...
وبینار استراتژی‌های میلیونی (2 مرداد)
روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
به زودی تاریخ جدید وبینار اعلام می شود.
درخواست مشاوره ثبت نام در کربن پلاس (ویژه دوره کربن)
صرافی توبیت (Toobit) جدیدترین و بهترین صرافی برای ایرانی ها
مطالب اخیر
انتشار: ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
بروزرسانی: ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

ثبت نام در دوره رایگان کربن

لوریج در فارکس چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

انتشار: مهشید خطیبی نژاد
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
دسته بندی:
لوریج در فارکس

در دهه‌های اخیر، معامله با لوریج در فارکس به عنوان یک استراتژی جذاب و پربار برای سرمایه‌گذاران ظاهر شده است. این نوع معاملات با استفاده از افزایش سرمایه قرارداده شده، امکان دسترسی به مقدار بیشتری از منابع را به سرمایه‌گذاران می‌دهد. مفهوم لوریج در فارکس می‌تواند برای عده‌ای ترسناک و برای عده‌ای دیگر بسیار جذاب باشد.

بسیاری از معاملات فارکس از اهرم استفاده می‌کنند و این امر یکی از دلایل اصلی ریسک فاکتور بالا در معاملات جفت‌ارزها است. به این ترتیب، بسیار مهم است که قبل از شروع به کار به عنوان یک معامله‌گر فارکس، به طور کامل درک کنید که اهرم چگونه کار می‌کند. در این مقاله، به بررسی مفهوم معاملات اهرمی در فارکس، مثالی از این نوع معاملات و نهایتاً مزایا و معایب آن‌ها پرداخته خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فارکس چیست؟

لوریج در فارکس چیست؟

اصطلاح اهرم یا لوریج در فارکس برای توصیف زمانی که معامله‌گران برای باز کردن پوزیشن‌های معاملاتی خود وجوهی را از بروکر قرض می‌گیرند استفاده می‌شود. وجوهی که در حساب مارجین قرار می‌گیرد، به شکلی از وثیقه در برابر آنچه که وام کارگزاری تلقی می‌شود، تبدیل می‌گردد. این “وام” به معامله‌گران فارکس اجازه می‌دهد تا از وجوه خود استفاده کنند و معاملاتی را که بسیار بزرگتر از موجودی حساب آن‌ها است، باز کنند.

لوریج در فارکس چیست؟

هر حساب مارجین نیازمندی‌های خاص خود را دارد که قبل از استفاده از اهرم باید رعایت شود. به عنوان مثال، اگر حساب معاملاتی فارکس شما 10 درصد مارجین مورد نیاز دارد و می‌خواهید پوزیشنی به ارزش 100000 دلار باز کنید، باید حداقل 10000 دلار به عنوان وثیقه سپرده‌گذاری کنید.

اگر از 10000 دلار کامل برای باز کردن یک پوزیشن 100000 دلاری استفاده کرده‌اید، از نسبت اهرمی 10:1 استفاده می‌کنید. بازار فارکس به طور کلی مخاطره آمیز است و اهرم، ریسک قابل توجهی را به این معاملات اضافه می‌کند. سود و زیان شما در معاملات هر دو هنگام معامله با اهرم چند برابر می‌شوند و این نکته‌ای است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

مارجین چیست؟

اگر می‌خواهید به درستی با مفهوم لوریج در فارکس آشنا شوید؛ باید مفهوم مارجین را نیز درک کنید. تمام معاملات اسپات فارکس در یک حساب مارجین ارائه شده توسط یک کارگزار فارکس انجام می‌شوند. از نظر فنی، مارجین صرفاً به میزان سرمایه‌ای که یک معامله‌گر در حساب معاملاتی خود دارد، اشاره دارد. در عمل، حساب‌های مارجین به معامله‌گران فارکس اجازه می‌دهند تا برای خرید دارایی‌ها و کنترل پوزیشن‌های سرمایه‌گذاری، از کارگزار خود مقداری سرمایه قرض کنند تا بتوانند معاملات خود را به انجام برسانند.

مانده حساب (مارجین) سپرده شده توسط معامله‌گر، به نوعی وثیقه برای وجوه قرض شده تبدیل می‌شود. سپرده‌گذاری وجوه به حساب مارجین امکان استفاده از اهرم را هنگام خرید یا فروش مشتقاتی مانند سهام، معاملات فیوچرز کالا، فارکس، معاملات CFD و سایر مشتقات از حساب کارگزاری مهیا می‌کند. هنگامی که یک معامله اهرمی بسته می‌شود، وجوه مارجین آزاد می‌شوند تا دوباره مورد استفاده قرار بگیرند (به جز در موارد نادری که وجوه مارجین به طور کامل از بین رفته یا در معرض خطر هستند).

توجه:

مارجین فقط یک کلمه برای مقدار سرمایه در حساب معاملاتی شما است. اگر می‌خواهید رابطه بین اهرم و مارجین را متوجه شوید؛ به یاد داشته باشید که اهرم صفر معادل با مارجین 100٪ است. اگر از هیچ اهرمی برای باز کردن پوزیشن فارکس استفاده نمی‌کنید، به این معنی است که از 100٪ مارجین خود استفاده می‌کنید.

مارجین کال در فارکس به چه معناست؟

مارجین کال در فارکس به چه معناست؟

مارجین کال در معاملات فارکس زمانی اتفاق می‌افتد که یک پوزیشن باز به‌دلیل کمبود مارجین در دسترس، به‌طور خودکار بسته می‌شود. این اتفاق معمولاً به این دلیل است که پوزیشن در حد نیاز حساب یا کمتر از آن کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید: کال مارجین چیست؟

معاملات یا پوزیشن‌های باز شما بسته می‌شوند (یا نقد می‌شوند) تا از منفی شدن موجودی حساب شما جلوگیری کنند. در بیشتر موارد، زمانی که یک مارجین کال پوزیشن معاملاتی باز شما را ببندد، مارجین باقی مانده در حساب شما آزاد می‌شود و برای باز کردن پوزیشن‌های جدید در دسترس قرار می‌گیرد.

پتانسیل ایجاد مانده منفی در حساب مارجین شما به دلیل استفاده از اهرم یکی از دلایل اصلی این است که معاملات مشتقات مانند فیوچرز، فارکس یا CFD از یک حساب مارجین می‌تواند بسیار خطرناک باشد. رویدادهای تجاری یا سیاسی در بازارهای پرنوسان می‌تواند باعث ایجاد شکاف در قیمت‌های بازار شود. اگر ارزش آن شکاف بیشتر از ارزش مارجین استفاده شده شما باشد، ضرر شما می‌تواند از مانده حساب شما بیشتر شود.

بیستر بخوانید: آموزش معاملات فیوچرز

مقایسه مارجین در فارکس با مارجین در معاملات سهام

هر گونه شباهت یا تفاوت بین استفاده از مارجین در معاملات فارکس و معاملات سهام به کشور شما، صرافی که در آن معامله می‌کنید و کارگزاری که استفاده می‌کنید و سایر متغیرها بستگی دارد. با این حال، چند تفاوت مهم بین این دو وجود دارد که اشاره به آن‌ها می‌تواند مفید باشد:

در پوزیشن لانگ یا شورت هنگام معامله در بازار فارکس، توانایی شما برای استفاده از حساب مارجین یکسان است. هنگام معامله سهام، قوانین متفاوتی وجود دارد که بر استفاده از حساب‌های مارجین هنگام باز کردن پوزیشن‌های فروش نظارت می‌کند.

مارجین کال. هنگام معامله در فارکس، معاملات معمولاً در زمان واقعی در طول یک مارجین کال نقد و بسته می‌شوند. هنگام معامله در بازار سهام، ممکن است زمان بیشتری برای ارسال وجوه اضافی داشته باشید.

همانطور که در بالا ذکر کردیم، قوانین مربوط به استفاده از اهرم می‌تواند از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال، در اتحادیه اروپا، اهرم به 30:1 برای جفت ارزهای اصلی و 5:1 برای CFD‌های سهام تعیین شده است. از سوی دیگر، در ایالات متحده، اهرم به 50:1 محدود شده است (و الزامات مارجین اخیراً برای جفت ارزهای مربوط به ارزهای خاص افزایش یافته است)

بیستر بخوانید: مفهوم جفت ارز در فارکس چیست؟

برای معامله‌گران سهام در ایالات متحده، مقررات  محدودیتی را در 50٪ از موجودی شما یا اهرم 2:1 تعیین می‌کند. با این حال، بسیاری از کارگزاران ایالات متحده می‌توانند تا 4:1 را برای معامله‌گران سهام پیشنهاد دهند.

لوریج در فارکس چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی، معامله‌گران فارکس از اهرم‌ها برای باز کردن پوزیشن‌های معاملاتی بزرگ‌تر نسبت به آنچه که فقط با استفاده از موجودی حساب خود امکان‌پذیر است، استفاده می‌کنند. برخی از معامله‌گران ممکن است از لوریج در فارکس استفاده کنند تا میزان موجودی مارجین مورد استفاده برای یک معامله را به حداقل برسانند. سایر معامله‌گران فارکس از کل موجودی مارجین خود برای به حداکثر رساندن اندازه تجارت خود استفاده کنند و امیدوارند پتانسیل سود خود را تا حد زیادی افزایش دهند.

لوریج در فارکس با استفاده از سپرده‌ای که به عنوان مارجین شناخته می‌شود، کار می‌کند تا به شما امکان معامله یه کالا، سهام یا ارز را بدهد. اساساً، شما کسری از ارزش کامل پوزیشن خود را قرار می‌دهید – و کارگزاری یا صرافی شما بقیه را به شما وام می‌دهد. اگرچه شما فقط درصد کمی از ارزش کامل معامله را از قبل پرداخت می‌کنید، سود یا زیان کل شما بر اساس اندازه پوزیشن کامل محاسبه می‌شود، نه میزان مارجین شما. مجموع ارزش پوزیشن شما در مقایسه با مارجین شما به عنوان نسبت اهرمی شناخته می‌شود.

نحوه عملکرد معاملات بدون اهرم

نحوه عملکرد معاملات بدون اهرم

هنگام باز کردن پوزیشن‌های بدون اهرم، باید ارزش کامل پوزیشن خود را از قبل تقبل کنید. به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید 10 سهم از یک شرکت را با قیمت هر سهم 100 دلار خریداری کنید. برای باز کردن یک معامله معمولی بدون اهرم، باید کل 1000 دلار را پیش پرداخت کنید.

این امر به معنای نیاز به سرمایه اولیه بیشتر است، اما ریسک شما را نیز محدود می‌کند. به این دلیل که برخلاف معاملات اهرمی، ریسک ضرر در معاملات بدون اهرم برابر با مبلغ پرداختی برای باز کردن پوزیشن است.

بنابراین، در مثال قبلی ما، پتانسیل ضرر نیز به 1000 دلاری که برای این پوزیشن پرداخت کرده‌اید محدود می‌شود. اگرچه شما فقط 200 دلار برای باز کردن یک پوزیشن به همان اندازه با یک معامله اهرمی پرداخت کرده‌اید، سود شما می‌تواند به اندازه قیمت سهام افزایش یابد، اما شما فقط می‌توانید به همان میزانی که در ابتدا برای باز کردن معامله پرداخت کرده اید ضرر کنید که می‌شود نهایتا 1000 دلار.

مثالی از معاملات اهرمی

مثالی از معاملات اهرمی

فرض کنید می‌خواهید 1000 سهم یک شرکت را با قیمت سهام 100 سنت خریداری کنید. برای افتتاح یک معامله معمولی با یک کارگزار بورس، باید 1000 را در 100 سنت ضرب کرده و در نهایت مبلغی به اندازه 1000 دلار را سرمایه‌گذاری کنید (بدون در نظر گرفتن کمیسیون یا هزینه‌های دیگر).

با این حال، با استفاده از اهرم، می‌توانید کسری از این هزینه را پیش پرداخت کنید. اگر مقدار مارجین 20 درصد بود، برای باز کردن پوزیشنی به ارزش 1000 دلار فقط 200 دلار پرداخت می‌کنید. با این حال، سود و زیان شما بر روی 1000 دلار کامل محاسبه می‌شود.

اگر مدت زیادی به معامله خود ادامه دهید و قیمت سهام شرکت 40 سنت افزایش یابد، 1000 سهم شما اکنون 140 سنت ارزش دارند. اگر پوزیشن خود را ببندید، 400 دلار سود خواهید داشت – دو برابر میزان مارجین اولیه 200 دلاری.

برعکس این امر نیز صادق است، اگر شما طولانی می‌شدید و قیمت سهام 40 سنت کاهش می‌یافت، 400 دلار ضرر می‌کردید – دو برابر مبلغ اولیه پرداختی خود. بنابراین، خطر قابل توجهی از سود یا زیان بیشتر از میزان مارجین شما وجود دارد.

نسبت‌های اهرمی و معنای آن‌ها

یک قانون کلی خوب برای خواندن نسبت‌های اهرمی این است که عدد سمت چپ نسبت را، به عنوان ضریب در نظر می‌گیریم. عدد “ضریب” مقدار سرمایه‌ای را نشان می‌دهد که می‌توانید با آن از هر واحد ارز استفاده کنید. به عنوان مثال، با نسبت اهرمی 10:1، می‌توانید ده واحد ارز برای هر واحد موجودی حساب خود را کنترل کنید. برای فهم بهتر، بیایید تصور کنیم که موجودی حساب شما 10000 دلار است. با استفاده از نسبت اهرمی 20:1، می‌توانید پوزیشنی به ارزش 200000 دلار (20 در 10000 = 200000) باز کنید.

هنگام معامله تا چه میزان باید از لوریج در فارکس استفاده کنیم؟

هیچ پاسخ واحد و صحیحی در مورد میزان مناسب اهرمی که هنگام معامله با لوریج در فارکس باید استفاده کنید، وجود ندارد. تعدادی از عوامل وجود دارند که بسته به اهداف تجاری و وضعیت مالی هر معامله‌گر می‌توانند متفاوت باشد.

به عنوان یک قاعده کلی، استفاده از اهرم کمتر می‌تواند کنترل بیشتری بر مدیریت ریسک و پتانسیل پاداش به شما بدهد (اگرچه با استفاده از اهرم کمتر، باز هم ممکن است که پول خود را از دست بدهید). اهرم بیشتر می‌تواند منجر به سود و زیان سریع‌تر شود. عواملی که می‌توانند بر انتخاب معامله‌گر در مورد اهرم تاثیر بگذارند عبارتند از:

  • تناسب مالی
  • اهداف سرمایه‌گذاری
  • افق زمانی
  • ریسک‌پذیری
  • بودجه معاملاتی
  • سبک معاملاتی

چرا استفاده از لوریج در فارکس ریسک است؟

اگر شما یک فرد بسیار با تجربه کارکشته در بازار فارکس نباشید، استفاده از اهرم برای شما بسیار ریسکی خواهد بود و احتمال ضرر و از دست دادن سرمایه را به همراه خواهد شد. از سوی دیگر، اگر اهرم به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند ابزار قدرتمندی باشد. اما باید تاکید کرد که اهرم می‌تواند سود بالقوه و زیان احتمالی شما را افزایش دهد. رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی در بازار گاهی اوقات می‌تواند باعث تغییرات بزرگ و سریعی در نرخ ارز شوند. حتی نوسانات کوچک در نرخ ارز می‌تواند به سرعت به زیان‌های قابل توجهی تبدیل شود. حتی اشتباه نیست اگر که بگوییم هنگام استفاده از اهرم ممکن است 100٪ از موجودی حساب خود را از دست بدهید.

به طور معمول، فعال کردن یک اعلان در صورت وجود خطر لیکوئید شدن، می‌تواند شما را به موقع از پوزیشن خود خارج کند تا در صورت حرکت سریع بازار علیه پیش‌بینی شما، ضرر شما را محدود کند. به یاد داسته باشید که برخی از رویدادها – مانند شکاف‌های بازار – می‌توانند کل سرمایه شما را به خطر بیندازند.

شکاف بازار چیست؟

در اصطلاحات فارکس، زمانی که قیمت یک جفت ارز مشخص به طور ناگهانی بالا یا پایین می‌رود و معاملات کمی در این بین انجام می‌شود، بازار دچار شکاف می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، نمودار جفت‌ارزها شکافی را در الگوی قیمت‌گذاری نشان می‌دهد.

اگر یک سقوط ناگهانی پیش‌بینی‌نشده یا رویداد بسیار ناپایداری وجود داشته باشد و بازار ده‌ها پیپ را به‌طور هم‌زمان کاهش دهد، معامله‌گران فارکسی که از اهرم خیلی زیادی استفاده کرده‌اند، ممکن است که ضررهای سنگینی را متحمل شوند. به یاد داشته باشید که کارگزاری‌های فارکس فقط می‌توانند با قیمتی که در ادامه در بازار ایجاد می‌شود، شما را از معاملات خارج کنند و نه با قیمت‌های پیشین بازار.

لوریج در فارکس و مدیریت ریسک

لوریج در فارکس و مدیریت ریسک

به همان اندازه که معامله اهرمی می‌تواند راهی برای افزایش سود فارکس شما در نظر گرفته شود، ریسک شما را نیز افزایش می‌دهد. به همین دلیل، وجود یک استراتژی مدیریت ریسک موثر برای استفاده از اهرم در فارکس ضروری است.

کارگزاران فارکسی که معاملاتی با اهرم بالا را ارائه می‌دهند؛ معمولا ابزارهای کلیدی مدیریت ریسک را ارائه می‌دهند که می‌توانند به معامله‌گران کمک کنند تا ریسک خود را به طور موثرتری مدیریت کنند. به طور  کلی معاملات اهرمی می‌توانند مخاطره آمیز باشد زیرا زیان یک معامله ممکن است از سپرده اولیه شما بیشتر شود، اما ابزارهای مدیریت ریسک متعددی وجود دارند که می‌توانند برای کاهش ضرر احتمالی شما استفاده شوند، از جمله:

سفارشات توقف ضرر

هدف از دستور توقف ضرر، محدود کردن ضرر شما در بازار نامطلوب با بستن معامله در قیمتی که شما مشخص می‌کنید است. شما اساساً مقداری را که می‌خواهید در معامله ریسک کنید را مشخص می‌کنید. با این حال، حتی اگر یک توقف ضرر وجود داشته باشد، به دلیل لغزش نمی‌توان قیمت بسته شدن را تضمین کرد.

یک Trailing Stop Loss مشابه یک توقف ضرر معمولی عمل می‌کند. با این حال، زمانی که بازار به نفع شما حرکت می‌کند، Trailing Stop Loss نیز با آن حرکت می‌کند و هدف آن تضمین هرگونه حرکت مطلوب در قیمت است.

یک دستور توقف ضرر تضمینی (GSLO) مانند توقف‌های اولیه عمل می‌کنند، اما بر خلاف دستورات توقف عادی، همیشه دقیقاً در سطحی که شما تعیین کرده‌اید کامل می‌شوند، حتی اگر شکاف یا لغزشی در نمودار قیمت رخ دهد. اگر سطح توقف شما فعال شود، علاوه بر کارمزد عادی تراکنش، حق بیمه کمی نیز باید پرداخت کنید.

به طور کلی، به یاد داشته باشید که استفاده از استاپ‌ها روشی محبوب برای کاهش ریسک اهرم است، اما ابزارهای متعدد دیگری از جمله هشدارهای قیمت و Limit orders وجود دارد. پیش از این درباره دستورات توقف ضرر و راه‌های مدیریت ریسک و حفاظت از سرمایه صحبت کرده‌ایم؛ در صورتی که به این موضوع علاقه‌مند هستید می‌توانید به آن مقالات رجوع کنید.

دستور برداشت سود

یک دستور برداشت سود مانند یک Limit Order عمل می‌کند، زیرا همیشه با قیمت هدفی که شما مشخص می‌کنید اجرا می‌شود. به شکلی که اگر در بازار محصولی با قیمت مطلوب‌تری نسبت به قیمت هدف شما باز شود، سفارش شما در سطح بهتری اجرا می‌شود و هر لغزش مثبتی را پشت سر می‌گذارد.

مزایا و معایب استفاده از لوریج در فارکس

مزایا معایب
افزایش بازده بالقوه: در صورت موفقیت آمیز بودن سرمایه گذاری، می‌توانید سود خود را افزایش دهید. ضرر تقویت شده: ضرر شما ممکن است از مقدار اولیه سرمایه گذاری بیشتر شود. همچنین در زمان رکود بازار، سرمایه‌گذاری ریسک بالایی دارد.
تنوع پرتفولیو: توزیع ریسک در بین طبقات مختلف دارایی. هزینه ها و تعهدات بهره: پرداخت سود وجوه قرض گرفته شده
رشد استراتژیک: از اهرم می توان برای تسریع گسترش کسب و کار و سرمایه گذاری استفاده کرد حساسیت به نوسانات بازار: آسیب پذیری در برابر نوسانات ناگهانی بازار
بهره‌وری منابع: با سرمایه اولیه کمتر به سودهای بیشتری دست می‌یابید ریسک اهرم بیش از حد: استقراض بیش از حد می‌تواند منجر به مشکلات مالی شود.

بهترین ماشین حساب لوریج در فارکس

اگرچه که افراد مبتدی می‌توانند از یک ماشین حساب اهرمی آنلاین مستقل استفاده کنند، اما اکثر معامله‌گران فارکس از ابزارهایی استفاده می‌کنند که مستقیماً در پلتفرم معاملاتی کارگزاری آن‌ها در دسترس است. به عنوان مثال، پلتفرم وب IG الزامات حاشیه را مستقیماً در پنجره‌ای نمایش می‌دهد. در این بخش، فرد می‌تواند نسبت‌های اهرمی و شرایط و قوانین استفاده از اهرم‌ها را فرا بگیرد. دقت داشته باشید که در کشورهای مختلف و کارگزاری‌های گوناگون، سقف اهرمی که می‌توان استفاده کرد با توجه به قوانین، متغیر است.

کدام کارگزاری‌های فارکس بالاترین اهرم را دارند؟

کارگزارانی که اهرم‌های خیلی بالایی را ارائه می‌دهند معمولاً نظارتی ندارند و حمایت از مصرف‌کننده در آن‌ها خیلی پایین است و گاها هیچ نظارتی از سمت سازمان‌ها و نهادهای مربوطه بر آن‌ها وجود ندارد.

احتیاط:

پیشنهادات اهرم شدید می‌تواند چراغ قرمزی برای کلاهبرداری‌های احتمالی در بازار فارکس باشد. اگر اهرم پیشنهادی یک بروکر را بالاتر از 400:1 می‌بینید (برخی تا 1000:1 می‌رسند)، محتاط باشید. این میزان از اهرم بسیار وسوسه‌انگیز است؛ اما احتمال کلاهبرداری و انجام تخلفات مالی نیز وجود دارد. کارگزاران قابل اعتماد فارکس صرفا حداکثر اهرم مجاز را توسط مقررات محلی قابل اجرا ارائه می‌دهند. این محدودیت‌ها می‌تواند از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. در برخی از حوزه‌های قضایی معتبر، حداکثر نسبت اهرمی می‌تواند از 100:1 تا 400:1 متغیر باشد.

به عنوان مثال، سوئیس اجازه می‌دهد تا نسبت 400:1 از اهرم استفاده کنیم. سوئیس علیرغم اینکه بخشی از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) است، عضو اتحادیه اروپا نیست و بنابراین محدود به الزامات تحمیل شده توسط سازمان بازارهای اوراق بهادار اروپا (ESMA) نیست. در ادامه لیستی از کارگزاران فارکس با رتبه بالا است که تحت قوانین سوئیس هستند را ارائه می‌دهیم. اما باز هم به یاد داشته باشید که استفاده از سطوح شدید اهرم ریسک قابل توجهی را ایجاد می‌کند و می‌تواند منجر به زیان‌های قابل توجهی شود.

لوریج

همچنین توجه کنید که بسیاری از بروکرها به ایرانیان سرویس نمی‌دهند؛ بنابراین یا باید خارج از کشور باشید که بتوانید از این سرویس‌ها استفاده کنید و یا هم این که باید کارگزاری‌هایی که به ایرانیان خدمات خود را ارائه می‌کنند بهره‌مند شوید. قبلا یک لیست از این بروکرها تهیه کرده‌ایم. به هر حال، در ادامه ۴ بروکر مطرح با سطح اهرم بالا را معرفی می‌کنیم:

  • IG
  • Swissquote
  • ساکسو بانک
  • فلو بانک

چه محصولات اهرمی را می‌توانید معامله کنید؟

بیشتر معاملات اهرمی از محصولات مشتقه استفاده می‌کنند، به این معنی که شما آیتمی را معامله می‌کنید که ارزش خود را از قیمت دارایی پایه می‌گیرد، نه اینکه الزاما خود دارایی فیزیکی پایه را در اختیار داشته باشید.

قراردادهای مابه‌التفاوت (CFD)

این نوع قرارداد به معنای توافق با یک کارگزاری برای مبادله تفاوت قیمت یک محصول مالی خاص بین زمان باز شدن پوزیشن و زمان بسته شدن آن است. راه‌های زیادی برای مبادله این محصولات اهرمی وجود دارد. اگرچه این راه‌ها به روش‌های مختلف کار می‌کنند، اما همه آن‌ها پتانسیل افزایش سود و همچنین زیان را دارند. این راه‌ها شامل:

معاملات اسپات: باز کردن پوزیشن‌های نقدی در زمان حاضر

قراردادهای فیوچرز: باز کردن قراردادهای بلندمدت برای تاریخ آینده

Options: خرید قراردادهایی که به شما حق خرید یا فروش دارایی را در تاریخ آینده می‌دهد، اما نه به شکل تعهدی.

جمع‌بندی

در مقاله حاضر، با توضیح مفهوم معاملات اهرمی در فارکس و ارائه یک مثال عملی، سعی شد نکات کلیدی این استراتژی بیان شوند. هرچند که مزایا این نوع معاملات جذاب هستند، اما حداقل باید به ریسک‌های آن نیز توجه شود. سرمایه‌گذاران با استفاده از اهرم، باید با دقت و بررسی دقیق، تصمیمات خود را در بازار فارکس اجرا کنند تا مقدار سود خود را حداکثر و میزان ضرر خویش را حداقل کنند.

چنان‌چه در رابطه با لوریج در فارکس هر گونه سوال، ابهام و یا پرسش خاصی دارید؛ لطفا از طریق بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کنیم. همچنین می‌توانید از خدمات مشاوره ما نیاز برای راهنمایی دقیق‌تر و اختصاصی‌تر استفاده کنید. همچنین اگر که این مقاله برای شما مفید بود؛ لطفا آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید تا همه کنار یکدیگر درک خود از بازارهای مالی را بیشتر کنیم. ممنون که تا بدین جای مقاله همراه ما بودید.

سوالات متداول

سوالات متداول لوریج در فارکس

1. لوریج در فارکس چیست؟

منظور از لوریج در فارکس، این است که شما با سرمایه‌ای کمتر، معاملاتی بزرگ‌تر را به انجام برسانند. مثلا با ۵۰ یورو سپرده، معامله‌ای به ارزش ۵۰۰۰ زورو را انجام دهید.

2. اهرم 10 به 1 چیست؟

اهرم ده به یک که به صورت 10:1 نوشته می‌شود، نسبت اهرمی است که نیاز به مارجین 10% را نشان می‌دهد. با نسبت اهرمی 10:1، شما توانایی کنترل ده دلار به ازای هر یک دلار در حساب مارجین خود را دارید.

فرض کنید می‌خواهید در یک معامله فارکس به ارزش 10000 دلار پوزیشنی باز کنید. اگر تصمیم دارید از اهرم با نسبت 10:1 استفاده کنید، می‌توانید پوزیشن 10000 دلاری را تنها با 1000 دلار در حساب خود باز کنید. شما 1000 دلار را به عنوان وثیقه نزد کارگزار خود قرار می‌دهید و کارگزار 9000 دلار به شما وام می‌دهد تا معامله را باز کنید. 1000 دلار در حساب شما مارجین مورد نیاز برای معامله 10000 دلاری است.

3. در کدام بازارها می‌توانید با استفاده از لوریج معامله کنید؟

در این نوشتار تمرکز ما بر استفاده از لوریج در فارکس بود اما کاربرد اهرم محدود به این بازار نمی‌شود. بازارهای متعددی که می‌توانید با استفاده از اهرم معامله کنید عبارتند از: سهام، شاخص‌ها، کالاها و ETF ها.

 

با بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در سایت آکادمی شامی، می‌توانید همه اطلاعات لازم برای شروع و حرفه‌ای شدن در حوزه معامله‌گری را به دست بیاورید. پیشنهاد ما به شما استفاده از آموزش معامله‌گری کربن است. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید مشاوران آکادمی شامی آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان به شما هستند. برای درخواست مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

5/5 - (1 امتیاز)

درخواست مشاوره رایگان

اشتراگ گذاری مطلب:

سرفصل های مطلب

دیدگــــاه کاربــران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت اطلاعات جهت ثبت نام

بعد از تکمیل این فرم همکاران ما به زودی و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و می توانید از مشاوران ما یک آفر عالی جهت ثبت نام در وبینار دریافت کنید.

درخواست مشاوره رایگان ثبت نام در کربن پلاس

با تکمیل این فرم همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و یک تخفیف فوق العاده برای شما در نظر می گیرند.

×
ورود / عضویت
لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید (مثال: 09190000000) - ممکن است کد تایید ارسال شده در قسمت اسپم پیامک های شما قرار گیرد.
ورود شما به معنای پذیرش شرایط و قوانین می باشد
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.