وبینار استراتژی‌های میلیونی (29 خرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو آکادمی شامی
ورود / عضویت

اسپرد در فارکس چیست؟ نحوه محاسبه اسپرد در فارکس

انتشار: محمدرضا نجفی
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۲
دسته بندی:
اسپرد در فارکس چیست؟
لطفا به این صفحه امتیاز دهید

اسپرد در فارکس، به عنوان یکی از اصطلاحات مهم کلیدی که نقش مهمی در معاملات ارزی دارد؛ معرفی می‌شود. اسپرد تفاوت بین قیمت خرید و فروش است و این تفاوت قیمت، نقش بسیار مهمی در تعیین هزینه معاملات دارد و به عنوان یکی از عوامل مهم در تصمیم‌گیری معامله‌گران در این بازار شناخته می‌شود. در این مقاله، قصد داریم به بررسی عمیق‌تر این اصطلاح بپردازیم و نه تنها مفهوم اسپرد را روشن‌تر کنیم، بلکه به کاربردها و تأثیرات آن بر معاملات فارکس نیز بپردازیم.

اسپرد در فارکس

اسپرد در واقع پلی است که معامله‌گران را از یک قله به قله دیگر از بازار فارکس هدایت می‌کند. در دنیای پویای تجارت ارز، این تفاوت میان قیمت‌های خرید و فروش نه تنها تأثیری مستقیم بر سود و زیان معاملات دارد، بلکه نمایانگر شرایط کلان اقتصادی و تغییرات در بازار نیز می‌شود. بنابراین، با همراهی در این مقاله، به بررسی چگونگی عملکرد اسپرد در فارکس و نکات کلیدی مرتبط با آن خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

اسپرد در فارکس به چه معناست؟

اسپرد در فارکس تفاوت بین قیمتی است که کارگزار شما برای خرید یک ارز به شما پیشنهاد می‌کند (خرید یا Ask) و قیمتی که برای فروش آن از شما طلب می‌کند (پیشنهاد یا Bid). شما همیشه کمی بالاتر از قیمت بازار خرید می‌کنید و کمی کمتر از آن می‌فروشید و به این اختلاف قیمت، اسپرد پیشنهاد و تقاضا می‌گویند.

اسپرد در فارکس چه کاربردی دارد؟

اسپرد در فارکس هزینه اصلی معامله است – آن را به عنوان جایگزینی برای کارمزد کمیسیون در نظر بگیرید – به همین دلیل است که می‌تواند از کارگزاری به کارگزاری دیگر کاملاً متفاوت باشد. اسپرد بالا به تفاوت زیاد بین قیمت خرید و قیمت پیشنهادی جفت ارز اشاره دارد. در همین حال، اسپرد پایین به این اشاره دارد که فقط تفاوت کوچکی بین قیمت درخواستی جفت ارز و قیمت پیشنهادی در جریان است.

بیشتر بخوانید: مفهوم جفت ارز در فارکس

اسپرد در فارکس چه کاربردی دارد؟

نحوه محاسبه اسپرد در فارکس به چه صورت است؟

برای محاسبه اسپرد در فارکس، باید تفاوت بین قیمت خرید و فروش را بر حسب پیپ محاسبه کنید. برای مثال، اگر GBP/USD را با قیمت 1.2151 و 1.2153 معامله می‌کنید، اسپرد به صورت 1.2153-1.2151 محاسبه می‌شود که 0.0002 است.

نحوه محاسبه اسپرد در فارکس

اسپرد معمولاً در پیپ اندازه گیری می‌شود که کوچکترین واحد حرکت قیمت یک جفت ارز است. برای اکثر جفت ارزها، یک پیپ برابر با 0.0001 است – به جز ین ژاپن که تنها با 2 رقم اعشار نقل شده است. بنابراین، در مثال GBP/USD ما، 0.0002 برابر با اسپردی به ارزش 2 پیپ خواهد بود.

محاسبه اسپرد

اسپرد خام در فارکس به چه معناست؟

حساب فارکس اسپرد خام نوعی حساب معاملاتی است که ارتباط مستقیمی بین معامله‌گر و بازار فراهم می‌کند – به این معنی که هیچ اسپردی توسط کارگزار اضافه نشده است. مزیت این است که هزینه‌های کمتری برای هر معامله وجود دارد و مقدار سود دریافتی شما می‌تواند کمی بیشتر باشد، زیرا قبل از تبدیل موقعیت به سمت سود، اسپردی برای پوشش وجود ندارد. با این حال، بسیاری از حساب‌های اسپرد خام به جای هزینه‌های اسپرد، هزینه کمیسیون دارند.

نکته این است که با ارائه اسپردهای خام، کارگزاران اساساً هزینه معاملات را به فرد منتقل می‌کنند. این بدان معناست که به جای اسپرد، ممکن است مجبور شوید برای هر معامله انجام شده، کارمزد را بپردازید که ممکن است در نهایت بالاتر از هزینه اسپرد باشد.

اسپرد در فارکس، هم بر سود و هم بر زیان شما تأثیر می‌گذارد

هنگام معامله در فارکس، لازم است به یاد داشته باشید که اسپرد هم بر سود و هم بر ضرر شما تأثیر می‌گذارد، زیرا هر بار که یک پوزیشن را باز می‌کنید، این مبلغ از شما دریافت می‌شود. هنگامی که آن را ببندید، هیچ کارمزدی دریافت نمی‌شود، اما در عوض، از هرگونه حرکت قیمت در جفت ارز سود خواهید برد. به عبارت دیگر، اگر جفت ارز پس از باز کردن پوزیشن به نفع شما حرکت کند، بر اساس تفاوت بین قیمت ورودی و خروجی، شما سود خواهید برد. در مقابل، اگر پس از وارد شدن به یک پوزیشن، بازار علیه شما حرکت کند و معامله را ببندید، باز هم باید کارمزدی معامله‌ای را که انجام شده را بپردازید.

اسپردها ممکن است در شرایط مختلف بازار متفاوت باشند

همچنین درک این نکته ضروری است که اسپردها ممکن است در شرایط بازار متفاوت باشند. برخی از کارگزاران زمانی که نوسانات و نقدینگی کم است، مانند دوره‌هایی که حجم معاملات کم است، اسپرد خود را افزایش می‌دهند. این روش می‌تواند باعث شود قیمت‌ها به‌طور غیرقابل پیش‌بینی‌تری حرکت کنند؛ بنابراین توجه به اسپرد هنگام ورود یا خروج از پوزیشن‌ها ضروری است.

عوامل مؤثر بر اسپرد در فارکس

به غیر از خود کارگزاری، عوامل اضافی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند میزان اسپرد در فارکس را افزایش و یا این که کاهش دهند.

زمانی که معامله انجام می‌شود

زمانی از روز که معامله انجام می‌شود مهم است. به عنوان مثال، تجارت در اروپا برای معامله‌گران آمریکایی از ساعات اولیه صبح آغاز می‌شود؛ در حالی که در آسیا اواخر شب برای سرمایه‌گذاران آمریکایی و اروپایی باز می‌شود. اگر تراکنش یورو در سشن تجاری آسیا وارد شود، اسپرد ارز به احتمال زیاد به طور قابل توجهی گسترده‌تر از معامله‌ای است که در جلسه اروپایی وارد شده است.

به زبان ساده، معامله‌گران زیادی وجود نخواهند داشت که آن ارز را معامله کنند؛ اگر این یک جلسه معاملاتی معمولی نباشد، منجر به کمبود نقدینگی می‌شود. غیرنقدینگی به این معنی است که شرکت کنندگان زیادی در بازار وجود ندارند و همین موضوع، خرید و فروش ارز را سخت‌تر می‌کند. بنابراین، کارگزاران فارکس، اسپردهای خود را افزایش می‌دهند و این سخت‌تر بودن کار، با افزایش هزینه تراکنش‌ها جبران می‌شود.

بیشتر بخوانید: ساعت کار فارکس

رویدادهای بازار و نوسانات

رویدادهای سیاسی و اقتصادی نیز می‌توانند اسپرد FX را افزایش دهند. به عنوان مثال، اگر نرخ بیکاری در ایالات متحده بسیار بالاتر از حد پیش‌بینی شده گزارش شود، قطعاً دلار در مقایسه با اکثر ارزها تضعیف می‌شود یا ارزش خود را از دست می‌دهد. هنگامی که چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد، بازار ارز به سرعت حرکت می‌کند و به شدت متلاطم می‌شود.

به دلیل نوسانات فوق‌العاده ارزش ارز در طول رویدادهای بازار، اسپرد فارکس می‌تواند بسیار زیاد شود. برای یک کارگزار فارکس ممکن است تعیین نرخ واقعی ارز در زمان‌های پرنوسانی که ناشی از رویدادهای متعدد هستند دشوار باشد و این شرایط، آن‌ها را مجبور می‌کند تا برای هشدار دادن به کاربر نسبت به از دست دادن پول و افزایش ریسک معامله برای آن‌ها، اسپرد بزرگ‌تری دریافت کنند.

اسپرد پیپ در معاملات فارکس

آخرین نقطه اعشار در مظنه قیمت (معادل 0.0001) و کوچک‌ترین واحد حرکت در قیمت جفت ارز، پیپ نامیده می‌شود که برای محاسبه اسپرد به کار می‌رود. به استثنای ین ژاپن که پیپ دومین نقطه اعشار (0.01) است، اکثر جفت ارزها این ویژگی را دارند.

بیشتر بخوانید: پیپ در فارکس

اسپرد پیپ در معاملات

اسپردهای گسترده‌تر نشان‌دهنده تفاوت قیمت بالاتر بین این دو قیمت هستند که معمولاً علت آن‌ها نقدینگی محدود و نوسانات بالا تعبیر می‌شود. از طرف دیگر، اسپرد کوچک‌تر نشان‌دهنده نقدینگی خوب و حداقل نوسان است. معامله یک جفت ارز با اسپرد محدودتر، در نتیجه هزینه اسپرد کمتری را به همراه خواهد داشت.

اسپرد هنگام معامله در فارکس می‌تواند ثابت یا متغیر باشد. از آنجایی که اسپرد برای جفت ارز غیرقابل پیش بینی است، به طور کلی همراه با تغییرات در قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی جفت ارز در نوسان است.

انواع اسپرد در فارکس

در قسمت‌های قبلی به وضوح در مورد اینکه اسپرد در فارکس چیست و همچنین نحوه محاسبه آن صحبت کردیم. در ادامه، کمی بیشتر در مورد مفهوم اسپرد و انواع آن خواهیم فهمید. اسپرد در فارکس دو نوع دارد: اسپرد ثابت و اسپرد متغیر/ شناور. اما هر یک به چه معناست؟

اسپردهای ثابت معمولاً توسط کارگزاران Dealing Desk یا مارکت میکر ارائه می‌شوند؛ جایی که خود کارگزاری طرف مستقیم معامله شماست. در حالی که اسپردهای متغیر توسط کارگزاران No Dealing Desk ارائه می‌شوند کارگزاری‌های مارکت میکر نیستند و خود به عنوان طرف مستقیم معامله شما عمل نمی‌کنند. حال بیایید هر دو را با جزئیات درک کنیم.

اسپردهای ثابت در فارکس

همانطور که از نام تقریباً مشخص است، اسپردهای ثابت بدون توجه به شرایط بازار یکسان باقی می‌مانند. بازار بی ثبات باشد یا بی ثبات، اسپرد همیشه ثابت می‌ماند. همانطور که گفته شد، این اسپردها معمولاً توسط کارگزاران نوع مارکت میکر ارائه می‌شوند.

کارگزاران Dealing Desk تعداد زیادی موقعیت را از ارائه دهندگان نقدینگی خود خریداری می‌کنند و سپس این موقعیت‌ها را به معامله‌گران (مشتریان) ارائه می‌دهند. از آنجایی که کارگزاران صاحب این موقعیت‌ها خواهند بود، می‌توانند قیمت‌ها را با یک اسپرد ثابت به مشتریان خود کنترل و نمایش دهند.

اسپردهای متغیر در فارکس

باز هم همانطور که از نام آن پیداست اسپردهای متغیر اسپردهایی هستند که مانند نرخ ارز دائماً در حال تغییر هستند. یعنی با تغییر قیمت پیشنهادی و درخواستی، تفاوت بین این دو تغییر می‌کند. بنابراین، این گسترش را نیز تغییر می‌دهد.

این نوع اسپرد توسط کارگزاران Non-Dealing Desk ارائه می‌شود. این کارگزاران قیمت‌ها را از چندین ارائه‌دهنده نقدینگی دریافت می‌کنند و مستقیماً این قیمت‌ها را بدون دخالت یک میز معامله به معامله‌گران منتقل می‌کنند. این بدان معناست که کارگزاران NDD کنترلی بر اسپردها ندارند. همه چیز به عرضه و تقاضای بازار و نوسانات کلی آن بستگی دارد. به عنوان یک گرایش معمول بازار، زمانی که یک رویداد اقتصادی وجود دارد، اسپردها گسترش می‌یابد و همین مورد زمانی است که نوسانات بازار کاهش می‌یابد.

مزایا و معایب اسپردهای ثابت

در ابتدا درباره مزایای این نوع از اسپرد در فارکس صحبت می‌کنیم:

مزایا:

اسپردهای ثابت برای معامله به سرمایه زیادی نیاز ندارند. بنابراین، کارگزاران اسپرد ثابت یک جایگزین برای معامله‌گرانی که پول نقد زیادی برای شروع ندارند، ارائه می‌دهند. گسترش ثابت خود یک مزیت است. اسپردهای ثابت محاسبه هزینه‌های تراکنش را آسان می‌کند و از آنجایی که اسپردها همیشه ثابت می‌مانند، دقیقاً می دانید که برای هر معامله چقدر به کارگزار پرداخت خواهید کرد.

معایب:

محدودیت در شرایط بازار متغیر: در شرایط بازار ثابت، اگر اسپرد ثابت انتخاب شود، معامله‌گر ممکن است از فرصت‌های سودآوری که در شرایط بازار متغیر وجود دارد، بهره‌مند نشود.

عدم انعطاف‌پذیری در شرایط بازار تغییراتی: اسپردهای ثابت در شرایط بازار تغییرات انعطاف‌پذیری کمتری دارند و ممکن است در شرایط بازار متغیر به نسبت اسپردهای شناور کاسته شوند.

مزایا و معایب اسپردهای شناور یا متغیر

در اینجا هم مشابه بخش قبلی، بیایید ابتدا درباره مزایای اسپرد متغیر صحبت کنیم و سپس، به معایب آن نیز خواهیم پرداخت.

مزایا:

اسپردهای متغیر تجربه قیمت‌گذاری‌های مجدد را کاهش می‌دهند، جایی که قیمت‌گذاری مجدد تفاوت بین قیمتی است که در خرید/فروش و قیمت زمانی که سفارش شما به کارگزار رسید. با این حال، این بدان معنا نیست که شما لغزش را تجربه نخواهید کرد. اسپردهای متغیر قیمت گذاری شفافی را ارائه می‌دهند، زیرا قیمت‌ها را از چندین ارائه دهنده نقدینگی دریافت خواهید کرد که به نوبه خود به معنای قیمت‌های بهتر به دلیل رقابت زیاد است.

اگر می‌پرسید کدام نوع اسپرد را باید انتخاب کنید؟ خوب، کاملاً به نوع معامله‌گر شما بستگی دارد. به عنوان مثال، معامله‌گران با حساب‌های کوچک که گه‌گاه معامله می‌کنند، می‌توانند با کارگزاری که اسپرد ثابت ارائه می‌دهد، مراجعه کنند، در حالی که معامله‌گری که خواهان اجرای سریع است و همچنین می‌خواهد از نقل قول مجدد اجتناب کند، می‌تواند به دنبال کارگزارانی باشد که اسپرد متغیر ارائه می‌دهد.

معایب:

عدم پیش‌بینی دقیق هزینه معاملات: یکی از معایب اسپردهای متغیر، عدم قطعیت در هزینه معاملات است. این ممکن است باعث شود که معامله‌گران هنگام ورود به معاملات، با هزینه‌های ناگهانی مواجه شوند.

ریسک افزایش هزینه در شرایط بازار ناپایدار: در شرایط بازار ناپایدار، اسپردهای متغیر ممکن است به صورت ناگهانی افزایش یابند که این موضوع معامله‌گران را به ریسک افزایش هزینه تعریف شده‌تری مواجه کند.

جمع‌بندی

در این مقاله، با ورود به جهان پیچیده و پویای بازار فارکس، درباره مفهوم اسپرد و اهمیت آن در تجارت کاوش کردیم. از تعریف اسپرد و نحوه محاسبه آن گرفته تا انواع مختلف اسپرد و مزایا و معایب معامله با آن، مسیری پر از اطلاعات را همراه با خوانندگان طی کردیم.

اسپرد، به نوعی ناگفته‌ای در بازار فارکس است که تأثیر بسزایی در تصمیم‌گیری معامله‌گران دارد. از یک سو، اسپرد می‌تواند به عنوان ناخالصی معاملات محسوب شود، اما از سوی دیگر، می‌تواند استفاده از اسپرد درست و در زمان درست، می‌تواند هزینه‌های شما را کاهش دهد. این مقاله نقش اساسی این عامل در تحولات بازار را روشن کرده و به معامله‌گران اطلاعات لازم را داده است تا با شناخت بهتری از این تفاوت قیمتی، تصمیمات هوشمندانه‌تری در دنیای پررنگ معاملات ارزی بگیرند.

درک نحوه عملکرد اسپرد در فارکس برای تصمیم‌گیری آگاهانه معاملات ضروری است. با توجه به اینکه هم بر فرصت‌ها و هم بر ضرر شما تأثیر می‌گذارد و ممکن است بسته به کارمزد، از کارگزاری به کارگزاری دیگر متفاوت باشد، معامله‌گران باید هنگام تصمیم‌گیری برای ورود یا عدم ورود به بازار، این هزینه را در نظر بگیرند. درک اسپرد و پیامدهای آن برای هر معامله‌گر موفقی در فارکس ضروری است.

توجه:

این اطلاعات مشاوره سرمایه‌گذاری یا توصیه سرمایه‌گذاری در نظر گرفته نمی‌شوند بلکه نوعی اطلاعات کلی در رابطه با بازارهای مالی و به طور خاص، بازار فارکس هستند. جهت دریافت توصیه‌های اختصاصی و دقیق، می‌توانید با بخش پشتیبانی ما در ارتباط بوده و سؤالات و ابهامات خود را برطرف کنید.

سؤالات متداول

  1. اسپرد چیست؟

اسپرد تفاوت بین قیمت خرید و فروش یک جفت ارز است که هنگام خرید و فروش در کارگزاری، متوجه آن می‌شوید.

  1. اسپرد در فارکس و معاملات آن چه نقشی ایفا می‌کند؟

اسپرد در فارکس، به عنوان هزینه معاملات و نمایان‌گر شرایط بازار، در تصمیم‌گیری معامله‌گران دارای کاربردهای مهمی است.

  1. چگونه اسپرد در فارکس محاسبه می‌شود؟

اسپرد برابر با تفاوت قیمت خرید و فروش یک جفت ارز است. معمولاً با استفاده از واحد رایج پیپ، می‌توان به این تفاوت پی برد و آن را محاسبه کرد.

  1. اسپرد در فارکس چند نوع دارد؟

اسپرد ممکن است ثابت یا شناور باشد و این دسته‌بندی تأثیر مستقیمی بر معاملات دارد.

  1. معامله با اسپردهای ثابت چه مزایا و معایبی دارد؟

اسپردهای ثابت پایداری را ارائه می‌دهند اما در شرایط بازار متغیر ممکن است معایبی داشته باشند.

  1. چه مزایا و معایبی در معامله با اسپردهای شناور وجود دارد؟

اسپردهای شناور در شرایط بازار متغیر امکان تنظیم بهتری دارند اما ممکن است با ریسک بیشتری نیز همراه باشند.

  1. چگونه اسپرد تصمیمات معامله را تحت تأثیر می‌گذارد؟

اسپرد به عنوان یک نشانگر از شرایط بازار و تعیین هزینه معاملات، در تصمیم‌گیری معامله‌گران تأثیرگذار است.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد