است. به عنوان مثال، فرض کنید که استرالیا نرخ بهره بالاتری نسبت به ژاپن دارد؛ بنابراین ترید بلندمدت روی جفت ارزی مانند AUD/JPY و خرید دلار استرالیا و فروش ین باعث می‌شود که سرمایه شما سریعتر از زمانی که ارز استرالیا کم بازده بود، افزایش یابد.

بیشتر بخوانید: مفهوم جفت ارز در فارکس

نتیجه‌گیری

تأثیر نرخ بهره در فارکس بسیار چشمگیر است و به طور مستقیم بر ارزش و قیمت ارز در بازار فارکس اثر می‌گذارد. نرخ‌های بهره بالاتر به معنای تقاضاهای بیشتر است، به این معنی که ارزش یک ارز نیز بالاتر خواهد بود. اگر نرخ‌ها پایین‌تر باشند، همین مفهوم صدق می‌کند. دنبال کردن اخبار روز، تجزیه و تحلیل اقدامات بانک مرکزی و به روز بودن در مورد اقتصاد جهانی باید یکی از اولویت‌های شما به عنوان یک معامله‌گر فارکس باشد. با انجام این کار، می‌توانید سود معاملات خود را از نوسانات و تغییرات نرخ بهره در فارکس به حداکثر برسانید.

سؤالات متداول

در زیر، به رایج‌ترین و پرتکرارترین سؤالات کاربران درباره نرخ بهره در فارکس و تاثیراتی که بر این بازار دارد و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

نرخ بهره چیست؟

به میزان پولی که برای پرداخت وام می‌پردازید نرخ بهره گفته می‌شود. نرخ بهره یک نوع سیاست مالی برای کاهش تورم است.

نرخ بهره چه تاثیری بر بازار فارکس دارد؟

افزایش یا کاهش نرخ بهره در فارکس ارزهای معاملاتی تأثیر مستقیمی دارد. وقتی که نرخ بهره افزایش یابد، قیمت ارز نیز افزایش یافته و باید برای خرید آن اقدام کرد و وقتی نرخ بهره کاهش پیدا کند ارزش آن کاهش یافته و برای فروش مناسب خواهد بود.

چگونه میزان نرخ بهره را پیش‌بینی کنیم؟

برای پیش‌بینی نرخ بهره باید اخبار و اطلاعات روز را دنبال کنید و وضعیت شاخص‌های اقتصادی مهم مانند آمار اشتغال، شاخص مصرف‌کننده و عوامل دیگر را زیر نظر بگیرید.

برای کسب سود از تغییرات نرخ بهره چه استراتژی معاملاتی باید به کار برد؟

یکی از بهترین استراتژی‌های معاملاتی Carry Trade نام دارد. در این استراتژی یک جفت ارز که نرخ بهره آن افزایش می‌یابد را خرید کرده و ارزی که نرخ بهره آن کاهش می‌یابد را می‌فروشید.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از دوره رایگان آموزش معامله گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد