وبینار استراتژی‌های میلیونی (12 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت
مطالب اخیر
انتشار: ۱ مهر ۱۴۰۲
بروزرسانی: ۱۳ آبان ۱۴۰۲

ثبت نام در دوره رایگان کربن

پیپ در فارکس (pip) به چه معناست؟

تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۴۰۲
مفهوم پیپ در فارکس
5/5 - (1 امتیاز)

اگر قصد ورود به بازار فارکس را دارید، باید بدانید که برای ماندگاری در این بازار تنها دانش تحلیل تکنیکال کافی نیست. مفاهیم و اصطلاحات زیادی وجود دارند که بدون آگاهی از آن‌ها نمی‌توانید سفارشات خود را مدیریت کنید. پیپ یکی از همین اصطلاحات پایه‌ای بازار فارکس است که زیاد با آن سر و کار خواهید داشت.

تقریباً برای بررسی میزان سود و زیان همه معاملات خود با این مفهوم سر و کار دارید و به همین دلیل برای بقا باید با این مفاهیم آشنا باشید. در این مطلب همراه ما باشید تا به کامل‌ترین شکل ممکن در مورد مفهوم پیپ در فارکس بدانید.

پیپ در فارکس

منظور از اصطلاح پیپ در فارکس چیست؟

مفهوم پیپ در فارکس در حقیقت مخفف عبارت price interest point است و به زبان ساده کوچکترین واحد اندازه‌گیری نوسانات دارایی‌ها در بازار فارکس می‌باشد. تمامی سود و زیان‌های معاملات انجام شده شما در فارکس با استفاده از همین واحد محاسبه می‌شود و به همین دلیل برای ادامه فعالیت در این بازار به آن نیاز خواهید داشت.

بیشتر بخوانید : فارکس چیست – فارکس چیست؟  2 مورد از بهترین جفت ارزهای فارکس چیست؟

از دارایی‌های مهم در بازار فارکس، جفت ارزها می‌باشند که در آن‌ها، ارزش دو ارز نسبت به یکدیگر محاسبه می‌شود. معمولاً در جلوی هر ارز، عددی تا چهار رقم بیان می‌شود که این عدد نسبت جفت‌ارزها را نشان می‌دهد.

برای مثال اگر برای جفت ارز EUR/USD این نسبت برابر با ۱.۲۳۵۶ باشد، به این معنی است که با هر ۱.۲۳۵۶ دلار می‌توان یک یورو خریداری کرد. معمولاً رقم چهارم در این نسبت پیپ را نشان می‌دهد. البته در مورد ین ژاپن معمولاً پیپ رقم دوم اعشار است. اما برای درک بیشتر بهتر است با دو مثال مفهوم پیپ را بررسی کنیم. فرض کنید نرخ جفت ارز EUR/USD در بازار ۱.۲۳۴۵ است.

معمولاً اکثر بروکرها در فارکس نرخ جفت ارزها را تا چهار رقم اعشار نشان می‌دهند. همان طور که اشاره شد رقم چهارم اعشار در مورد اکثر جفت ارزها نشان دهنده پیپ می‌باشد.

حال فرض کنید که بر اثر نوسانات، اکنون نرخ جفت ارز EUR/USD معادل ۱.۲۳۴۶ می‌باشد. با توجه به رقم چهارم اعشار می‌توانید متوجه بشوید که نرخ جفت ارز یک پیپ افزایش داشته است. معامله‌گران معمولاً بر این اساس میزان سود و یا زیان معاملات خود را محاسبه می‌کنند. اما معنی پیپ در فارکس در مورد جفت ارزهایی که ارز پایه آن‌ها ین ژاپن است، به شکل متفاوتی بررسی می‌شود.

در مورد این دارایی‌ها معمولاً رقم دوم پس از اعشار نشان دهنده پیپ می‌باشد. با مثالی دیگر مفهوم پیپ در فارکس را بیشتر بررسی می‌کنیم.

فرض کنید نرخ برابری جفت ارز EUR/JPY برابر با ۱۳۱.۱۰ می‌باشد. در این مثال رقم دوم پس از اعشار یعنی صفر، پیپ را نشان می‌دهد. بر اثر نوسانات بازار، نرخ برابری در مورد جفت ارز گفته شده به عدد ۱۳۱.۱۵ می‌رسد. با توجه به نکات گفته شده می‌توانید دریابید که نرخ این جفت ارز ۵ پیپ تغییر داشته است. اما آیا همیشه ۵ پیپ ارزش یکسانی دارد؟ پاسخ منفی است. در مورد همه سفارشات ۵ پیپ ارزش یکسانی ندارد.

این موضوع تا حد زیادی وابسته به نرخ برابر جفت ارزها و همچنین حجم معامله دارد. در ادامه بیشتر در مورد این موارد و نحوه محاسبه آن‌ها صحبت می‌کنیم. اما مورد دیگری که شاید با آن مواجه بشوید، مفهوم پیپت است. پیپت در حقیقت یک دهم هر پیپ است و در نرخ برابری جفت ارزها پس از پیپ قرار می‌گیرد. از این رو در مورد جفت ارزهای ین ژاپن، پیپت در رقم سوم اعشار و برای سایر جفت ارزها در رقم پنجم جفت ارزها قرار می‌گیرد.

مفهوم پیپت و پیپ در فارکس

هر پیپ در فارکس چقدر است؟

پیپ در فارکس می‌تواند تغییرات را نشان دهد، اما از آن جایی که این واحد اندازه‌گیری به صورت قراردادی تعیین شده است، اکثر معامله‌گران تمایل دارند تا بدانند هر پیپ چقدر در فارکس ارزش دارد. اشاره شد که پیپ رقم چهارم نرخ جفت ارزها می‌باشد، پس معمولاً هر پیپ ۰.۰۰۰۱ نرخ جفت ارز می‌باشد. از این رقم می‌توان دریافت که هر پیپ چند درصد می‌شود. با توجه به رقم گفته شده، هر پیپ تغییر در نرخ جفت ارزها به معنی یک صدم ۱ درصد می‌باشد.

برخی از معامله‌گران معمولاً استراتژی مدیریت ریسک و معامله‌گری خود را بر اساس درصد تغییرات جفت ارزها انجام می‌دهند که در صورت نیاز می‌توانند از نسبت گفته شده استفاده کنند. ارزش هر پیپ معمولاً از ضرب تغییرات پیپ در حجم معاملات و همچنین نسبت نرخ برابری جفت ارزها محاسبه می‌شود. درباره نحوه محاسبه ارزش پیپ در هر جفت ارز در ادامه بیشتر بحث می‌شود. معمولاً در اکثر موارد، مفهوم پیپ در فارکس زمانی که حجم معاملات یک لات باشد، برابر با ده دلار می‌باشد.

نحوه محاسبه پیپ

محاسبه ارزش پیپ در هر جفت ارز شاید یکی از مهم‌ترین کاربردهای مفهوم پیپ در فارکس باشد. بیشتر معامله‌گران با استفاده از نحوه محاسبه پیپ در فارکس می‌توانند دریابند که چه میزان سود و یا ضرر کرده‌اند. برای محاسبه ارزش هر پیپ برای جفت ارزهای مختلف، نیاز به داشتن حجم، نرخ برابر جفت ارز و دانستن ارز پایه حساب معاملاتی خود دارید. با بررسی یک مثال قصد داریم تا بهتر به بررسی نحوه محاسبه پیپ بپردازیم.

تصور کنید که قصد دارید با حجم ۱۰۰۰۰۰ یا همان یک لات، جفت ارز USD/JPY را خریداری کنید. نرخ برابری برای این جفت ارز، ۱۳۰.۵۰ می‌باشد. همان طور که اشاره شد برای جفت ارزهای مربوط به ین، پیپ رقم دوم اعشار می‌باشد و هر پیپ ۰.۰۱ ین است. برای محاسبه ارزش پیپ ابتدا ۰.۰۱ را در حجم معاملاتی یا همان ۱۰۰۰۰۰ واحد ضرب می‌کنیم.

بر این اساس ارزش هر پیپ، ۱۰۰۰ ین می‌شود. حال نیاز است که در مرحله بعدی، ارزش هر پیپ را به ارز مورد نظر خود تبدیل کنید. این ارز می‌تواند ارز پایه حساب شما باشد.

ارزش پیپ در فارکس

در این مثال ما قصد داریم ارزش پیپ را بر اساس دلار حساب کنیم. برای این کار ارزش پیپ محاسبه شده یعنی ۱۰۰۰ را به نرخ برابری جفت ارز یعنی ۱۳۰.۵۰ تقسیم می‌کنیم. پس از تقسیم به عدد ۷.۶۶۲۸ می‌رسیم. پس در این مثال هر پیپ ۷.۶۶۲۸ دلار ارزش دارد. به این شیوه می‌توانید تغییرات پیپ را برای هر نوع ارزی که در نظر دارید حساب کنید.

هر پیپ معادل چند دلار است؟

محاسبه نوسانات جفت ارزهای مختلف بر اساس پیپ کافی نیست و عمده معامله‌گران به دنبال این هستند که بدانند با توجه به تغییرات پیپ چند دلار سود و یا زیان کرده‌اند. برای اینکه بتوان تغییرات پیپ را به دلار تبدیل کرد، نیاز به حجم معاملات می‌باشد. معمولاً در بازار فارکس از مفهومی به نام لات برای بیان حجم استفاده می‌شود.

یک لات استاندارد ارزشی برابر با ۱۰۰۰۰۰ دلار دارد. حال اگر شما یک لات از یک جفت ارزش مشخص را خریداری کرده باشید، هر پیپ نوسان آن چند دلار می‌شود؟ در مورد جفت ارزهایی که در آن‌ها در یک سمت دلار وجود دارد، هر پیپ ارزشی برابر با ۰.۰۰۰۱ خواهد داشت.

بیشتر بخوانید : لات در فارکس – مفهوم لات در فارکس ، معرفی 4 نوع لات در فارکس و محاسبه آن

بسته به حجم معاملات هر پیپ ارزش متفاوتی به دلار خواهد داشت. برای مثال اگر شما یک لات یا به عبارتی ۱۰۰۰۰۰ واحد از یک دارایی مشخص را خریداری کرده باشید، هر پیپ تغییرات ده دلار خواهد بود. همچنین به همین شیوه اگر 0.1 لات از دارایی مشخصی را خریداری کرده باشید، هر پیپ یک دلار ارزش خواهد داشت (0.0001×10000=1) اما در مورد همه جفت ارزها چنین ویژگی وجود ندارد.

اگر بخواهیم به طور ساده بیان کنیم، هر پیپ در دارایی‌هایی مانند طلا، EUR/USD، GBP/USD در صورتی که حجم معاملات یک لات باشد، برابر با ده دلار خواهد بود. اما در مورد جفت ارزهایی مانند JPY/USD، NZD/USD، AUD/USD و USD/CAD موضوع کمی متفاوت می‌باشد. در مورد جفت ارزهای گفته شده، ارزش هر پیپ در صورتی که حجم معاملات یک لات باشد، کمتر از ده دلار و به صورت حدودی ۷ یا ۸ دلار است.

اما به طور دقیق‌تر، ارزش هر پیپ به دلار بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌شود. در مورد جفت‌ارزهایی که در یک سمت دلار قرار دارد، ارزش هر پیپ ۰.۰۰۰۱ خواهد بود. البته در مورد چهار جفت ارز گفته شده در بالا نیاز به نرخ لحظه‌ای جفت ارز هم می‌باشد.

برای مثال اگر نرخ لحظه‌ای جفت ارز USD/CAD برابر با ۱.۰۲۰۰ باشد، ارزش هر پیپ از تقسیم ۰.۰۰۰۱ بر ۱.۰۲۰۰ محاسبه می‌شود. بر این اساس، ارزش هر پیپ در مورد این جفت ارز برابر با  ۰.۰۰۰۰۹۸۰۳۹ می‌باشد. حال فرض کنید که معامله با حجم یک لات انجام شده باشد.

در این صورت باید ارزش محاسبه شده را ضربدر ۱۰۰۰۰۰ کنیم. در این مثال با توجه به حجم انجام شده، ارزش هر پیپ برابر با ۹.۸۰۳۹ می‌شود. به این معنی که با هر پیپ تغییرات، ۹.۸ دلار وارد سود و یا زیان می‌شوید. برای محاسبه ارزش هر پیپ به دلار معمولاً ابزارها و ماشین حساب‌های زیادی وجود دارد، از این رو احتمالاً به محاسبات گفته شده نیاز پیدا نخواهید کرد و می‌توانید از طریق همین ابزار، به راحتی محاسبات خود را انجام بدهید.

نحوه محاسبه سود و ضرر هر پیپ در فارکس

محاسبه میزان سود و زیان هر معامله، برای برنامه‌ریزی در مورد ادامه انجام معاملات و انتخاب یک استراتژی مناسب ضروری می‌باشد. در حقیقت هر تریدر موفقی نیاز دارد بداند که چه مقدار در معاملات خود باید ریسک کند و آیا استراتژی که استفاده می‌کند، کارایی لازم را دارد یا خیر.

در حال حاضر محاسبه سود و زیان هر پیپ بسیار ساده شده است، چرا که معمولاً بروکرها نرم‌افزارهای مختلفی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند که همین ابزار به سادگی برآیند معاملات را به آن‌ها نمایش می‌دهد. با این وجود اما قصد داریم تا نحوه محاسبه آن‌ها را هم بررسی کنیم تا در مواقع ضروری بتوانید خودتان این کار را انجام بدهید.

ماشین حساب محاسبه پیپ

مفهوم پیپ در فارکس یک ابزار مهم برای محاسبه میزان سود و زیان هر معامله است. برای اندازه‌گیری سود و یا زیان هر معامله تنها نیاز دارید تا تغییرات پیپ در دارایی مورد نظر را محاسبه کنید. در بخش‌های قبلی نحوه محاسبه تغییرات پیپ در مورد جفت ارزهای مختلف بررسی شد، با این وجود در این بخش هم قصد داریم تا با مثالی به فهم بیشتر آن کمک کنیم.

محاسبه سود و ضرر

به دست آوردن تغییرات پیپ تنها با یک تفریق ساده ریاضی انجام می‌شود. برای مثال فرض کنید در مورد جفت ارز EUR/USD، در نرخ ۱.۱۵۵۴ با حد ضرر ۱.۱۵۴۳ وارد معامله شدید و به دنبال نوسان جفت ارز، حد ضرر شما فعال گردید. در این جا با توجه به کاهش نرخ ارز، شما وارد زیان شده‌اید. با در نظر گرفتن رقم چهارم اعشار، میزان زیان شما حدود ۱۱ پیپ می‌باشد.

حالت دیگری را تصور کنید. در همان نرخ وارد معامله شده‌اید اما این بار نرخ با افزایش به نرخ ۱.۱۵۶۳ رسیده است. با توجه به افزایش نرخ جفت ارز، سود شما ۹ پیپ می‌باشد.

بیشتر معامله‌گران از مفهوم پیپ در فارکس برای محاسبه میزان سود و یا زیان خود استفاده می‌کنند، اما برخی از معامله‌گران هم ترجیح می‌دهند تا رقم دقیقی بر اساس دلار و یا ارز مورد نظر خود داشته باشند. در این شرایط می‌توان با استفاده از حجم معامله و نرخ تبدیل ارز، تغییرات پیپ گفته شده را به ارز مورد نظر خود تبدیل کنید.

چرا باید از پیپ استفاده کنیم؟

فارکس بازاری با حجم معاملات قابل توجه و نقد شوندگی بالا است که در آن معمولاً توجه سرمایه‌گذاران بر روی جفت ارزها می‌باشد. تغییرات ارزش جفت ارزها می‌تواند فرصت خوبی جهت خرید و یا فروش برای معامله‌گران ایجاد کند اما این تغییرات معیار و واحد خاصی ندارد چرا که حاصل نسبت ارزش ارزهای مختلف می‌باشند.

از این‌رو پیپ به صورت قراردادی برای بازار فارکس طراحی شد که می‌تواند به خوبی تغییرات کوچک بازار را به نمایش بگذارد. پیپ واحدی است که می‌تواند نشان دهد در معاملات خود چه اندازه سود و یا زیان کرده‌اید.

البته در شرایطی که نوسان‌های شدید در قیمت رخ می‌دهد، پیپ معمولاً کاربرد خود را از دست می‌دهد چراکه این واحد برای اندازه‌گیری تغییرات کوچک رخ داده در ارزش جفت ارزها ایجاد شده است و کار با آن در دوره‌های پر نوسان بازار سخت می‌باشد. بسیاری از معامله‌گران آماتور درک چندانی از نقش پیپ در مدیریت سرمایه و کاهش ریسک‌های معاملاتی ندارند و به همین دلیل است که نمی‌توانند در فارکس دوام بیاورند.

درک و پیش‌بینی روند قیمت در آینده، میزان سود و زیان معاملات در یک دوره و همچنین مدیریت ریسک برای محافظت از سرمایه، همگی با استفاده از پیپ ممکن می‌باشند. پس مهم است که بتوانید با این واحد آشنا باشید و آن را محاسبه کنید.

مدیریت ریسک با استفاده از پیپ

پیپ می‌تواند برای تعیین حجم معاملات و مدیریت ریسک نقش مهمی داشته باشد. با استفاده از این مفهوم می‌توانید حجمی که باید در هر معامله خریداری کنید را تعیین کرده و با استفاده از آن ریسک‌های سرمایه‌گذاری خود را کاهش بدهید اما چگونه؟

گام اول تعیین ریسک هر معامله

در گام اول باید تصمیم بگیرید که در هر معامله چه مقدار از سرمایه‌ای که دارید را وارد کنید. تعیین میزان ریسک به ازای هر معامله می‌تواند نقش مهمی در مدیریت حساب شما و سودآوری آن داشته باشد. معامله‌گران آماتور بازار معمولاً برای هر فرصت معاملاتی بخش زیادی از سرمایه خود را وارد می‌کنند که همین موضوع می‌تواند به سرعت باعث حذف آن‌ها از بازار بشود. فارکس بازاری پر ریسک است و به همین دلیل نباید برای یک فرصت معاملاتی هر چند مناسب بر روی بخش زیادی از سرمایه خود ریسک کنید.

برای مثال فرض کنید شما ۱۰۰۰۰ دلار سرمایه در حساب خود دارید و قصد دارید در هر معامله، بر روی ۲ درصد از سرمایه خود ریسک کنید. در این صورت میزان ریسک شما برای هر معامله ۲۰۰ دلار می‌باشد.

گام دوم تعیین حد ضرر

بعد از تعیین میزان ریسک خود، نوبت به تعیین حد ضرر می‌باشد. بهتر است چارت قیمتی را به دقت بررسی کنید و نقاط مناسب برای حد ضرر را بر اساس استراتژی خود تعیین کنید. برای مثال فرض کنید قصد ورود به جفت ارز EUR/USD در قیمت ۱.۲۰۶۰ دارید و حد ضرر خود را در روی قیمت ۱.۲۰۲۰ گذاشته‌اید. در این شرایط حد ضرر شما ۴۰ پیپ خواهد بود.

گام سوم تعیین حجم معاملات

با استفاده از مقدار حد ضرر و میزان ریسکی که قرار است برای هر معامله بکنید، می‌توانید حجم مورد نیاز برای هر سفارش خود را به دست بیاورید.

برای این کار 200 دلار ریسک خود را تقسیم بر 40 پیپ، میزان حد ضرر خود بکنید تا به عدد ۵ دلار برای هر پیپ برسید. همان طور که اشاره شد هر لات برابر با ده پیپ می‌شود، از این رو در این شرایط که به عدد ۵ دلار برای هر پیپ رسیدید، حجم معاملاتی شما ۰.۵ لات می‌شود. به این شکل می‌توانید در هر بار معامله با توجه به استراتژی که دارید، میزان ریسک و حجم معاملاتی خود را تعیین کنید.

نتیجه‌گیری

برای محاسبه سود و زیان معاملات خود در فارکس به مفهومی به نام پیپ نیاز دارید. اشاره شد که پیپ در فارکس در واقع کوچکترین واحد اندازه‌گیری تغییرات قیمت است که می‌توان به روش‌های مختلف ارزش و نوسانات آن را در بازار حساب کرد. برای محاسبه ارزش پیپ باید به سه عامل حجم، نرخ مبادله و نوع جفت ارز قابل معامله توجه کرد. با استفاده از مطالب گفته شده می‌توانید میزان سود و زیان و ارزش واقعی هر پیپ را برای هر نوع معامله‌ای حساب کنید.

سوالات متداول

1. واحد اندازه‌گیری تغییرات قیمت در بازار فارکس چیست؟

پیپ (pip) واحدی است که می‌تواند کوچکترین تغییرات در قیمت جفت‌ارزها را محاسبه کرده و به مدیریت ریسک شما کمک کند.

2. میزان سود و زیان در فارکس چگونه محاسبه می‌شود؟

با اندازه‌گیری تغییرات پیپ در روز و محاسبه ارزش آن، می‌توان میزان سود و زیان معاملات در بازار فارکس را محاسبه کرد.

3. هر پیپ چند دلار می‌شود؟

بسته به حجم معاملات و نرخ جفت ارزها، ارزش پیپ بر اساس دلار متفاوت می‌شود. معمولاً اگر حجم معامله یک لات باشد و جفت ارز پایه دلار باشد، هر پیپ تغییرات معادل ده دلار خواهد بود.

4. در محاسبه ارزش هر پیپ چه عواملی نقش دارند؟

نرخ جفت ارز و حجم معامله از عواملی هستند که می‌توانند ارزش هر پیپ را در جفت ارزهای مختلف تغییر بدهند.

5. نحوه محاسبه پیپ در فارکس چگونه است؟

برای بیشتر جفت ارزها، رقم چهارم پس از اعشار، نشان دهنده پیپ می‌باشد اما برای جفت‌ارز های بر پایه ین ژاپن، معمولاً رقم دوم اعشار، تغییرات پیپ را نشان می‌دهد.

۶. چرا مفهوم و معنی پیپ در فارکس مهم می‌باشد؟

پیپ به شما کمک می‌کند تا بتوانید برآیند معاملات خود را محاسبه کنید و با یک استراتژی مناسب در این بازار به سودهای قابل توجه برسید.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از دوره رایگان آموزش معامله گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند.

برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد