وبینار استراتژی‌های میلیونی (12 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۸ آذر ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۳۰ آبان ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

شت کوین (Shitcoin) چیست؟ چطور آن‌ها را تشخیص دهیم؟ آیا بخریم یا نه؟

تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۴۰۲
شت کوین
5/5 - (1 امتیاز)

کریپتو، بازاری گسترده است که بستر معاملات ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند. در حالی که برخی از دارایی‌ها اهداف و پروژه‌های مشخصی را دنبال می‌کنند، برخی دیگر به صورت کپی رمزنگاری شده و ارزش چندانی به این بازار اضافه نکرده‌اند. شت کوین‌ها از جمله همین دارایی‌ها هستند که پروژه‌های ارزشمندی را دنبال نکرده و کاربرد خاصی هم ندارند. یکی از گزینه‌های معاملاتی نسبتا جذاب در بازار ارزهای دیجیتال همین پروژه‌های کم ارزش و یا بی ارزش هستند که در ادامه بیشتر درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم.

معنی و مفهوم شت کوین چیست؟

دسته گسترده از ارزهای تازه وارد به دنیای کریپتو که معمولا ایده و هدف خاصی پشت آن‌ها وجود ندارد و تنها به صورت کپی از سایر دارایی‌ها توسعه داده شده‌اند، تحت عنوان shitcoin شناخته می‌شوند. به عنوان یک معامله‌گر بازار کریپتو باید بتوانید به شکل دقیق به سوال شت کوین چیست، پاسخ بدهید، چرا که بخش زیادی از ارز‌های بازار به این شکل عرضه می‌شوند و به همین دلیل به احتمال زیاد با آن‌ها مواجه خواهید شد.

این عبارت یک اصطلاح تحقیرآمیز است که گاهی برای آلت‌ کوین‌ها هم استفاده می‌شود. معمولا قاعده مشخصی برای دسته بندی ارزهای بازار به شیت کوین وجود ندارد و ممکن است ارزی که از دید یک تریدر shitcoin است، از دید تریدر دیگری به این شکل نباشد.

معنی و مفهوم شت کوین چیست؟

نحوه نام‌گذاری نشان می‌دهد که این ارزها کاربرد و یا ارزش ذاتی قابل توجهی ندارند و بیشتر با هدف پول سازی سریع ایجاد می‌شوند. البته برخی هم با هدف کلاه‌برداری و با ایجاد تبلیغات وسیع توسعه داده می‌شوند، به همین دلیل باید در مورد معامله آن‌ها احتیاط بیشتری کرد. معمولا جریان نقدینگی در چنین ارزهایی قابل توجه نیست، چرا که اطلاعات واضحی در مورد آن‌ها وجود ندارد و در این شرایط بخشی زیادی از معامله‌گران برای معامله بر روی آن‌ها ریسک نمی‌کنند.

هدف از این نام‌گذاری، هشدار به فعالان کریپتو برای معامله شت کوین‌ها است. البته برخلاف چیزی که شاید تاکنون تصور کرده‌اید، همه این ارزها با هدف کلاه‌برداری ایجاد نشده‌اند و ارزهایی هم وجود داشته‌اند که توانسته‌اند در آینده کاربرد و پروژه‌های مشخصی برای خود تعریف کنند. از این‌رو نباید همه آن‌ها را به یک چشم ببینید و بهتر است در مورد اعتبار و تیم توسعه‌دهنده آن‌ها بیشتر تحقیق کنید.

تاریخچه شت کوین

زمان زیادی از حضور شت کوین‌ها در بازار کریپتو نمی‌گذرد. هر چند که در سال‌های اولیه راه‌اندازی بازار ارزهای دیجیتال یعنی در بازه سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ استفاده از لفظ shitcoin تا حدودی وجود داشت، اما سابقه استفاده اصلی چنین ارزهایی به سال ۲۰۱۶ باز می‌گردد. در این سال‌ها عموما توسعه توکن و ارزهای دیجیتال بسیار گسترش یافت به طوری که هم‌اکنون چیزی نزدیک به ۱۱ هراز ارز مختلف در بازار وجود دارد.

برخلاف چیزی که تصور می‌کنید، همه این توکن‌ها دارای پروژه و عملکرد مشخصی نبوده و بخشی از آن‌ها با هدف کلاه‌برداری و جمع‌آوری سرمایه فعالان ایجاد شدند. از این زمان shitcoin ها نمود واضح‌تری در بازار پیدا کردند و باعث شدند استفاده از این لفظ در میان فعالان بازار رواج بیشتری پیدا کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اولین بار، چنین لفظی در سال ۲۰۱۰ و در فروم bitcoin talk استفاده شد.

bitcoin talk

آیا سرمایه گذاری در شت کوین ها درست است یا خیر؟

سرمایه‌گذاری در شت کوین‌ها به همان اندازه که می‌تواند پرسود باشد، خطرات ‌و ریسک‌های زیادی هم به همراه دارد. از آن جایی که معمولا پروژه‌های قدرتمندی برای این دارایی‌ها وجود ندارند، اکثر آن‌ها برای مدت طولانی به فعالیت خود ادامه نمی‌دهند. درست و یا نادرست بودن سرمایه‌گذاری در shitcoin، تا حد زیادی وابسته به عوامل زیادی دارد.

اگر به دنبال اهداف بلند مدت در بازار هستید، مسلما چنین دارایی برای شما مناسب نیست و می‌تواند به قیمت از دست رفتن سرمایه شما تمام بشود. اما اگر از دسته تریدر‌های کوتاه مدت و یا نوسانگیر بازار هستید، ارزهای بدون پشتوانه می‌توانند گزینه خوبی باشند، چراکه فرصت‌های جذاب‌تری برای تجارت فراهم می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در چنین ارزهایی بدون بررسی پروژه و اعتبار آن‌ها کار بسیار اشتباهی است. shitcoinهای زیادی در بازار وجود داشته‌اند که به صورت ناگهانی رشد داشته و سپس سقوط کرده‌اند. تجارت بر روی چنین ارزهایی می‌تواند خطرات زیادی به همراه داشته باشد. گاهی بررسی صرافی های لیست‌کننده شت کوین‌ها هم می‌تواند برای بررسی اعتبار ارز مناسب باشد. معمولا برخی از صرافی‌ها تنها ارزهایی را لیست می‌کنند که اعتبار کافی داشته باشند.

درست سرمایه‌گذاری در shitcoin ها تا حد زیادی به خود شما هم بستگی دارد. برای تجارت چنین ارزهایی باید ویژگی‌های خاصی داشته باشید،‌ در غیر این صورت متحمل زیان‌های قابل توجهی خواهید شد. گاهی نوسانات در shitcoin ها در عرض چند دقیقه اتفاق خواهد افتاد، پس باید به اندازه کافی برای معامله چنین ارزهایی ماهر باشید و بتوانید به سرعت در مورد نقاط ورود و خروج تصمیم بگیرید.

مزایا و معایب شت کوین ها

برای اینکه مطمئن شوید آیا سرمایه‌گذاری در شت کوین کار درستی است یا نه باید مزایا و معایب آن‌ را بشناسید. هر فردی اهدافی متفاوتی را در بازار دنبال می‌کند، پس اگر مزیت‌های این دارایی متناسب با اهداف وی باشد، شروع به معامله آن می‌کند در غیر این صورت به تجارت بر روی سایر دارایی‌ها روی خواهد آورد.

مزایا

شاید shitcoin ها پشتوانه و پروژه قوی برای اجرایی کردن اهداف خود نداشته باشند، اما دارای مزیت‌های مهم دیگری هستند که آن‌ها را برای تجارت جذاب می‌کند. در این بخش این مزیت‌ها را بررسی می‌کنیم.

1. فراهم کردن کسب سودهای نجومی

نوسانات موجود در دارایی‌های بدون پشتوانه قابل توجه است و به همین دلایل سرمایه‌گذاری در چنین ارزهایی می‌تواند بسیار سودده باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل جذابیت شت کوین‌ها، وجود همین نوسانات زیاد و قابل توجه است که می‌تواند در کوتاه مدت، سودهای فوق‌العاده جذابی به همراه داشته باشد. اگر به اندازه کافی بتوانید ورود و خروج به موقع را تشخیص بدهید، قادر خواهید بود سودهای انفجاری از تجارت در shitcoin ها کسب کنید.

2. تنوع قابل توجه

تنوع قابل توجه

تعداد shitcoin ها در بازار قابل توجه است و هر روز با عرضه ارزهای جدید این تنوع بیشتر هم خواهد شد. می‌توانید بخشی کمی از پرتفوی خود را به خرید چنین ارزهایی اختصاص بدهید و از نوسانات شدید آن‌ها، استفاده کنید.

اضافه کردن shitcoin ها می‌تواند تنوع مناسبی به پرتفوی شما بدهد که همین موضوع ریسک نوسانات بازار را برای شما کاهش می‌دهد. اگر سرمایه زیادی برای شروع فعالیت در بازار کریپتو ندارید، شت کوین‌ها انتخاب خوبی هستند، چراکه پتانسیل سوددهی بیشتری دارند و می‌توانند به نسبت سرمایه اولیه، سودهای جذابی نصیب شما بکنند.

3. نیاز به سرمایه کمی دارند

shit coin معمولا با قیمت بسیار کمی عرضه می‌شوند که همین ویژگی آن‌ها را برای سرمایه‌گذاران با بودجه متوسط و یا کم بسیار مناسب می‌کند. ضمنا با این قیمت پایین قادر خواهید بود تعداد زیادی از ارز مورد نظر را خریداری کنید و در آینده از بالا رفتن قیمت آن سود قابل توجهی کسب کنید. به عنوان نمونه ارز شیبا در نوامبر ۲۰۲۰ با قیمت 0.000000000056 دلار عرضه شد اما اکنون قیمت این ارز به 0.000007538 رسیده است. پس اگر در عرضه اولیه شیبا شرکت کرده بودید، اکنون سرمایه‌ای چندین برابر در اختیار داشتید.

معایب

معامله بر روی shitcoin ها خطرات و معایب خاصی دارد که در این بخش به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

1. ریسک معاملاتی بالا

عدم شفافیت و نبود پشتوانه محکم می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری در shitcoin ها را به شکل قابل توجهی افزایش بدهد. معمولا چنین توکن‌هایی توسط تیم‌های ناشناس توسعه داده می‌شوند که پروژه کاربردی هم برای آن‌ها تعریف نشده است. این موارد ارزیابی ارزش و پتانسیل ارز را برای تریدرهای بلند مدت بازار دشوار می‌کند. هیچ تضمینی برای به صفر نرسیدن قیمت چنین ارزهایی وجود ندارد که همین موضوع تجارت بلند مدت بر روی آن‌ها را با تردید مواجه می‌کند.

2. حجم معاملاتی پایین

یکی از مشکلات معامله بر روی shitcoin ها، پایین بودن حجم معاملاتی آن‌ها است که نقد شوندگی آن‌ها را کاهش می‌دهد. معمولا معامله با سرمایه زیاد بر روی این ارزش‌ها بدون تاثیر بر روی قیمت چالش برانگیز است، به همین دلیل در اغلب اوقات معامله با سرمایه نسبتا کم توصیه می‌شود.

3. نوسانات قیمت به صورت تصادفی است

پارامترهای مشخصی برای بررسی بنیاد و پیش‌بینی قیمت شت کوین‌ها در آینده وجود ندارد و بیشتر این حدس و گمان تریدر‌ها است که نوسانات قیمت آن‌ها را رقم می‌زند. پس اگر به هر دلیلی تمایل معامله‌گران برای خرید shitcoin ها کاهش پیدا کند، سقوط قیمت آن‌ها دور از انتظار نیست

4. نبود امنیت کافی

نبود امنیت کافی

عدم اطلاعات کافی در مورد تیم توسعه دهنده به همراه نبود کد‌های ممیزی که در اکثر پروژه‌های shitcoin دیده می‌شوند، می‌‌تواند چنین ارزهایی را در برابر تهدیدات امنیتی آسیب‌پذیر کنند. بهتر است قبل از ورود به معامله چنین ارز‌هایی، اطلاعات کافی در مورد آن‌ها کسب کرده و سپس به معامله آن‌ها اقدام کنید تا با این کار در دام کلاه‌برداران نیافتید.

آیا میم کوین ها هم شت کوین هستند؟

عدم وجود کاربرد مشخص در شت کوین و میم کوین‌ها ممکن است این تصور را در شما ایجاد کند که هر دوی آن‌ها یکی هستند. اما واقعیت این است که هر میم کوینی، شت کوین نیست. shitcoin ها همان طور که اشاره شد، نوع طرح سودآوری هستند که با استفاده از اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی تقویت می‌شوند. معمولا این ارزها به سرعت پمپ شده و سپس پس از محقق شدن اهداف به سرعت تخلیه می‌شوند. اما میم کوین‌ها بیشتر اهداف طنز را دنبال می‌کنند و از آرم و اهداف شناخته شده در بازار استفاده می‌کنند. معمولا این ارز از نمادهای ترند و یا مطالب طنز الهام می‌گیرد.

نحوه تشخیص شت کوین ها از سایر ارزهای دیجیتال

معمولا در آغاز عرضه، معیار مشخصی برای شناسایی شت کوین‌ها در بازار وجود ندارد. تعداد چنین ارزهایی در سال‌های گذشته به قدری افزایش پیدا کرده است که برخی معتقد هستند باید همه ارزهای بازار را نوعی shitcoin دانست، مگر اینکه خلاف آن ثابت بشود. با این حال اما ویژگی‌های کلیدی وجود دارند که می‌تواند شما را برای شناسایی آن‌ها راهنمایی کنند.

بارز‌ترین ویژگی یک shitcoin، عدم ارائه فناوری و یا خدمات واضحی است که بتواند راه حل‌های بهتری برای رفع مشکلات جدید ارائه کند. هدف اصلی از توسعه چنین ارزهایی، کسب سود قابل توجه در زمان کوتاه برای توسعه‌دهندگان و یا سرمایه‌گذاران اولیه است. عدم وجود پشتوانه قوی باعث می‌شود تا بیشتر آن‌ها نیاز به تبلیغات قوی برای دیده شدن داشته باشند.

معمولا در شروع از افراد تاثیرگذار برای تبلیغ shitcoin ها استفاده می‌شود که در این تبلیغات خبر از ارائه فناوری انقلابی و یا سودهای کلان داده می‌شود. این تبلیغات می‌تواند باعث جذب معامله‌گران به ارز مورد نظر بشود. اما اغلب پس از مدتی فعالان بازار متوجه کاربردی نبودن اهداف خواهند شد و از این رو است که اکثر آن‌ها عمر قابل توجهی نمی‌کنند.

شت کوین‌های کمی را در بازار می‌توانید پیدا کنید که برای زمان طولانی دوام داشته باشند. ویژگی دیگر چنین ارزهایی این است که به سرعت و بدون تلاش و تحقیق خاصی ایجاد می‌شوند. در پشت پرده معمولا خالقی وجود دارد که از بلاک‌چین های موجود استفاده کرده و ارز خود را توسعه داده است. البته در مواردی تیم توسعه اقدام به راه‌اندازی یک شبکه جدید می‌کند، اما به مانند مورد قبلی در آن خلاقیت و نوآوری خاصی دیده نمی‌شود.
این ویژگی‌ها می‌توانند کمک زیادی به شما برای شناسایی shitcoin ها در بازار داشته باشند.

معرفی چند نمونه از شت کوین های معروف

اگر قصد سرمایه‌گذاری در shitcoin ها را دارید، بهتر است روی ارزهای شناخته و معتبر آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید که در این صورت متحمل ریسک کمتری هم می‌شوید. در این بخش قصد داریم شیت کوین‌های آینده دار بازار کریپتو را بررسی کنیم.

1. Dogecoin

Dogecoin

دوج کوین اولین shitcoin عرضه شده به بازار است که هم‌اکنون در لیست چند ارز برتر کریپتو قرار می‌گیرد. در ابتدا پروژه مشخصی برای آن وجود نداشت و بیشتر با هدف طنز و از میم سگ ژاپنی توسعه داده شد، اما به مرور با تغییر در کاربرد و حمایت افراد مشهور توانست به یکی از ارزهای معتبر بازار تبدیل بشود. دلایل زیادی برای قرارگیری دوج در رده shitcoin های آینده دار بازار وجود دارد. هم اکنون شرکت‌های تسلا ‌و AMC از این ارز به جای پول نقدی استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، توسعه دهندگان دوج کوین تصمیم دارند تا پروژه و کاربردهای مشخصی در آینده برای آن ایجاد کنند. همه این موارد نشان می‌دهند که دوج می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری در آینده باشد.

2. shiba inu

shiba inu

شیبا در سال ۲۰۲۰ و با شعار قاتل دوج ایجاد شد که تقریبا شباهت‌های زیادی هم به دوج کوین داشت. این ارز در روزهای اولیه عرضه توانست رشد قابل توجهی را تجربه کند، البته که این افزایش مدت زیادی دوام نداشت و پس از آن، شیبا دچار ریزش قیمتی شد. با این حال اما نشانه‌های مثبتی برای آینده دار بودن این ارز وجود دارد.

به مانند دوج کوین، توسعه دهندگان شیبا هم در تلاش هستند تا با استفاده از بلاکچین، کاربردهای مشخصی برای این ارز ایجاد کنند. تحقق این هدف می‌تواند شیبا را در رده شت کوین‌های انفجاری قرار بدهد.

3. terra classic

ترا کلاسیک برخلاف دو شت کوین بررسی شده، با کاربرد و اهداف مشخصی ایجاد شد، اما شکست در موفقیت این پروژه باعث شده که خیلی زود به یک shitcoin تبدیل بشود. با این وجود اما همچنان از نظر معامله‌گران بازار یک ارز معتبر برای تجارت است که همین موضوع ریسک‌های معامله بر روی آن را کاهش می‌دهد. ترا کلاسیک پتانسیل قابل قبولی برای رشد در آینده دارد و از این رو می‌تواند دارایی مناسبی برای سرمایه‌گذاری در آینده باشد.

نتیجه‌گیری

در دنیای کریپتو، علاوه بر ارزهای دیجیتال با ارزش که کاربرد و آورده‌های خلاقانه‌ای به ارمغان می‌آورند، پروژه‌های مشکوک و کلاه برداری هم وجود دارند که شت کوین‌ها یکی از این پروژه‌ها هستند. برای فعالیت در این بازار باید به خوبی shitcoin ها را بشناسید و با عواقب ‌و مزایای سرمایه‌گذاری در آن‌ها آشنا بشنوید. بهتر است قبل از تجارت در چنین ارزهایی، اطلاعات جامعی در مورد آن‌ها بدست بیاورید تا ریسک معاملات خود را کاهش بدهید.

سوالات متداول

۱. آیا شت کوین‌ها برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند؟

اگر به دنبال معامله‌ای پر ریسک هستید، شت کوین‌ها گزینه مناسبی هستند اما اگر معاملات کم ریسک‌تر را ترجیح می‌دهید، باید به سراغ سرمایه‌گذاری بر روی سایر دارایی‌ها باشید.

۲. کدام ارزها برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳ با ارزش‌تر هستند؟

XRP، ETH و Robot Era از دارایی‌های با پتانسیل رشد بالا برای سال ۲۰۲۳ هستند. البته در بازار فرصت‌های طلایی دیگری هم برای کسب سود وجود دارد.

۳. خطرات معامله shitcoin ها چیست؟

نوسانات زیاد و خطر به صفر رسیدن قیمت این ارزها از مهم‌ترین خطرات معامله آن‌ها است.

۴. به کدام دسته از ارزها گفته می‌شود؟

معمولا ارزهایی که پروژه هدفمندی را دنبال کرده و به صورت کپی رمزنگاری شده‌اند را shitcoin می‌گویند.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد