وبینار استراتژی‌های میلیونی (29 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۱۳ شهریور ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۲۰ فروردین ۱۴۰۳

ثبت نام در دوره رایگان کربن

مفهوم لات در فارکس – محاسبه لات و انواع آن در فارکس

انتشار: محمدرضا نجفی
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۴۰۲
لات در فارکس
5/5 - (1 امتیاز)

بازار ارز و تجارت فارکس یکی از پویاترین و پرریسک‌ترین بازارهای مالی جهان محسوب می‌شود. در این بازار، تحلیل دقیق و به‌روز از تغییرات قیمتی ارزها، کلیدی برای تصمیم‌گیری صحیح تجار و سرمایه‌گذاران است. با افزایش رقابت و پیچیدگی در این بازار، نیاز به ابزارهایی برای تحلیل دقیق‌تر و پیش‌بینی بهتر نیز افزایش یافته است و در این میان، مفهوم لات در فارکس اهمیت بالایی دارد.

لات در فارکس و هر بازار مالی دیگری، به‌طور ساده، یک واحد معاملاتی است که نشان می‌دهد ما چقدر معامله کرده‌ایم. در طول چند سال گذشته، به علت تنوع کارگزاری‌ها و رقابت میان آن‌ها، انواع مختلفی از لات پدید آمده است که در این مقاله آن‌ها را به‌طور کامل بررسی خواهیم کرد. همچنین درخواهیم یافت که هر لات چند واحد از ارز را در بر می‌گیرد و چه ارزشی دارد.

همچنین به بررسی انواع حساب‌های کاربری در بازار فارکس خواهیم پرداخت و به تفاوت‌های آن‌ها با یک‌دیگر می‌پردازیم. در پایان هم درباره مدیریت ریسک صحبت می‌کنیم و راه‌هایی را معرفی خواهیم کرد که به شما کمک می‌کنند در این بازار کم‌تر متحمل ضرر شوید.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که پیش از ورود به بحث لات (Lot)، باید با یکسری از اصطلاحات اولیه آشنا شویم که شامل پیپ (Pip)، اهرم (Leverage) و مارجین (Margin) می‌شود. اگر به‌خوبی با این اصطلاحات آشنایی دارید می‌توانید با خیال راحت از آن‌ها عبور کرده تا به قسمت Lot برسید و اگر اطلاعات دقیقی درباره این اصلاحات ندارید، توصیه می‌کنیم ابتدا بخش‌های اول مقاله را مطالعه کرده و سپس وارد بحث اصلی شوید.

توجه کنید که برای ورود به دنیای معامله‌گری، شما حتما باید آموزش معامله گری را پشت سر بگذارید.

پیپ (PiP) چیست؟

اگر درباره لات در فارکس جست‌وجو کرده باشید احتمالاً در حین گشت‌وگذار چنین عبارتی را نیز مشاهده کردید که (این جفت ارز افزایش یافت / کاهش یافت به‌اندازه‌ی … پیپ). اما این پیپ چیست و چه تاثیری بر میزان پولی که به دست آورده‌اید دارد و اصلاً چه ارتباطی با Lot دارد؟

جفت ارز قیاسی است از دو ارز مختلف که ارزش یک ارز را در برابر ارز دیگر ارزیابی می‌کند. اولین ارز فهرست شده در یک جفت ارز، ارز پایه و ارز دوم، ارز مظنه یا متقابل نامیده می‌شود. این مقایسه نشان می‌دهد که چه مقدار از ارز مظنه برای خرید یک واحد ارز پایه مورد نیاز است. بنابراین هنگامی که سفارشی برای یک جفت ارز انجام می‌شود؛ ارز پایه خریداری می‌شود و ارز متقابل فروخته می‌شود. برعکس، وقتی جفت ارز را می‌فروشید؛ ارز پایه را می‌فروشید و ارز مظنه را دریافت می‌کنید.

پیپ مخفف عبارت (Percent in Point) است. این عبارت نشان‌دهنده کوچک‌ترین تغییری است که یک جفت ارز می‌تواند داشته باشد. معمولاً تغییرات یک جفت ارز در چهارمین نقطه اعشاری شمارش می‌شود؛ به عنوان مثال، مقدار و ارزش GBP/USD به این صورت گزارش می‌شود: 1/3400. البته، برخی از جفت‌ها هستند که صرفاً دارای 2 نقطه اعشار هستند. به عنوان مثال، دلار آمریکا / ین ژاپن به عنوان 109/70 گزارش شده‌است. یک پیپ برابر است با آخرین اعشار قیمت نشان داده شده.

مفهوم پیپ

اگر EUR/USD از 1/0800 به 1/0805 تغییر کند، این تغییر 5 پیپ خواهد بود. اگر USD/JPY از 120/00 به 120/13 تغییر کند، این تغییر 13 پیپ خواهد بود. توجه داشته باشید که برخی از کارگزاران فارکس نیز به ترتیب اعشار 5 و 3 را می‌شمارند. آن‌ها (پیپت) نامیده می‌شوند و محاسبه اسپرد را انعطاف پذیرتر می‌کنند.

ضمناً همان‌طور که در تصویر بالا مشخص است؛ اگر چهارمین اعشار را یک پیپ در نظر بگیریم؛ هر 1 واحد تغییر در سومین رقم اعشاری برابر با 10 پیپ تغییر است و همین روند 10 برابر شدن تا اولین رقم اعشاری ادامه خواهد داشت. در خواندن قیمت به این نکته هم توجه کنید. حال بیایید یاد بگیریم که چگونه مقدار یک پیپ را حساب کنیم.

ما از جفت USD/JPY به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد. نرخ تبادل ارز یا exchange rate برابر با 110/80 است.

0.01 (a pip) / 110.80 (an exchange rate) X 100,000 (a standard lot) = $9,03 per pip

بنابراین ارزش هر پیپ، برابر است با 9/03 دلار. هر زمان که خواستید خودتان ارزش یک پیپ را حساب کنید، می‌توانید از فرمول کلی بالا کمک بگیرید. البته ماشین‌حساب‌های آنلاینی هم هستند که همین کار را برای شما به صورت سریع و آسان انجام خواهند داد.

مفهوم اهرم (Leverage) و مارجین (Margin) در فارکس

اهرم در فارکس راهی برای تریدرها است که به‌واسطهٔ آن، معامله‌گران می‌توانند تغییرات (سود یا زیان) چند برابری را در بازار تجربه کنند. با سرمایه محدود، تریدرها این امکان را دارند تا حجم تجارت بزرگ‌تری را کنترل کنند که این، می‌تواند منجر به سود و زیان بیش‌تری شود، زیرا سود و زیان حاصل و تمامی تغییرات، بر اساس ارزش کامل پوزیشن هستند.

معامله با اهرم در فارکس، که به آن مارجین (Margin) فارکس نیز گفته می‌شود، به این معنی است که اگر بازار به نفع شما حرکت کنند، می‌توانید سودی چند برابری را تجربه کنید. اما اگر بازار خلاف پیش‌بینی شما حرکت کند، ممکن است تمام سرمایه خود را از دست بدهید. این اتفاق به این علت است که سود و زیان بر اساس ارزش کامل معامله است و نه فقط مبلغ سپرده.

مفهوم اهرم و مارجین

به بیان دیگر، مارجین مقدار پول مورد نیاز برای باز کردن یک معامله اهرمی است. هنگام انجام یک معامله فارکسی با مارجین، فقط باید درصدی از ارزش کامل پوزیشن را بپردازید که به عنوان سپرده عمل می‌کند. الزامات مارجین ممکن است بین کارگزاران متفاوت باشد، اما برای جفت ارزهای پرمعامله مانند EUR/USD، USD/JPY و GBP/USD از حدود 3/3% شروع می‌شود.

مثال:

فرض کنید اهرم مجاز 100:1 (یا 1% پوزیشن مورد نیاز) باشد و شما می‌خواهید پوزیشنی به اندازه یک لات در فارکس معامله کنید که ارزش آن در این معامله 100.000 دلار است، اما در حال حاضر فقط 5.000 دلار در حساب خود دارید. خب در این صورت مشکلی نیست، زیرا کارگزار شما 1.000 دلار را به عنوان سپرده کنار می‌گذارد و به شما اجازه می‌دهد بقیه را قرض کنید. بدیهی است هر ضرر یا سودی به مقدار نقد موجود در حساب شما کسر یا اضافه می‌شود.

حداقل حاشیه امنیت (Margin) برای هر لات در فارکس از کارگزاری به کارگزاری دیگر متفاوت است. در مثال بالا، کارگزار به مارجین 1% نیاز داشت؛ این بدان معناست که به ازای هر 100.000 دلار معامله، کارگزار 1.000 دلار به عنوان سپرده در پوزیشن نیاز دارد.

فرض کنید می‌خواهید 1 لات استاندارد (100.000) USD/JPY بخرید. اگر حساب شما مجاز به اهرم 100:1 باشد، باید 1.000 دلار به عنوان مارجین قرار دهید. توجه کنید که 1.000 دلار کارمزد نیست، بلکه یک سپرده است. بنابراین وقتی معامله خود را می‌بندید آن را پس می‌گیرید.

دلیل اینکه کارگزار به سپرده نیاز دارد این است که در حالی که معامله باز است خطر از دست دادن پول در پوزیشن وجود دارد! با فرض این‌که این معامله USD/JPY تنها پوزیشنی است که در حساب خود باز کرده‌اید، حساب شما باید حداقل 1.000 دلار ارزش خالص داشته باشد تا بتوانید معامله را حفظ کنید.

اگر USD/JPY برخلاف پیش‌بینی شما حرکت کند و زیان معاملاتی شما باعث شود ارزش حقوقی حساب شما به کم‌تر از 1.000 دلار برسد، کارگزار به طور خودکار معامله شما را برای جلوگیری از ضرر بیش‌تر می‌بندد. این یک مکانیسم دفاعی برای جلوگیری از منفی شدن حساب شما است. ضمناً به یاد داشته باشید هنگام خرید ارز، از قیمت پیشنهادی یا ASK استفاده خواهید کرد و هنگام فروش، از قیمت BID استفاده می‌کنید.

مارجین کال (Margin Call)

همان‌طور که در مثال گفته شد گاهی پیش‌بینی اشتباه از بازار، باعث ضرر و بسته‌شدن حساب می‌شود که به آن Margin Call می‌گویند. بدیهی است که از کال مارجین باید اجتناب کرد، زیرا باعث از بین رفتن سپرده تریدر می‌شود. سطح مارجین باید به طور مداوم نظارت شود و معامله‌گران همچنین می‌توانند با اجرای تکنیک‌های مدیریت ریسک، شانس مارجین کال را کاهش دهند.

مفهوم لات در فارکس

در فارکس واحد خرید و فروش لات (Lot) نام دارد یا به بیان دیگر، لات در فارکس، تعداد واحدهای ارزی است که می‌خرید یا می‌فروشید. هنگامی که در پلتفرم معاملاتی خود سفارشی ایجاد می‌کنید، سفارش‌ها در قالب لات واحدبندی می‌شوند. لات مانند یک شانه تخم‌مرغ است؛ هنگام خرید تخم‌مرغ، یک شانه تخم‌مرغ می‌خرید که 30 عدد تخم‌مرغ دارد. در این‌جا هم لات بیان‌گر خرید یا فروش مقدار مشخص ارز است.

اندازه استاندارد برای لات 100.000 واحد ارز است و در حال حاضر اندازه‌های مینی، میکرو و نانو نیز وجود دارند که به‌ترتیب برابر با 10.000، 1.000 و 100 واحد هستند که همگی انواع Lot هستند. در واقع، در ادامه مثال بالا، همان‌طور که می‌توانید تخم‌مرغ را در بسته‌های 6 یا 12 عددی بخرید، معاملات خود را هم می‌توانید در اندازه‌های کم‌تری انجام دهید.

برخی از کارگزاران مقدار تغییرات را به‌صورت لات نشان می‌دهند، در حالی که سایر کارگزاران تغییرات خود واحدهای ارز را نشان می‌دهند. همان‌طور که در ابتدا گفتیم، تغییر در ارزش یک ارز نسبت به ارز دیگر را به صورت پیپ بیان می‌کنند که درصد بسیار کمی از ارزش واحد پول است. برای استفاده از این تغییر لحظه‌ای ارزش، باید مقادیر زیادی از یک ارز خاص را معامله کنید تا سود یا زیان قابل توجهی را مشاهده کنید.

لات استاندارد چیست؟

لات در فارکس، شکل استانداردی دارد که معادل 100.000 واحد از ارز پایه در یک معامله است. این مقدار، یکی از لات‌های بسیار شناخته شده است. دو مورد دیگر مینی لات (mini-lot) و میکرو لات (micro-lot) هستند و البته، نانو لات (nano-lot) هم داریم که در قیاس با سایر واحدها، کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود کارگزاری‌های آنلاین و افزایش رقابت میان آن‌ها، منجر به شکل‌ها و انواع مختلفی از اندازه‌های لات شده است.

لات استاندارد

درک یک لات استاندارد

تغییر و حرکت به‌اندازهٔ یک پیپ برای یک لات استاندارد، برابر است با تغییری 10 دلاری. برای مثال، اگر 100.000 دلار در برابر ین ژاپن با نرخ 110/00 ین بخرید و نرخ مبادله به 110/50 ین برسد، این حرکت معادل 50 پیپ است و شما در این‌جا، 500 دلار درآمد داشته‌اید. برعکس، اگر نرخ ارز 50 پیپ کم‌تر شود و به 109/50 ین کاهش یابد، سود و زیان خالص شما برابر با منفی 500 دلار است.

مینی لات چیست؟

از آن‌جایی که یک لات در فارکس مقدار بسیاری است، مینی لات را داریم که یک‌دهم لات استاندارد 100.000 واحدی است و برابر با 10.000 واحد است. یک پیپ از یک جفت ارز مبتنی بر دلار آمریکا برابر با 1 دلار هنگام معامله یک مینی لات است. در مقایسه با 10 دلار یک لات استاندارد. مینی لات‌ها در حساب‌های مینی فارکس رایج هستند. حساب‌هایی که می‌توانند در برخی از کارگزاری‌های فارکس باز شوند.

درک مینی لات‌ها

مینی لات‌ها معمولاً توسط افرادی استفاده می‌شوند که تازه وارد بازار شده‌اند و می‌خواهند یاد بگیرند که چگونه معامله کنند. از آنجایی که تغییرات قیمت در لات‌های کوچک تأثیر سود و زیان بسیار کم‌تری دارد، نوسان در پوزیشن‌های باز کم‌تر است و معامله‌گران به سرمایه زیادی در حساب‌های خود نیاز ندارند. معامله‌گران جدید می‌توانند با حداقل 100 دلار با یک mini-account شروع کنند به جای اینکه مجبور باشند 1.000 یا 10.000 دلار را در یک حساب استاندارد سرمایه‌گذاری کنند.

معامله‌گران پیشرفته همچنین ممکن است از لات‌های کوچک استفاده کنند تا کنترل بیش‌تری بر پوزیشن‌های خود داشته باشند. به عنوان مثال، یک معامله‌گر ممکن است بخواهد به طور میانگین در یک روند جدید با افزایش‌های کوچک‌تر از 100.000 واحد در یک زمان وارد شود. برخی تریدرها همچنین ممکن است از افزایش 10.000 واحدی لات‌های کوچک برای تنظیم دقیق استراتژی‌های خود برای دستیابی به حداکثر سود آن هم در حداقل سطوح ریسک استفاده کنند.

جایگزین‌های مینی لات‌ها

میکرو لات‌ها برابر با یک دهم اندازه یک مینی لات هستند یا به عبارت دیگر برابر هستند با 1.000 واحد ارز پایه. یک پیپ از یک جفت ارز مبتنی بر دلار آمریکا برابر با 0/10 دلار در هنگام معامله یک میکرو لات است.

با ظهور کارگزاران آنلاین و افزایش رقابت، این امکان برای سرمایه‌گذاران با سرمایه‌ی خرد وجود دارد که معاملاتی را در مقادیری انجام دهند که لات استاندارد، مینی لات یا خرد نیست. به عنوان مثال، اندازه لات نانو متشکل از 100 واحد ارز است. در بازار بین بانکی، جایی که بانک‌ها در پلتفرم‌هایی مانند رویترز و EBS با یکدیگر معامله می‌کنند، اندازه استاندارد معاملات (یا لات استاندارد) 1 میلیون واحد در ارز پایه است.

هنگامی که تازه شروع به کار می‌کنید استفاده از کوچک‌ترین اندازه‌های لات در فارکس برای به حداقل رساندن ریسک سرمایه‌گذاری، مفید است. اما مشکل این است که معامله‌گران تمایل دارند زمانی که مقادیر قابل توجهی از سرمایه در معرض خطر است، رفتار متفاوتی از خود نشان دهند.

اگر فکر می‌کنید استراتژی شما کار می‌کند، رعایت این نکته مهم است که هنگام شروع به کار، به جای پرش از نانو لات به لات استاندارد، به آرامی سرمایه خود را افزایش دهید. به طور مشابه، معامله‌گران حرفه‌ای باید اطمینان حاصل کنند که نقصی در استراتژی‌ها وجود ندارد، زیرا پس از توسعه یک استراتژی موفق، اندازه لات خود را افزایش می‌دهند و این‌گونه می‌توانند در آن معاملات هم نتایج خوبی بگیرند.

میکرو لات چیست؟

یک لات خرد یا میکرو لات نشان‌دهنده 1.000 واحد از ارز پایه در یک معامله فارکس است. تجارت در لات‌های خرد به معامله‌گران خرده‌فروش این امکان را می‌دهد تا با استفاده از تغییرات نسبتاً کوچک معامله کنند. در واقع این واحد یک صدم یک لات در فارکس به شکل استاندارد است. لات میکرو امکان باز کردن پوزیشن‌های کوچک‌تر و یا تنظیم دقیق‌تر پوزیشن را نسبت به یک مینی لات یا لات استاندارد فراهم می‌کند.

درک میکرو لات

وقتی یک سرمایه‌گذار یک میکرو لات سفارش می‌دهد به این معنی است که 1.000 واحد از ارز خریداری شده یا فروخته شده را سفارش داده‌است. به عنوان مثال، در جفت ارز EUR/USD (یورو در مقابل دلار آمریکا)، یورو ارز پایه است و معامله‌گر 1.000 یورو می‌خرد یا می‌فروشد.

میکرو لات معمولاً کوچک‌ترین بلوک ارزی است که یک معامله‌گر فارکس می‌تواند معامله کند و توسط معامله‌گران مبتدی که به دنبال شروع معامله هستند اما می‌خواهند ضرر احتمالی را کاهش دهند استفاده می‌شود. در حالی که نسبتاً نادر است، برخی از کارگزاران فارکس لات‌های نانو را ارائه می‌دهند که معادل 100 واحد از ارز پایه است.

یکی از مزایای ترید در میکرو لات‌ها این است که معامله‌گر محدود نمی‌شود. تریدرها می‌توانند در مقادیر کم و یا زیاد معامله را انجام بدهند. آن‌ها می‌توانند یک میکرو لات معامله کنند یا می‌توانند 1.000 میکرو لات معامله کنند که معادل 1.000.000 واحد (10 لات استاندارد) ارز است.

لات‌های میکرو امکان سفارشی‌سازی دقیق اندازه‌های پوزیشن را فراهم می‌کنند. مانند 125 میکرو لات، که معادل 12.5 مینی لات است. اگر معامله‌گر فقط می‌توانست لات‌های کوچک را معامله کند، باید 12 یا 13 مینی لات را انتخاب کند که به اندازه لات‌های 125 میکرو تنظیم نشده‌اند. اکثر کارگزاری‌ها به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا با سپرده‌های اولیه نسبتاً کوچک، مانند 100 یا 500 دلار، به معامله میکرو لات‌ها بپردازند.

مفهوم لات در فارکس

اندازه‌گیری پوزیشن ایده‌آل با استفاده از میکرو لات

معامله‌گران فارکس اغلب از میکرو لات استفاده می‌کنند تا اندازه پوزیشن خود را کوچک‌تر نگه دارند و ریسک حساب‌های کوچک را تعدیل کنند. فرض کنید یک معامله‌گر می‌خواهد GBP/USD را با قیمت 1/2250 بخرد و حد ضرر را در 1/2200 قرار دهد یعنی به اندازه 50 پیپ ریسک می‌کنند. یعنی اگر معامله‌گر یک حساب 1.000 دلاری داشته باشد؛ حاضر است روی 2% از آن یا 20 دلار ریسک کند که مقدار معقولی است.

حال با توجه به این اطلاعات، ما از کجا باید متوجه شویم که چند میکرو لات باید معامله کنیم؟ خب برای یافتن اندازه Position ایده‌آل، در لات‌های میکرو، از این فرمول می‌توان استفاده کرد:

مقدار دلار در ریسک / (ریسک در پیپ x ارزش پیپ میکرو لات) = اندازه Position لات میکرو

20 دلار / (50 دلار x 0/10 دلار) = 4 میکرو لات

اندازه Position ایده‌آل برای استاپ ضرر 50 پیپ، که معامله‌گر مایل به ریسک 20 دلاری در معامله است، چهار لات میکرو است. اگر معامله‌گر 4 میکرو لات بخرد و هر حرکت پیپ 0/40 دلار (0/10 دلار در 4 میکرو لات) ارزش داشته باشد، چنان‌چه معامله‌گر 50 پیپ را در چهار لات میکرو از دست بدهد، در مجموع 20 دلار ضرر خواهد کرد.

این فرمول را می‌توان با وارد کردن مقدار پیپ مینی لات یا با وارد کردن مقدار پیپ لات استاندارد، روی هر نوع از لات در فارکس، برای محاسبات خود تنظیم کرد. توجه داشته باشید که مقادیر پیپ ممکن است بر اساس جفت ارز مورد معامله متفاوت باشد.

علت تفاوت اندازه‌های لات در فارکس

واحد کوچک‌تر به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا ریسک خود را بهتر کنترل کنند. به عنوان مثال، حرکت یک پیپ در یورو/دلار آمریکا با لات استاندارد منجر به سود یا زیان 10 دلاری برای معامله‌گر می‌شود. اگر معامله‌گر فقط 500 دلار در حساب خود داشته باشد (نیاز به اهرم 200:1 دارد)؛ حرکتی معادل 5 پیپ علیه او – که می‌تواند در چند ثانیه اتفاق بیفتد – به این معنی است که فرد 10% از حساب خود را از دست می‌دهد.

با یک مینی لات (نیاز به اهرم 20:1)، هر حرکت پیپ در EUR/USD منجر به سود یا زیان 1 دلاری می‌شود. برای از دست دادن 10 درصد از حساب، قیمت باید 50 پیپ جابجا شود. در نهایت، با یک میکرو لات (نیاز به اهرم 2:1)، هر پیپ حرکت در EUR/USD 10/0 دلار ارزش دارد. برای اینکه معامله‌گر 10 درصد از حساب خود را در یک معامله از دست بدهد قیمت باید 500 پیپ علیه تریدر حرکت کند.

این مثال‌ها نشان می‌دهند که اندازه واحد کوچک‌تر مینی لات یا میکرو لات برای معامله‌گرانی که حساب‌های کوچک‌تر دارند کاملاً سودمند است، زیرا باعث انعطاف‌پذیری بیش‌تری از نظر معاملات می‌شود و همچنین استفاده از اهرم، ریسک کم‌تری را در پی دارد و تریدر با خیال راحت‌تری می‌تواند از اهرم استفاده کند.

انواع لات در فارکس

در یک حساب 500 دلاری، برای خرید یا فروش یک لات میکرو 1.000 واحدی، فقط اهرم 2:1 لازم است. خرید یک لات در فارکس (شکل استاندارد) با یک حساب 500 دلاری به معنای اهرم 200:1 است و تنها یک حرکت معادل 50 پیپ می‌تواند کل حساب را از بین ببرد. اهرم فارکس در ایالات متحده و در بسیاری از کشورهای جهان روی 50:1 محدود شده است.

چگونه اندازه لات در فارکس را هنگام معامله محاسبه کنیم؟

در نظر داشته باشید که شما معمولاً نیازی به محاسبه اندازه لات ندارید، زیرا پلتفرم معاملاتی شما آنچه را که باید بدانید را به شما می‌گوید. هنگامی که معامله می‌کنید باید مشخص باشد که چه گزینه‌هایی در دسترس هستند – استاندارد، مینی، میکرو و نانو – و از چه اندازه لات‌هایی استفاده می‌کنید. می‌توانید اندازه کلی پوزیشن خود را با اندازه لات و تعداد لات‌هایی که خریداری کرده‌اید محاسبه کنید.

برای انتخاب اندازه لات خود، به ریسکی که می‌خواهید متحمل شوید فکر کنید. هرچه اندازه لات بزرگ‌تر باشد، پول بیش‌تری برای قرار دادن به عنوان سپرده (Deposit) یا استفاده از اهرم نیاز خواهید داشت و با هر حرکت، هر پیپ معادل مقدار بیش‌تری می‌شود.

به یاد داشته باشید در جفت ارزی که معامله می‌کنید، ارزش معامله به ارز پایه بستگی دارد. همان‌طور که می‌بینید، هر مقدار لات کم‌تر باشد هزینه ناشی از حرکت یک پیپ کم‌تر می‌شود. به نوبه خود، این بدان معناست که شما می‌توانید با معامله لات‌های کوچک‌تر، سود کم‌تر و از طرف دیگر زیان کم‌تری داشته باشید.

در طی مقاله، در برخی از قسمت‌ها به مفاهیمی مانند mini-account اشاره کردیم. بد نیست این نکته را به یاد داشته باشیم: همان‌طور که لات‌ها اندازه‌های مختلفی دارند، به فراخور آن، اکانت‌ها و حساب‌های کاربری در فارکس نیز ابعاد و سطح‌های مختلفی دارند. در ادامه، به طور مختصر برخی اکانت‌ها موجود در بازار فارکس را با هم بررسی می‌کنیم.

حساب‌های کاربری در بازار فارکس

حساب‌های فارکس به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران این امکان را می‌دهند که تمام جفت‌های ارز اصلی و برخی از جفت‌های بازارهای نوظهور را معامله کنند. به بازار جهانی دسترسی مناسبی داشته باشند و شرکت‌کنندگان را قادر به خرید و فروش در جفت ارزهای مختلف می‌کنند. حساب‌های فارکس را می‌توان با استفاده از کارگزاران یا مؤسسات مالی تحت نظارت باز کرد و فعالیت در این بازار را شروع کرد.

یک حساب فارکس توسط یک فرد یا تجارت با یک کارگزار یا موسسه مالی تنظیم‌شده افتتاح می‌شود. این فرآیند شامل تکمیل درخواست، ارائه مدارک شناسایی و موافقت با شرایط و ضوابط حساب است. دارنده حساب وجوه را به حساب فارکس واریز می‌کند که به عنوان سرمایه معاملاتی عمل می‌کند.

حساب مینی

یک حساب مینی فارکس، حساب ارز خارجی (FX) است که به معامله‌گران مبتدی اجازه می‌دهد تا با استفاده از پوزیشن‌های کوچک‌تر (مینی لات) و مقادیر کم‌تر معاملات وارد بازار ارز شوند. بنابراین وجوه در معرض خطر را کاهش داده و زیان‌های احتمالی را محدود می‌کند.

حساب میکرو

یک حساب میکرو عمدتاً برای سرمایه‌گذارانی با سرمایه کم‌تر مناسب است که به دنبال معاملات ارز خارجی (فارکس) هستند اما نمی‌خواهد پول زیادی را به خطر بیندازند. کوچک‌ترین قرارداد یک حساب میکرو که میکرو لات نیز نامیده می‌شود، مقدار از پیش تعیین‌شده 1.000 واحد ارز یا یک صدم لات استاندارد است.

مدیریت ریسک: حفاظت از سرمایه شما

مدیریت ریسک یک جنبه حیاتی برای تجارت موفق در فارکس است. این رویکرد شامل اجرای استراتژی‌هایی برای محافظت از سرمایه شما و محدود کردن ضررهای احتمالی است. یک برنامه مدیریت ریسک که به خوبی طراحی شده باشد تضمین می‌کند که بخش قابل‌توجهی از حساب معاملاتی خود را در یک معامله به خطر نمی‌اندازید و تأثیر زیان‌های احتمالی را به حداقل می‌رساند.

مدیریت ریسک

یکی از عناصر کلیدی مدیریت ریسک، تعیین اندازه پوزیشن مناسب بر اساس مانده‌حساب و میزان تحمل ریسک است. این‌جاست که اندازه لات وارد بازی می‌شود. با انتخاب یک اندازه بهینه، می‌توانید میزان سرمایه در معرض خطر را در هر معامله کنترل کنید.

یک تکنیک رایج مدیریت ریسک، قانون 2 درصد است. طبق این قانون، شما نباید بیش از 2 درصد از حساب معاملاتی خود را در هر معامله‌ای به خطر بیندازید. به عنوان مثال، اگر یک حساب معاملاتی 10.000 دلاری دارید، حداکثر مبلغی که باید در یک معامله ریسک کنید 200 دلار (2٪ از 10.000 دلار) خواهد بود. با رعایت این قانون، اطمینان حاصل می‌کنید که یک سری معاملات زیان‌ده، بخش قابل‌توجهی از سرمایه معاملاتی شما را از بین نمی‌برند.

البته این نکته را هم می‌دانیم که با توجه به ارزش پول ما، خیلی از معامله‌گران مبالغ چند ده هزار دلاری را سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و بنابراین، 2% از سرمایه شاید مبلغ قابل‌توجهی نباشد. اگر می‌توانید روش 2% را اجرا کنید که چه بهتر، اما اگر نمی‌توانید توصیه می‌کنیم که در هر حال، هیچ‌وقت بخش زیادی از کل سرمایه خود را درگیر یک معامله نکنید.

یکی دیگر از تکنیک‌های مدیریت ریسک، تنظیم دستورات توقف ضرر است. دستور توقف ضرر یک سطح از پیش تعیین شده است که در صورت حرکت بازار علیه شما، معامله شما به طور خودکار بسته می‌شود. با تنظیم یک دستور توقف ضرر، ضررهای احتمالی خود را محدود کرده و از سرمایه معاملاتی خود محافظت می‌کنید. مهم است که دستورات توقف ضرر را در سطوح منطقی با توجه به نوسانات بازار و سطوح حمایت / مقاومت قرار دهید.

سطوح حمایت و مقاومت

تأثیر اندازه لات بر مدیریت ریسک

اندازه مناسب لات در فارکس و معاملات آن، می‌تواند تأثیری مستقیم و البته بسیار مهم بر استراتژی مدیریت ریسک شما داشته باشد. همان‌طور که قبلا ذکر شد، اندازه لات بزرگ‌تر، قرار گرفتن در معرض ضررهای احتمالی را افزایش می دهد، در حالی که اندازه لات کوچک‌تر خطر را کاهش می‌دهد. هنگام انتخاب اندازه لات، ایجاد تعادل بین سودآوری بالقوه و تحمل ریسک بسیار مهم است.

به عنوان مثال، اگر شما یک معامله‌گر محافظه‌کار با ریسک‌پذیری پایین هستید، ممکن است اندازه‌های کوچک‌تر مانند لات‌های کوچک را انتخاب کنید. این روش به شما امکان می‌دهد با سرمایه کم‌تری در معرض ریسک معامله کنید و اطمینان حاصل کنید که ضررهای احتمالی تأثیر قابل‌توجهی روی حساب معاملاتی شما نخواهند داشت. از سوی دیگر، اگر یک معامله‌گر تهاجمی با تحمل ریسک بالاتر هستید، ممکن است اندازه‌های بزرگ‌تری را برای به حداکثر رساندن سود احتمالی انتخاب کنید. بااین‌حال، توجه به این نکته مهم است که اندازه‌های بیش‌تر به معنای ضررهای بالقوه بالاتر نیز هستند.

علاوه بر اندازه لات، اهرمی که در معاملات خود استفاده می‌کنید نیز بر مدیریت ریسک تأثیر می‌گذارد. اهرم به شما امکان می‌دهد پوزیشن‌های بزرگ‌تر را با سرمایه کم‌تری کنترل کنید. در حالی که اهرم می‌تواند سود بالقوه را تقویت کرده و افزایش دهد، می‌تواند زیان‌های احتمالی را نیز بیش‌تر کند. بسیار مهم است که از اهرم به طور عاقلانه استفاده کنید و تأثیر آن را بر استراتژی مدیریت ریسک خود در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

در پایان این مقاله، به بازنگری کلی به تحلیل ابعاد و انواع لات در فارکس و تأثیر آن در تصمیم‌گیری‌های تجاری می‌پردازیم. این بخش به‌عنوان نتیجه‌گیری، مهمترین پیام‌ها و آموزه‌هایی که از مطالعه بدست آمده‌اند را به‌طور خلاصه بیان می‌کند.

مفاهیم بنیادین

در ابتدای مقاله، برای آشنایی بیشتر شما با بازار فارکس و درک هرچه بهتر اصطلاحات به‌کار رفته در مقاله، توضیحی مختصر اما مفید و کافی درباره پیپ (PiP) و اهرم (Leverage) ارائه کردیم. گفتیم که پیپ کوچک‌ترین تغییری است که یک جفت ارز می‌تواند داشته باشد و معمولاً هم تغییرات یک جفت ارز در چهارمین نقطه اعشاری شمارش می‌شود؛ البته گاهی ممکن است که چهارمین اعشار هم شمارش نشود که در مقاله به آن اشاره کردیم. روش محاسبه پیپ را هم به طور کامل توضیح دادیم.

همچنین با مفهومی به نام اهرم (Leverage) برخورد کردیم که در انجام معاملات و مدیریت ریسک، بسیار حائز اهمیت است. با استفاده از اهرم، شما می‌توانید معامله‌ای در حد چند برابر سرمایه خود انجام دهید که برای انجام آن نیاز به یک موجودی اولیه دارید که به آن سپرده گفته می‌شود و البته، مارجین هم همان مقدار پول مورد نیاز برای باز کردن یک معامله اهرمی است. به از دست دادن کل سپرده و ضرر کامل هم مارجین کال گفته می‌شود. چندین مثال از معاملات اهرمی را در طی مقاله با هم بررسی کردیم.

لات و انواع آن

لات در فارکس، واحدی است برای اندازه‌گیری حجم معاملاتی که شما در بازار فارکس انجام می‌دهید. لات انواع مختلفی دارد که شامل: لات استاندارد، مینی-لات و میکرو-لات می‌شود. البته در برخی از کارگزاری‌ها نوع دیگری از لات تحت عنوان نانو-لات هم ارائه می‌شود. هر یک از انواع ذکر شده، یک‌دهم مقدار قبلی ارزش دارند.

انواع حساب

برای این‌که انواع مختلفی از تریدرها بتوانند از این بازار استفاده کنند و به معامله بپردازند، کارگزاری‌ها حساب‌های مختلفی را ایجاد کرده‌اند. حساب‌های استاندارد، مینی و میکرو مثال‌هایی از این حساب‌ها هستند. همان‌طور که از اسم این حساب‌ها پیداست، نوع لاتی که می‌توانید معامله کنید در هر کدام از حساب‌ها متفاوت است.

مدیریت ریسک

یکی از نکات مهم، استفاده از Lot درست برای مدیریت ریسک است. در ابتدای کار بهتر است از لات استاندارد استفاده نکرده و از لات‌های کوچک‌تر استفاده کنید. البته نکاتی مثل اختصاص دادن تنها درصدی از سرمایه و قرار دادن حد ضرر هم وجود دارند که در مقاله آن‌ها را توضیح دادیم.

اهمیت دانش و تجربه

یکی از پیام‌های مهم این مقاله، اهمیت دانش و تجربه در استفاده از لات‌ها است. این ابزار به تنهایی نمی‌تواند به تصمیم‌گیری شما کمک کند، بلکه نیاز به تفهیم عمیق‌تر از الگوهای قیمتی و تجربه در تجارت فارکس دارد. تحلیل‌گران بهتر است هنگام استفاده از لات‌ها، از تحقیقات کافی و شناخت دقیق‌تری از الگوها بهره ببرند. همچنین، توانایی تطبیق لات‌ها با شرایط متغیر بازار نیز اهمیت دارد.

در این بخش، به‌طور خلاصه پیام‌ها و آموزه‌های اصلی مقاله در مورد استفاده از لات‌ها در تحلیل فارکس ارائه شدند. معرفی لات‌ها، آشنایی با پیپ و اهرم، تأکید بر توازن بین تحلیل تخصصی و دانش کلی در استفاده از این ابزار، اهمیت تجربه و تطبیق با شرایط متغیر بازاری و مدیریت مناسب ریسک نکات مهمی بودند که در این بخش بیان شدند و سعی شد به شما کاربران گرامی، یک نگاه کلی از پیام‌های اصلی مقاله ارائه شود.

توجه کنید که این اطلاعات بدون در نظر گرفتن اهداف سرمایه‌گذاری، تحمل ریسک، یا شرایط مالی یک سرمایه‌گذار خاص ارائه می‌شود و ممکن است برای همه سرمایه‌گذاران مناسب نباشد. عملکردی که در گذشته داشتید، الزاما نشان‌دهنده عملکرد آینده شما نیست. سرمایه‌گذاری شامل ریسک، از جمله از دست دادن احتمالی اصل سرمایه است. در کنار تمامی فواید مالی و جذابیت‌هایی که به همراه دارد. بنابراین همیشه با اطلاعات کافی و اختصاص وقت مناسب، معامله کنید.

در پایان اگر هرگونه سوالی در رابطه با موضوعات مطرح‌شده در این مقاله داشتید، خوش‌حال می‌شویم آن‌ها را با ما در میان بگذارید. ضمنا اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را برای دوستان خود که به موضوعاتی از این دست علاقه‌مند هستند ارسال کنید.

سوالات متداول و پرتکرار در رابطه با مفهوم لات در فارکس

1. لات در فارکس به چه معنا است و چه کاربردی دارد؟

لات یک واحد اندازه‌گیری است برای محاسبه حجم معاملات انجام شده توسط شما در بازار.

2. هر لات چند دلار است؟

هر لات استاندارد برابر است با 100.000 واحد از ارز پایه. منظور از ارز پایه، اولین واحد پولی است که هنگام قرائت جفت ارزها، ملاحظه می‌کنید که در زبان انگلیسی، اولین ارز سمت چپ است. بنابراین ارزش دلاری هر لات، با توجه به جفت ارز مورد معامله، می‌تواند متفاوت باشد.

3. پیپ (PiP) چیست و چقدر ارزش دارد؟

کوچک‌ترین مقدار تغییری است که یک جفت ارز می‌تواند داشته باشد. معمولاً تغییرات یک جفت ارز در چهارمین نقطه اعشاری شمارش می‌شود و این‌گونه متوجه می‌شویم چند پیپ تغییر داشتیم. هر پیپ ارزش واحد و یا یکسانی ندارد، بلکه فرمولی برای محاسبه آن وجود دارد که در مقاله به آن اشاره شده است.

4. آیا اهرم (Leverage) فقط برای لات‌های استاندارد به کار می‌رود؟

خیر. می‌توانید اهرم را در انواع لات‌ها استفاده کنید. اهرم در واقع ابزاری برای چند برابر کردن سود خود است، اما باید مراقب بود که دچار ضرر نشده و اصطلاحا Margin Call نشوید.

5. بهتر است از چه اهرمی در معاملات خود استفاده کنیم؟

این سوال کاملا وابسته است به تجربه و تخصص شما و همچنین، میزان ریسک‌پذیری شما. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که برخی کارگزاری‌ها و کشورها، اهرم‌های بالای 50:1 را ممنوع کرده‌اند.

6. آیا در همه حساب‌های کارگزاری‌های مختلف می‌توان از لات‌هایی با مقادیر کم‌تر استفاده کرد؟

خیر. کارگزاری شما باید دارای ویژگی بازکردن حساب‌های mini-account یا micro account باشد تا بتواند از لات‌هایی با اندازه‌های کم‌تر استفاده کنید.

7. برای افراد مبتدی یا افرادی با سرمایه کم‌تر، چه لات‌هایی مناسب هستند؟

حساب‌های مینی-لات و میکرو-لات به‌علت این‌که سرمایه اولیه کم‌تری نیاز دارند و هر پیپ در آن‌ها معادل مقدار کم‌تری است، می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شروع باشند، چرا که در صورت ضرر کردن پول زیادی را از دست نمی‌دهید و در صورت سود هم، استراتژی‌های مناسب خود را پیدا می‌کنید.

8. چگونه می‌توانیم ریسک معاملات را تا حد امکان کاهش دهیم؟

راه‌های متعددی وجود دارند، اما اگر بخواهیم به طور خلاصه پاسخ این سوال را بدهیم می‌توان به این دو مورد اشاره کرد: استفاده از لات‌هایی با اندازه کوچک‌تر (به خصوص اگر در ابتدای مسیر هستید) و اختصاص دادن تنها درصد کمی از کل سرمایه در هر معامله.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از دوره رایگان آموزش معامله گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد