وبینار استراتژی‌های میلیونی (12 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
بروزرسانی: ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

ثبت نام در دوره رایگان کربن

دلیل تفاوت قیمت تتر و دلار چیست؟ تتر بهتر است یا دلار؟

تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
تفاوت قیمت تتر و دلار
5/5 - (1 امتیاز)

تغییرات قیمت ارز و ارزش ریال در ایران در سال‌های گذشته زیاد بوده است و همین موضوع افراد زیادی را به فکر استفاده از این نوسانات انداخته است. در کنار کسب سود، دلار از کاهش ارزش سرمایه جلوگیری می‌کند که در اقتصاد فعلی ایران بسیار اهمیت دارد. اکنون گزینه دیگری به نام تتر وجود دارد و از این رو برای بسیاری این چالش وجود دارد که تفاوت تتر و دلار چیست؟ ما در این مطلب قصد داریم نکات مربوط به هر کدام را بررسی کرده و در نهایت به یک پاسخ مشخص برسیم.

تفاوت تتر و دلار چیست؟

تتر نوعی ارز دیجیتال است که به عنوان جایگزین دلار در کریپتو شناخته می‌شود. هر چند که ماهیت دلار کاغذی با تتر بسیار متفاوت است، اما اکنون به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت‌های زیادی از نحوه معامله، شکل نگه‌داری و نحوه ایجاد میان این دو وجود دارد که همین تفاوت میان تتر و دلار، باعث کاربری متفاوت آن‌ها شده است.

تفاوت تتر و دلار چیست؟

تتر اولین استیبل کوینی است که به بازار کریپتو عرضه شد. این ارز دارای پشتوانه دلار بوده و به همین دلیل قیمت آن بسیار وابسته به قیمت این ارز کاغذی است. بسیاری تتر را جایگزین دلار در آینده می‌دانند که بر طبق انتظار آن‌ها، این جایگزینی نیاز به زمان زیادی هم ندارد و در آینده‌ای نزدیک اتفاق می‌افتد.

در حالی که دلار به صورت فیزیکی و کاغذی عرضه می‌شود، تتر هیچ صورت فیزیکی ندارد و تماما به صورت آنلاین عرضه می‌شود. همین تفاوت در مکانیسم عرضه و خرید و فروش باعث شده تا امنیت، نحوه معامله و بسیاری از موارد دیگر مرتبط با این موضوع متفاوت شوند. پس نمی‌توان این دو دارایی را یکسان دانست و باید اختلاف‌های موجود را پذیرفت.

قیمت تتر و دلار تا چه میزان تفاوت دارند؟

نسبت قیمت تتر و دلار در ایران کمی با کشورهای دیگر متفاوت است. معمولا قیمت تتر در ایران بیشتر از دلار است، این در حالی است که در کشورهای دیگر این عکس این موضوع مشاهده می شود. در مورد دلیل این تفاوت در ادامه بحث می شود اما اکنون بیشتر قصد داریم بر روی میزان تفاوت میان قیمت این دو دارایی صحبت کنیم.

پشتوانه هر دو دارایی یک چیز مشخص و به هم وابسته است، از این رو طبق انتظار نباید اختلاف قیمت زیادی مشاهده بشود. معمولا قیمت تتر از محدوده ۰.۰۰۰۰۱ تا ۰.۰۰۰۰۲ قیمت دلار فراتر نمی‌رود. این محدوده به پول ایران چیزی بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان می‌شود. این شرایط در بیشتر اوقات صادق است، البته که گاهی تفاوت از این محدوده بیشتر هم می‌شود.

علت اختلاف و تفاوت قیمت تتر و دلار چیست؟

علت اختلاف و تفاوت قیمت تتر و دلار چیست؟

هر چند که در بازار معمولا قیمت دلار و تتر یکسان در نظر گرفته می‌شود، اما در واقعیت این‌گونه نیست. اگر به قیمت این دو دارایی نگاهی بیاندازید، متوجه اختلاف اندکی میان قیمت آن‌ها می‌شوید. این اختلاف به اندازه‌ای کم است که معمولا چشم‌پوشی می‌شود.

تفاوت تتر و دلار در قیمت به صورتی است که معمولا ارز دیجیتال تتر قیمتی کمتر از خود دلار دارد، هر چند که گاهی نوسانات می‌توانند به نحوی باشند که این ارزش‌گذاری برعکس بشود. اما علت اصلی این تفاوت قیمتی چیست؟

پشتوانه تتر دلار است و از این رو انتظارها بر این است که تفاوت قیمتی وجود نداشته باشد. با این وجود عواملی وجود دارند که می‌توانند این تعادل را برهم بزنند. در این بخش علل این موضوع بررسی می‌شود.

1. مکانیسم عرضه و تقاضا

هر چند که پشتوانه تتر دلار است اما این دارایی به صورت مستقل در بازاری دیگر مورد معامله قرار می‌گیرد. پس می‌تواند تحت تاثیر مکانیسم‌های عرضه و تقاضا قرار گرفته و این تعادل را بهم بزند. اما چگونه؟

فرض کنید به دنبال انتشار خبر و یا یک رویداد خاص، تقاضا برای تتر افزایش پیدا کند. تعداد توکن‌های موجود تتر در بازار محدود است، پس طبیعتا با افزایش تقاضا قیمت‌های پیشنهادی بالاتر می‌رود. این یکی از دلایلی است که گاهی باعث بیشتر شدن ارزش تتر می‌شود.

اما باید نقطه مقابل هم در نظر گرفت. تصور کنید که خبری در مورد پشتوانه یا به شکلی بازار کریپتو انتشار می‌یابد که به اصالت این بازار را زیر سوال می‌برد. در این شرایط طبیعی است که عرضه افزایش پیدا کند. افزایش عرضه مساوی با کاهش قیمت تتر است.

مکانیسم عرضه و تقاضا

2. نوسانات ارزش ریال

نوسانات ارزش ریال بر روی هر دو دارایی تاثیر خواهد گذاشت، اما همیشه این تأثیر یکسان نیست. گاهی یکی از این دو دارایی تغییرات را زودتر نشان می‌دهد که این باعث می‌شود تا تغییرات بیشتر شود. بیشتر مواقع این تتر است که زودتر کاهش یا افزایش ارزش ریال را نشان می‌دهد. تفاوت تتر با دلار در زمان‌هایی که معامله دلار کاغذی انجام نمی‌شود، می‌تواند به این دلیل بیشتر بشود. در حقیقت در اینجا این واگرایی زمانی است که مشکل‌ساز می‌شود‌.

3. قوانین و سیاست‌های اقتصادی

قوانین هر کشوری می‌تواند به شکلی غیر مستقیم از طریق تاثیر بر مکانیسم عرضه و تقاضا باعث نوسانات قیمتی بشود. با یک مثال از کشورمان شروع می‌کنیم. به دنبال تحریم‌های اقتصادی، دسترسی به ارز فیات دلار در کشور سخت شده است. قوانین دولت که باعث محدود شدن واردات ارز شده است هم بر این موضوع افزوده است.

در این شرایط سرمایه‌گذاران بیشتر به خرید تتر روی می‌آورند. این قوانین در نهایت باعث رشد قیمت تتر می‌شود. حال کشوری را تصور کنید که در آن تجارت ارزهای دیجیتال ممنوع است. آیا باز هم انتظار رشد قیمت را دارید؟

مشخصا پاسخ منفی است و در این شرایط انتظار تقویت سمت عرضه و کاهش قیمت می‌رود.

4. هزینه‌ها

هزینه‌های انجام تراکنش، دیگر تفاوت تتر و دلار است. تتر نوعی ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که بر پایه شبکه‌های بلاک‌چین ایجاد شده است. این شبکه برای انجام تراکنش‌های خود مبالغی را دریافت می‌کند. بسته به ترافیک شبکه، نوع انتقال و موارد دیگر، کارمزدها متفاوت است. اکنون که این مطلب در حال نگارش است، ترافیک شبکه تتر در حال افزایش است و به همین دلیل خیلی دور از انتظار نیست که در آینده با افزایش هزینه‌ها قیمت تتر از دلار پیشی بگیرد.

بیشتر بخوانید: بلاکچین چیست؟

به کارمزد تراکنش در شبکه تتر، باید کارمزد صرافی‌ها را هم اضافه کرد. هر صرافی برای انجام معامله کارمزدی را دریافت می‌کند که در همه صرافی‌ها قوانین یکسان نیست. طبیعی است که با رشد این کارمزد، قیمت تتر هم برای جبران بالاتر برود.

دلار کاغذی بخریم یا تتر؟

در سایه نوساناتی که در سال‌های گذشته وجود داشته است، بسیاری به سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای مختلف روی آورده‌اند. این کار همیشه به عنوان راهکاری برای حفظ ارزش پول استفاده می‌شده است. اما به دنبال ایجاد تتر، سرمایه‌گذاران با چالش‌هایی برای حفظ ارزش سرمایه خود مواجه شدند. همیشه برای افراد علاقه‌مند این سوال مطرح بوده است که کدام یک از این دو برای سرمایه‌گذاری کم‌ریسک‌تر هستند.

این تردید زمانی رفع می‌شود که مزیت‌ها و معایب هر کدام مشخص شوند. پس حتما در این بخش همراه ما باشید تا بتوانید پاسخ دقیقی برای این پرسش خود پیدا کنید.

1. امنیت

اولین تفاوت تتر با دلار، بحث امنیت آن‌ها است. تصور کنید که سرمایه چند میلیاردی خود را تبدیل به دلار کاغذی کرده‌اید، آیا فکر کرده‌اید که اکنون آن‌ها را چگونه می‌خواهید ذخیره کنید؟

حتی در بهترین گاو صندوق‌ها هم خطر سرقت وجود دارد، پس این کار نمی‌تواند عقلانی باشد. ضمن اینکه ذخیره دلار کاغذی می‌تواند امنیت جانی شما را هم تهدید کند. اما این شرایط در مورد تتر چگونه است؟

همانطور که می‌دانید، تتر به صورت فیزیکی نگه‌داری نمی‌شود. این ارز در کیف پول‌های دیجیتال ذخیره می‌شود که تهدیدات گفته شده را ندارد. البته شاید به شکل دیگری این کار انجام شود. در مورد کیف پول‌های دیجیتال، خطر هک و از دست رفتن سرمایه وجود دارد. اما این ریسک با انتخاب یک کیف پول مناسب تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: کیف پول ارز دیجیتال

بسته به سرمایه‌ای که دارید، می‌توانید تتر را به صورت‌های مختلفی ذخیره کنید. اگر سرمایه کل قابل توجه است، کیف پول‌های سخت‌افزاری گزینه مناسبی هستند که حتی در صورت سرقت هم امکان انتقال تتر ندارند. در کل از لحاظ امنیتی، توصیه ما تتر است که ریسک‌های کمتری دارد.

2. حواله کردن برای کشورهای دیگر

در شرایط تحریمی که اکنون در اقتصاد ایران وجود دارد، حواله کردن ارز به کشورهای دیگر بسیار سخت است. برای انتقال دلار کاغذی به کشورهای دیگر گزینه‌های زیادی ندارید که همین گزینه‌ها هم با هزینه و زمان زیاد انجام می‌شود. اما تتر این‌گونه نیست. به راحتی و در عرض چند ثانیه می‌توانید مبلغ مورد نظر خود را به کیف پول شخصی که در نظر دارید، انتقال بدهید. پس بازهم این تتر است که گزینه بهتری به شمار می‌رود.

3. امکان خرید

تفاوت تتر و دلار در محدودیت‌های خرید هم می‌شود. هر چند که اکنون دیگر ارزهای دیجیتال بسیار شناخته شده‌اند، اما هنوز آن‌گونه که باید برای خرید و دریافت خدمات تایید نشده‌اند. معمولا دلار کاغذی در این شرایط می‌تواند گزینه بهتری باشد که با آن در هر مکانی شرایط خرید را پیدا خواهید کرد. شاید در سال‌های آینده که چندان دور از انتظار هم نیست، تتر بتواند در این ویژگی هم از دلار کاغذی پیشی بگیرد.

4. سوددهی

تتر و دلار کاغذی هر دو ارزش تقریبا یکسانی دارند، اما این ماهیت آن‌ها است که باعث شده تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مورد آن‌ها یکسان نباشد. در ظاهر معاملات دلار بدون کارمزد به نظر می‌رسد اما در واقعیت این‌گونه نیست. اگر دقت کرده باشید قیمت خرید و فروش دلار یکسان نیست که این تفاوت به دلیل کارمزدی است که صرافی از شما دریافت می‌کند.

در مورد تتر هم چنین کارمزدی برای انجام معامله و یا انتقال به کیف پول وجود دارد که البته مقدار آن‌ها یکسان نیست و اندکی با هم تفاوت دارند. اما تفاوت تتر و دلار در فرصت‌های سودآوری آن‌ها است. آربیتراژ نوعی استراتژی کسب سود است که از تفاوت قیمت یک دارایی در بازارهای مختلف استفاده می‌کند. این شیوه کسب سود با احتمال بیشتری برای تتر رخ می‌دهد و دلار کاغذی به ندرت ممکن است که فرصت آربیتراژ ایجاد کند. از این‌رو پتانسیل سوددهی بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید: آربیتراژ مثلثی چیست؟

5. نحوه انجام معاملات

شاید بارزترین تفاوت تتر با دلار در نحوه انجام معاملات باشد. برای معامله دلار کاغذی محدودیت‌های بسیار بیشتری در مقایسه با تتر دارید. خرید و فروش دلار کاغذی تنها از صرافی‌ها امکان‌پذیر است که ساعت‌های کاری مشخصی دارند. در روزهای تعطیل امکان انجام چنین کاری را نخواهید داشت و به صورت کلی در مورد دلار کاغذی محدود به زمان و مکان‌های کمی می‌شوید.

اما تتر در بازاری معامله می‌شود که به صورت ۲۴ ساعته و همه روزه است و تعطیلی نمی‌شناسد. می‌توانید این ارز را به راحتی در منزل خود معامله کنید و دیگر محدودیت‌های گفته شده را نداشته باشید.

6. وجود نمونه‌های تقلبی

نمونه‌های تقلبی دلار کاغذی در بازار وجود دارد و به همین دلیل اگر در شناسایی اسکناس اصل ماهر نباشید، این احتمال وجود دارد که تمام سرمایه خود را با وجه تقلبی معامله کنید. این اتفاق برای افرادی که از مراکز نامطمئن ارز تهیه کرده‌اند افتاده است و برای شما هم امکان دارد که پیش بیاید. اما آیا در مورد تتر هم امکان عرضه نمونه‌های تقلبی وجود دارد؟

ارزهای دیجیتال دارایی‌های رمزنگاری شده هستند که امکان عرضه نمونه‌های تقلبی در آن‌ها وجود ندارد. در حقیقت تمام نمونه‌هایی که وجود دارند، اصل بوده و چنین ریسکی در مورد آن‌ها وجود ندارد.

جمع‌بندی مطالب گفته شده نشان می‌دهد که تتر در مقایسه با دلار کاغذی گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری می‌باشد و ریسک و محدودیت‌های بسیار کمتری دارد. اما با این وجود تصمیم‌گیری در این مورد بازهم به خود شما مربوط می‌شود. با وجود تمام این موارد بازهم افرادی وجود دارند ترجیح می‌دهند بر روی دلار کاغذی و به صورت سنتی سرمایه‌گذاری کنند.

آیا امکان تبدیل تتر به دلار کاغذی وجود دارد؟

آیا امکان تبدیل تتر به دلار کاغذی وجود دارد؟

تفاوت تتر با دلار به صورتی است که باعث شده سرمایه‌گذاران تردیدهای زیادی برای انتخاب آن‌ها داشته باشند. در این میان این سوال مطرح می‌شود که آیا امکان تبدیل این دو گزینه به یکدیگر وجود دارد؟

در برخی از کشورها دستگاه‌های خودپردازی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان از موجودی تتر برداشت کرده و آن را به صورت ارز فیات و اسکناس‌های کاغذی دریافت کرد.

هم‌چنین از طریق صرافی‌های فیزیکی هم چنین امکانی وجود دارد. در برخی از صرافی‌ها این امکان وجود دارد که بتوانید با انتقال تتر به کیف پول صرافی، معادل آن اسکناس کاغذی دریافت کنید.

امکان تبدیل راحت‌تر تتر به دلار کاغذی به احتمال زیادی در آینده وجود دارد، چراکه این انتظار وجود دارد که ارزهای دیجیتال جای اسکناس‌های کاغذی حال را بگیرند. همان‌طور که در سال‌های گذشته کارت‌های بانکی رایج نبود اما امروزه تقریبا تمام تراکنش‌ها از طریق آن‌ها انجام می‌شود و دیگر جابه‌جایی اسکناس معمول نیست.

جمع‌بندی

دلار همیشه یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری در ایران بوده است که بسیاری برای محافظت از تورم از آن استفاده می‌کنند. اما همزمان با گسترش ارزهای دیجیتال، گزینه دیگری به نام تتر هم برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است.  در این مطلب تفاوت قیمت تتر و دلار و ریسک‌های سرمایه‌گذاری بر روی این دو ارز را بررسی کردیم. اکنون دیگر تصمیم با خود شماست که کدام گزینه را انتخاب کنید.

سوالات متداول

۱. سرمایه‌گذاری بر روی تتر پرسودتر است یا دلار؟

هر دو تقریبا به یک صورت ارزش‌گذاری می‌شوند، با این وجود نگه‌داری و خرید و فروش تتر راحت‌تر از دلار کاغذی است و به همین دلیل سرمایه‌گذاری کم‌ریسک‌تری‌ محسوب می‌شود.

۲. معایب نگه‌داری از دلار کاغذی چیست؟

خرید و فروش چنین دارایی‌هایی نیاز به مراجعه حضوری دارد و همچنین ذخیره و نگه‌داری از آن‌ها سخت است.

۳. محدودیت‌های سرمایه‌گذاری بر روی تتر چیست؟

اطلاعات دقیقی از شرکت‌های ایجاد‌کننده این ارز وجود ندارد، به همین دلیل همیشه ریسک کلاه‌برداری سرمایه‌گذاران را تهدید می‌کند، البته که احتمال چنین چیزی بسیار کم است.

۴. آیا تتر پشتوانه قابل اعتماد دارد؟

زمانی که صحبت از استیبل کوین‌ها می‌شود، حتما پشتوانه‌ای برای آن‌ها وجود دارد. به ازای هر واحد تتر یک دلار ذخیره وجود دارد که همین موضوع باعث نوسانات قیمتی کم آن شده است.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد